Pirkanmaan käräjäoikeus määräsi tänään antamassaan päätöksessään lakkautettavaksi kaksi uusnatsijärjestöinä pidettyä järjestöä. Kyseiset toimijat ovat Pohjoismainen Vastarintaliike (PVL) ja Pohjoinen Perinne ry.
Käräjäoikeuden mukaan PVL on yhdistys, joka ajaa demokraattisten arvojen kanssa yhteensopimattomia tavoitteitaan laittomin ja räikeästi hyvän tavan vastaisin keinoin, sekä panettelee ja solvaa kansanryhmiä ja levittää vihapuhetta.
”Loukkaavien ja vihamielisten ilmaisujen lisäksi väkivaltaa ja häirintää käyttämällä ja siihen hyväksyvästi suhtautumalla sekä toiminnan itsepuolustukseksi selittämällä yhdistys kannustaa kannattajiaan väkivallan ja häirinnän käyttöön vihollisiksi väitettyjä tahoja vastaan. Erityisesti viimeksi tapahtuneen väkivaltateon uhria ja tämän ystävää on häpäisty esittämällä heidän elämäänsä koskevia tietoja halventavalla tavalla”, oikeus esitti päätöksensä perusteluissa.
Oikeuden linjauksen mukaan PVL:n toiminta ei ole yhdistymis- ja sananvapauden suojan piirissä, koska yhdistyksen toiminta loukkaa muiden perus- ja ihmisoikeuksia. Lisäksi yhdistys toimii yhdistyslaissa tarkoitetuin tavoin olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja.
Suomessa ei ole määrätty yhdistystä lakkautettavaksi 1970-luvun jälkeen. Tuomio ei ole vielä lainvoimainen, joten poliisilla ei ole vielä mahdollisuuksia puuttua järjestön itsenäisyyspäivän tapahtumiin.
Ei ole vielä tiedossa, viekö PVL asian hovioikeuteen.





