Mainos:

Terroristi-iskun takia työnseisaus 18.9.2017

Päivitetty 21.8.2017, Julkaistu 20.8.2017 – Kirjoittaja Toimitus
Jani Väkeväinen on Facebook sivuillaan ilmoittanut Yrityksen R.V.Group oy:n työnseisauksesta 18.9.2017. Seisauksen tarkoitus on toimia valtiolle pakotteena huonostihoidetusta pakolaistilanteesta.

Keskustelua lukiessa lakkoa on ainakin lähdössä tukemaan:

  1. Omatalonmies littyy lakkoon. Haastan kaikki kiinteistöhuollot mukaan.
  2. Petteri Nilsson: Mukana työseisauksessa
  3. Jami Saariniemi: Täällä myös pieni yksityisyrittäjä liittyy lakkoon.
  4. Pasi Suvenkari: OLEN MUKANA !!
  5. Sari Ojanperä: Mukana!
  6. Rami Seppälä: Mukana ollaan.
  7. Timi Sonja Hedman: Mukana
  8. Niina Arffman: Mukana, omalta osaltani!
  9. Oili Vilén: Hyvä idea, mukana ollaan 
  10. Kai Kallio K&K Rakentajat Oy sekä Kain Sähköpalvelu osallistuu myös tähän.
  11. Timo Auvinen: Oma yritys mukana.
  12. Markku Salonen: Jospa mekin olisimme kotona tuona päivänä. Terveisin: Laiteurakointi Salonen Oy
  13. Kirsi Mäkäräinen: Kampaamo Bohemi/Hki kiinni!
  14. Jari Moisala:: Apila kiinteistöt oy mukana
  15. Erkki Muhonen: Mikropaino Oy ,,,osallistuu työnseisaukseen
Postausta on seitsemässä tunnissa jaettu 2630 kertaa ja tykkäyksiä on kertynyt 3200, suuren levikin asia on ainakin saanut. Mielenkiintoista on moniko yritys lähtee mukaan tempaukseen. Keskustelun suora linkki on:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=308002913001040&id=100013740004295

Alkuperäinen teksti:

Hyvää sunnuntaita kaikki turkulaiset ja Suomen kansalaiset. Olemme päättäneet yhdessä R.V.Group Oy ja Rakennuspalvelu väkeväinen Oy henkilökunnan kanssa että aiomme järjestää työnseisauksen 18.8.2017 tapahtuneen Terrori-iskun vuoksi.

Mainos:

Toivomme että saisimme omalla esimerkillämme mahdollisimman paljon yrityksiä mukaan tähän työnseisaukseen joka järjestetään 18.9.2017 milloin emme tee työtä koko päivänä, emmekä myöskään tee omalta osalta verorahaa Suomen valtiolle!

Meidän arvomaailmaan suomalaisena yrityksenä ei kuulu että joudumme elämään pelossa omassa maassa nimeltä Suomi ja samalla katsomme myös että suomen hallitus on epäonnistunut heidän ajamassa turvapaikka politiikassa. Lisäksi haluamme kunnioittaa uhreiksi joutuneita omalla tavallamme sekä nopeuttaa suomen hallituksen toimia antamalla myös taloudellista painetta päätöksiin sekä saataisiin myös tervettä keskustelua tähän Turun terrori-iskuun!
TÄTÄ SAA JAKAA!

Terveisin Jani Väkeväinen R.V. Group OY

 

Päivitetty 21.8.2017: Tempaukseen ilmoittautui pelkästään ensimmäisen päivän aikana jo yli sata yritystä. Lue juttu tästä linkistä.

Katso myös:

http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/08/21/jo-yli-sata-yritysta-ilmoittautunut-mukaan-tyonseisaukseen-turvapaikkapolitiikkaa-vastaan/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

16 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
9 years ago

VIHDOINKIN! Ne tahot jotka eivät tähän osallistu tulevat olemaan omalla boikotointi listallani maailman tappiin asti!

-Koko Suomi kiinni ja rikolliset päättäjät vastuuseen tekemisistään!

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
9 years ago

18.9.2017 selviää millä puolella rintamalinjaa kukakin seisoo.

Buddy Boy
Buddy Boy
9 years ago

Tässä alkaa olla pientä yleislakon tuoksua ilmassa. Lakon, joka ei pääty ennenkuin valtiojohto tekee jotain konkreettista pelkän ympäripyöreän lässytyksen ja jeesustelun sijaan.

Asenne kuvastaa hyvin Suomen vaakunaa: Suomen Leijona polkee saraseenien (arabien) käyrää miekkaa jalkoihinsa.

Anton Laurila
Anton Laurila
9 years ago

Kas vaan .nyt kun nuo herratkin on näköjään alkaneet lakkoileen, niin tarttee kysyä että mistä ne oikein lakkaa? Palkan maksamisestako? Ei mun käsittääkseni sellaset voi mistää lakata, jonka ei ikinä mitään teekään…

Pystyyn haudattu
Pystyyn haudattu
9 years ago
Reply to  Anton Laurila

Tuo klisee ei enää toimi..

Sari286
Sari286
9 years ago

Täältä tulee tukea!

Johanna
Johanna
9 years ago

En tiedä pitäiskö itkeä vai nauraa, säälittävää touhua.. Tiedänpähän jatkossa mitä firmoja mun perhe boikotoi. Työstä laistajat.

Mika
Mika
9 years ago
Reply to  Johanna

Kokonaiskuva hukassa? Rahan takia täältä kaupataan sähköverkot, tiet, rautatiet, pohjavedet, kupataan valtion kassaa tyhjäksi vokeilla, serkkujen firmoilla, ja kuka ne rahat saa ja mistä? Tiskin alta kepulikaupoissa, lypsämällä vokeilla (orpo asioista päättävä ministeri ja vaimonsa bisneksissä mukana) kyllä tän maan hallituksessa on vitusti mätiä omenoita… parempi iskeä sinne lompakkoon kun sitä enemmän arvostavat kuin ihmistä…

matti valtonen
matti valtonen
9 years ago
Reply to  Johanna

johanna. sinun pikku itkunporaus ei näihin firmoihin vaikuta millään tavalla, tilaa ensikerralla marokon mattoveitsimiehet katkomaan mattojas, voit huomata että oma pää menee mukana.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
9 years ago

Jakakaa tästä tietoa niin paljon kuin pystytte!

PP
PP
9 years ago

Hienoa! Nyt ollaan oikealla tiellä.

Rudi
Rudi
9 years ago

Ryhdikästä toimintaa! Olisipa hienoa nähdä että myös työntekijät liittyisivät mielenilmaukseen sankoin joukoin.

JKH1975
JKH1975
9 years ago

Nyt on oikea meininki!Arvostan suuresti.

Rami
Rami
9 years ago

Hienoa et joku tekee jotain asialle

Äly hoi
Äly hoi
9 years ago

Olen jo useilla foorumeilla ilmoittanut olevani mukana.

taskuromaani kirjastoautossa
taskuromaani kirjastoautossa
8 years ago

Tätä Täytyy rummuttaa voimakkaammin!!!!!

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.