Mainos:

Poliisihallitus: Kanteen hyväksyminen on selkeä viesti siitä, että rasistista toimintaa ei pidä sietää

Päivitetty 30.11.2017, Julkaistu 30.11.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Pirkanmaan käräjäoikeus on hyväksynyt Poliisihallituksen kanteen Pohjoismaisen vastarintaliikkeen Suomen osaston sekä siihen suoraan tai välillisesti kuuluvien alaosastojen sekä Pohjoinen perinne ry:n lakkauttamiseksi.

Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen mukaan Poliisihallitus tutustuu tarkoin päätöksen sisältöön. Tämän jälkeen arvioidaan sen vaikutuksia.

- Tuomioistuimen linjaus on mielestämme selkeä viesti siitä, että väkivaltaisten ja avoimen rasististen järjestöjen toiminnalle ei pidä antaa sijaa suomalaisessa yhteiskunnassa, hän sanoo.

Poliisihallitus nosti kanteen Pohjoismaisen vastarintaliikkeen Suomen osaston sekä siihen kuuluvien alaosastojen sekä Pohjoinen perinne ry:n lakkauttamiseksi alkuvuodesta. Kannetta perusteltiin sillä, että toiminnan katsottiin olevan olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja.

Mainos:

Lähde: Poliisi

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

10 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeppes
Jeppes
8 years ago

Mälli-imurikolehmainen voisi samalla sitten ystävällisesti kertoa että miksi vasemmistolaisia väkivaltaisia ja rasistisia järjestöjä voidaan sietää?

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Puhumattakaan täysin avoimesta jihadistisesta toiminnasta jossa uhotaan kuolemaa valkoisille kristityille sekä uskonnottomille suomalaisille. Poliisihallinnon mielestä tämä on sitten siedettävää ja hyväksyttävää. Sairasta.

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Siis hyi helvetti mikä tyyppi! Suomalaisia saatana murhataan kaduille kaula auki leikkaamalla, ja poliisi on KYVYTÖN tekemään mitään muuta kuin laskemaan ruumiit, ja tämä se vain hymyssäsuin löpisee että rasismia ei pidä sietää.

Mitä muuta kuin rasismia on se että kurkunleikkaaja valikoi uhreikseen valkoisia suomalaisia naisia?

Mistä helvetin kieroonkasvatuslaitoksesta näitä poliiseja oikein nykyään tulee?

Asko Liukkonen
Asko Liukkonen
8 years ago

Täysin mielivaltaiselle ja mädäntyneelle poliisi/oikeuslaitokselle ei pidä antaa jalansijaa Suomessa.

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Ei muuta kuin rekisteröitymään uskonnoksi, sitten ovat sanat ja kädet vapaat tässä maassa.

juha.
juha.
8 years ago

Mitäpä paskahousut ja -lakit muuhun kykenisivätkään tekemään? Sanonpa vain, ettei vähemmän väkivaltaa ja rauhattomuutta aiheuttanutta järjestöä ei ole Suomessa kuin Pohjoismainen Vastarintaliike. Tämä koskee yhtä hyvin koko Pohjoismaita yhtä sileästi kuin Suomen yhteiskunnassa. Pohjoismainen Vastarintaliike järjestäytyneisyydessään ja käyttäytymiseltään laillisesti haettujen mielenilmaisulupien nojalla (ellei ei polpohallinto ole sitä perusteetta kieltänyt perustelemalla virheellisesti syyn olevan Vasemmisto anarkistien eli Antifa -järjestön aikaan saamat kahakat ja riidanhaastamiset pelkurimaisesti puskista pikku-kersa -tyyliin) – Aivan kuten ruotsissa ns. poliisi ei ole puuttunut punakaartin väkivaltaan, vaan etenkin Ruotsissa hame-poliisin pamputus ja täysin perustuslain vastainen mielivaltainen mellakkapoliisin tekemä summittainen vihan hourainen ja silmät nurinpäin päässä oleva alkukantainen attila -reaktio puretaan sikäläiseen vastarintaliikkeen edustajiin aiheuttaen käsivarsiin murtumia, haavoja päähän ja vakavimmillaan aivotärähdyksiä, jotka lääkärit ovat todenneet lääketieteellisesti.
Vastaavasti Suomen polpon vasikkalauma ja ystävyysseura punakaartilaiset saavat harjoittaa avointa mielivaltaista ja summittaista väkivaltaa niin sivullisia kuin rauhallisesti käyttäytyviä Suomen Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen jäseniä vastaan, jotka kävelevät järjestäytyneesti kadulla tai seisovat lippuineen niiden kulmissa. Tampereella nähtiin mitä punakaarti sai aikaan savupommeineen ja junaliikenteen pysäyttämisineen luomalla vakavan vaaratilanteen. Ja kuinka ollakaan punikki -valtamedia vaikeni koko asiasta punikkien osalta ja vieritti syytä Vastarintaliikkeen niskaan, kuinkas muuten.
Suomen maanpetturi polpo palvelee EU:n globalisteja, Saksan punikkia Angela Merkeliä, George Sorosta ja Suomen maanpetturihallitusta, joka palvelee EU:n valtakoneistoa Brysselin hillotolppa -palkinnon siintäessä ahneissa silmissään valehdellen suut ja silmät täyteen Suomen hallinnollisesti pyhimmässä paikassa Eduskunnassa vääntäen petoksesta ja valheesta vitsin esikuvanaan Raamatun Paratiisin käärme, joka petti ja valehteli omenan olevan ”himskatin terveellistä”. Suomen muka -itsenäisyyttä juhliva; 80-vuotta kunniallista itsenäisyyttä viettänyt Suomi on alasajon kohteena Brysselin käärmeenpesässä valmiina olevan suunnitelman Liittovaltiosta ja siitä, että tuo ylikansallinen korruption ja mädännäisyyden pesä vailla poliittista vastuuta hallintoalamaisilleen voi yksin päättää kuinka monta miljoonaa muslimia ja neekeriä mustasta väkivallassa ja mustassa magiassa piehtaroivaa laiskaa ja mutta niin rikolliseen murhanhimoon viehtynyttä parasiittia tänne suomalaisen rauhallisen työteliään kansalaisen elätettäväksi otetaan vieden täältä kaiken sen pois, jonka takia suomalainen terve sieluinen ja isänmaallinen maataan rakastaa sietäen vuosikymmenestä toiseen kommunistia tuholaisia, jotka käyttävät koko visvaisen elämänsä tämän maan tuhoamiseen vieden siltä itsenäisyyden ja olemassaolon oikeutuksen vain siksi, että utopistinen maailmanrauha ja paratiisi löytyisi yhä sieltä Neuvostoliiton, Pohjois-Korean, Maon Kiinan ja Pol Potin Kambotsan murhattujen ja kidutettujen ihmisten pääkalloaitojen rivistöjen päästä kuin homo aatteen valheellisen ja sairaan himon sateenkaaren päästä, jonka mädännäisyyden alltarille on jo lapsenkin etu ja suojelu uhrattu kuin maahan kaadettu sangollinen tuhkaa.

L.B.
L.B.
8 years ago

Hyvä Juha! Asiaa!

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Jälleen kerran sama vanha kaava: syytetään maahanmuuttokriitikoita rasismista. VL korostaa toki vahvasti etnonationalismia, mutta se on selkeästi vain yksi mielipide siitä, minkä tyyppinen valtiomuoto on kaikkein kestävin ja toimivin. Globalisteilla on tästä oma näkemyksensä. Oikeasta rasismista voidaan puhua vasta sitten, kun ”ristit palavat”, mutta suvakkien mielesta rasismia on kaikki, mikä vähänkin poikkeaa heidän harhaisista monikulttuuriopeistaan

Vittu
Vittu
8 years ago

Poliisihallitus on islamin kannataja ja pitää kantaväestöä uhkana. Soroksen kätyreitä on yllätävän korkealla jo. Presidentti Niinistökin taannoin kehoitti kansalisia katumaan isänmaallisuutta ja unohtamaan Suomalaisuuden. Muistakaahan kun äänestätte.

CFF
CFF
8 years ago

Oman kansan etu ei ole rasismia. Vain omaan kansaan vihamielisesti suhtautuva voi näin edes ajatella.

Suomen oikeusmurhalaitos aiheutti suurta tuhoa päätöksellään lakkauttaa, eli kieltää Pohjoismainen Vastarintaliike Suomessa.

Asia etenee hovioikeuteen, mutta sieltä ei ole odotettavissa kummoista ratkaisua, tietäen sen miten turmeltunut Suomen oikeusjärjestelmä ja tuomarit ovat.

On syytä epäillä että PIrkanmaan käräjäoikeuden tuomaria on painostettu ja jopa uhkailtu jotta saatiin kieltävä tuomio.

Suomen poliisi on poliittinen poliisi kuten se oli Neuvostoliitossa ja DDR:ssä.

Tämä on poliittista vainoa, mielipidevainoa.

Yhdistymisen vapautta ei ole enää Suomessa.

Sananvapautta ei ole enää Suomessa.

Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable.

– John F. Kennedy

Häpeä estää työntekijöitä Suomessa hakemasta apua alkoholiongelmiin

Julkaistu eilen 08:11 – Kirjoittaja Toimitus
Jaettu kuva, jossa on vasemmalla Suomen lippu ja oikealla lasi punaviiniä sekä pullo pöydällä.
Työssä selviytyminen ei sulje pois alkoholiongelmia, ylilääkäri Kaarlo Simojoki korostaa. Kuvituskuva.

Häpeä saa ihmiset odottamaan liian kauan apua hakiessaan alkoholiongelmiin, sanoo ylilääkäri Kaarlo Simojoki. Työssä käyvä henkilö voi silti voida erittäin huonosti.

Monet Suomen työvoimasta käyttävät alkoholia haitallisesti, Yle uutisoi. Simojoki on Mehiläisen päihdepalveluiden ylilääkäri Suomessa. Hän sanoo monien potilaidensa tuntevan häpeää siitä, etteivät he ole kyenneet hallitsemaan juomistaan.

Yleinen uskomus on, ettei ihmisellä voi olla alkoholiongelmaa niin kauan kuin hän hoitaa työnsä. Simojoki kutsuu tätä harhaanjohtavaksi tavaksi tarkastella asiaa.

— Elämä voi olla jo todella vaikeaa, mutta henkilö säilyttää silti kulissit ja hoitaa työnsä. Lopulta kaikki voi romahtaa kerralla, Simojoki kertoo Ylelle.

Mainos:

Hän sanoo tavan, jolla alkoholista keskustellaan Suomessa, pahentavan asioita.

— Heti kun ongelma huomataan, henkilö leimataan helposti täysiveriseksi alkoholistiksi. Se lisää häpeää ja voi johtaa siihen, että ihmiset odottavat liian kauan ennen kuin hakevat apua, hän sanoo.

Simojoki torjuu ajatuksen, jonka mukaan jonkun täytyisi menettää työnsä, perheensä tai terveytensä, ennen kuin muutos voi alkaa. Työn menettäminen voi päinvastoin viedä ihmiseltä rutiinit, taloudellisen vakauden ja sosiaaliset suhteet.

Sen sijaan hän haluaa työpaikoille päihdeohjelman, jossa huolet voidaan ottaa esille kunnioittavasti työterveyshuollon tuella ennen kriisin puhkeamista. Sopiva hoito tulisi arvioida yksilöllisesti: jotkut tarvitsevat täydellistä raittiutta, kun taas toiset tarvitsevat apua juomisen vähentämisessä.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.