Mainos:

Poliisi kampanjoi valepoliiseja vastaan: Muistutus jääkaapin ovessa kehottaa pitämään pankkitunnukset salassa

Julkaistu 20.12.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Älä kerro verkkopankin tai maksukortin tunnuksia kenellekään - ei vaikka kysyjä kertoisi olevansa poliisi. Näin poliisi muistuttaa kampanjassaan, jonka tavoitteena on ennalta estää valepoliisien tekemiä huijausrikoksia.

Poliisi on yhteistyössä finanssialan sekä vanhus- ja eläkeläisjärjestöjen kanssa tuottanut materiaalia huijausten ennalta estämisen tueksi. Poliisi on painattanut staattisia tarroja vaikkapa ikäihmisen jääkaapin oveen liimattavaksi sekä tehnyt tulostettavaa materiaalia verkkosivulleen sekä nostaa asiaa esille sosiaalisessa mediassa.

Verkkosivulla on myös tulostettavia ja leikattavia muistilappuja, joita voidaan kiinnittää magneetilla sopivaan paikkaan, jos staattista tarraa ei ole saatavilla. Muistilappujen sanoma on sama kuin tarroissa: Älä kerro verkkopankin tai maksukortin tunnuksia kenellekään - ei vaikka kysyjä kertoisi olevansa poliisi.

Laaja koko maata koskeva ongelma

Valepoliisirikoksista on syntynyt Suomeen vakava ongelma. Kuluvan vuoden aikana poliisina esiintymisestä eli virkavallan anastuksista, niihin liittyvistä petosrikoksista ja niiden yrityksistä on kirjattu jo 950 rikosilmoitusta.

Mainos:

Valepoliisi-ilmiössä poliisina esiintyvät rikolliset käyttävät hyväkseen suomalaisten luottamusta virkavaltaan. Valepoliisit kalastelevat erityisesti ikäihmisten pankkikortti- ja verkkopankkitunnuksia.

Valepoliisirikosten rikosvahingot ovat kuluvana vuonna yhteensä lähes miljoona euroa.

– Kaikenlainen huijaaminen poliisien, pankkien henkilökunnan ja muiden luottamusta herättävien tahojen nimissä on lisääntynyt. Soitettujen puheluiden lisäksi huijarit ovat pyrkineet pääsemään iäkkäiden henkilöiden asuntoihin "tarkastamaan" näiden arvo-omaisuutta, käteistä rahaa ja aseita, poliisitarkastaja Jyrki Aho Poliisihallituksesta kertoo.

Poliisilaitokset, Poliisihallitus ja Keskusrikospoliisi tekevät ilmiön torjunnassa tiivistä yhteistyötä keskenään. Ilmiön torjunnan koordinoinnista vastaa Keskusrikospoliisi.

Tehokkainta on ennalta estäminen

Valepoliisirikoksissa tehokkainta rikostorjuntaa on estää niitä ennalta yhteistyössä eri tahojen kanssa. Viesti on yksinkertainen: Älä kerro verkkopankin tai maksukortin tunnuksia kenellekään - ei vaikka kysyjä kertoisi olevansa poliisi.

– Varallisuuteen sekä pankkikortti- ja pankkitileihin liittyvät tiedot on pidettävä salassa. Niitä eivät kysele poliisi, pankki tai muutkaan viranomaiset. Rikollista tietojen kalastelua tehdään niin puhelimitse, sähköpostitse kuin tekstiviestillä. Tietoja ei tule antaa, vaikka niitä tultaisiin ovelle vaatimaan, Aho korostaa.

Soita huijauksesta tai sen yrityksestä heti hätänumeroon

Huijauksista on aina välittömästi ilmoitettava hätänumeroon 112.

Hätäkeskuslaitoksen toimialapäällikkö Kimmo Kuusiston mukaan valepoliisitapaukset kuuluvat omaisuuden suojaan liittyviin tehtäviin, joten soitto 112:een on paikallaan.

– Hätäkeskuspäivystäjä tekee tapahtumasta riskinarvion, esittää ilmoittajalle tapahtumaan liittyviä kysymyksiä, määrittelee jatkotoimenpiteet sekä ohjeistaa ilmoittajaa, Kuusisto sanoo.

Poliisi korostaa, että myös huijausten yrityksistä on todella tärkeää ilmoittaa hätänumeroon.

Maksukorttien ja verkkopankin käytön rajoitukset käyttöön

Poliisin verkkosivulla osoitteessa http://www.poliisi.fi/rikokset/huijaukset#Valepoliisi-ilmiö on tietoa ilmiöstä sekä ohje, miten rahat voidaan suojata huijareilta. Ohje voidaan tulostaa ja sitä voidaan jakaa erilaisissa tilaisuuksissa ja tapahtumissa. Myös omaiset voivat tulostaa ohjetta niin itselleen kuin läheisilleenkin muistutukseksi.

Vahingon torjunnasta ja turvallisuudesta vastaava johtaja Risto Karhunen pankkeja edustavasta Finanssiala ry:stä korostaa, että maksukortteihin ja verkkopankkiin kannattaa laittaa päivä-, nosto- tai muut käytettävissä oleva rajoitukset.

– Tällä tavoin väärinkäytöstapauksessa vahinkojen määrä voidaan rajoittaa pieneksi. Rajoitukset voi tehdä verkkopankissa ja rajoitusten laittamiseksi kannattaa pyytää apua läheisiltä tai myös pankista, Karhunen sanoo.

Huijauksista tiedotettava laajasti

Vanhustyön Keskusliiton Kotiturvahankkeen projektivastaavan Kaisa Eskelisen mukaan on erittäin tärkeää tiedottaa ilmiöstä laajalti sekä suoraan ikääntyneille ihmisille ja näiden omaisille että heidän parissaan työskenteleville ammattilaisille ja vapaaehtoisille.

– Vaikka tilastollisesti iäkkäillä on muuta väestöä pienempi riski joutua rikoksen uhriksi, valepoliisitapauksissa vaaravyöhykkeessä ovat erityisesti iäkkäät, hän sanoo.

Hän muistuttaa, että ikääntyneiden määrä kasvaa lähivuosina, joten siinäkin mielessä heidän huomioimisensa tässä asiassa on tärkeää.

Hän kehottaakin sekä omaisia että kaikkia muitakin vanhusten kanssa tekemisissä olevia ottamaan asian vanhusten kanssa jutellessaan esille: pankkiasiat on pidettävä salassa, verkkopankin tai maksukortin tunnuksia ei pidä kertoa kenellekään. Ja myös muistuttaa, että mahdollisissa huijauksissa ja niiden yrityksissä pitää soittaa hätänumeroon.

Lähde: Poliisi

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

3 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
B.B
B.B
8 years ago

Ovatko ihmiset niin saatanan tyhmiä että menevät tuollaiseen retkuun?

juha.
8 years ago
Reply to  B.B

Kuule vanhukset ovat. He ovat tottuneet olemaan esivallalle kuuliaisia ja lapsesena saaneet sellaisen koivumäen herra -kasvatuksen, että on toteltava poliisia ja muutoinkin käyttäydyttävä kohteliaasti toisia ihmisiä kohtaan. Ja mikä pahinta. He ovat rehellisiä, olleet ja ovat yhä työteliäitä, jos kunto antaa vain myöten. Lisäksi nämä fossiilit liitukaudelta ovat auttavaisia ja hyväsydämisiä ihmisiä. Joka syksy nämä eläke mummot ja -vaarit tunkevat pienistä eläkkeistään seteleitä terroristijärjestö SPR:n punaiseen moolokinkita lippaaseen jota on tietenkin pitelemässä alakoululainen killisilmä niin hyväuskoisena kuin vain pieni lapsi voi olla. Uskoakseni työkykyisistä ihmisistä ei enää lankea tuohon jo 10 000 kertaan koeteltuun ansaan, joka saattoi harhauttaa muutamia ihmisiä, sillä suomalaiseen yhteiskuntaan on kuulunut jo ennen itsenäisyyttä ja vallankin silloin esivallan pelko ja kunnioitus, jota poliisi on edustanut aina Kauhavan rumasta vallesmannista alkaen, jolloin rahvas sai kirjaimellisesti keppiä ja jalkapuuta vähänkin pahennusta aiheuttaneestä käytöksestä. Oikein tosi rikolliset ja pohojalaaset puukkojunkkarit vietiin Vaasan vankilaan hilut kintuissa leivättömän pöydän ääreen, joissa palvelut olivat tuolloin hieman huonompaa sorttia kuin nykyisissä täyden palvelun residensseissä.

juha.
8 years ago

Odotan suurella mielenkiinnolla kampanjaa, jossa kansalaisia aktiivisesti varoitetaan nykyisestä valehallituksesta.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.