Mainos:

Syntyvyys ennätyksellisen alhaista – Kansalliselta lapsistrategialta odotetaan paljon

Julkaistu 5.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Kansallisen lapsistrategian valmistelu alkaa. Valmistelu pohjustaa seuraavalle hallitukselle lapsistrategian laadintaa. Työn tavoitteena on käydä laajaa yhteiskuntapoliittista keskustelua lapsi- ja perhepolitiikasta sekä vahvistaa lapsi- ja perhemyönteistä yhteiskuntaa. 

Hallitus päätti kevään kehysriihessä käynnistää seuraavaa hallitusta varten kansallisen lapsistrategian valmistelun. Vaalikausittain laadittavalla lapsistrategialla vahvistettaisiin yhteistä kansallista lapsipolitiikan tahtotilaa. Tavoitteena on edistää lapsi- ja perhemyönteistä yhteiskuntaa.

Opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen:

- Lapsistrategia ylittää sektorirajat ja kääntää katseen varhaisiin vuosiin. Tutkimustieto korostaa lapsuuden ja varhaisten vuosien merkitystä kasvulle, kehitykselle, myöhemmälle oppimiselle, hyvinvoinnille ja elämässä pärjäämiselle.

Työn tavoitteena on vahvistaa lapsen oikeuksiin ja tietoon perustuvaa toimintakulttuuria päätöksenteossa ja palveluissa. Huomiota tulee kiinnittää esimerkiksi lasten kasvuun, oppimiseen ja hyvinvointiin varhaiskasvatuksessa ja koulutuksessa, perheiden ja vanhemmuuden tukeen sekä työelämän perheystävällisyyden vahvistumiseen.

Mainos:

Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko:

- Suomessa syntyy ennätyksellisen vähän lapsia. Toivon että nyt aloittavassa lapsistrategiatyössä päästään eteenpäin sen kysymyksen äärellä, miten voisimme yhdessä kehittää maatamme lapsimyönteisemmäksi ja miten voisimme tukea perheitä heidän oman lapsitoiveensa täyttymisessä. Lapsimyönteisen yhteiskunnan vahvistaminen vaatii vaalikaudet ylittävää työtä.

Valmistelussa otetaan huomioon julkisen talouden asettamat reunaehdot, jo olemassa oleva sekä hankkeen aikana muodostuva tutkimustieto lasten ja perheiden hyvinvoinnista ja hallitusten kärkihankkeissa syntynyt tieto lasten ja perheiden aseman parantamisesta.  Lisäksi hyödynnetään hankkeen aikana järjestettävissä tilaisuuksissa esille nousevat näkökulmat ja laajempi yhteiskunnallinen keskustelu lasten ja perheiden asemasta.

Valmistelua ohjaa laajapohjainen yhteiskunnan eri aloilta koottu ohjausryhmä. Ohjausryhmän puheenjohtajana toimii Työeläkevakuuttajat TELA:n toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes ja varapuheenjohtajina opetus- ja kulttuuriministeriön kansliapäällikkö Anita Lehikoinen ja sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Päivi Sillanaukee.

Seuraavaa hallitusta varten tehtävä lapsipoliittinen valmistelutyö aloitetaan kesäkuussa ja se päättyy helmikuussa 2019. Valmistelutyöstä vastaavat yhdessä opetus- ja kulttuuriministeriö ja sosiaali- ja terveysministeriö. Sitra osallistuu valmisteluun tuomalla asiantuntemusta strategiaprosessin työskentelymenetelmiin. Lapsistrategiasta kiinnostuneet sidosryhmät pääsevät osallistumaan työhön mm. laajapohjaisessa lapsifoorumissa.

Syntyvyys lukuina

Vuonna 2016 syntyi 52 814 lasta. Tuon vuoden kokonaishedelmällisyysluku oli 1,57, joka ei vielä ollut kaikkien aikojen huonoin, vaan vielä vuodelta 1973 löytyi heikompi, 1,50. Viimeisimmän julkistuksen mukaan 2017 kyseinen luku on oli 1,49 naista kohti, joka on siis kaikkien aikojen alhaisin. Mikään ei toistaiseksi osoita positiivisen kehityksen alkaneen joten suunta lienee laskeva kuten seitsemän edellistäkin vuotta.

Kenties neuvoja tulisi kysyä Seinäjoelta?

Vähintään 50 000 asukkaan kunnista korkein syntyvyys oli Seinäjoella, jossa kokonaishedelmällisyysluku oli 1,87 viisivuotisjaksolla 2012–2016. Seuraavaksi korkein se oli Oulussa, 1,84, kolmanneksi korkein Porvoossa, 1,82, ja neljänneksi korkein Espoossa 1,80. Koko maan luku viisivuotisjaksolla oli 1,69.

Vastaavasti matalin syntyvyys oli jaksolla 2012–2016 Helsingissä, jossa kokonaishedelmällisyysluku oli 1,30. Turussa luku oli 1,32 ja Tampereella 1,40. Myös kaikkien kuntien vertailussa viimeksi mainittujen kaupunkien syntyvyys oli matalimpien joukossa.

Lähde: Opetus- ja kulttuuriministeriö, Stat, Stat2,

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
8 years ago

Jos syntyvyys on yhtään +:n puolella, silloinhan maailma tuhoutuu kiimaisiin suomalaisiin. Puhumattakaan siitä, että Euroopan ”sivistys hanke” alikehittyneillä ihmisjätteillä epäonnistuu surkeasti, koska sivistys ja älykkyysosamäärä ei kuole ja kuihdu juutalaisten, globalistien, NWO ja Bilderbergiläisten märän unen mukaisesti.
Suomalaisten syntyvyys -talkoot ovat enemmän tai vähemmän ”tuuleen kylvämistä”, sillä kaiken pahan alun juuren naapurina (Ruotsi) perhe- ja lapsi vastaisuus on sellaisessa myötätuulessa arvomaailmassa ettei ole mitään entisaikojen järjellistä isänmaallista tai etäimmissäkään määrin oman hyvän edistamistä, vaan päinvastoin jokaisen suomalaisen pitäisi kävellä metsään ja hirttää itsensä lähimpään puuhun, jos meinaa ”edistää” mädännäisyyden etenemistä pienessä maassamme pienen kansakuntamme olemassaolon deletoinnissa vain siksi, että ME olemme LIIKAA ja KAIKKI on meidän SYYTÄMME!!!

juuda
juuda
8 years ago

Jos Suomi olisi edes missään muodossa ollut paikka, jossa on hyvä elää ja kasvattaa lapsia, olisivat suomalaiset lisääntyneet nykyistä enemmän. Suomessa ja Euroopassa on ollut vastuullinen tapa lisääntyä eikä antaa väestön kasvaa holtittomasti. Eurooppahan on ollut maailman tiheimmin asuttuja alueita ehkä nyt Intiaa ja muutamaa vajaakehittynyttä aluetta lukuunottamatta. Afrikka on oksentanut jätteensä siirtolaisiksi ja sotilaiksi valloittamaan Eurooppa.

Meillä päättäjämme ovat sen sallineet. Heidät tulisi tuomita isänmaan pettureina kuolemaan, menettämään arvonsa, tittelinsä ja omaisuutensa sekä polttaa ja haudata tuntemattomaan paikkaan.

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago
Reply to  juuda

Mielenkiintoista ja ajankohtaista pohdintaa aiheesta länsimaiden eliitti ja islam.
Varsinainen jutustelu aiheesta alkaa kohdasta 10:30.

https://www.youtube.com/watch?v=m96ASPj_h6c

Ilkka Mänttäri
Ilkka Mänttäri
8 years ago
Reply to  Minä Vain

Video on pelkkää asiaa. Kuka tänne tänne enää haluaa tehdä lapsia kun suunta yhteisjunnassa on kohti keskiaikaa. Työtätekevät kannattavat yhteiskuntaa ja tulevaisyyden eliitti eli muslimit nauttivat tuloksista. Tosin kansantuote tulee laskemaan. Jos joku nyt sanoo että tekeehän ne muslimitkin töitä niin mitä luulette paljonko sellaisia töitä joista palkkaa maksaa joku muu kuin yhteiskunta. Sellaisia töitä joita ei edes olisi jos ongelman ei olisi annettu kasvaa näin holtittomasti. Jokaisen kansakunnan ensisijainen velvollisuus on turvata rajansa mutta sitä nämä idiootit hallituksessa ja eduskunnassa eivät ymmärrä. Päälle on jäänyt jokin kummallinen itsetuhomoodi.

Sukupuutto uhkaa
Sukupuutto uhkaa
8 years ago

BINGO!!! ”matalin syntyvyys oli jaksolla 2012–2016 Helsingissä, jossa kokonaishedelmällisyysluku oli 1,30.”

JOS syntyvyys putoaa tasolle 1.3 niin siitä ei ole paluuta. Sellainen yhteisö kuolee sukupuuttoon. Se on tieteellinen fakta. Kun nyt katsotaan että matujen kanssa syntyvyyden keskiarvo on Helsingissä tuo 1.3, niin jo nyt tiedetään että Helsingin alueen ihmiset kuolevat sukupuuttoon.

Kaukana ei olla muuallakaan Suomessa. Mutta nyt selvisi se miksi ”kestävyysvajetta” pitää hoitaa matu-invaasiolla. Suomessa valtaapitävät pelkäävät kiinteistöjensä arvon romahtamista.

No, Helsingin asukkaat kuolevat sukupuuttoon. Mutta missä vaiheessa muu Suomi? Vähän myöhemmin, mutta samassa junassa ollaan. Nuorison pitäisi harrastaa paljo tuloksellisempaa naiskentelua. Nyt se menee lähinnä kuinvaharjoitteluna. Tai globalistien homo-lobbyn vääristämässä parinvalinnassa.

juha ja petteri
juha ja petteri
8 years ago

Lääke Suomen tilanteeseen:
Suomi Ensin
Suomalaiset Ensin

Virpi
Virpi
8 years ago

Koulutuksesta koulutukseen ja te-toimiston kirjoille takas .
Työtä ei ole poljetaan jo palkkoja toistaiseksi voimassa olevia töitä vaikea saada .
Vuokrafirmat 0-sopimuksella niitä on kyllä tarjolla.
Toimeentulo ja asuminen ei kohtaa.
Siihen vielä perhettä
Hallitus leikkaa ja kiristää lisää nyörejä .
Koskaan ei ennen nuorilla ollut näin vaikeeta .
Miten siihen vielä perhettä

https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3733263-kahden-laman-lapset

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Voi herrajumala mikä katras! Ja vielä lamavelkojen perintäfirmoille myyjä Suvi-Anne Siimes on kaivettu mukaan hankkeeseen. Siis näitten grahn-laasosten määkinää ja saarikkojen mäkätystä pitäisi kestää vielä 10 kk. Sipilän kauhugalleriasta on kyllä sanottava, että sen kasaamisen taustalla tuntuisi olevan aivan pirullinen kyky löytää ne kaikkein ärsyttävimmät tyypit.

Ollakkovaieiköolla
Ollakkovaieiköolla
8 years ago

Niin ja kun merkittävä osa näidenkin surkeiden lukujen nostajana on matujen sikiäminen. Kantasuomalaisten osalta nuo luvut ovat huomattavasti vieläkin alhaisemmat. Siis alkuperäiskansan. Mun työpaikalla tuntuu oudolta ja yksinäiseltä olla perheellinen. 30-50 vuotiaita menetettyjä tapauksia lukuisia. Nuoretkin vaan pelaa pokemonia ja kittaa ediä. Sitten nää lapsettomat keski-ikäiset säästää jotain varten! Niin mitä ??!! Kissatalolle menee.

Jakke Partanen
Jakke Partanen
8 years ago

Näkisin että nuorilla naisilla on tosi-tv hötön ja nykyisten naistenlehtien hämärtämät käsitykset pariutumiskumppanin laadusta. Pitää olla Lääkäri , Juristi taikka muutoin Johtavassa Asemassa että kelpaa, ja vatsapalojen tulee näkyä sekä kuukausipalkan 5 numeroinen taikka lähelle sitä.

Tällaisella epärealistisella kumppaninhaulla ei ole ihme että lapsia ei synny, tuollaisia partnereita löytää ehkä 1/100 , jos sitäkään…

Freya Snow
Freya Snow
8 years ago

Suomi-baby challenge! Kaikki mukaan!! 🙂 Ei nuo musutkaan musutkaan aristele tuottaa jälkikasvua niin ei meidänkään pitäisi.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.