Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Sinisten aivot, mitä se on?
Samaa kuin suvaitsevaisten suvaitsevaisuus, siis pelkkää kuvittelua.
Tollanen mätäsäkki ei enää tartte mitään avustajia, sen sijaan pian taqrttee henkivartiopita, sillä tollanen paskaläjä on pian vapaata riistaa.
Hyvä huomio!
Toisaalta, minä en koskisi mokomaan paskaläjään kepilläkään.
Mitähän jää sinisen tulevaisuuden ministerille itse tehtäväksi kun erityisavustajiakin on tuplaten? Tuskin juudas osaa persettään pyyhkiä itse, niin tavalliset avustajat hoitavat sen homman. Varsinaista ministeri työtäkään eivät sinisen tulevaisuuden ministerit tee koska he ovat sätkynukkeja, joiden suu puhuu ulkomailta saneltua poliittista jargonia.
Sama koskee kaikkia muitakin ministereitä, puolueita, virkamiehiä ja valtamediaa. Amnattirikollisia kaikki tyynni.
Sininen tulevaisuus = Microsoft Windows Blue Screen = katastrofaalinen tulevaisuus.
Tällaisella poliitikolla ei ole tekemistä mediatoimistossa, ellei hän tuo töitä tullessaan.
— Saako viestintätoimisto Blic valtiolta rahakkaan sopimuksen?
— Tekeekö samainen toimisto Sinisen tulevaisuuden vaalityöt asevelihintaan?
Sinisen ”puolueen” ministereitä on vain petoksen myötä. Näitä ei olla valittu tehtäviinsä kansan mandaatilla, vaan hyväveli-kikkailuilla. Sinisten ”puolue” ei tarvinnut yhtään ääntä saadakseen hallitusvaltaa, ja monta ministeriä valta-asemaan. Jonkinlainen parlamentarismin ja kansanvallan häpäisyn ennätys?
Jämäkän näköinen ”valtiomies”. Hahhhahhahh..!!.(huutonaurua).
Onneksi tuota läskinaamaa ei tarvitse enää ensi vuonna katsella medioista. Toivon että työttömyys uudistus ja aktiivimalli konkretisoitusi tälle velliperseelle kuin miljoona volttia.
Outoa, että linströmmi tunkee suuhunsa nakkia, vaikka pitäis hookoon sinisellä ylepäätään ravita.
https://hikipedia.info/wiki/Makkara
Älkää nyt hyvät ihmiset alentuko ad hominem -argumentaatiovirheeseen. Hepun ulkonäön tai syömisen kritisoiminen saa näyttämään siltä, että teillä ei ole mitään valitettavaa hänen virka-asemaan saattamisen, tai hänen tekemien päätösten/ratkaisujen suhteen?
Missä se argumentaatiovirhe piileksii?
onneksi työministeri päätyy kortistoon nauttimaan omista aikaan saannoksista
Mahtaa olla paljon hommia. Tärkein tehtävä on ilmeisesti kuorettomien nakkien ostaminen valtion piikkiin.
Äijät syö hookoon sinistä, nappulat kokoistaan.