Mainos:

Opetusministeri ehdottaa pakkorokotuksia – Ennen rokotetta tuhkarokkoon kuoli vuosittain kolme ihmistä

Julkaistu 3.12.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Sipilän hallituksessa opetusministerinä työskentelevä Sanni Grahn-Laasonen on nostanut esille mahdollisuuden siihen, että lapsilisien maksamisen ehtona olisi lapsen rokottaminen.  Grahn-Laasosen mukaan on välttämätöntä löytää keinoja rokotekattavuuden, eli rokotettujen lasten määrän takaamiseksi ja turvaamiseksi.

Asia nousi jälleen pintaan Pohjanmaalla, Luodossa ilmaantuneen tuhkarokkotapauksen jäljiltä. 300 lasta altistui tuhkarokolle, mutta tartuntoja ei ainakaan toistaiseksi tiettävästi ole. Aiemmin on ajateltu, että on vanhempien tehtävä päättää, rokotetaanko lapsia, mutta Grahn-Laasosen mukaan kyseessä ei ole yksityisasia.

- Rokottamatta jättäminen ei ole yksityisasia. Jos vanhemmat eivät anna rokottaa lapsiaan, ei synny laumasuojaa, joka estää taudin leviämisen ja tarttumisen vaikkapa pieniin lapsiin, jotka eivät vielä ikänsä puolesta ole ehtineet saada rokotetta, Grahn-Laasonen leiskautti.

Opetusministeri huomauttaa myös, että pakkokeinot ja velvoittamiset ovat vasta käytössä olevan keinojen spektrin loppupäässä, mutta arvuuttelee myös "onko se raja jo ylitetty". Maailmalla on nähty monenlaisia pakotteita lasten rokottamiselle ja esimerkiksi Australiassa lapsilisien leikkaus on edessä, mikäli lasta ei rokoteta. Italiassa taas vanhemmille määrätään sakkoja, mikäli lapsia ei rokoteta ajoissa.

Ennen tuhkarokkorokotteen lisäämistä valtakunnalliseen rokoteohjelmaan, vuosina 1963-1974 tuhkarokkoon kuoli Suomessa noin kolme ihmistä vuodessa. Loput saivat immuniteetin taudille. Käytännössä ennen rokotteen tuloa, lähes kaikki sairastivat tuhkarokon.

Mainos:

Lähde: YLE, Potilaanlääkärilehti

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jaana
Jaana
7 years ago

Jännä että Nykysuomi käyttää aika useinkin lähteenä YLEä, kun toisessa jutussa voi olla että valtamedia valehtelee.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago
Reply to  Jaana

NykySuomi on valinnut mielestäni valtamedialta artikkeleita joissa on selvä poliittinen kytkentä, kuten tässä rokote kampanjassa. Kunnon ihmistä valtamedian korruptio hirvittää.

YLE, MTV ja sanoma konserni on imenyt ulkoasunsa ja paatoksensa ulkomaisilta Deep State mädätys sivuilta kuten CNN ja Daily Mail.

Minä
Minä
7 years ago

Siis ennen kaikki tapasivat sairastua tuhkarokkoon, kolme kuoli ja loput saivat immuniteetin.

Kolme kuoli ilman rokotetta. Montako kuolee rokotteen vuoksi heti tai joskus myöhemmin? Kuinka rokottamattomuus tai rokottaminen on vaikuttanut myöhemmin elämässä terveyteen?

Onko tutkittu vaihtoehtoa, vai onko ajatus vain rokotebisneksessä?

Ohhoh!
Ohhoh!
7 years ago
Reply to  Minä

Miksei globalisti-mafiosoilla ole johdonmukaisuutta? Jos kolmen ihmisen kuolema aiheuttaa pakkorokotuksia, niin eikös kymmenien ihmisten murhaaminen maahantulijoiden tekemänä pitäisi saada hallituksemme pakkosiirtämään kaikki luvatta tulleet takaisin sinne missä pippuri kasvaa?

Johanna Laitinen
Johanna Laitinen
7 years ago

Opetusministeri on laitettu asialle. Eikö terveysministeri suostunut juoksupojaksi? — Lääketehtaan näkökulmasta katsoen rokottaminen on kannattavaa. Aina.

Kansanterveyden kannalta kolmen ihmisen hengen pelastaminen ei välttämättä ole kannatettava ajatus.

a)
Rokotteeseen välttämättä kuuluviin sivuvaikutuksiin varmasti kuolee usea henkilö ja vieläkin useampi vammautuu laitokseen lopuksi ikää.

b)
Rokotteen saaneet ovat kansan keskuudessa liikkuvia taudin kantajia. Heillä itsellä ei ole oireita mutta he levittävät tehokkaasti juuri tuota sairautta, joka piti ehkäistä.

Vapaus vs. turvallisuus
Vapaus vs. turvallisuus
7 years ago

Tämä on taas niin tätä nykyaikaista turvallisuus -hysteriaa. Kontrollia ja pakotusta lisätään, jotta saadaan lisää turvallisuuden tunnetta sekä marginaaliset tilastoissa näkyvät edut. Niin ja rokotteista koituvia haittoja ei kuitenkaan haluta tilastoida tai ainakaan tuoda esiin. Samalla joku piilossa lymyilevä taho hyötyy.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

EK:n pamput pistivät Kokoomuksen Sanni Grahn-Laasosen juoksutytöksi.
Muistakaamme myös että THL:n nykyinen ja vielä tämän vuoden loppuun istuva pääjohtaja J. Eskola on rokoteteollisuuden mies. Sitä taustaa vasten ei ole ihme että voimakasta rokote kampanjointia on käyty säännöllisesti J.Eskolan valtakaudella alken vuodesta 2013 Kaava on ollut koko ajan sama: valtamedia on laitettu rääpimään valtavia pelote-otsikoita ja lietsomaan hysteriaa erilaiislla keskustelu illoilla ja kokoomuksen sirkushiiret antamaan typeriä lausuntoja, jotta asialle saataisiin poliittinen painoarvo.
Lapsuudessani annettiin polio-isorokko-jäykkäkouristus ja aivokalvontulehdus rokotteet. Tuhkarokko, vihurirokko ja vesirokko olivat normaalia elämää. Ne sairastettiin ja sitten mentiin taas ulos leikkimään.
Nyky päättäjät ovat sellaisia märkäkorvia jotka ovat pelanneet vain TV-pelejä sisällä ja ainoa kosketus ulkoilmaan on ollut tuuletusräppänän hönkä.

juha.
juha.
7 years ago

Leimaa antavaa tässä globalisti -viherpiiperön sekä Suomen islamisoijan ajatuksenjuoksussa on PAKKO, joka käy oletusarvoisesti VANHEMPIEN yli.

Eli aivan sama asia kun päiväkotien ja koulujen harjoittamassa aivopesussa, joka kasvattaa lapsia suorastaan ilmiantajiksi, jotka ilmiantavat ”rasistiset” ja ”äärioikeistolaiset” sekä haittamaahanmuuttoa vastustavat aivan tavalliset isänmaalliset vanhempansa.

Koululaitoksen ”hapatuksen” tuloksia olemme saaneet seurata rikosuutisten välityksellä, joissa haittamaahanmuuttajat ovat joukko raiskanneet nuoria naisia ja tyttöjä syystä, että ellei mene ”syliin” on RASISTI!!!

huugo
huugo
7 years ago

Tuosta eukosta alkaa tulla mieleen eräs miespuolinen ”lääkäri” 30-40 luvulla, Saksassa.

Tshang
Tshang
7 years ago
Reply to  huugo

Tämä lääkäri oli tosiasiassa hieno mies. Hän oli myös oikea lääkäri, joka suoritti humaaneja kaksostutkimuksia. Hän halusi parantaa ihmisiä, ei myskyttää heitä baksterien palveluksessa. Hän oli myös isänmaallinen mies.eikä olisi halunnut myrkyttää maanmiehiään

Joo ei.
Joo ei.
7 years ago

Rikkaat ihmiset eivät tarvitse lapsilisiä joten he voivat elää omien mielipiteidensä mukaan rokottamatta lapsiaan. Tässä kiristetään köyhiä ja pakotetaan heidät alistumaan hallituksen tahtoon.
Tuhkarokko on ollut aikaisemmin pelkkä perussairaus joka on sairastettu ja sitten taas jatkettu normaalia elämää. Tämä on pelkkää lääkefirmojen markkinointia kun liioitellaan sairauden vaikutuksia, eihän lääkkeiden myynti lisäänny jos ei niitä myydä kokoajan lisää keinolla millä hyvänsä. Taitaa olla korruptio mukana kuvioissa.

Jaakko Paasimäki
7 years ago

Tuhkarokko, vesirokko ja vihurirokko eivät ole normaalisti terveelle lapselle vaarallisia, itse olen sairastanut kaikki edellä mainitut ala-aste ikäisenä, eivät olleet kovinkaan pahoja sairauksia.

aljon sairaampi olo oli joskus kun joku ’aasialainen’ influenssa tarttui.

Kaikkki 3 em. rokkoa olivat lähinnä rentoa koulusta poissaoloa sarjakuvia lukien.

Jos kuuluu riskiryhmään, eli sairastaa jotain muuta sairautta joka heikentää kuntoa oleellisesti, kannattanee ottaa rokote. Muutoin en näe hyötyä, lyhyt koulusta poissaolo ei liene sen arvoista.

Nämä kolme vuosittaista kuollutta ennen rokotetta ovat varmaankin olleet jo jonkin muun perus-sairauden heikentämiä.

Kiistaton tosiasia
Kiistaton tosiasia
7 years ago

Miksi tuo bimbo on huolissaan siitä, että tuhkarokko on Suomessa aiheuttanut 3 kuolintapausta vuosittain, kun tämä roskahallitus tapattaa päätöksillään sadoittain ihmisiä. Kuinka monilta eläkeläisiltäkin ja ikäihmisiltäkin on viety lääkekorvaukset tarvitsemiinsa lääkeisiin, ja joutuvat olemaan jopa viikkoja iilman tarvitsemiaan lääkkeitä, kosk niihin ei ole varaa, aivan kuten isällänikin on asian laita.

Toivo Laakkonen
Toivo Laakkonen
7 years ago

Katsokaa youtubesta The Truth About Vaccines episodes 1-7

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.