Mainos:

Timo Soini: Ei pidä olla lapsellinen

Päivitetty 24.6.2017, Julkaistu 24.6.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Timo Soini on eilen kirjoittanut blogikirjoituksessaan, kun ei vienyt puoluetta jytkyvaalien jälkeen hallitukseen, huudettiin vastuunpakoilemisesta. 

Soinin blogikirjoitus alla:

Jytkyvaalien jälkeen sain lunta tupaan, kun en vienyt puoluetta hallitukseen. Huudettiin vastuunpakoilusta.

Pärjäsimme hyvin vuoden 2015 vaaleissa. Menimme hallitukseen. Otimme vastuuta. Tämä hallitus on onnistunut saamaan Suomen kasvuun ja työttömyyden vähenemään.

Mainos:

Nyt kenokaulat huutaa, että lupaukset on petetty. Kuinka lapsellista. Kun ottaa vastuuta ja tekee sekä saa aikaan, on sanansa syöjä.

Kun emme ottaneet vastuuta, se oli väärin. Kun otimme vastuuta. Se oli väärin.

Punaiset ja Vihreät eivät kestäneet viime hallituksessa täyttä aikaa, aikaansannoksetkin olivat sitä ja tätä.

Oppostiossa Vasemmistoliitto ja Vihreät eivät ole saaneet yhtään asiaa läpi ja ylitystä laulaa herrat maan.

Konservatiiviäijä ei voi tehdä mitään oikein ja punavihreä ei tee mitään väärin. Siinä on tasapaino.

Kaksoisstandardi rehottaa.

On suorastaan suloista katsoa maamme valtamedian väheksyvän Suomen Sisua Perussuomalaisten puoluekokouksessa sen jälkeen kun he ovat vuosia todistelleet järjestön äärioikeistolaisuutta. Huutaneet äänensä käheäksi fasismista. Nyt se on okei?

Johonkin ovat unohtuneet uuden puoluejohdon rasismituomiot. Ne, joihin minulta vaadittiin kommentteja vuosi toisen perään. Nyt ne eivät ole kenellekään ongelma?

No, ei pidä olla lapsellinen.

Entiset ja nykyiset Perussuomalaiset ovat avioliiton ulkopuolisten suhteidensa kanssa luupissa. Ei ne minua kiinnosta kuin siinä mielessä, että tapahtuuko tällaista aisan yli hyppimistä myös muissa aatesuunnissa? Miksi siitä ei kirjoiteta?

Kaksoisstandardi.

Politiikka on mielenkiintoista. Karavaani kulkee ja kojootit ulvoo.

On hölmöä väittää, ettei Perussuomalaisten  puoluekokouksessa tapahtunut vallankaappausta/keikausta.  Neljä nuivaa puheenjohtajaa oli monille liikaa. Puoluevaltuuston valtausyritys Suomen Sisun toimesta oli se viimeinen niitti.

Sillä oli seurauksensa.

Sitä saa mitä tilaa.

Timo Soini

Uutisen kommentointi TÄÄLLÄ

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

10 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
9 years ago

Kuka luottaa sika-soinin selityksiin?

Hannu Wegelius
9 years ago

Tämä mies petti kaikki lupaukset. Duunareilta, eläkeläisiltä, opiskelioilta ja kaikilta köyhiltä on leikattu. kehtaakin väittää, että talous on mennyt parempaan. Rajat ovat auki. Kun tulee seuraava terrori-isku, Eliitti-päättäjien vika. Liittovaltio kehitteillä. Missä Soini, siellä ongelma.

Leo Räisänen
Leo Räisänen
9 years ago

Kansan mielipide ei ole mihinkään muuttunut , Suomenkansan populistinen suunta jatkaa matkaansa vaikka sitä on petetty, hillotolppa on maksanut monien vuosien työn ja vieläkään primitiivisen kansainvaelluksen ongelmaa ei ole ratkaistu, alikehittyneitten ja köyhien maitten väkiluku jatkaa voimakasta kasvuaan, sionistien vallanhimo ei ota lakatakseen se yhdistyy nyt islamilaiseen maailmankuvaan saavuttaakseen päämääränsä, vain ns, ”terrorismin vastainensota”, käy tyhjäkäyntiä , että kansalaiset eivät huomaisi kehitystä joka tapahtuu poliittisten seinien sisällä katseilta salattuna . Suomen velkataakka jatkaa kasvamistaan sovitulla tavalla, kansantalouden ”nousu” perustuu velkarahalla elvytykseen jossa elvytetään yrityksiä vaikka kansa kaipaisi sitä elvytystä, – ei lisää velkaa , ei lisää asuntovelkaa, Timo Soini on luonut ongelman ei ole sitä poistanut vaikka kansa antoi siihen valtakirjan ,- nyt Timo on myynyt persettään ja istuu kuin tatti pallillaan.

Soini jaksaa selitellä
Soini jaksaa selitellä
9 years ago

”Vallankaappaus” -> Todettu valheeksi
”Arvoerot” -> Todettu valheeksi
”Natsitervehdykset puoluekokouksessa” -> Todettu valheeksi
”Halla-ahon salainen ministerilista” -> Todettu valheeksi
”Persut ajoi itsensä ulos” -> Todettu valheeksi
”Ikuinen oppositiopuolue” -> Todettu valheeksi
”Oppositiosta ei voi vaikuttaa” -> Todettu valheeksi

Vieläkö joku uskoo näitä juttuja?

Juha wiklund
Juha wiklund
9 years ago

No älä ole… kun ryhmäsi viime aikaisia juttuja lehdistä lukee niin luulisi ryhmäsi olevan täynnä tuttipullo ikäisiä.

Silloin kun ihminen ei kunnioita demokraattisilla vaaleilla valittuja henkilöitä voinee varmaan todeta että Suomi voi olla hieman väärä paikka asua.

Loikkareiden isänmaaksi voisi sopia Pohjois-Korea tai Iran siellä ei ole pelkoa että kansa pääsisin omantuntonsa perusteella vaihtamaan ei toivotut päättäjät pois.

Kivikova
Kivikova
9 years ago

Talouskasvu tuskin on Kikyn ansiota vaan selitys löytyy muualta. Luin vasta, että osittain talouden kasvu johtuu kansalaisten kovasta velanotosta. Työttömyyttä ei olla saatu laskemaan. Ainoastaan tempputyöllistämällä tai höpökursseille ohjaamalla ollaan saatu hieman siivottua työttömyystilastoja.

Miksi Soinille muuten Matias Turkkila kelpasi Persu-lehden päätoimittajaksi, joka on ollut Suomen Sisun hallituksessa ja perustamassa Hommafoorumia? Lisäksi Halla-ahon saama tuomio oli ainoastaan pienet sakot, jotka tulivat vasta korkeimmassa oikeudessa ja oli Mika Illmanin henkilökohtainen kostoretki ja poliittinen tuomio. Se niistä kaksoisstandardeista.

Vanha testamentti
Vanha testamentti
9 years ago

Soini oli oikeassa. Jytkyvaalien jälkeen hän teki virheen kun ei vienyt puoluettaan hallitukseen. Silloin Timo halusi eduskunnan puhemieheksi tai ulkoministeriksi ja kun kumpaakaan virkaa ei annettu sammoiden päästelijälle, Timo henkilökohtaisesta harmituksesta halusi oppositioon. Silloin hallituksesta käsin olisi voinut laittaa Jutan käsiraudoilla sängynpäätyyn, Hyrkill antaa piiskaa niin ettei hän istu vuoteen ja Merjallekkin tarjota jokapuolelle pyllistlystä kunnon läksytyksen. Suomen asiat eivät olisi näin jos sionisti-soini olisi toteuttanut äänestäjien tahota.

Nyt kun sitten sionisti-soini uhrasi kaiken seteli-selkärankansa vuoksi ja oman edun tavoittelun maksimoimiseksi, kusten ja sylkien äänestäjiä silmään/vasten kasvona, se koittaa pelastaaa mitä vieläpelastettavissa on. Totuus on kuitenkin se että jo vuonna 2007 sionisti-soinin agenda oli hyvin selvää. Kaikki eivät vain nähneet sitä.

”Sininen puolue” viitaa juutalaiseen väriin, taivaan siniseen. Ja kun katsotaan ketä Timo kumartaa ja kenen rukousaamialaislla on ollut, niin on ymmärrettävää että hän on katolisessa seurakunnassa. Ovathan ne maailman ahnein seurakunta.

Kun ministerinsalkku Timolle kilahtaa niin miljoonat kotiin vilahtaa. Sionisti-soini on valanut kultavasikoita ja niitä se palvoo.

Anonymous
Anonymous
9 years ago

Kehtaa kyrvänsyylä vielä paskaa jauhaa!!Häpeä saatana!!!

KK
KK
9 years ago

Soinilla ei ole ollut hallituksessa mitään kynnyskysymyksiä. Otti vaan kunnian päälle, kun ”väärä” mies valittiin. Soinikin lyö oikein olan takaa fasistimiekalla ja aivan turhaan. Oikein, että lähtivät, on vaan vääriä syytöksiä. Islamin arviointi ei ole fasismia, eikä suomessa ole rasismia sanan varsinaisessa merkityksessä. Soini unohti kansan, olisi sanonut jotain järkevää, narsisti, nöyryyttä Soini, nyt olet puolueestasi ulkona ja roikut pelkkien valeiden varassa sinisessä tulevaisuudessasi.

Persu
Persu
9 years ago

Ensinnäkin Timo laskukauden jälkeen tulee aina nousukausi ja globaali talous nousee, vaikka pienen maan hallitus ei tekisi mitään. Siitäkös te tykkäätte aina ottaa kunnian itsellenne. Toisekseen sinun vähättelevä kielenkäyttösi äänestäjiä kohtaan (typeriä slouganeita unohtamatta) on mitä halveksittavampaa käytöstä ihmisiä kohtaan, joita ilman sinulla ei oli paikkaa eikä asemaa. Tulet vielä kohtaamaan sen kuuluisan ”mandaatin” voiman millä paukuttelit henkseleitäsi viime vuonna. Häpeä! Niin kuin itse sanoit, niin sitä saa mitä tilaa! Petit kaikki eikä uusi räätäli enää auta.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.