Suvi-Anne Siimes: Emme kuunnelleet mamu-kriitikkoja 1990-luvulla, maksamme siitä nyt hintaa

Julkaistu 25.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Entinen kansanedustaja Suvi-Anne Siimes kertoo Verkkouutisille pohtineensa, mitä virheitä hän teki takavuosina toimiessaan ministerinä ja mitä virheitä koko Suomi teki. Yksi näistä virheistä purkautuu nyt populismina.

Nykyisin Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtajana toimiva Suvi-Anne Siimeksen mukaan suomalaisten olisi pitänyt paremmin kuunnella jo 1990-luvulla niitä ihmisiä, jotka ilmaisivat huolensa maahanmuuttajien oudoiksi koetuista tavoista.

– Me niitämme nyt sitä hiljaisuutta ja sitä keskustelun puutetta, vaikeista asioista keskustelemisen puutetta, jota me kylvimme 90-luvun lopulla, Siimes sanoo Verkkouutisten haastattelussa.

Suvi-Anne Siimes oli vasemmistoliiton puheenjohtaja vuosina 1998 – 2006. Hän toimi kansanedustajana kahdeksan vuoden ajan ja oli asuntoministeri vuosina 1999–2003.

Siimes puhui tiistaina Helsingin yliopiston alumni-illassa, jonka aiheena oli demokratian tulevaisuus. Hän kertoi, miten hän ministeriaikoinaan oli vieraillut useissa suomalaisissa lähiöissä muistellen erityisesti yhtä tapausta eräässä oululaisessa lähiössä.

Asuntoministeri Siimes osallistui lähiön asukastuvassa järjestettyyn keskustelutilaisuuteen. Eräs asukas sanoi, että häntä häiritsevät maahanmuuttajanaapurit, koska he käyttäytyvät niin oudosti. Tilaisuuden järjestäjä pyysi asukasta vaikenemaan sanoen, että tästä asiasta ei saa puhua.

Silloin Siimes oli puuttunut keskusteluun.

– Sanoin, että kyllä tästä saa kysyä, ja tähän varmaan pitäisi osata vastata, mutta minä en osaa, Siimes muistelee.

Siimeksen mukaan yleinen reaktio julkisilla foorumeilla kuitenkin oli, että suomalaiset vaikenivat.

– Me kieltäydyimme keskustelemasta siitä, miltä tuntuu asua samassa kerrostalossa ihmisten kanssa, jotka elävät niin eri tavalla että he paistavat paprikoita hellalla. Tai he eivät osaa käyttää pesutupaa. Emme auttaneet ihmisiä olemaan yhdessä niissä taloissa.

Siimeksen mukaan tästä vaikenemisesta löytyy suuri syy siihen, että tunteet purkautuvat nyt ”niin sanottuna maahanmuuttokysymyksenä”.

– Me jätimme tunnustamatta sen faktan, että jos me olemme ihmisten kanssa samassa talossa, meidän täytyy jotenkin hoitaa keittiöasiat niin, että jokainen voi tehdä ruokaa rauhassa.

Siimes kertoo Verkkouutisille, että hän ei kannata populistisen liikkeen ajatuksia, eikä hän edes tarkkaan tiedä, mitä liike tavoittelee.

– Mutta jotain tärkeää siellä on menossa, jotain, jota pitäisi kuunnella, Siimes päättää.

Lähde: Verkkouutiset

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kalevi Puttonen
Kalevi Puttonen
8

Ja samainen typeryys jatkuu edelleen

H. Moilanen
H. Moilanen
8

Siimes sanoo, että ei edes tiedä, mitä ns. populistinen liike tavoittelee mutta silti ei sitä missään nimessä kannata.

Äly hoi älä jätä
Äly hoi älä jätä
8

Tyypillistä suvaitsevaisen ajattelukykyä(-vyn puutetta)

Olen puhunut
Olen puhunut
8

Mikä helvetin populistinen liike?
Ei ole mitään populismia, rasismia tai natsismia. Eikä ole maahanmuuttovastaisia tai ulkomaalaisvastaisia.
On tänne tunkeutuvia henkilöitä joiden kulttuuriin kuuluvat perinteet, tavat tai uskonnon määräykset ovat:
Vastoin LAKEJAMME
Vastoin DEMOKRATIAA
Vastoin IHMISOIKEUKSIA
Vastoin TASA-ARVOA
Vastoin SIVISTYSTÄ
Näiden ihmisten maahantulon vastustaminen ei ole rasismia, vaan oikeus, ellei jopa velvollisuus jotta järjestynyt, sivistynyt ja turvallinen yhteiskunta säilyy myös meidän jälkipolvillemme.

VENEPAKOLAINEN
VENEPAKOLAINEN
8

samaa mieltä 100 pros

Juha Askola
Juha Askola
8

Erittäin hyvin sanottu.

Äly hoi älä jätä
Äly hoi älä jätä
8

Hienosti listattu ja perusteltu! Kiitos siitä! Mutta, niin kuin näkyy valtaVALEmedian nimittely, mitätöinti ja syyttely on uponnut hyvin parempiin ihmisiin. Niin hyvin että, oma ajattelu ja silmien ja korvien välittämä informaatio aivoille sivuutetaan ja korvataan syötetyllä propagandalla!

Raksaäijä
Raksaäijä
8

Juupa juu… Kiva kun Suvi- Anne pohtii virheitä, sillä tavalla saa ainakin itseltä ”synninpäästön”…
Hassu ajankohta tuollaiselle ulostulolle: osapuilleen puolitoistavuotta seuraaviin eduskunta vaaleihin, kun nyt ajoissa aloittelee ensin virheiden pohtimisella niin ensikeväänä voikin napakoittaa kantaansa, sopivasti ennen vaaleja… Suvi-Anne tuskin on ehdolla, mutta moni hänen Toveri kylläkin…
Toivottavasti jokainen äänestäjä -puoluekannasta riippumatta- tajuaa tulevienkin ”virheiden pohtimisen” olevan ainoastaan ääntenkalastelua… suomessahan on vain kaksi puoluetta jotka aidosti ja oikeasti ajattelevat Suomalaisten parasta ( Perussuomalaiset ja Kansalaispuolue) ja muut ovat ajattelevinaan…

Äly hoi älä jätä
Äly hoi älä jätä
8

Naulan kantaan!
” suomessahan on vain kaksi puoluetta jotka aidosti ja oikeasti ajattelevat Suomalaisten parasta ( Perussuomalaiset ja Kansalaispuolue) ja muut ovat ajattelevinaan…”

Tämä pitää muistaa ja painaa kalloon jo nyt! Eikä edes kuunnella näitä tuhon aiheuttajien seireenilauluja! Vain petos niillä on mielessä ja itsensä suojelu!

VENEPAKOLAINEN
VENEPAKOLAINEN
8

Kesä-anne pantiin alulle suviyönä ,panijat vetelivät ennen aktia punkkua ja hallusieniä naamaan ja polttivat maria.tässä sitten tuotos..piehtaroija omassa paskassaan. telan kympiksi joutui. kuva kertoo,tälläkään ämmänmärännöllä ei kaikki pulut hemmassa.VITUN PASKANJAUHAJA.KUTEN MYÖS Pressa HAUKION piirongin jalka,yksi oikein miesten mies,voi painua edellisen pres hinaajan kaa vanhaan gambriiniin-

Buddy Boy
Buddy Boy
8

Koettakaa ymmärtää, että jos on koko ikänsä valmistanut ruokansa nuotiolla ja kuumilla kivillä, kattilan ja paistinpannun käsitteet ovat silloin vieraita. Samalla tämä myös tarkoittaa sitä, että tänne saapuneesta sukupolvesta ei tule koskaan olemaan yhtään mitään hyötyä korkean teknologian yhteiskunnille, kuten Suomi. Vain alle kouluikäisinä Suomeen saapuneissa voi olla potentiaalia nettoveronmaksajaksi.

Kuoleman kielissäkö?
Kuoleman kielissäkö?
8

Mitä ihmettä?? Suvi-Anne oli yksi niistä suvakeista joka ajoi matuja maahan niin paljon kuin mahdollista. Ja haukkui kriitikoita heti natseiksi. Nyt Suvi-Annen persekkin on tulessa ja ennen kuolemaansa se anoo armoa kansalta, kuten kaikki muutkin edustajamme.

Vesa Virtanen
Vesa Virtanen
8

Persut ei ole mikään puolue, vaan sekajoukkio ääliöitä !

sakuu
sakuu
8

90% pakolaisista ei ole eikä tule ammattia. lapset eivät ole suomalaisia lasten lapset ei ole suomalaisia. lasten lasten lapset menevät töihin jos suomea on enään olemassa!!!

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu 5.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.

Italia palautti rajavalvonnan Espanjan-liikenteelle – Suomi ja Itävalta tukevat päätöstä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 1.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.

Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.

Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.

Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.

Suomi antaa avoimen tukensa

Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.

Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.

Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.

Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa

Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.

Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.

Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.