Mainos:

Mikael Jungner haluaa autioittaa maaseudun: Syrjäseutujen omakotitalot jäätelötuutin arvoisia

Julkaistu 23.8.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Värikkäistä ja mielipiteitä jakavista lausunnoistaan, joidenkin mielestä harkitsemattomista möläytyksistään, tunnettu Mikael Junger kohahduttaa taas. Jungner on viime aikoina Facebook-sivullaan ottanut useampaankin otteeseen kantaa kaupungistumisen puolesta.

Samalla kun hän liputtaa voimakkaasti kaupungistumisen nimiin, hän tuomitsee syrjäseutujen omakotitalot jäätelötuutin arvoisiksi. Hänen mielestään haja-asutusalueelta talon ostaneita on huijattu osana Suomen historian suurinta huijausta.

Myös koko Suomen asuttuna pitäminen on Jungnerin mielestä täyttä höpötystä.

Vai mitä sanotte näistä kommenteista?

Mainos:

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
sepeteus
sepeteus
9 years ago

Kaupungistuminen on äijän mukaan liian vaikea sana maalaisillle. Ei taida äijä olla penaalin terävin kynä.

Kybä
Kybä
9 years ago

Jugneri on pahimmanluokan pölkkypää ja elostelija. Turhake.

PP
PP
9 years ago

Junger voisi muuttaa kimpaan koko unelmaväen ja matulauman kanssa vaikkapa niin suvaitsevaisten saarelle kuin Ahvenanmaalle. Perustakaa sinne sosialistinen kolhoosi ja olkaa lähekkäin. Säilyy mannersuomi suomalaisena meille vielä kansallisvaltiota kannattaville, niille jotka muistavat esi-isiemme työn pelloilla ja savotoissa. Hitlerkin ehdotti juutalaisille aikoinaan Madagaskarin saarta!

Touko
Touko
9 years ago

Ja tiedättekö mitä? Näitä tyyppejä ihan aikuisten oikeasti pidetään älykkäinä, kun ovat jostain Mensa-testistä saaneet pisteitä tyyliin: Mikä kuvio tulee seuraavaksi? Näiden olentojen kanssa on aivan turhaa ”keskustella” (eli lässyttää) yhtään mistään, ajanhukkaa.

Erilainen käsitys
Erilainen käsitys
9 years ago

Syylaposki nyt saa huudella mitä sylki suuhun tuo jotta hänelle tulisi parempi mieli. Mutta jos hiukankin katsoo noita tekstejä niin näkee ettei se osaa edes yhteenlaskua: 750 000 + 200 000 ei ole 1000 000.

Sossujen jälkeläisenä se on saanut kaiken minkä sossut on sille pystyneet antamaan. Aikoinaan se edusti sossujen nuorisojastoa Sveitsissä vuoden tuoden sieltä 924:n porsaan Suomeen. Sen jälkeen sille sitten tuli se YLE:n pesti jonka sekin paskoi oikein kunnolla. Ja nyt se huutelee pariin kertaan eronneena ja keltaisessa lehdistössä ryöpytetynä että hän visioi ihmisten muuttavat kaupunkeihin. ”So fucking what?”

Syyläposkea keljuttaa kun se tietää että Helsingissä joka kolmas asunto on yksinasuvan yli 85 vuotiaan omistuksessa. Ja se tietään että seuraavan seitsemän vuoden aikana Helsingissä tulee myyntiin 30-35% asunnoista. Se tarkoittaa että kaupungeissa asuntojen hinnat romahtavat. Eikä tilanne ole muissa Suomen tai Euroopa kaupungeissa erilainen. Sotien suuret ikäluokat ovat tämän muutoksen aiheuttajina. Ja se tarkoittaa että kun syyläposkella ei ole nyt mitään muuta kuin velkaa (omaa rahaa sillä ei ikinä ole ollut) ja ilman kaupunkiin muuttavia ihmisiä se velka lankeaa maksettavaksi kun asunnon vakuudet kuolevat alta pois. Sama on tilanne kaikilla muillakin joilla on velkaa. Teidän pitää löytää äkkiä 50% asunnon arvosta lisävakuita koska asuntojen hinnat kaupungeissa tulevat romahtamaan. Siis jos on lainaa täydestä arvosta.

Maaseudulla ja ympäryskunnissa tilanne on toinen. Sielä asuntojen pihoilla pystyy korjamaan ajoneuvot, joilla kerätään veroalennuksia työmatkoista. Usein lähellä on metsiä joista saa marjoja ja sieniä sekä järviä joiden kalakanta täydentää ruokapöytää. Maaseudulla pystyy tekemään isäntien kanssa oravannahkakauppa ja muutenkin sielä kukoistaa oma yhteiskunta.

Niin että antaa syyläposken huudella ja odotellaan koska se tulee kerjuulle maaseudulle, kun kaupungissa kaikki on niin kallista eikä sielä voi heittää edes tikkaa. Saati sitten käydä uimassa 200m kävelymatkalla. Työmatkakin on usein maaaaseudulla lyhyempi kuin kaupungissa. Minä kävelen kellarikerrokseen, naapurit pihamaalle töihin. Siinä kaupunkilaiset jurnuttaa ruuhkissa 20-40min suuntaansa joka päivä. Meillä otetaan päivänokoset noidenkin tuntien aikana.

kaaleppi
kaaleppi
9 years ago

Tuo ukko luskuttaa kuin tulpaton mopo..

Valkoinen hetero
9 years ago

Syöpä on syönyt aivotkin tältä järjen jättipäältä.

julle
julle
9 years ago

Jotta voimme ymmärtää Jungerin ja hänen kaltaistensa houreita, on määriteltävä muutamia käsitteitä. Voiskohan Junger jotenkin auttaa.

-Mikä on asutettu koko Suomi?

-Mikä on asuttamaton koko Suomi?

-Edellyttääkö asutettu koko Suomi tai sen vastakohta asuttamaton koko Suomi jotain aluetta, jolla asuu tai vastaavasti ei asu ketään?

-Miten määritelään asuttamaton alue? Onko Jos alue B on asutettu, kuten Helsinki ja sen sitällä on alue A kuten keskuspuisto, jota ei ole asutettu paitsi metsäneläimet ja kodittomat, onko myös alue B eli Helsinki asuttamaton?

-Mikä kokoinen asuttamattoman alueen on olatava, jotta se on asuttamaton.

-Mikä on alueen maksimimäärä asukkaita, jotta alue voidaan määritellä asumattomaksi? 400000, 150000, 3000, 40, 3, 1 vai 0.?

-Riittääkö koko Suomen asuttamattomuuden sertifiointiin yksi asuttamaton alue? Vai useampia alueita? Kuinka monta?

-Kuinka pitkä oleskelu asuttamattomalla alueella riittää muuttamaan alueen asuttamattomaksi? Entä kuinka tähän vaikuttaa oleskelijoiden lukumäärä?

Lista voi jatkaa ja määriteltävää on paljon, mutta näillä nyt ainakin pääsee alkuun.

Jarkko
Jarkko
9 years ago

Sopii minulle, jos Jungerille sopii se, että myös kiinteistövero määrätään siltä pohjalta, että rakennus on jäätelötuutin arvoinen. Siitä sitten maksan ilomielin vaikkapa 0,35% kiinteistöveroa.

Raksaäijä
Raksaäijä
9 years ago

No, ton jätkän mielipiteistä ei kannata maksaa edes jäätelötuutin hintaa. Tosin se pölvästi jakaa niitä ilmaiseksi ja siksi ”saamme nauttia” niistä… mielestäni tässä maassa tarvittaisiin joku ”laki” tms joka estäisi tommosten möläytyksien julkaisun, säästyisimme monelta mielipahalta ja noi junneritkin vaikuttais vähän fiksummilta… kaikki voittaisi…

Voisko olla totta?
Voisko olla totta?
9 years ago

Miihkalille kysymys joka tuli äsken sienimetsällä mieleeni. Sieniä on ihan mukavasti nyt, noin 50m päässä alkavasta metsästäni sain 6kg kanttarelleja ja 2kg herkkutatteja, puolentoista tunnin kävelyllä. Niistä teenkin sitten kastikkeen härän sisä- ja ulkofileille jotka laitan hautumaan yöksi leivinuuniin. …niin se kysymys… Pitääkö paikkansa, minä kuulin, että kaupungissa syödään makkaraa?

Jani
Jani
9 years ago

Kansa tarvii leipää ja sirkushuveja. Sais vaan sitä leipää, muuta nää osaa järjestää.

duunari
duunari
9 years ago

Kyllä tappava syöpä olisi tehnyt suomelle suuren palveluksen. Vahinko että lääketiede on niin kehitynyttä läsimaissa. Tuo lässyttävä turhake on tyypillinen nykyinen demari.Entinen demari hytkyn kytkyn Vartiainekin jää pian toiseksi

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.