Hallitusneuvotteluiden toinen viikko alkoi vaalit voittaneen SDP:n puheenjohtaja Antti Rinteen johdolla. Ensimmäinen viikko kului tilannekuvan hahmottamisella ja tätä varten kutsuttiin esitelmöimään eri ministeriöiden osaajia. Työ- ja elinkeinoministeriön kansliapäällikön Jari Gustafssonin esitelmässä toistettiin mm. maahanmuuton välttämättömyyden perustelemiseksi käytettyä mantraa työvoimapulasta.
Gustafssonin esitelmän kohdassa "Toimivat työmarkkinat" esille nousi mm. heikon talouskasvun vaikutukset työllisyyteen, mutta kuten sanottua, perinteinen työvoimapula on myöskin mainittu.
Nykysuomi kertoi huhtikuun lopussa työttömien määrän olleen noin 238 000, mutta työvoimapula vaivaa Gustafssonin mukaan silti. Kohtaanto-ongelman ratkaisemiseksi, jota yleisesti on pidetty yhtenä merkittävistä syistä työttömien suuren määrän ja väitetyn työvoimapulan ristiriitaan, Gustafsson esittää palvelujärjestelmän uudistamista. Työttömien määrää taas ei vähennä esitelmän kohta, jossa korostetaan työperäisen maahanmuuton lisäämisen välttämättömyyttä.
Vuonna 2018 maahanmuuttajien työllisyys oli keskimäärin 10% alhaisempaa kuin kantaväestöllä. Kuitenkin esimerkiksi pakolais-statuksella maahan saapuvien siirtolaisten kohdalla tilanne on vieläkin haastavampi. Saksassa 75% humanitäärisin syin maahantulleista, "pakolaisista" ajautuu pitkäaikaistyöttömiksi.
Hallitusneuvotteluiden pohjaksi tehdyt esitelmät löydät täältä.
Lähde: Valtioneuvosto, Verkkouutiset,
Aiheeseen liittyvää:





