EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Menee kirkkaasti kärkeen sunnuntain jälkeen. Rinne vaikutti eilisessä tentissä kuin viimeisiä vetelisi, iho keltainen, ajatus ei oikein kulje (ehkä joku pytty pimeänä)
Niin tuohon sekavuuteen vaikuttaa ettei pumppu ole täysin kunnossa ja hapen puute tekee sekavaksi. Anopin kävi näin infraktin jälkeen.
Toivotaan parasta. Voi kuitenkin olla, kävi vaaleissa miten tahansa edessä on jyrkkä vasta rinne, ja hallituksen muodostaa vasemmisto kokoomuksen tuella. Ruotsistahan aina otetaan mallia.
Mutta toiseen mielettömyyteen, joka on jo tapahtunut. James Hirvisaari sai hovioikeudelta tuomion
”Videot antavat objektiivisesti arvioiden muun muassa kuvan, että maahanmuuttajat ovat siivottomia, loisia, väkivaltaisia ja raiskaajia sekä että maahanmuuttajat ovat seksuaalisesti myös eläimistä kiinnostuneita. Tällainen yleistäminen on erittäin panettelevaa ja solvaavaa.”
Hirvisaaren mukaan hän on laulanut turvapaikanhakijoista ja hovioikeus on sotkeutunut sanoissa perusteellisesti. Jos tämä on totta, suomalainen oikeusjärjestelmä pitäisi panna uudelleen koulutukseen suomen kielessä tai parasta olisi vaihtaa tuomarit ei-luki-häiriöisiin. Hirvisaari vitsailee aivan aiheellisesti, nyt hovioikeus syyllistyi solvaukseen ja kiihotukseen maahanmuuttajia vastaan. Kannattaisiko kokeilla korkeinta oikeutta ja syyttää hovioikeutta sekoilusta.
Tämä tuomittu henkilö on kyllä Jösse Järvenpää. Hirvisaari on Reformin eduskuntavaaliehdokas Hämeessä.
Taidat olla huonossa hapessa itse. Hengitä syvään.
Aika odotettu tulos kun kysely tehtiin Nykysuomen sivustolla. On annettava tunnustusta Marco de Witille. Toisella sijalla, tasoissa Väyrysen kanssa prosenteissa.
SKE:n vaalitilaisuuteen hyökättiin tänään. Orpo tai Sipilä(maanpetturit) olisivat tuossa tilanteessa pötkineet pakoon ja hylänneet omat joukot. Vaan ei Marco, hän otti häirikön kiinni.
Hienoa toimintaa myös Miki Sileonilta joka puolusti ja torjui SKE:tä vastaan suunnatun hyökkäyksen. Miki on ehdolla Helsingin vaalipiirissä.
https://www.youtube.com/watch?v=UqBp0y046wk
Pelkäävätkö Sipilä ja Orpo?
Kun jäävät rivikansanedustajiksi, ei ole turvamiehiä enää mukana.
Sen sijaan kansallismieliset tulevat nyt vuorenvarmasti huolehtimaan siitä että on omat turvallisuusjoukot.
Valitettavan hyvin on koululaitos ja media aivopessyt nuoret aivokääpiöt. Sen sijaan että menisivät vaatimaan että täällä laittomasti piileskelevät matut heitetään ulos maasta, supikoiraakin tyhmemmät nulikat menevät eduskunnan rappusille huutamaan aivopieruja ilmastosta ja sitten lompsivat häiriköimään sitä ainoaa vaalitilaisuutta joka todella sanoo asiat kuten ne ovat ja vaatii poliittista muutosta.
(Tuollaiset kusipäiset teinit ansaitsevat juuri sen mitä nämä ”kulttuurinrikastuttajat” kaikessa karmeudessaan heille tekevät.)
Parodiapoliisista on enemmän hyötyä Suomessa kuin oikeasta poliisista. Mikä tuli todistettua.
Mitä muuta voi enää todeta kuin, että Suomi on aivan sairas toiminnaltaan .Herran pieksut.
Katseltiin noita videoklippejä narikkatorilta eilen ja tänään.Tsiisus ,mikä ”hullunmylly”.Helsinki on aivan ”menetetty tapaus”.
Vaikka Suomen kansa ensin puolueen puheenjohtaja jakaa mielipiteet, onhan hän oikeasti todella rohkea.
Kaikkea ”sälää” viskataan päälle ,kun hän pitää vaalitilaisuutta( kahjoa, mielipuolista toimintaa sabotoijilta)-ei vaalirauhaa, hän vaan jatkaa eikä välitä-rispektiä ja paljon.
Itse arvostan rohkeita,sanojen takana seisovia MIEHIÄ.
Yhä enenevässä määrin alkaa tuntua, että Suomella ei ole toivoa.
Jos isänmaalliset,aidot sellaiset eivät pääse päätöksentekijöiksi,tarkoitan oikeasti niitä, jotka tekee ja joille tämä maa merkitsee sydämessä KAIKKEA, eikä vaan ”puhu lämpimikseen lässynläätä”,johon alkaa olla aika moni täpötäysi,se on Suomen loppu. Surullista.
Herra siunatkoon Suomea.
Hyvyyden ja totuuden voimien johdatusta tälle rakkaalle isänmaallemme.