Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
”Mikseivät Vihreät tajua” ??
– Moraalisäteily houkuttelee liikaa
– Kognitiivinen dissonanssi
– Arvojen mädättäminen, kuten nyt punikkiuteen historiallisesti kuuluu
– Erottautuminen tavallisten ihmisten arjesta, ts. matuja ei pyöri omissa asuinympäristöissä riittävästi, jotta realiteetit ampuisivat hulluuden läpi ainuttakaan järjenvalonsädettä
Jos aidosti tahdottaisiin vähentää energiankulutusta niin pohjoisen lämmitettävän asumisen piirissä pitäisi asua mahdollisimman vähän ihmisiä, kun taas valtaosan maapallon väestöstä lähempänä päiväntasaajaa.”
Niin kuin nyt asiat on.suomi on alaskan korkeudella ja tihein asutus näin korkealla.
Kehittyneet maat toimivat evoluutiota vastaan.
Heikompien ja tyhmempien kuuluukin kuolla sukupuuttoon. Nyt vaan käy niin että me kuolemme sukupuuttoon ja kehitysmaalaiset valtaavat maapallon ja kehitys loppuu siihen.
”Yksi länsimaisen kulutusyhteiskunnan ihminen tuottaa elinaikanaan 80 miljoonaa tonnia jätettä.”
Omistaako jokainen länsimaalainen ihminen jonkun jo suht’koht hyvän kokoisen tehtaan jos ne saa tuotettua keskimäärin 75vuotiaaksi eläessään joka päivä ~2900tonnia jätettä, aika moinen määrä. Siis 2900000 kiloa per päivä, ? Miten tämä saavutetaan? Ei oo ihmekkään, että on selkä välillä kipeä kun moisia määriä tulee kanniskeltua vessaan mennessä ja ehkä jopa kerran viikossa roskikselle.
Eipä pitäisi eduskunnassa olla näitä ulkolukukoulutusalalaivitunpaska10@gmail.comsia kuten myöskin opetusministeri joka vielä suuressa neroudessaan on tuhonnut aika hyvin suomen koulujärjestelmää edeltäjänsä tavoin ja _nämä (”laskee”)/päättää budjetista :(_ No muuten ei valitettavaa tässä kirjoituksesta.
ulkolukukoulutusalavitun… …comilaisia
Vihreät eivät ole ympäristön suojelu puolue, vaan totalitaristista yhteiskuntaa halajava ääriliike. Ensin Vihreät tuhoavat pieruverotuksella ja monikulttuurisuudella vallitsevan järjestelmän ja demokratian, kuten olemme saaneet kokea.
” Entiset kommunistit ja kansallissosialistit perustivat yhteishankkeenaan Vihreät puolueen Offenbachissa Saksassa 1979. Heilllä kun oli runsaasti yhteisiä tavoitteita: antiamerikkalaisuus, ydinvoiman vastaisuus, antikonsumerismi, auringon palvonta, vaihtoehtoinen lääketiede, vaihtoehtoinen ”tiede”, kemikaali- ja säteilyhysterian lietsonta ym. ym.” : Lainaus Mikko Paunion Uuden Suomen plogista: Kuva, jonka maailman vihreät haluaisivat hävittää 7,8.2016
Vihreät eivät halua ymmärtää koska eivät ole oikeasti vihreitä. Pentti Linkola harvoja aitoja vihreitä.
80 000 000 000 kg????
Ei lakimiehen tarvi osata laskea tai omata suhteellisuuden tajua, eikä sitä niiden opintoputkessa edes opeteta.
Jep. 80-vuotiaaksi elävä henkilö tuottaisi em. luvun mukaan päivässä n. 2740 tonnia jätettä!? Mun tietämykseni mukaan suur Helsingin alue reilulla miljoonalla asukkaallaan tuottaa noin tuhat tonnia jätettä vuorokaudessa
Virheet kun ei välitä. Verrattavissa kommunismi diktatuureihin. Niissähän kansalla oli kurjat olot ja paljon teloituksia, pakkotyötä, nälkää, kidutuksia, kuolemaa,
Virheillä on aivan sama aivovamma kuin kommareilla ja ei ne mitään hyvää halua muuta kuin itselleen.
Vihreät eivät tajua, koska kuplan ulkopuolisia ajatuksia / mielipiteitä ei tarvitse kuunnella. Jos vihreä joskus eksyy kuplasta pois tai saattu kuulemaan jotain kuplan ulkopuolelta, sen voi helposti leimata rasistiseksi, fasistiseksi tms.
Olen joskus kateellisena miettinyt sitä, millaista olisi elää vihreässä kuplassa, faktoista ei tarvitse välittää, sukupuoli on valintakysymys, monikulttuurisuus on rikkautta… ja sokerina pohjalla: kun kirjoittelet netissä tai lehdissä levottomia ja joku oikaisee sinua faktoihin nojautuen, aina voi loukkaantua ja uhriutua! Näppärää!!! taas voi jatkaa sekoilua…
Ei voi kauhalla vaatia kun on lusikalla annettu.
Toisinsanoen aivokapasiteetti ei vaan riitä hahmottamaan tätä maailmaa.
Vihreydestä tehtiin joskus trendikästä ja onhan luonnonsuojelu toki arvokas asia.
Nykyiset vihreät ajavat kyllä luontoa tuhoavaa politiikkaa tämän pakolaispolitiikkansa ja avoimien rajojen kanssa.
Tämä kehitysmaalaisten siirtäminen länsimaihin tuhoaa kehittyneemmän kulttuurin ja sivistyksen.
Vihreät, teillä ei ole mitään saumaa puhua hiilijalanjäljistä! Menkää asumaan susienne sekaan tuonne metsiin ja jättäkää kaupungit meille muille!
Miten h……ssä on mahdollista, että vihreät ovat enemmistönä lentokoneita käyttävistä poliitikoista?
VIhreät johtajat: kulkekaa apostolinkyydillä, lentäminen ei pitäisi teidän ideologiaan kuulua!