EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Paavo Väyrysen sitkeyttä ja päättäväisyyttä on pakko ihailla. Mies on lytätty kymmeniä kertoja maan rakoon, mutta yhtä monta kertaa Väyrynen on noussut ylös. Kyllä nyt määrättyjä valtamedian toimittajia vituttaa ja alkiolaisuutensa hukannutta Keskusta-puoluetta pelottaa. Bolshevikki Sipilään ja ylipäätään keskustan vihervasemmistolais meininkiin suivantuneet keskustan kannattajat antavat äänensä Väyrysläisille tai perussuomalaisille.
Mahtavaa. 19 puoluetta kansalle valita. Kokoomus, keskusta, sdp, rkp, vasemmistoliittto, vihreät ja siniset helvettiin eduskunnasta niin tämän maan asiat saadaan vihdoinkin kuntoon.
Niinkö?
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/214385-eu-vastustaja-paavo-vayrynen-olikin-keskeinen-tekija-suomen-eu-hakemuksessa-nyt-puhuu
Väyrynen ottaa tietenkin itse viisi tähteä, mutta ketkä ovat ne kaksi muuta?
Toivottavasti pääsee Paavo eduskuntaan, on sentäön EU:n liittovaltiokehitystä vastaan.
Sitten kun saadaan sinne vielä Ilja Janitskin niin vihervassarit paskoo alleen.
Myös kaikkien aikojen ryhdikkäin ja isänmaallisin poliitikko James Hirvisaari takalsin eduskuntaan!
Ei itkeä saa,ei ilkkua saa,Paavo voi tulla ikkunan taa….Hyvää joulua kaikille.
Viiden tähden liike Lontoon toiseksi suurimmalla lentokentällä.
Toimintaa. Koko lentokenttä suljettu kauko ohjattavien dronien takia.
Globaalit jätit One World ja Star Alliance saavat vihat niskoilleen.
Ei yhtäkään laukausta ammuttu. Mutta koko systeemi sekaisin.
Opiksi otettavaa niille jotka tähtäävät suoraan toimintaan eikä vain iän ikuiseen paskan jauhantaan.
Niin kutsuttujen kansallismielisten toiminnasta 99% on paskan jauhantaa ja 1% toimintaa.
–
On suomalaisissa joku vakava sairaus.
Uusi vuosi lähestyy ja joku on laittanut laki-aloitteen jolla kiellettäisiin tavallisten ihmisten ilotulitteiden käyttö. Eli muutama raketti ja vähän papatteja ottaa niin koville että 20 000 suomalaista on allekirjoittanut aloitteen ilotulitteiden kieltämiseksi.
Yleisesti Aasiassa paukutellaan ja räiskitään koko päivä ja yö kun siellä vietetään kiinalaista uutta vuotta.
Ranskassa ja USA:ssa itsenäisyyspäivänä paukkuvat ilotulitteet oikein kunnolla.
Uutta vuotta juhlitaan ympäri maailman ilotulitteilla.
Mutta tulkaa Suomeen, koska täällä ei kohta enää edes papattimatot rätise!
Kohta ne puulämmitteiset saunatkin kielletään – ainakin pääkaupunkiseudulla kun ovat kuulemma niin ympäristöä saastuttavia. Ja kansallismielisten paskanjauhannan kohokohta: no kielletään sitten!
(
Kaippa nuo valittajat asuu paikalla missä ihmiset ei välitä paskan vertaa missä räjäyttelevät rakettejaan, kyllähän sitä alkaa korpeamaan jos väkeä alkaa kasaantumaan esim,vaikka oman auton viereen parkkipaikalle räjäyttelemään paukkujaan, tai omalle pihalle päin taloa, monella ilotulittajalla kun tuo järki ei ole mukana hommassa.
Panssaroiduilla poliisiautoilla ajetaan kohta niskuroivan kansan päälle. Ne on juuri sitä tarkoitusta varten. Niitä tullaan käyttämään omaa kansaa vastaan. Ja ehkä joskus myös vokeissa jne. Mutta pääasiallinen käyttötarkoitus on taltuttaa poliisin panssariajoneuvoilla niskuroiva kansa jos se tulee osoittamaan mieltä liian lähelle rikollista eliittiä.
Politiikassa on normaali käännellä takkia tuulen mukaan. Mutta kyllä soini on vielä ykkönen ja paavo vie hopea sijan. Onko poliitiikka ollut ikään rehellistä, no nyt pääsi röhö nauru. Kusetusta, lehmänkauppoja oman edun ajamista, sitä se poliitiikka on. Mutta siitä huolimatta äänestämällä voi edes hieman härnätä isojen puolueiden yöunia.
Paavo pysyy kuin paska seinässä, eikä lähde kulumallakaan politiikasta ja aina linjaltaan sellaisena, että se aiheuttaa valtavirran poliitikoille migreenin. Oltakoon Paavo Väyrysestä mitä mieltä hyvänsä, hänen voidaan olleen monessa asiassa oikeassa eli siitä mihin kulloinenkin ”takki auki” -politiikka tulee lopulta johtamaan ja sen vahingollisuudesta Suomelle. Juuri tästä syystä kaikki ”saatanan tunarit” vihaavat häntä sydänjuuriaan myöten. Ja haluan korostaa vielä sitä, että en ole kannattaja, vaan kylmät tosiasiat kertovat lahjomatonta kieltään hänen näkemysten oikeellisuudesta hänen kaikkine vikoineen huolimatta, mutta kukapas tässä maailmassa on täydellinen. Ja jos Paavo Väyrystä pidetään pyrkyrinä ja persoonana, joka on ”tarjoamassa itseään” joka paikkaan ”vastarannan kiiskenä” ja ikuisena telkän poikasena, joka korkin tavoin ponnahtaa aina uudestaan pintaan painoi häntä veden alle kuinka paljon hyvänsä.
Mutta eihän politiikka ole tavallisten ihmisten touhua ollenkaan ja jos sellainen on, häntä pidetään jokseenkin värittömänä ja hänet tunnetaan siitä, ettei hän pitänyt ainoatakaan puhetta kansanedustajana eduskunnassa.
Täytyy kuitenkin muistaa se tosiasia, ketkä ovat viime vuosikymmenet vastanneet hallituksissa Suomen politiikasta niin sisä- kuin ulkopoliittisesti ja mihin se on meidät johtanut. Se, että Suomen kaltaisessa ”jees” -maassa julkeaa vastustaa valtavirtaa, joka on aina tunnettu siitä, että täällä vallitsee aina vain yksi totuus ja ne, jotka eivät tätä jaa, ovat suorastaan luopioita ja maanpettureita, josta Väyrystä on konkreettisesti syytetty v. 1987 Sinipunahallituksen taholta, jolloin hallitus peitteli sitä tosiasiaa, että idänkauppa tulee romahtamaan täysin, mutta silloinen ulkomaankauppaministeri Ilkka Suominen (KOK) valehteli TV-uutisissa, ettei näköpiirissä ole hätäpäivää, jonka hän jäljestäpäin vuosikymmen myöhemmin itsekin myönsi olleen ”muunneltua totuutta” eli täyttä skeidaa, koska Neuvostoliiton romahdus alkoi jo olemaan näköpiirissä, jota tosin Suomessa ei haluttu uskoa eikä kyetty näkemään YYA-Suomen lasien läpi.
Kaikki uudet puolueet on pois suomen hyvinvoinnista. Perussuomalaiset, isänmaalliset menettää mahdllisuuttaa tulla pääministeripuolueeksi. Tämä voi olla myös väyrysen tarkoitus. Surullista, että ’isänmaalliset’ ei ymmärrä. Tarkoittaa sitä, että mikään ei tule muuttumaan. Demari, kokoomus ja kes kusta jatkaa ja kansa riemuitsee. Panu ja muut vois luopua ja keskittää voimansa perussuomalaisiin. SKE tuskin tulee kiimassaan sitä tekemään.
Persut eivät ole ratkaisu.
SKE ja Reformi murtautuvat läpi eduskuntavaaleissa keväällä.
Näin tulee käymään JOS ääntenlasku saadaan vaalivalvojien toimesta pidettyä rehellisenä.
Persujen ongelmana ovat puolueen sisäiset pro-israel, NATO, homo ja pelkkään islamista öyhöttämiseen keskittyvät klikit jotka estävät todellisten, aidosti VALKOISEN SUOMEN kantaväestön ongelmista välittävien henkilöiden pääsyn merkittäville paikoille.
Siksi mitään tuloksia ei ole tullut eikä niitä kannata odottaa jatkossakaan.
Jepulis.
Kuten kerroit, vähässä on tarjonta vaaleihin, yhdellä asiantietämyksellä ei pikälle pötkitä.
Vaikka tuolla islamipaskan tietämyksellä onkin iso vaikutus suomen velkataakkaan, pitää tietää myös muistakin suomea repivistä rahamenoista ja miten tilannetta pitäsi hoitaa parempaan suuntaan, nyt olevalla hallituksella ei ole mistään tietoa ja se näkyy oikein hyvin velkataakan kasvaessa jättilukemiin.
Vennamon sanoja lainaten ” ei yksi seriffi näin suurelle joukolle mitään voi ” hyvää jatkoa Paavolle..
Jos elokuvien perusteella yliarvioi yhden sheriffin kykyjä, voi katsoa Myytinmurtajien legendaarisen ’zombien hyökkäys’-jakson, jossa todistetaan lukumääräisen ylivoiman merkitys. Idioottilaumalle ei voi mitään. Siksi karkeakin propaganda johtaa valtiotasolla usein hyviin tuloksiin. Tarvitaan vain tietty osa kansasta harjoitetun politiikan taakse. Suomessa pienpuolueiden merkitys on aina ollut olematon ja lienee sitä jatkossakin — aina loppuun asti, joka jo häämöttää.
https://mvlehti.net/2018/12/22/mv-lehden-uusi-logo-paljastettu-linjakin-muuttuu/
Pakotti muurarit iljan sittenkin ruotuun!! Logosta päätelleen kuinka tuota m kirjainta korostetaan!!! Kaippa ilja pelkäsi hengensä puolesta ja suostui olla arvostelematta juutalaisia???
Perus mtv3 ja masku ym ym
En voi kuin ihmetellä niitä vatipäitä jotka tukevat Paavon takinkääntöjä kerta toisensa jälkeen. Se ei olisi niin paha asia jos Paavo tekisi sen omilla rahoillaan, mutta sisäänpäin pierevänä miehenä paavo käyttää siihen aina muiden rahoja. Useimmiten veronmaksajien.
Suomessa on siis paljon tyhmyyttä jäljellä. Ja se kulminoituu paavon kannattajiin.
Sanoppa muuta, pakosti kumpuaa oikein myötähäpeä kun lukee monien kirjoituksia jotka pavea ylistää.