Maltillinen kokoomus (Moderaterna) haluaa ottaa käyttöön naismurhan (femicide) erillisenä rikosnimikkeenä, kun nainen murhataan taustalla vaikuttavan, oikeusministeri Gunnar Strömmerin misogyniaksi kutsuman vihan vuoksi. Tällöin lähtökohtana olisi elinkautinen vankeusrangaistus, vaikka murhasta voidaan jo nykyisin tuomita sama rangaistus.
Ehdotus tarkoittaa, että murhaa käsiteltäisiin erillisen nimikkeen alla, kun uhrin sukupuolen ja teon oletetun motiivin katsotaan täyttävän kriteerit.
Oikeusministeri Gunnar Strömmer (M) sanoo, että itse luokittelu on keskeinen, koska sen tarkoituksena on selventää, mitä murhan taustalla on.
Maltillinen kokoomus kuvailee ehdotusta osaksi työtä, jota kutsutaan toistuvasti miesten naisiin kohdistamaksi väkivallaksi, raportoi SVT. Ruotsin laissa ei tällä hetkellä ole tällaista erillistä rikosnimikettä.
Ruotsin rikoskaaren mukaan murhasta voidaan jo nyt tuomita elinkautinen vankeusrangaistus. Muussa tapauksessa rangaistus on 10–18 vuotta vankeutta.
Päättäessään elinkautisen vankeusrangaistuksen määräämisestä tuomioistuimen on annettava erityistä painoa muun muassa suunnitelmallisuudelle, poikkeukselliselle raadollisuudelle, uhrille aiheutetulle vakavalle kärsimykselle ja sille, oliko teko muutoin erityisen tunnoton.
Naismurhaluokituksessa elinkautinen vankeus olisi sen sijaan lähtökohta. Maltillisen kokoomuksen mukaan ehdotus on saanut vaikutteita muun muassa Meksikosta ja Italiasta.

Sukupuoleen perustuvan tuomitsemisen kritiikki
Kritiikki on kohdistunut pääasiassa siihen, antaisiko lainsäädäntö murhille erilaisen oikeudellisen kohtelun riippuen uhrin sukupuolesta ja motiivista, joka syyttäjien olisi todistettava.
Riks-uutiskanavan toimittaja Mira Klang kirjoittaa X:ssä: "Totta kai naisten murhien pitäisi johtaa elinkautiseen vankeuteen. Mutta niin pitäisi myös miesten ja lasten murhien. Haluaako Maltillinen kokoomus todellakin tehdä oikeudellisen eron ihmiselämän arvoon sukupuolen perusteella?"
Erillistä naismurhaluokitusta on ehdotettu Ruotsin valtiopäivillä aiemminkin: vuonna 2022 kaksi sosiaalidemokraattista edustajaa jätti aloitteen misogyniasta viharikoksen perusteena ja naismurhasta, mutta aloite ei johtanut lakimuutokseen.
Jää nähtäväksi, toteutuuko Maltillisen kokoomuksen uusi ehdotus.




