Mainos:

PS:n Kankaanniemi Eduskunnassa: ”Euro kaatuu seuraavaan taantumaan… Suomen tulee varautua”

Päivitetty 31.5.2018, Julkaistu 31.5.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaisten kansanedustaja Toimi Kankaanniemi tylytti eilisessä eduskunnan täysistunnossa sekä edellisiä hallituksia, että salissa istuvia EU- ja euro-mielisiä kolleegoitaan. Asiasta kirjoitti Suomen uutiset.
Toimi Kankaanniemi

-"Euron luominen ja varsinkin Suomen liittäminen siihen oli suuri virhe. Siitä kantaa vastuun Lipposen ensimmäinen hallitus ja erityisesti sosialidemokraatit ja kokoomus... Kun vuonna 2003 Vanhasen ensimmäisen hallituksen aloittaessa kotitalouksien velkaantumisaste oli 73 %, se nyt on lähellä 130 %. Siis 15 vuodessa kasvanut liki kaksinkertaiseksi ja kasvaa yhä! Kotitalouksien suurin velkataakka on luonnollisesti nuorilla perheillä, joilla on sekä asuntolainaa että opinto- ja kulutusluottoja. Uutena ilmiönä ovat taloyhtiöiden lainat, joiden aiheuttama riski on kasvanut jo erittäin vaaralliseksi."

-"Onko Suomen hallitus todella valmis viemään meidät yhteisvastuuseen tässä tilanteessa, jossa euro nyt on? Tätä perussuomalaiset ei kannata. Löytyykö tästä salista joku, joka on valmis ottamaan yhä suuremmat vastuut muun muassa italialaisten veloista? Ovatko sosialidemokraatit, jotka ajoivat Suomen 20 vuotta sitten euroon?"

EKP:n rooli nousi myös esiin "Jos Draghi ei meidän piikkiimme olisi tuota lupausta antanut, euro olisi jäänyt historiaan jo viisi vuotta sitten."

Kankaanniemi nosti esiin näkemyksensä Euroopan Keskuspankin roolista, jonka mukaan pankin johtajan tyhjien lupausten johdosta, kaatui eurokriisi EU-maiden kansalaisten maksettavaksi. Erityisesti osansa sai ns. "kriisimaat", kuten Kreikka ja Italia.

-"”EKP käyttää kaikki keinonsa euron pelastamiseksi”, lupasi Euroopan Keskuspankin pääjohtaja Mario Draghi 26.7.2012... Jos Draghi ei meidän piikkiimme olisi tuota lupausta antanut, euro olisi jäänyt historiaan jo viisi vuotta sitten. EKP:n piikki on auki yhä. Jos hän ei olisi lupausta antanut, EKP:lla ei olisi nyt noin 2 300 miljardin euron vastuita roskalainoista eikä Suomen Pankilla olisi noin 56 miljardin euron vastuuta tuosta määrästä. Suomella menisi paremmin kuin on mennyt viime vuosina.

Mainos:

Kankaanniemen mukaan Draghin lupaus on pitänyt euron keinotekoisesti elossa, muttei korjannut sitä.

-"Päinvastoin. Niin sanotuissa kriisimaissa velkaantuminen on jatkunut, rakenneuudistuksia ei ole tehty ja korruptio jatkuu. Vastuita vain on siirtynyt EKP:n kautta asiansa hoitaneiden euromaiden veronmaksajille, myös suomalaisille."

Kankaanniemi näkee, että Suomen tulisi viipymättä valmistella suunnitelma euron hajoamisen varalle välttääksemme 90-luvun laman tilanteen, jossa mm. kotitaloudet ylivelkaantuivat ja ylipäätään koko valtion talous pääsi kuraantumaan pahan kerran.

-"Olemme tilanteessa, jossa joudumme toteamaan rehellisesti, että euro ei kestä seuraavaa kriisiä, joka tulee asiantuntijoidenkin mukaan ennen vuotta 2024. Italian tilanteen huomioon ottaen kriisi on jo päällä. Euro kaatuu seuraavaan taantumaan, johon ajaudutaan arvioiden mukaan parissa vuoden sisällä."

Lähde: Suomen uutiset

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Veroilla korjattavissa
Veroilla korjattavissa
8

Onks tää se ”Nussittuna nukkuisit paremmin” ja ”Jos ydinvoimala päätös on myönteinen, minä eroan hallituksesta” Kankaanniemi?

Aihe on kyllä ajankohtainen mutta perusteiltaan väärä. Nimittäin meillä on EU:n pankkien globaali yhteenliittymä. Keneltä on mennyt ohi? Tammikuussa EU-alueen pankeista tuli yksi iso pankki. Ja se pankki takaa kaikkien pankkien lainat/katteettomat lainat. Eli, kun joku pankki joutuu pulaan niin summa otetaan kaikilta muilta pankeilta tasapuolisesti. Siis, napsaistaan kuluttajien tileiltä.

Nyt eivät pankit enää voi mennä konkurssiin mutta tallettajien maksut nousevat. Ja EU:n oikeus yllätysveroon, joka on 15%, on mukava lisä säästäjille. Eli, EU:lla on oikeus napsaista jokaiselta yksityistililtä 15% omiin menoihinsa aina kun tarvitsee. Ja pankkikriiseissa yleensä tarvitsee.

EU-vero on tuon napauksen nimi. Eikös ole mukavaa kun ollaan EU:ssa ja kansa haluaa siinä pysyä? Se kuitenkin kaikkein eniten ihmetyttää että eläkeläiset, nuo suuret ikäpolvet, ne puolustavat EU:ta kynsin hampain. Ja samaan aikaan kitisevät ”..kuinka pienestä eläkkeestä otetaan yli 30% veroa..” Ei ole ahneudella rajoja. Kuinka moni palkansaaja on sellainen jonka veroprosentti on yli 30%. Ko. kitisijä on tehnyt elämäntyösnä valtion palveluksessa siivoajana. Samoin kuin luotsi, joka kitisi 60% verosta eläkettään kohtaan.

goyim
goyim
8

-”Onko Suomen hallitus todella valmis viemään meidät yhteisvastuuseen tässä tilanteessa, jossa euro nyt on?
On Suomen hallitus on valmis upottamaan suomen kansan ihan mihin vain, myymään valtion omaisuuden, maat ja metsät, velkaannuttamaan ihmiset ja antamaan suuryhtiöille vapaat kädet luoda kartellit ihmisten perustarpeista ja lopulta hävittämään suomalaiset loputtomalla maahanmuutolla.
peruuttamattomin muutos on tämä vieraiden rotujen tuonti koko eurooppaan, sitä ei voi enää korjata kun se pääsee tarpeeksi pitkälle,
suurin osa suomalaisita poliitikoista ovat täysin läpimätiä jotka pettävät oman rotunsa ja kansansa silmääkään räpäyttämättä, voi kai siellä muutama tietämätön olla joka uskoo voivansa muuttaa asioita.
katsokaa mitä ympärillänne tapahtuu vierasrotuiset muukalaiset tulevat koko eurooppaan tekemään rikoksia ja täällä säädetään vihapuhelakeja ettemme voi näistä asioista julkisesti puhua.
ainut paikka näille kansanpetturipoliitikoille on valtakunnan oikeus ja jos oikeus tapahtuu ….

https://www.google.com/search?q=world+iq&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjel9Om1a_bAhVDOJoKHR3kDJgQ_AUICigB&biw=1920&bih=943#imgrc=kCR1T9EF2VfsOM:

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8

Jo n. 30 vuoden ajan suomalaiset ovat kerta toisensa jälkeen valinneet etupäässä korruptoituja maanpettureita ja muita rikollisia johtajikseen.

”The EU has BRIBED 28 Prime Ministers with £10 million per treaty to sign away their nations and their freedom. Ordinary Ministers get less. Its much cheaper than building weapons and going to war, as Adolf Hitler did.”
”Expose the EU dictatorship and its police state”,https://eutruth.org.uk/

”The EU is corrupt and cannot account for 95% of its expenditure (yes, ninety five % lost)
The EU has over 200,000 offshore bank accounts from which it pays BRIBES.”
”Fifty reasons to leave the EU”,http://www.eutruth.org.uk/50reasonseu.html

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8

”Vastamedia-julkaisu haastaa eliitin valheet
Pohjoinen Perinne ry julkaisi 12-sivuisen Vastamedia-nimisen julkaisun, jota tullaan jakamaan vapaaehtoisvoimin eri puolilla Suomea.

21.03.2016 09:41, 10252 lukukertaa

Vastamedia sisältää kolme Magneettimediassa aiemmin julkaistua artikkelia, jotka käsittelevät Euroopan siirtolaiskriisiä, valtamedian korruptiota ja kansallisomaisuuden ryöstöä, kirjoittaa Vastamedia tänään.

Kätevästi tiiviissä koossa kulkeva Vastamedia on napakka tietopaketti aiheista, jotka itsenäiset suomalaismediat ovat nostaneet viime kuukausina esille ja jotka valtamedia on pyrkinyt epätoivoisesti sensuroimaan…”

Koko artikkeli: https://mvlehti.net/2016/03/21/vastamedia-julkaisu-haastaa-eliitin-valheet/

Leino Kimmo
Leino Kimmo
8

Suomen ”perustuslakikin” on valtiopetoksella muutettu… PL 118 § ..Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole … archive.is/kimmoleaks.fi

juha.
juha.
8

Euro kaatuu vasta sitten kun viimeinenkin EU-kansalainen on tapettu ”yhteisellä verotuksella” ja ”yhteisellä keskuspankilla”-
Brysselin ”pyöreän huoneen” älykääpiöt eivät tunne kipua vaan ne woodoo -nuken asemassa olevat eurooppalaiset valkoisen rodun jämät, joita nyt ylipäätänsä on enää jäljellä sillä monikulttuurin ruttoon kuolevat ovat yhteneväisesti verrattavissa mustaan ruttoon ja isorokkoon, jotka riehuivat Euroopassa aikoina, jolloin ei vielä tunnettu ”korrektia” kielenkäyttöä, vaan miekka ja peitsi olivat erimielisyyksien sovittelijoina aina niin keskenään sotaisten eurooppalaisten kansojen keskuudessa.

juha
juha
8

Kannattaa myös varautua siihen että ennen kaatumista EU kuppaa Suomea niin paljon kuin kerkiää.

Röhkäle
Röhkäle
8

Nytkö vasta Kankaanniemi älysi mitä on tekeillä.

Raksaäijä
Raksaäijä
8

Niinpä…
Euro taitaa olla hieman heikossa hapessa kaikenkaikkiaan… EU:n jäsenvaltiot ja etenkin eurossa olevat valtiot ovat ottaneet (suurin osa) liikaa velkaa… aivan liikaa…
Niin paljon, että velkojen maksaminen tuottaa joko hyvinvointiyhteiskuntien palveluiden rajua karsimista, kohtuuttomia veronkiristyksiä tai lisävelanottoa. No, helpointa on ottaa lisää velkaa, niin kauan kuin sitä saa… verothan alkaa olemaan ”tapissa” ja palveluiden karsiminen aiheuttaa syvää tyytymättömyyttä ja äänestäjäkunnan rajua vähenemistä…

Tervetuloa keskelle valtioiden velkakriisiä! Tarjolla on vain eläkkeiden ja muiden etuuksien leikkauksia seuraavat 10-20 vuotta. Tie on pitkä ja kivinen, ainoana lohtuna on kommunismin lopullinen kuolema!

Eli, joo kyllä, Euron tie loppuu seuraavaan lamaan. Ainoa arvoitus on: kaatuuko Euro laman seurauksena vai tuleeko lama Euron kaatumisen seurauksena???

Uusi maailmanjärjestys syntyi Kiinassa – Euroopan unioni on kuollut mies kävelemässä

Julkaistu 5.9.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Kiinassa järjestetyssä kokouksessa julistettiin jotakin, mitä eurooppalainen eliitti ei halua myöntää: uusi maailmanjärjestys on jo käynnissä, eikä Euroopan unionilla ole siinä muuta roolia kuin katkeran sivustaseuraajan. Kun Kiina, Venäjä ja Yhdysvallat tekevät kauppasopimuksia ja rakentavat uusia yhteyksiä, EU tyytyy edelleen paukuttamaan pakotteita ja ylläpitämään sotaa, jonka seurauksista kärsivät eniten sen omat kansalaiset.

Eurooppa kuvittelee olevansa maailman omatunto, mutta todellisuudessa se on ajautunut nurkkaan, jossa moraalisaarnoilla ei ole enää mitään painoarvoa. Suurvallat ovat hylänneet unionin – eikä heitä kiinnosta enää pätkääkään, mitä Brysselistä huudellaan. Siinä missä muut rakentavat siltoja, Eurooppa polttaa ne viimeisetkin.

On irvokasta, että samaan aikaan kun EU:n poliitikot hehkuttavat yhtenäisyyttä, todellisuudessa jäsenmaat ajautuvat erimielisyyksiin energiasta, kaupasta ja ulkopolitiikasta. Liittouma, joka aikanaan lupasi rauhaa ja vaurautta, on muuttunut henkisesti konkurssiin ajautuneeksi byrokratiaksi, joka elää menneisyyden kuvitelmissa.

Historia ei tunne armoa heikoille. Nyt näyttää siltä, että "Euroopan unioni" jää historiaan esimerkkinä siitä, kuinka ylimielisyys ja sokea ideologinen oikeaoppisuus voivat tuhota kokonaisen projektin sisältäpäin. Uudessa maailmassa ei kysytä enää, mitä EU haluaa. Kysytään, mitä Kiina, Venäjä ja Yhdysvallat tekevät – ja he tekevät sen ilman Brysselin lupaa.

Mainos:

Euroopan öykkärit on jätetty rannalle.

Viranomaisille suora pääsy pankkitietoihin – uusi laki voimaan joulukuussa

Julkaistu 30.8.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Hallitus esitti ja presidentti hyväksyi lakimuutokset, joilla viranomaisten kyselyt pankki- ja arvopaperitiedoista keskitetään uuteen pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmään. Muutokset vahvistetaan tasavallan presidentin toimesta 15. elokuuta, ja ne astuvat voimaan 1. joulukuuta 2025.

Sisäministeriön mukaan kyse on vain tietojen “teknisestä luovuttamistavasta”, eikä viranomaisten tiedonsaantioikeuksia laajenneta. Käyttöoikeus perustuu viranomaisten jo olemassa oleviin valtuuksiin. Uuden järjestelmän väitetään parantavan tietoturvaa, koska viestinnän molemmat päät tunnistetaan ja tiedonkäsittelysäännöt yhtenäistetään lain tasolla. Samalla luvataan kustannussäästöjä.

Lakimuutosten taustalla ovat hallitusohjelman tavoitteet tehostaa rikostorjuntaa, harmaan talouden ja rahanpesun estämistä sekä rikoshyödyn takaisinsaantia. Hanke on rahoitettu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä (RRF).

Huolta valvonnan keskittämisestä
Vaikka hallitus korostaa, ettei kansalaisten pankkitietoja aleta kerätä ilman laillista perustetta, monet asiantuntijat ja yksityisyydensuojan puolustajat pitävät uudistusta askeleena kohti entistä keskitetympää valvontaa. Kritiikin ytimessä on se, että keskitetty järjestelmä tekee kansalaisten taloudellisen toiminnan seurannasta teknisesti aiempaa helpompaa ja nopeampaa.

Mainos:

– Kun kaikki pankki- ja arvopaperitiedot kulkevat yhden järjestelmän kautta, kynnys laajamittaiseen seurantaan madaltuu. Lainsäädäntö voi muuttua tulevaisuudessa, ja tällainen infrastruktuuri voi mahdollistaa hyvin pitkälle menevän taloudellisen profiloinnin, varoittaa tietosuoja-asiantuntija.

Kansalaisoikeusjärjestöjen mukaan kyse ei ole pelkästä tekniikasta, vaan vallasta: kuka saa pääsyn tietoihin, millä perusteella ja miten väärinkäytöksiltä suojaudutaan. Huolena on myös se, että järjestelmä voi tulevaisuudessa palvella muuhun kuin rikostorjuntaan liittyviä tarkoituksia, jos poliittinen ilmapiiri muuttuu.

Lakimuutoksen myötä Suomi liittyy yhä tiiviimmin eurooppalaiseen trendiin, jossa taloudellista tietoa keskitetään viranomaisille helposti saataville. Kriitikot pelkäävät, että tämä merkitsee jälleen yhtä askelta kohti yhteiskuntaa, jossa yksityinen taloudellinen liikkumavara ja oikeus taloussalaisuuteen kaventuvat.

Lähde: Sisäministeriö

Trump: ”Yhdysvallat ei enää rahoita Ukrainan sotaa – Euroopan on ostettava aseet meiltä”

Julkaistu 27.8.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi tuoreessa haastattelussa, että Washington ei enää aio rahoittaa Ukrainan sotaa Venäjää vastaan. Trumpin mukaan Euroopan on nyt otettava vastuu rahoituksesta ja ostettava tarvitsemansa aseet Yhdysvalloilta.

”Me emme enää maksa tätä sotaa. Jos Eurooppa haluaa jatkaa, heidän täytyy ostaa aseet meiltä. Me emme kanna yksin tätä taakkaa,” Trump totesi.

Bidenin tukipaketti on loppumassa

Trumpin lausunto tulee tilanteessa, jossa Joe Bidenin hallinnon kongressilta ajama massiivinen tukipaketti Ukrainalle on käytetty lähes kokonaan. Bidenin aikana Yhdysvallat myönsi Ukrainalle sotilaallista ja taloudellista apua kymmenien miljardien dollarien arvosta, mutta varat ovat nyt loppusuoralla.

Trumpin hallinnon linja on, ettei uusia tukipaketteja enää anneta, vaan vastuu siirtyy yksin eurooppalaisille liittolaisille.

Mainos:

Eurooppa velkakriisin keskellä

Kyse on valtavista summista. Sodan kustannukset nousevat kymmeniin miljardeihin euroihin vuodessa, ja Euroopan maat ovat jo valmiiksi syvällä velanoton kierteessä. Monet jäsenvaltiot kipuilevat talouden taantuman, korkean inflaation ja nousevien korkojen kanssa.

Trumpin vaatimus merkitsee, että eurooppalaisten olisi löydettävä uutta rahoitusta – joko lisäämällä velkaa tai leikkaamalla muualta – samalla kun heidän odotetaan ostavan aseensa juuri Yhdysvalloista.

Trumpin lausunto on merkittävä käänne lännen Ukrainan-politiikassa. Yhdysvallat on tähän saakka ollut Ukrainan suurin tukija, mutta Trumpin linjaus siirtää vastuun lähes yksinomaan Euroopan harteille. Tämä voi horjuttaa Ukrainan puolustusta ja aiheuttaa poliittisia jännitteitä Atlantin molemmin puolin.

Israel tyhjentää Gazaa – Eurooppaan pakolaistulva

Julkaistu 26.8.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Kun Israelin pommit ja tankit runnovat Gazaa maan tasalle, ei kyse ole enää vain “terrorismin vastaisesta sodasta”. Kyse on kansan hävittämisestä ja pakkosiirrosta. Gazasta ollaan tekemässä asumiskelvotonta raunioiden hautausmaata, ja ihmiset, jotka selviävät hengissä, pakotetaan lähtemään – mutta minne? Vastauksena on: Eurooppaan.

Ja juuri siinä piilee tuleva kriisi, josta eurooppalaiset johtajat ovat hiljaa kuin hiiret. He tietävät sen, mutta eivät uskalla sanoa ääneen: Gazan tyhjentäminen tulee sysäämään valtavan pakolaisvyöryn Eurooppaan, ja se muuttaa poliittisen kartan pysyvästi.

Eurooppa valmistautuu väärin – tai ei ollenkaan

Kun miljoonia ihmisiä työnnetään "meren" ja miekan väliin, he lähtevät liikkeelle. Egypti ei halua heitä, Jordanialla on jo tarpeeksi omia ongelmiaan, ja Persianlahden öljyvaltioita ei kiinnosta ottaa vastaan yhtään palestiinalaista. Ainoa todellinen reitti auki jää Eurooppaan.

Ja mitä tekee EU? Se lähettää “huolestuneita lausuntoja” ja kättelee Netanyahu’ta hymyssä suin. Kukaan ei uskalla sanoa sitä, minkä jokainen näkee: Euroopasta ollaan tekemässä kaatopaikkaa Lähi-idän pakolaisille.

Mainos:

Vuoden 2015 pakolaiskriisi horjutti Euroopan politiikkaa rajusti, mutta se oli pientä verrattuna siihen, mitä nyt on tulossa. Jos Gazasta ja Länsirannalta lähtee liikkeelle miljoonia, se räjäyttää EU:n sisältäpäin. Puolueet kaatuvat, populistit nousevat valtaan, ja kansalliset rajat nousevat uudelleen. Ja silti eurooppalaiset johtajat istuvat käsien päällä, kuin mitään ei olisi tapahtumassa.

On täysin naiivia uskoa, että tämä on “sivuvaikutus” sodasta. Ei ole. Israel tietää täsmälleen, mitä se tekee: se ajaa palestiinalaiset ulos kodistaan ja sysää ongelman muiden harteille. Euroopan harteille. Ja koska länsimaiden johtajat eivät uskalla kritisoida Israelia, he hyväksyvät tämän hiljaisella myötäilyllä.

Kysymys, johon on pakko vastata

Kysymys ei ole enää siitä, haluaako Eurooppa vastaanottaa miljoonia pakolaisia – vaan siitä, mitä tapahtuu, kun se joutuu tekemään niin.

Eurooppalaiset päättäjät voivat jatkaa tekopyhää “humanitaarista” hurskasteluaan, mutta pian heidän omat kansalaisensa kysyvät: kuka tätä show’ta oikeasti johtaa? Kuka hyötyy siitä, että Eurooppaan luodaan keinotekoinen kriisi?