Keski-Suomen käräjäoikeudesta vahvistetaan tieto, että Tero Ala-Tuuhonen on vapautettu poliisin toimesta tutkintavankeudesta.
Ala-Tuuhonen on ollut vangittuna todennäköisin syin murhan yrityksestä.
Pekka Katajan Epäilty murhan yritys tapahtui Jämsässä heinäkuussa. Katajan kertoman mukaan kaksi miestä tunkeutui hänen asuntoonsa ja häntä lyötiin useita kertoja päähän vasaran kaltaisella esineellä.
Keskusrikospoliisin mukaan epäillyt otettiin kiinni syyskuuta Keski-Suomessa. Heidät vangittiin Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa sunnuntaina 6. syyskuuta.
Mainos:
Tapahtumia tutkittiin aluksi tapon yrityksenä, mutta myöhemmin rikosnimike koventui murhan yritykseksi. Samalla tutkinta siirtyi paikallispoliisilta KRP:lle.
Tutkinnanjohtaja rikoskomisario Jussi Luoto Keskusrikospoliisista kommentoi Nykysuomelle asiaa seuraavasti.
-Toisen epäillyn kohdalla on tutkinta muuttunut seuraavasti. Ala- Tuuhosen kohdalla todennäköisin syin epäily on muuttunut syytä epäillä, näin ollen vangitsemisen edellytykset ei enää täyty. Toinen epäilty Torssonen pysyy vangittuna todennäköisin syin.
Melkolailla tämähän oli tiedossa. Eihän kukaan täysijärkinen mene vasaralla tappamaan entistä tuttuaan tämän kotiin, niin että tekijä tunnistetaan välittömästi.
Ensin Kataja mainitsi tekijäksi arabiaanon näköiset kaverit. Sitten tunnistikin tekijöiksi kaksi kaverusta, joiden kanssa ei mennyt mielipiteet yhteen?!?!
Olettaisi, että ketkuiluihin tottunut mies, joka saisi ketkuiluihinsa liittyvistä syistä nenilleen, mielellään tarinoisi ihan mitä vaan, mahdollisimman kaukana häpeällisistä ketkuiluista olevia tarinoita, pitääkseen ketkuilut poissa tutkinnan näköpiiristä.
kapinakenraali
6 years ago
edelleenkin vanha epäilys että polpo tai supo tai molemmat yhdessä syöttäny katajalle sanoja suuhun
Eliitti ei maksa kansallismielisille mitään korvauksia.
Tarkka Tauno
6 years ago
Tutkinnanjohtaja Katajan kertoman mukaan soitti ja pyysi googlettamaan Ala-tuuhosen kuvan, eli
on täysin selvää, että tällä tavalla tehdyllä tunnistuksella ei ole enään mitään painoarvoa ja merkitystä todisteena. Miten poliisi voi tomia näin alkeellisesti? Vieläkö ko poliisi toimii virassaan?
Ilmari
6 years ago
Se että Ala-Tuuhonen on vapautettu tutkintavankeudesta, ei tarkoita, että häntä ei enää epäillä. Se käy ilmi tutkinnanjohtajan lausumasta.
Niin poliisihan kaikesta päättäen on kovasti halunnut juuri häntö syyttää ja epäillä
Seppo
6 years ago
Näin oikeat tekijät ehtineet karkuun, niinkuin eräille ryhmille annetaan etumatkaa poliittisin päätöksin?
juha II
6 years ago
Tässä on selkeä eturistiriita, koska poliisilla ja SUPO:lla sekä tietenkin koko poliittisella yhteiskunnallisella eliitillä on tavoitteena lakkauttaa Odinit poliittisin syin nojaamatta lain kirjaimeen aivan kuten kävi Kansallisen Vastarinnan Suomen Osaston kohdalla.
Oleta Odinien kaikkein suurimman ”rikoksen” olleen sen, Odinit järjestivät katupartiontia ja saattoi erään pikku-pojan kouluun suojellen kaiketi ”rikastajan alkujen” joka päiväisestä ”kulttuurivaihdosta”!
Tämä vm. sapetti erityisesti poliisia, koska se mistutti ikävästi siitä mitä poliisiin PITÄISI TEHDÄ!
Odinin kaltaiset amatöörit eivät ymmärtäneet eivätkä sisäistäneet sitä, että prioriteettilistalla ensin ovat haittamaahanmuutajien suojelu Suomen jo nrispaantuneelta lailta ja toiseksi munkkipossut ja kahvit ABC:llä. Mitä tulee valkoisiin kantasuomalaisiin se on lähinnä ongelmajätettä.
Tämän todeksi osoittaa Kaivohuoneen 19-vuotiaan tuoreen ylioppilaan raaka matulauman tekemä murha, jossa nämä ihmisjätteet ylivoimalla potkivat uhrin hengiltä. Poliisit istuivat samaan aikaan maijassa tekemässä kaiketi sitä mitä viriilit pojat nyt ylipäätänsä tekevät ”siinä” iässä!
Sanonpa vain ikäni tuomalla kokemuksella sen, että jos Odinit olisivat olleet niillä kulmilla oleskelemassa laittomasti omassa syntymämaassaan. Lopputulos olisi saattanut olla oikeutetusti täälle läpimädälle yhteiskunnalle se TODELLINEN surun, parun ja huudon päivä!!!
Lopuksi sanon tälle kaikelle: HYI SAATANA!!! MIKSI TÄMÄ sUOMI ON MENNYT!!!
Sama ilmiö on havaittavissa myös USA:ssa. Siellä FBI odottaa kieli pitkällä erilaisia ”valkoisen ylivallan” ryhmittymiä ilmestyväksi, jotta voi soluttautua niihin, yllyttää niitä rikoksiin, ilmiantaa ne ja tarjota sitten medialle kirkuvat otsikot aiheesta. Tarpeen mukaan jopa vasemmistohenkinen anarkistiporukka muuttuu otsikoissa äärioikeistolaiseksi. Näin kävi juuri äsken Michiganissa, jossa sikäläistä inhaa kuvernööriä vastaan oli suunnitteilla kidnappaus. Yle kiiruhti uutisoimaan tämän äärioikeiston tempauksena tutkimatta tapauksen taustoja.
Hyvämuistinen mies
6 years ago
Tulee mieleen kuuluisa Ulvilan murha. Eli Anneli Auerin aviomiehen murha joulukuussa 2006 sekä tämän tapauksen ”tutkiminen” kaikkine omituisine piirteineen.
Sitäkään tapausta ei poliisi tosissaan edes yrittänyt ratkaista, vaan tutkinnanjohtaja keskitti kaiken huomionsa syyttömien sivullisten kiusaamiseen – joilta sitten yritettiin väkisin repiä irti joku tunnustus. Lopputuloksena oli täysi vesiperä ja todellisen murhaajan jääminen ilman rangaistusta.
Ulvilan tapauksessa ongelmana oli lähinnä poliisin heikko ammattitaito ja osaamattomuus. Vaikka tutkinnanjohtaja olikin tunnettu kokoomuslainen ja tuli valituksi Porin kaupunginvaltuustoonkin kokoomuksen listoilta, ei tiedossa ole mitään sellaista, joka viittaisi hänen johtaneen murhatutkimuksia hakoteille poliittisten syiden takia, vaan selittävänä tekijänä on sikkka osaamattomuus.
Sen sijaan tässä Pekka Katajan murhayrityksen ”tutkimisessa” näyttää kyse olevan siitä, että poliisitutkimukset on ohjattu väärille jäljille poliittisista syistä. Vahvasti näyttää siltä, että jostain on tullut määräys, jonka mukaan tekoon syyllisiksi pitää nyt saada jonkin sortin ”äärioikeistolaisia”, keinolla millä hyvänsä!
Huumeiden käyttö luo vassareita. Huumekäytön myötä luotu saamaton ja kiero vassari tarkoittaa että oma tajunta ja elämän perusta on sekaisin, ja henkilö tarvitsee ulkoista vahvistusta kaikkeen elämässään. Tästä syntyy muun muassa loukkaantumis- ja lumihiutale-ilmiöt.
Poliiseissakin on ex- ja nykyisiä huumeiden käyttäjiä. Nämä ovat labiileja persoonallisuuksia joita on helppo ohjelmoida ja ohjata kansainvälisten intressien käsikassareiksi maanpetoksellisiin projekteihin.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.
Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.
Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.
Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri
Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.
Mainos:
Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.
Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.
Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.
Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:
— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.
Mainos:
Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla
Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.
Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.
Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.
Melkolailla tämähän oli tiedossa. Eihän kukaan täysijärkinen mene vasaralla tappamaan entistä tuttuaan tämän kotiin, niin että tekijä tunnistetaan välittömästi.
Ensin Kataja mainitsi tekijäksi arabiaanon näköiset kaverit. Sitten tunnistikin tekijöiksi kaksi kaverusta, joiden kanssa ei mennyt mielipiteet yhteen?!?!
Onkohan koko tarina Katajan keksimää satua?
Olettaisi, että ketkuiluihin tottunut mies, joka saisi ketkuiluihinsa liittyvistä syistä nenilleen, mielellään tarinoisi ihan mitä vaan, mahdollisimman kaukana häpeällisistä ketkuiluista olevia tarinoita, pitääkseen ketkuilut poissa tutkinnan näköpiiristä.
edelleenkin vanha epäilys että polpo tai supo tai molemmat yhdessä syöttäny katajalle sanoja suuhun
syyte nostettava määrätyssä ajassa. Nyt sellaista ei kummankaan osalta ole tehty. Korvauksia tulossa …
Eliitti ei maksa kansallismielisille mitään korvauksia.
Tutkinnanjohtaja Katajan kertoman mukaan soitti ja pyysi googlettamaan Ala-tuuhosen kuvan, eli
on täysin selvää, että tällä tavalla tehdyllä tunnistuksella ei ole enään mitään painoarvoa ja merkitystä todisteena. Miten poliisi voi tomia näin alkeellisesti? Vieläkö ko poliisi toimii virassaan?
Se että Ala-Tuuhonen on vapautettu tutkintavankeudesta, ei tarkoita, että häntä ei enää epäillä. Se käy ilmi tutkinnanjohtajan lausumasta.
Niin poliisihan kaikesta päättäen on kovasti halunnut juuri häntö syyttää ja epäillä
Näin oikeat tekijät ehtineet karkuun, niinkuin eräille ryhmille annetaan etumatkaa poliittisin päätöksin?
Tässä on selkeä eturistiriita, koska poliisilla ja SUPO:lla sekä tietenkin koko poliittisella yhteiskunnallisella eliitillä on tavoitteena lakkauttaa Odinit poliittisin syin nojaamatta lain kirjaimeen aivan kuten kävi Kansallisen Vastarinnan Suomen Osaston kohdalla.
Oleta Odinien kaikkein suurimman ”rikoksen” olleen sen, Odinit järjestivät katupartiontia ja saattoi erään pikku-pojan kouluun suojellen kaiketi ”rikastajan alkujen” joka päiväisestä ”kulttuurivaihdosta”!
Tämä vm. sapetti erityisesti poliisia, koska se mistutti ikävästi siitä mitä poliisiin PITÄISI TEHDÄ!
Odinin kaltaiset amatöörit eivät ymmärtäneet eivätkä sisäistäneet sitä, että prioriteettilistalla ensin ovat haittamaahanmuutajien suojelu Suomen jo nrispaantuneelta lailta ja toiseksi munkkipossut ja kahvit ABC:llä. Mitä tulee valkoisiin kantasuomalaisiin se on lähinnä ongelmajätettä.
Tämän todeksi osoittaa Kaivohuoneen 19-vuotiaan tuoreen ylioppilaan raaka matulauman tekemä murha, jossa nämä ihmisjätteet ylivoimalla potkivat uhrin hengiltä. Poliisit istuivat samaan aikaan maijassa tekemässä kaiketi sitä mitä viriilit pojat nyt ylipäätänsä tekevät ”siinä” iässä!
Sanonpa vain ikäni tuomalla kokemuksella sen, että jos Odinit olisivat olleet niillä kulmilla oleskelemassa laittomasti omassa syntymämaassaan. Lopputulos olisi saattanut olla oikeutetusti täälle läpimädälle yhteiskunnalle se TODELLINEN surun, parun ja huudon päivä!!!
Lopuksi sanon tälle kaikelle: HYI SAATANA!!! MIKSI TÄMÄ sUOMI ON MENNYT!!!
Sama ilmiö on havaittavissa myös USA:ssa. Siellä FBI odottaa kieli pitkällä erilaisia ”valkoisen ylivallan” ryhmittymiä ilmestyväksi, jotta voi soluttautua niihin, yllyttää niitä rikoksiin, ilmiantaa ne ja tarjota sitten medialle kirkuvat otsikot aiheesta. Tarpeen mukaan jopa vasemmistohenkinen anarkistiporukka muuttuu otsikoissa äärioikeistolaiseksi. Näin kävi juuri äsken Michiganissa, jossa sikäläistä inhaa kuvernööriä vastaan oli suunnitteilla kidnappaus. Yle kiiruhti uutisoimaan tämän äärioikeiston tempauksena tutkimatta tapauksen taustoja.
Tulee mieleen kuuluisa Ulvilan murha. Eli Anneli Auerin aviomiehen murha joulukuussa 2006 sekä tämän tapauksen ”tutkiminen” kaikkine omituisine piirteineen.
Sitäkään tapausta ei poliisi tosissaan edes yrittänyt ratkaista, vaan tutkinnanjohtaja keskitti kaiken huomionsa syyttömien sivullisten kiusaamiseen – joilta sitten yritettiin väkisin repiä irti joku tunnustus. Lopputuloksena oli täysi vesiperä ja todellisen murhaajan jääminen ilman rangaistusta.
Ulvilan tapauksessa ongelmana oli lähinnä poliisin heikko ammattitaito ja osaamattomuus. Vaikka tutkinnanjohtaja olikin tunnettu kokoomuslainen ja tuli valituksi Porin kaupunginvaltuustoonkin kokoomuksen listoilta, ei tiedossa ole mitään sellaista, joka viittaisi hänen johtaneen murhatutkimuksia hakoteille poliittisten syiden takia, vaan selittävänä tekijänä on sikkka osaamattomuus.
Sen sijaan tässä Pekka Katajan murhayrityksen ”tutkimisessa” näyttää kyse olevan siitä, että poliisitutkimukset on ohjattu väärille jäljille poliittisista syistä. Vahvasti näyttää siltä, että jostain on tullut määräys, jonka mukaan tekoon syyllisiksi pitää nyt saada jonkin sortin ”äärioikeistolaisia”, keinolla millä hyvänsä!
Huumeiden käyttö luo vassareita. Huumekäytön myötä luotu saamaton ja kiero vassari tarkoittaa että oma tajunta ja elämän perusta on sekaisin, ja henkilö tarvitsee ulkoista vahvistusta kaikkeen elämässään. Tästä syntyy muun muassa loukkaantumis- ja lumihiutale-ilmiöt.
Poliiseissakin on ex- ja nykyisiä huumeiden käyttäjiä. Nämä ovat labiileja persoonallisuuksia joita on helppo ohjelmoida ja ohjata kansainvälisten intressien käsikassareiksi maanpetoksellisiin projekteihin.