Mainos:

Ville Tavio: Soinilaisten takki on kääntynyt täysin kaikissa asiakysymyksissä

Julkaistu 6.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio kommentoi puolueesta viime kesänä irtautuneita sinisiä Facebook-sivullaan.

Tavio kirjoittaa:

"En yleensä vaivaudu kommentoimaan soinilaisia, koska heidän roolinsa on merkityksetön muuna kuin sote-uudistuksen tukipuolueena, mutta teen nyt poikkeuksen eräästä mielenkiintoisesta huomiosta.

Sinisten turhanpäiväisiä puheenvuoroja kun on joutunut eduskunnassa kuuntelemaan niin olen alkanut vakuuttua siitä, että Siniset tähtäävät Soinin jalanjäljillä jollain tapaa populistiseksi fraasipuolueeksi, joilla ei ole mitään selkeää linjaa, kun taas Perussuomalaisista on tullut entistä puhtaampi looginen asiapuolue.

Soinilaisten takki on kääntynyt täysin kaikissa asiakysymyksissä ja linjaukset ovat täsmentämättömiä ja ympäripyöreitä kuten ”keskiluokan verokapina” tai ”ilon ja toivon puolue”.

Esimerkiksi eilen kun PS kysyi kyselytunnilla erittäin asiallisesti laittomasti maassa olevien poistamisesta, niin siniset moittivat PS:ää yhden asian puolueeksi, jonka jälkeen nostivat esiin, että siniset eivät ole rasisteja. Kaikki siniset kansanedustajat ovat saaneet aiemmin perussuomalaisina kokea aiheetonta kiusaamista rasistiksi haukkumalla, mutta mitä he tekevät nyt, pyrkivät kaikin tavoin haukkumaan perussuomalaiset rasistiksi. Tämä on kerta toisensa jälkeen vähän hämmentävää. En keksi tälle muuta selitystä kuin loikkarien pyrkimykset miellyttää hallituskumppani puolueita, jotta heidät hyväksyttäisiin tulevissa vaaleissa niiden ehdokkaiksi. Toki sinisissä tuntuu olevan paljon katkeruutta perussuomalaisia kohtaan, joten kiusaajan rooliin meneminen voi purkaa myös tätä tunnetta.

Samaan aikaan kun kirjoitan tätä, soinilaisten vpj Tiina Elovaara väittää vielä tänä päivänäkin twitterissä, että PS puoluekokouksissa tehtiin natsien käsitervehdyksiä, vaikka väitteelle ei ole löytynyt mitään näyttöä ja Elovaara itsekin myöntää ettei ole henkilökohtaisesti nähnyt käsimerkkejä. Siinä sitä sinisten ydinsanomaa ja logiikkaa."

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
jeppe
jeppe
8 years ago
huugo
huugo
8 years ago
Reply to  jeppe

Kommunisti näkee omiaan ja edes yle ei saanut sitä mitä lähti hakeman, ”toimittaja” munasi itsensä täydellisesti. Halla-ahon ilme oli kyllä paljon puhuva.

huugo
huugo
8 years ago

Sieg Heil, sieg Heil. Ja aivoipestyt opetuslapset hurraa.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Soinilaiset uuvatit siniset juudakset tekivät itsestään täysiä pellejä, joille kaikki nauravat. Hauskoja sloganeita viljelevä pääkoomikko Timo Soini itse tienasi perussuomalaiset hajottamalla hillotolpan Lontoon investointipankista.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Ne eivät ole pelkkiä pellejä vaan vaarallisia eliitin kätyreitä. Toinen juttu on se että Perussuomalaiset eivät ole hajonneet kuten mediassa yritetään toitottaa, vaan muutama rotta on loikannut puolueesta pois.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Sinisten poliittiset urat ovat lopuillaan. Suomen kansa ei juudaksia äänestä.

Kaija
Kaija
8 years ago

Ville Hyvä. Sinä olet yksi parhaista asiakohtien havainnoitsijoista, mutta olethan sinä huomannut, että rasistikirvestä heilutetaan aika helposti ja Yle on heti varpaillaan, josko joku on moittinut muslimeja tai yleensäkin isalmia.
Yle EI OLE huomannut (ei siis halunnut), että islam ei ole uskonto, se on poliittinen idelogia, jolla on oma perustuslakinsa. Islamin Shari-aki on Suomen perustuslain yläpuolella ja siksi sen moittimen tuo bannit ja ylen vihat kaikkien moittijoiden kirjoituksille.
Lainsäändäntöä muokataan siitä ”syntyvän” vihapuheen tuomioilla, vaikka koko vihapuhetta ei lainsäädännössä olekaan.
Lainsäädäntöä siis muokataan muutaman lakimiehen ja tuomarin näkemyksillä eikä Eduskunnan lainsäädäntövallalla ole mitään merkitystä.
Siinä olisi kunnon ”palopuhujalle” sarkaa. Keitä ovat ne, joiden palopuheet muistetaan? Asiapuhujat on hellpo ohittaa, suuri yleisö ei edes ymmärrä mistä ne puhuvat.

juha.
juha.
8 years ago

”Siniset” on Suomen puolue -historian tarpeettomin, turhanaikaisin, ohjelmattomin, tyhjän päällä olevin puolue, jota voi verrata lähes kangastukseen tai kertomukseen Atlantiksesta kaikkine hienouksineen. ”Sinisiä” voi kutsua yhtä puolueeksi yhä paljon kuin allekirjoittanutta nuoreksi, viriiliksi, komeaksi, kestäväksi ja uskolliseksi mieheksi. Ellette usko, että olen mies, niin tulkaa ”katsomaan”. Kutsu koskeaa ainoastaan naisia. Kauniita. Sillä olenhan suomalainen mies, joka luottaa itseensä ja löytää viat naisesta.

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Soinilaiset vai Sionilaiset?

Aatu
Aatu
8 years ago

Soini perusti uuden takiaispuolueen, taistelee ensi vaaleissa ehkä RKP:n kannatuslukemiin….
Hillotolppa odottaa Soinia ellei sitten saa infraktia ennen sitä. Ukko on kuun syöttöporsas.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.