Kolumni: Euro-uskonto on repeämässä kahtia ja kirkonkirouksetkin on jo asetettu!

Julkaistu 31.7.2018 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 3 minuuttia
Hyvin harva asia on ollut Euroopalle niin haitallinen kuin Euroopan unioni on ollut. Montaakaan ei tule mieleen... Lähinnä kirkko ja musta surma. Jopa maailmansodat olivat kirkkoon ja unioniin nähden suoranaisia siunauksia Euroopalle, joka nousi sotien jälkeen tuhkasta kuin Feenix-lintu ja teki lopulta yhdessä töitä kommunismin pysäyttämiseksi. Kirkon raameihin on asetettu nyttemmin jotakin uutta, joka kumma kyllä seuraa hyvin pitkälti edeltäjänsä jalanjälkiä. Se vain on Euroopalle jopa vaarallisempi kuin kirkko, kommunismi ja rutto yhteensä... 

Katolinen kirkko repesi aikanaan kahtia ja perustettiin kaksi omaa lahkoa, jotka sitten vuosisatojen mittaan ovat toistensa päälle syljeskelleet. Samoin uhkaa käydä myöskin Euroopan unionin kohdalla. Toinen puoli pitää EU:sta, toinen Euroopasta. Tuota jo alkanutta repeämää vain eivät tahdo "kirkkoisät" huomioida ja he levittelevätkin koreita mattoja sitä piilotellakseen. Vaikka matossa lukee "Eurooppalainen yhtenäisyys", ei se railoa korjaa, vaan päinvastoin.

Uskokaa tai älkää, katolinen kirkkokin vakuutteli kristityn maailman yhtenäisyyttä loppuun saakka ja rankaisi vastavirtaan uivia minkä kerkesi. Se kiisti eriävän mielipiteen olemassaolon tai ainakin piilotti sen mm. väkivalloin, sensuurilla sekä jumalan pelolla keräten kuitenkin veronsa kuten siihenkin asti. Kirkon repeäminen kahteen osaan alkoi sanoista, tai oikeammin sanasta, tarkemmin "pojasta". Euroopassa "pojan" tilalle voisi laittaa esimerkiksi "kansallisvaltion suvereniteetin". Nikealainen uskontunnustus löytää verrokkinsa nykyisistä EU:n lakikirjoista ja "yhteisistä periaatteista". Isä Juncker on ylpeä katsellessaan mallasviinoista kieroon menneine silminensä lastensa aherrusta "taivaan valtakunnan" eteen.

Sanoista on nykyisinkin kiinni. Sanoista ja niiden tarkoituksista. EU:n agendaan kuuluu paljon sellaista, joka on räikeästi ristiriidassa jopa itsensä kanssa. Hyvänä esimerkkinä monikulttuurisuus, jonka vaaliminen nähdään erityisen tärkeäksi asiaksi. Jos olet eri mieltä, saat rangaistuksen. Kuten Unkari tulee saamaan oman rangaistuksensa, myöskin EU on jo asetettu "kirkonkiroukseen" kansallismielisten toimesta. Suuri skisma on täällä ja historia toistaa itseään! Palvonnan kohde vain on vaihtunut puusta veistetystä juutalaisesta rahaan ja vapaiden muurareiden työstämät kirkot baabelin tornia muistuttavaan temppeliin, johon rahvaalla ei ole asiaa. Erilaisia etäpisteitä toki on perustettu, joihin sitten perus-mauritkin saavat astua sisään, nimittäin verovirastot ja pankit. Uhrilahjamme otetaan vastaan kiitollista esittäen ja halveksuntaa peittelemään pyrkien.

Me olemme rahan ristiretken tiellä ja joko käännymme globalisaation ja kapitalismin maailmanlopun kulttiin tai katoamme maan päältä. Katoamista odotellessa voimme tottakai ihmetellä jalkapuusta kuinka hurskaat uskovaiset, sunnuntaisin kolehtiin kaiken tarjoava seurakunta tekee työtään kirkkonsa eteen. Viikingit taistelivat satoja vuosia kristinuskoa vastaan, mutta me olemme alistuneet 23 vuodessa. Ei jää juuri "saagoihin" kehuttavaa jos lopputulos on tämä...

Eurooppalainen uskontunnustus

"Me uskomme rahaan, pahan alkuun ja juureen, koska muuta ei ole tarjolla, Eripuran ja valkoisen kansanmurhan tuojaan, ja yhteen herraan, Junckeriin, ja tämän kätyreihin, joka valittiin kansan kärsimykseksi, EU:n herrojen keskeltä, Epätavallinen mulkku tavallisten mulkkujen joukosta, pahuus pahasta, valittu, ei äänestetty, johon eittämättä kiteytyy kaikki se paha joka unionista ja kulttuurimarxismista on saanut syntynsä, Joka meidän kansalaisten tuhoksi, ja sen tähden syljeksii alas norsunluutornistaan, Kännissä kuin ankka ja joka Eurooppalaisvastaisten voimien masinoimana pääsi johtajaksi, Meidän päällemme hän ruttonsa laskee sinisilmäisten kansalaisten aikana, Ei perkele kuole kirveelläkään, mutta käskee koko mantereen kaivamaan oman hautansa, ja jos lapio katkeaa, heittää hän uuden, Istuu rahakasan päällä ja tuomitsee koko Euroopan kuolemaan, ellei joku jumalauta pistä stoppia tälle sekoilulle!

Uskottava se on, kaiken tuhannen pillun päreiksi pistävään ja jälleenrakennukseen pakottavaan, joka lähtee vasta sitten, kun jollakin hermo palaa ja ysimillinen burana löytää maalinsa, Sille se on kumarrettava, sille tai muuten napsahtaa tuomio ja julkinen halveksunta, joka puhuu pankkimaailman lauluja. On vaikea uskoa miten koko seurakunta on tähän paskaan haksahtanut, 1995. Tunnustamme että vituiksi meni ja se on omaakin syytämme, Odotamme koko paskan kaatumista ja parempaa huomista."

Petri Perta

 

Mielenosoitus Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen puolesta 11.5

Päivitetty 7.5.2024, Julkaistu 7.5.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Yöpäivystys on merkitty lopetattavaksi aiemmissa päätöksissä  ja mielenosoitus järjestetään että saisi jatkoa. Kouvolassa kuitenkin 77 000 asukasta ja 15-20 000 ympäryskunnissa sekä lisäksi alueella on  kesäasukkaaita joita on  yli 10 000.  Siis Kouvolassa on noin 50 000 asukasta enemmän kuin Raaseporissa tai Piertarsaaressa jossa jatkuu yöpäivystys.

Mielenosoitus la 11.5. klo 16:00 ja kokoontuminen torilla. Ohjelmassa  puheita poliitikoilta, kaupunginedustajilta sekä kansalaisilta.

Voit allerkirjoittaa joko nettiadressin https://www.adressit.com/ymparivuorokautinen_paivystys_on_sailytettava_kouvolan_ratamossa

tai paperiadressin ympäri Kouvolassa esim kaupungintalolla.

Wincapita – Suomen suurin talousrikos ?

Julkaistu 28.4.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Paljastuvatko 20-vuoden jälkeen salaisuudet, ja ihmisoikeusrikokset ?

Toimittaja, ohjaaja Ike Novikoff on toteuttanut dokumentti elokuvan Wincapitasta, ja elokuva on nähtävillä keväällä elokuvateattereissa.

Wincapita dokumentti elokuva kertoo vaietun näkökulman Suomen suurimmaksi väitetystä talousrikoksesta, ja pyramidihuijauksesta.

Wincapitaa, ja asianosaisia koskevia haastatteluja lisää Posi-tv:n ohjelmistossa.

Linkkinä elokuvan traileri:

Onko sukupuolenvaihdos järkevää, ja mitä siitä seuraa ?

Päivitetty 27.3.2024, Julkaistu 19.3.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Sukupuolenvaihdos saattaa tuntua jännittävältä, ja kenties jopa muodikkaalta nuoren mielestä, koska saadaanhan sillä mahdollisesti aikaan esimerkiksi murrosiän voimakkaille tunteille vastakaikua. Murrosikäinen lapsi, ja nuori on helposti manipuloinnin kohteena, ja tutkimusten mukaan siinä jopa alttiimpi kuin muutaman vuoden ikäinen lapsi.

Onko siis oikein, ja vastuullista tukea, tai painostaa alaikäistä lasta, ja nuorta muuttamaan seksuaalista identiteettiään.

Linkin videossa asiassa mietteitä tarjoaa meille Kasvatustieteen arvostettu Emeritusprofessori Tapio Puolimatka.

Video on kuvattu  Jyväskylän kaupunginvaltuuston kokouksessa 18.3.2024.

Tapio Puolimatka pyytää puheessaan pohtimaan terveysopin oppikirjojen, ja Setan tuottamaa informaatiota nuorille, perusteenaan useita kansainvälisiä arvostettuja tutkimuksia.

Video:

https://www.facebook.com/toni.torppa.12/videos/283964944731501

tai

https://www.youtube.com/watch?v=cCQ1jhGfSZA

 

 

 

Lähde: Toni Torppa-sivut, Tapio Puolimatkan sivut - facebook, ja youtube

Kuva: Tapio Puolimatkan sivut

TRAKTORIMARSSI: Suomen Maanviljelijöiden Mielenilmaus alkaa tällä viikolla

Päivitetty 19.3.2024, Julkaistu 19.3.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Maanviljelijöiden suuria mielenosoituksia olemme saaneet nähdä jo pitkään ympäri Eurooppaa, mutta nyt myös Suomalaisten pitkä pinna on venytetty äärimmilleen, ja mielenilmaukset viimein alkavat meilläkin.

MTK aloittaa tällä viikolla traktorimielenilmaisut ympäri Suomea.

Suomalainen, puhdas ja oma ruoka ansaitsee maamme päättäjien, mutta myös kansalaisten huomion.

Muistetaan tsempata, ja kannustaa. Kiitos Suomen maanviljelijät, ja kiitos Suomalainen puhdas ruoka.

 

Traktorimarssi tällä viikolla:

Perjantaina Kuopion Toritapahtumassa.

Perjantaina myös Ylivieskan Ryskypäivillä.

Lauantaina Seinäjoen Raviradalla.

 

 

 

Lähde: Maaseudun Tulevaisuus

Muut aiheesta kirjoittaneet: Hesari, sekä Savon Sanomat