Ville Niinistö: Hallituksen aktiivimalli on työttömälle rankaisumalli

Julkaistu 3.1.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vihreiden kansanedustaja Ville Niinistö julkaisi Facebook-sivullaan Helsingin Sanomiin lähettämänsä kirjoituksen työttömiä kyykyttävän ns. aktiivimallin kumoamisesta. Kirjoituksessa Niinistö myös vastasi ministeri Mykkäsen (kok) väitteisiin.

Ville Niinistö kirjoittaa:

"Sipilän hallitukselle on ominaista orwellimainen uuskieli. Näin on myös työttömyysturvan ns. aktiivimallin kohdalla: se kuulostaa hyvältä, mutta tosiasiassa eriarvoistaa ihmisiä, lyö jo lyötyjä. Työttömälle se on syvästi epäoikeudenmukainen rankaisumalli, joka leikkaa sosiaaliturvaa lähes 5 prosenttia riippumatta omasta aktiivisuudesta.

Leikkurin voi välttää vain sillä, että saa merkittävästi keikkatyötä tai aktivointipalveluja 3 kuukauden aikana. Nämä eivät mittaa omaa aktiivisuutta vaan muiden tarjoamia mahdollisuuksia. Työtön voi täyttää vaikka sata työhakemusta ja olla kymmenissä työhaastatteluissa, mutta ei silti voi välttää leikkuria.

Perustuslakivaliokuntakin antoi laista vakavat moitteet. Sen mukaan ehdotusta ei voi pitää perustuslain kannalta ongelmattomana: kaavamainen leikkuri ei sisällä yksilöllistä harkintaa eikä työtön voi omalla toiminnallaan välttää sitä. Hallitus ei ottanut tätä poikkeuksellista kritiikkiä huomioon.

Pienituloiselle työttömälle leikkaus tarkoittaa noin viikon ruokarahoja. Köyhyyden lisäksi leikkuri lisää työttömyyteen liittyvää häpeää ja nöyryytystä. Suomessa on jo nyt yli 90 000 pitkäaikaistyötöntä. Vaikeasti työllistyvien aseman heikkenemiseen meillä ei ole varaa.

Ministeri Mykkänen (kok.) perusteli lakia HS:ssa (30.12.) sillä, että työttömän on oltava valmis muuttamaan työn perässä. On kovaa sanoa, että välttääkseen leikkurin on työttömän oltava valmis muuttamaan satunnaisen keikkatyönkin takia kotiseudultaan. Mitä se merkitsee hänen perheelleen, lapsilleen tai puolisolleen? Entä mitä tapahtuu kun keikkatyö loppuu? Perheen tulevaisuutta ei voi suunnitella näin epävarmalle pohjalle.

Jos hallitus haluaisi auttaa työttömiä, lisäisi se palkkatuettua työtä sekä mielekkäiden aktivointitoimien tarjontaa eri puolilla maata. Näin ei ole nyt tapahtumassa. Sen sijaan hallitus leikkaa työllisyysmäärärahoja ja järjestöjen mahdollisuuksista tukityöllistää.

Ihmisiä kyykyttävä ja syrjäyttävä aktiivimalli on kumottava. Työttömiäkin on kohdeltava inhimillisesti.

Ville Niinistö
Kansanedustaja (vihr.)"

Lähde: Facebook

Katso myös:

https://www.nykysuomi.com/2017/12/20/nakokulma-aktiivimalli-kun-tyottomilta-viedaan-ihmisarvon-rippeetkin/

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Valkoinen hetero
8

Ensimmäistä kertaa(muistaakseni)samaa mieltä Villen kanssa.

IKirouta
IKirouta
8

Onneksi olkoon!
Ville Niinistön myöhäisempi herännäisyys, ei oikein vakuuta.

Ei aiheuta nostetta
Ei aiheuta nostetta
8

Kappas, vihretkin uskalsi sanoa ”mielipiteensä” vasta sitten kun oli hetki kuunneltu kansaa. Mutta ei se mitään auta. Vaaleissa tulee köniin. Vihreitä äänestävät antifat ja takut. Niin ja tietysti homot.

Jeppes
Jeppes
8

Taas pölhöpopulismia vihreiltä 😉 Kyllä Ville äänen haistaa.

Numento
Numento
8

Aktiivimalli on valtiontalouden säästöautomaatti. Jos vuositasolla keskimäärin 200 000 työtöntä ei pääse aktiivointitavoitteeseen on helppo laskea verovarojen säästö. Peruspäiväraha 32.40€ x 200 000 = 6. 480 000€ x 12 = 77. 760 000€. Vuositasolla merkittävä summa joka voidaan käyttää poliittisen eliitin tärkeämmäksi kokemiin menoihin. Arvopohjalla on merkitystä mihin raha hukataan.

juha.
juha.
8

Villen oli nyt helppo aivan vahingossa esittää jotain täysipäistä. Sanoisinko, että aivan mahdoton tilaisuus ohittaa ja tyriä. Vallankin kun malttoi ottaa kantaa asiaan ”tarpeeksi vähän”. Mitä tulee työntekoon, taitaa se olla muutoinkin Vihreille ”rangaistus” vailla vertaa. Eipä edes tuokaan onneton sutkaus naurata edes minuakaan. Tämä Presidentti Sauli Niinistön veljenpoika projisoi omalta osaltaan tuonkin sukukunnan äo:ta, jota tietenkin savuverhoaa omalta osaltaan se, että hän kuuluu puolueeseen, josta harvoin järjen ääntä kuulee, päinvastoin.
Sipilän nukkehallitus ei ole laittanut tikkuakaan ristiin työllistävien pitkän tähtäimen toimenpiteiden kanssa luodakseen uusia työpaikkoja investointihelpotuksilla tai muilla työllisyyttä tukevilla toimenpiteillä, joita sentään yritettiin kyhätä pystyyn ennen muinoin hallitusten taholta, koska he kansallisvaltiossa nimeltä Suomi vielä pelkäsivät äänestäjiään edes vähän ja seuraavien vaalien tuomiota, joka tosin oli kovin ”demlamainen”. Nythän ministerien ja kanisterien päät ovat jo Brysselin pilvilinnoissa ensimmäisestä ministerispäivästä lähtien heidän hahmotellessaan hulpean EU:n työhuoneensa kalustamista ja mielikuvaharjoitella sivistynyttä #notmee mannermaista poskisuutelmaa enimmäkseen rumahkojen ylipainoisten miesvihaisten / isänmaansa -vihaisten akkojen särvintä saaneisiin poskille. Se mitä siellä peräpohjolan perukoilla on meneillään par’aikaa on aivan paskan sama, sillä eihän suomi-junttien ääni Brysseliin kuulu.

huugo
huugo
8

No mitä ville on aikonut tehdä muuta kuin valittaa. Valituksenhan ville osaa.

Henri
Henri
8

Ei tarvitse työttömällä muuttaa mihinkään, eikä tehdä mitään lisää. Silloin vaan maksetaan hieman vähemmän työttömyyskorvausta. Miksi minun ja muiden työssäkäyvien pitää maksaa omalla työllämme myös terveiden työttömien loisiminen? Itse olen 38 vuoden elämäni aikana ollut 3 kk työttömänä. Olen muuttanut kaksi kertaa työn perässä ja viimeksi yli 600 km. Puolet työpaikoistani olen saanut ilman avointa työpaikkaa. Olen siis soitellut työnantajille ja kysellyt töitä.

Tässä maassa on kymmeniä tuhansia ulkomaalaisia suorittavan tason töissä, joihin ei löydy tekijöitä suomesta. Moniin tehtäviin otetaan suoraan vuokratyöntekijöitä ulkomailta, koska tiedetään, ettei niihin löydy enää suomesta hakijoita. Monet näistä töistä ovat raskaita, joihin ei tarvitse pitkää koulutusta. Niistä maksetaan kuitenkin ihan oikeaa palkkaa ja ovat vakituisia.
Tällaiseen tilanteeseen on ajauduttu liian löysän sosiaaliturvan vuoksi.

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu eilen 10:07 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.

Italia palautti rajavalvonnan Espanjan-liikenteelle – Suomi ja Itävalta tukevat päätöstä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 1.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.

Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.

Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.

Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.

Suomi antaa avoimen tukensa

Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.

Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.

Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.

Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa

Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.

Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.

Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.