Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Sinisten aivot, mitä se on?
Samaa kuin suvaitsevaisten suvaitsevaisuus, siis pelkkää kuvittelua.
Tollanen mätäsäkki ei enää tartte mitään avustajia, sen sijaan pian taqrttee henkivartiopita, sillä tollanen paskaläjä on pian vapaata riistaa.
Hyvä huomio!
Toisaalta, minä en koskisi mokomaan paskaläjään kepilläkään.
Mitähän jää sinisen tulevaisuuden ministerille itse tehtäväksi kun erityisavustajiakin on tuplaten? Tuskin juudas osaa persettään pyyhkiä itse, niin tavalliset avustajat hoitavat sen homman. Varsinaista ministeri työtäkään eivät sinisen tulevaisuuden ministerit tee koska he ovat sätkynukkeja, joiden suu puhuu ulkomailta saneltua poliittista jargonia.
Sama koskee kaikkia muitakin ministereitä, puolueita, virkamiehiä ja valtamediaa. Amnattirikollisia kaikki tyynni.
Sininen tulevaisuus = Microsoft Windows Blue Screen = katastrofaalinen tulevaisuus.
Tällaisella poliitikolla ei ole tekemistä mediatoimistossa, ellei hän tuo töitä tullessaan.
— Saako viestintätoimisto Blic valtiolta rahakkaan sopimuksen?
— Tekeekö samainen toimisto Sinisen tulevaisuuden vaalityöt asevelihintaan?
Sinisen ”puolueen” ministereitä on vain petoksen myötä. Näitä ei olla valittu tehtäviinsä kansan mandaatilla, vaan hyväveli-kikkailuilla. Sinisten ”puolue” ei tarvinnut yhtään ääntä saadakseen hallitusvaltaa, ja monta ministeriä valta-asemaan. Jonkinlainen parlamentarismin ja kansanvallan häpäisyn ennätys?
Jämäkän näköinen ”valtiomies”. Hahhhahhahh..!!.(huutonaurua).
Onneksi tuota läskinaamaa ei tarvitse enää ensi vuonna katsella medioista. Toivon että työttömyys uudistus ja aktiivimalli konkretisoitusi tälle velliperseelle kuin miljoona volttia.
Outoa, että linströmmi tunkee suuhunsa nakkia, vaikka pitäis hookoon sinisellä ylepäätään ravita.
https://hikipedia.info/wiki/Makkara
Älkää nyt hyvät ihmiset alentuko ad hominem -argumentaatiovirheeseen. Hepun ulkonäön tai syömisen kritisoiminen saa näyttämään siltä, että teillä ei ole mitään valitettavaa hänen virka-asemaan saattamisen, tai hänen tekemien päätösten/ratkaisujen suhteen?
Missä se argumentaatiovirhe piileksii?
onneksi työministeri päätyy kortistoon nauttimaan omista aikaan saannoksista
Mahtaa olla paljon hommia. Tärkein tehtävä on ilmeisesti kuorettomien nakkien ostaminen valtion piikkiin.
Äijät syö hookoon sinistä, nappulat kokoistaan.