Teinipojat riehuivat kesäleirillä Ruotsissa

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 23.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joukko teini-ikäisiä poikia Barnens Ö:n alueella Norrtäljessä sijaitsevalla kesäleirillä käytti tiettävästi erilaisia esineitä ikkunoiden rikkomiseen ja ajoneuvojen vaurioittamiseen sen jälkeen, kun heille oli kerrottu kotiinpaluusta. Tilanne muuttui niin uhkaavaksi, että henkilökunta soitti poliisille.

Koko leiriryhmä koostui noin 40 yläkouluikäisestä lapsesta.

Järjestön mukaan ongelmat alkoivat heti ensimmäisenä päivänä ja liittyivät pieneen poikaryhmään.

Vanhempiin ja huoltajiin otettiin yhteyttä, ja henkilökunta yritti muita toimenpiteitä. Tästä huolimatta konfliktit jatkuivat.

Vakavia vaaratilanteita esiintyi toistuvasti, mukaan lukien äärimmäisen loukkaavaa kielenkäyttöä, konflikteja ja kesäleiriympäristöön sopimatonta käytöstä, toiminnanjohtaja Elias Gröön kertoi Bonnierin omistamalle Dagens Nyheterille.

Kyseisellä leirillä työskenteli yhteensä 17 henkilökunnan jäsentä.

Gröönin mukaan jokaisella kesäleirillä on pedagogisen koulutuksen saanut johtaja, kun taas muut ohjaajat ovat yli 20-vuotiaita ja heillä on kokemusta työskentelystä lasten kanssa.

Päätös poikien lähettämisestä kotiun

Kolmantena päivänä johto totesi, etteivät pojat voineet enää jatkaa leirillä.

Koska päätös tehtiin myöhään illalla, he viettivät viimeisen yönsä tyhjässä leirirakennuksessa erillään muusta ryhmästä.

Kun pojille kerrottiin seuraavana aamuna, että heidät lähetetään kotiun, he palasivat tiloihin, joissa ryhmä oli aiemmin majoittunut. Tämän jälkeen tilanne kärjistyi.

Vanhemmille ja huoltajille lähetettyjen tietojen mukaan esineitä käytettiin ikkunoiden rikkomiseen ja ajoneuvojen vaurioittamiseen. Henkilövahinkoja ei raportoitu.

Gröönin mukaan sekä lapset että henkilökunta kokivat tilanteen kuitenkin uhkaavaksi.

Henkilökunta soitti poliisille, kun he eivät enää pärjänneet poikien kanssa.

Heillä ei ollut tilanne hallinnassa, poliisin tiedottaja Robert Sennerdal kertoi Dagens Nyheterille.

Poliisipartio saapui paikalle 9. heinäkuuta ja viipyi useita tunteja. Tämän jälkeen poliisi siirsi asian kunnan sosiaalihuollon (socialtjänsten) hoidettavaksi, koska pojat olivat alaikäisiä.

Kyseistä leiriä ei ole julkistettu

Barnens Ö ei ole yhden yksittäisen leirikeskuksen nimi. Alueella on 23 eri leiriä 1.–9.-luokkalaisille lapsille.

Lastenpäiväsäätiö (Stiftelsen Barnens dag) omistaa noin 650 hehtaaria maata Granön, Lingslätön ja Salnön alueilla Väddössä Norrtäljen kunnassa.

Leiripaikat jakavat ensisijaisesti kunnat, mukaan lukien Tukholman kaupunki (Stockholms stad).

Barnens Ö tai tapauksesta uutisoinneet tiedotusvälineet eivät ole kertoneet, mitä rakennusta tapaus koski.

Leiriajankohtien, ikäryhmien ja osallistujamäärien tarkastelu viittaa siihen, että tapaus on saattanut sattua Assöbackenissa tai Sundsrossa, mutta kumpaakaan paikkaa ei ole vahvistettu.

Kyseisen leirin toimija arvioi parhaillaan tapahtumien kulkua, tehtyjä päätöksiä ja sitä, olisiko tilanne voitu hoitaa toisin.

Gröön kuvailee lasten lähettämistä kotiin viimeiseksi keinoksi.

Ennen tällaisen päätöksen tekemistä järjestö voi muuttaa huonejakoja, lisätä henkilökuntaa tiettyjen osallistujien ympärille tai mukauttaa toimintaa.

Gröön on kieltäytynyt sanomasta, onko ilkivallasta tehty tai tullaanko siitä tekemään rikosilmoitusta. P4 Stockholmille lähettämässään sähköpostissa hän kirjoitti, että järjestö suhtautuu asiaan erittäin vakavasti.

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

0 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät

Kirk-murhakiista etenee suoraan väittelyyn

Julkaistu tänään 18:42 – Kirjoittaja Toimitus

Candace Owens ja kommentaattori Andrew Wilson kohtaavat perjantaina suorassa väittelyssä Charlie Kirkin murhaan liittyvistä todisteista. Väittelyä markkinoidaan 300 000 dollarin tapahtumana, ja sen moderaattorina toimii Patrick Bet-David. Molemmat osapuolet voivat tarkistaa toistensa väitteiden todenperäisyyden reaaliajassa.

Tapahtuma järjestetään 14. elokuuta Owensin studiossa poikkeuksellisen julkisen rahasta, paikasta, moderaattorista ja väittelysäännöistä käydyn neuvottelun jälkeen. Owens kirjoittaa, että Wilson itse tarjosi 300 000 dollaria väitelläkseen joko hänen tai asianajaja Baron Colemanin kanssa heidän omilla alustoillaan, ja että hän hyväksyi tarjouksen.

Wilson on myös vahvistanut tapaamisen toteutuvan. X-postauksessaan hän julkaisi videon tulevasta väittelystä. Virallinen julkaisugrafiikka nimeää väittelijöiksi Owensin ja Wilsonin, moderaattoriksi Bet-Davidin ja päivämääräksi perjantain 14. elokuuta.

Kyseessä ei ole vaaliväittely tai yleinen kahden konservatiivihahmon välinen yhteenotto. Keskustelun keskiössä on kysymys siitä, kuka ampui Charlie Kirkin ja miten syytettyä Tyler Robinsonia vastaan esitettyjä julkisia todisteita tulisi arvioida.

Kaksi sovittamatonta selitystä

Owens on useiden kuukausien ajan väittänyt, että Robinsonista tehtiin syntipukki ja ettei virallinen selitys pidä paikkaansa. Hän on muun muassa korostanut kuvia ja videosekvenssejä, jotka hänen mukaansa herättävät kysymyksiä Utah Valley Universityn katolla olleen henkilön tunnistamisesta.

Aiemmassa erään tällaisen kattofragmentin tarkastelussa todettiin, että videon resoluutio ei mahdollistanut luotettavaa kasvojentunnistusta ja ettei materiaali yksinään voinut määrittää henkilön henkilöllisyyttä. Robinsonia vastaan on nostettu syyte tapauksessa, mutta syyllisyyskysymystä ei ole vielä lopullisesti ratkaistu.

Wilson on päinvastaista mieltä. Hän väittää, että todisteiden kokonaisuus osoittaa kohti Robinsonia ja ettei Owens ole esittänyt riittävästi tukea väitteelle, jonka mukaan liittovaltion toimijat olisivat lavastaneet hänet. Julkisessa neuvottelussa Wilson muotoili keskeiseksi kysymykseksi sen, tekevätkö todisteet todennäköisemmäksi sen, että Robinsonista tehtiin liittovaltion syntipukki vai sen, ettei näin tehty.

https://www.youtube.com/watch?v=HGtMfbePDKk

Avointa neuvottelua suuren yleisön edessä

Tie väittelyyn on ollut täynnä henkilökohtaisia hyökkäyksiä ja muuttuvia vastatarjouksia. Elokuun 7. päivänä Wilson kirjoitti voivansa hyväksyä 500 000 dollaria ja ehdotti yhteensä miljoonan dollarin pottia, neutraalia maaperää sekä kolmen ja puolen tunnin väittelyä pitkillä ristikuulusteluilla. Tuolloin hän halusi moderaattoriksi Michael Knowlesin ja hylkäsi vaatimuksen esiintyä Turning Point USA:n edustajana.

Lopullinen toteutus eroaa tuosta vastatarjouksesta useissa kohdissa. Summaksi on nyt merkitty 300 000 dollaria, tapaaminen järjestetään järjestäjien mukaan Owensin studiossa, ja yrittäjä sekä podcast-isäntä Patrick Bet-David toimii moderaattorina. Owensin mukaan tämä noudattaa Wilsonin alkuperäistä julkista tarjousta ja ehtoja, joista osapuolet myöhemmin sopivat avoimessa neuvottelussaan X:ssä.

Markkinointi lupaa myös molempien osapuolten suorittamaa reaaliaikaista faktojen tarkistusta. Ratkaisevaa on, tuleeko lähetyksestä lähteiden ja aikajanojen testi vai jälleen uusi verkkoriita, jossa seuraajamäärät painavat enemmän kuin materiaali. Sekä Owens että Wilson ovat rakentaneet suuret yleisöt konfrontaatioon perustuvilla formaateilla, ja heidän tapahtumaa koskevia postauksiaan on katsottu jo satoja tuhansia kertoja.

Väittely ei voi korvata oikeussalia

Perjantain tapaaminen saattaa selventää, mihin todisteisiin osapuolet tarkalleen vetoavat ja mitä väitteitä he ovat valmiita puolustamaan kysymysten alla. Se ei kuitenkaan voi määrittää Robinsonin juridista syyllisyyttä. Tuo kysymys kuuluu oikeuteen, missä todisteita voidaan testata prosessisääntöjen mukaisesti ja todistajia kuulla valan alla.

Väittelyn arvo ei siten piile niinkään siinä, kuka julistetaan voittajaksi, vaan siinä, voidaanko keskeiset väitteet jäljittää aitoihin videoihin, asiakirjoihin, todistajanlausuntoihin ja teknisiin löydöksiin. Aloitusaikaa ja lopullista lähetyslinkkiä ei ollut vielä ilmoitettu julkaistussa grafiikassa.

Vesi luonnossa: Keskeisiä asioita huomioitavaksi

Julkaistu tänään 14:59 – Kirjoittaja Toimitus

Luonnossa on runsaasti vettä, mutta valitettavasti kaikki se ei ole turvallista juotavaksi. Pahimmassa tapauksessa sopimattoman veden juominen – tai sen puutteellinen puhdistaminen – voi sairastuttaa sinut vakavasti. Tässä on muutamia asioita, jotka kannattaa ottaa huomioon luonnonvesien suhteen.

Vesi on, kuten kaikki tietävät, tärkein asia selviytymisen kannalta. Ilman ruokaa voi pärjätä pitkään, mutta ilman vettä vain huomattavasti lyhyemmän ajan. Epävarmoina aikoina voikin olla rauhoittavaa, että vedelle on varasuunnitelma – esimerkiksi jos vedentulo katkeaa ennen kuin olet ehtinyt varastoida sitä.

Mutta mikä vesi luonnossa on todella juomakelpoista, ja miten se tulisi puhdistaa? Sopimattoman veden juominen voi aiheuttaa vatsataudin, joka on viimeinen asia, jota kukaan tarvitsee kriisitilanteessa.

On olemassa erilaisia näkemyksiä siitä, mitä vettä voi juoda suoraan luonnosta, Land-lehti raportoi. Esimerkiksi monet pitävät tunturipurojen virtaavaa vettä turvallisena juoda suoraan lähteestä. Jotkut uskovat myös, että kirkas, virtaava vesi on yleensä juomakelpoista. Kaivojen ja kylmien lähteiden vettä pidetään usein juomiseen soveltuvana. Toiset taas väittävät, että vesi tulisi aina keittää ennen nauttimista – esimerkiksi kirkas järvivesi on turvallista juoda keittämisen jälkeen.

Talvella lunta tai jäätä voidaan sulattaa. Jää on parempi vaihtoehto sulatettavaksi, koska siitä saadaan kaksinkertainen määrä vettä puolella lämpöenergialla. Sulamisvesi sisältää kuitenkin hyvin vähän suoloja, ja kehon kuivumisen välttämiseksi tätä tulisi kompensoida esimerkiksi lisäämällä muutama hyppysellinen männynneulasia vettä keitettäessä, selviytymissivusto Överlevnad neuvoo. Tämä lisää suoloja ja sisältää myös runsaasti C-vitamiinia. Muista, ettei lunta saa koskaan syödä sellaisenaan, sillä se on epäterveellistä useista syistä.

Vaikka vesi puhdistettaisiin, on parasta välttää sen keräämistä peltojen, teollisuuden, asutuksen, teiden ja laidunmaiden läheisyydestä. Älä juo jäätikkövettä, sameaa vettä, suolavettä tai pahanhajuista vettä, olipa se keitetty tai ei.

Veden puhdistaminen

On erilaisia näkemyksiä siitä, kuinka kauan veden on kiehuttava, jotta se olisi turvallista juoda, mutta eräs sääntö on saattaa se kunnon kiehumispisteeseen ja antaa kiehua vähintään muutaman minuutin ajan. Veden keittämisen haittapuoli on, että jäähtyminen voi kestää kauan. Yksi vinkki on käyttää metallista vesipulloa, jota kuuma vesi ei vahingoita, ja kaataa vastakeitetty vesi siihen. Näin voit jatkaa matkaa, jos sinulla ei ole aikaa viipyä yhdessä paikassa.

Saatavilla on monia vedenpuhdistustuotteita ja -tabletteja. Jos näitä ei ole saatavilla tai keittäminen ei ole mahdollista, voit valmistaa laitteen luonnosta löytyvistä tarvikkeista.

Ruotsin armeijan selviytymiskäsikirja kuvaa tunnetun ”hiili ja turve -suodattimen”. Sen tosiasiallisesta puhdistustehosta on kuitenkin kiistelty. Se on ensisijaisesti tarkoitettu sota-aikaan puhdistamaan radioaktiivisia aineita, metalleja ja muita ihmisen aiheuttamia kemiallisia saasteita, joita on päätynyt luontoon.

Sitä tulisi silti pitää vain hätäratkaisuna. Aina kun mahdollista, ota tavaksi keittää vesi tai käyttää vedenpuhdistustuotteita ennen käyttöä, sillä veteen voi silti jäädä bakteereja.

Ruotsin armeijan hiili ja turve -suodatin

  • Muovipullo tai purkki
  • Rahkasammalta
  • Turvetta
  • Hiilijauhetta, jota voidaan valmistaa murskaamalla hiiltä
  • Pieniä kiviä

Jos käytät purkkia: leikkaa se niin, että se on auki ylhäältä, ja tee pohjaan muutamia reikiä.

Jos käytät muovipulloa: leikkaa se puoliksi suppilon muotoon.

Täytä purkki tai suppilo ensin kerroksella rahkasammalta, sitten turpeella tai hiilellä ja lisää lopuksi päälle pieniä kiviä. Huomaa, että rahkasammal ja poronjäkälä sekoitetaan usein keskenään. Rahkasammal on vihreää, ruskeaa tai punaista. Poronjäkälä on sitä tyyppiä, jota käytetään yleisesti joulukoristeissa.

Paina aineksia kevyesti alaspäin. Suodatin on valmis.

Voit nyt kaataa vettä suodattimen läpi toiseen astiaan. Nämä ohjeet ovat peräisin Ruotsin luonnonsuojeluliiton (Svenska Naturskyddsföreningen) oppimateriaalista.

Roomalainen hylky löytyi Sisilian rannikolta

Julkaistu tänään 09:32 – Kirjoittaja Toimitus

Italialaiset sukeltajat ovat löytäneet roomalaisen hylyn, joka sisältää satoja hyvin säilyneitä amforoita, Mazara del Vallon edustalta Sisilian lounaisrannikolta.

Alus, jonka Italian kulttuuriministeriö ajoittaa toiselle tai ensimmäiselle vuosisadalle eKr., lepää noin 46 metrin syvyydessä. Hylky on noin 21 metriä pitkä ja kuusi metriä leveä, BBC raportoi.

Se löytyi, kun kalastajat huomasivat poikkeaman kaikuluotaimessaan. Vapaasukeltaja Giacomo De Mola tutki paikan ja löysi suuren määrän amforoita, eli keraamisia astioita, joita käytettiin antiikin aikana muun muassa viinin ja oliiviöljyn kuljettamiseen.

Italian kulttuuriministeri Alessandro Giuli kuvailee löytöä yhdeksi viime vuosien merkittävimmistä vedenalaisista arkeologisista löydöistä. Italian poliisin, Carabinierin, erikoissukeltajat on lähetetty paikalle.

https://www.youtube.com/watch?v=vFqY-2hcaj4

Viranomaiset suojelevat nyt hylkyä samalla kun arkeologit tutkivat sen lastia ja pyrkivät selvittämään lisää aluksen historiasta. Välimeren pohjassa on monia muinaisia hylkyjä, jotka ovat peräisin alueen satamia aikoinaan yhdistäneestä kaupankäynnistä.

Norjalaisopiskelijoiden rahat eivät riitä kuukauden loppuun

Julkaistu tänään 08:53 – Kirjoittaja Toimitus

Huolimatta kasvaneesta opintotuesta monet norjalaiset opiskelijat jäävät tuhansia kruunuja miinukselle joka kuukausi. Nousevat asumiskustannukset tekevät arjen menojen kattamisesta saatavilla olevalla tuella yhä vaikeampaa.

Akateemisten keskusjärjestö Akademikernen tilaama Samfunnsøkonomisk Analysen uusi raportti hyödyntää vuokratilastoja ja SIFO:n viitebudjettia. Sen mukaan opiskelijalta, joka jakaa kolmion toisen opiskelijan kanssa, puuttuu noin 1 900 kruunua kuukaudessa, jotta tiukka budjetti saataisiin täyteen. Oslossa ja Bærumissa vaje on lähes 3 500 kruunua, NTB raportoi.

Vuonna 2025 opintotuki kattoi 85 prosenttia budjetista valtakunnallisesti ja 77 prosenttia Oslossa ja Bærumissa. Vuonna 2002 vastaavat osuudet olivat 94 ja 87 prosenttia.

Tilanteen heikkeneminen johtuu ensisijaisesti nousevista vuokrista. Vuosien 2002 ja 2025 välillä opintotuki nousi keskimäärin 3,2 prosenttia vuodessa, kun taas asumiskustannukset nousivat raportin mukaan 5,0–5,9 prosenttia vuosittain.

Vuokrat nousevat opintotukea nopeammin

Syyslukukaudesta alkaen Norjan opintotuki nousee hieman yli 170 000 kruunuun vuodessa. Akademikerne ja Norjan opiskelijajärjestö (Norsk studentorganisasjon) haluavat sen sijaan nostaa sen noin 200 000 kruunuun.

Opintotukea on lisättävä, jotta päätoiminen opiskelu on todellisuudessa mahdollista – ei vain niille, jotka saavat apua kotoa tai pystyvät työskentelemään 150-prosenttisesti, sanoo Akademikernen puheenjohtaja Lise Lyngsnes Randeberg.

Raportin mukaan korkeampi taso kattaisi 98 prosenttia tiukasta opiskelijabudjetista valtakunnallisesti.