Mainos:

Halla-aho sivaltaa Sipilää vol. XXX

Julkaistu 21.11.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Iltalehti kirjoitti tänään pääministeri Juha Sipilän eurooppalaisia arvoja käsittelevässä seminaarissa pitämästä puheesta, jossa Sipilä muunmuassa huomautti tarpeesta kehittää eurooppalaisten ilmeisesti puutteellista "uskonnollista lukutaitoa", jonka Sipilä näkee olevan avainasemassa eurooppalaisten islamin suvaitsemisessa.

-"Islamin läsnäolo haastaa meitä laajemminkin kehittämään uskonnollista lukutaitoamme. Esimerkiksi uskonnonopetuksen merkitys korostuu tästä näkökulmasta."

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho puuttui pääministerin näpäytykseen siitä, että eurooppalaisten alati kasvava islam-vastaisuus johtuisi tietämättömyydestä. Sipilä totesi aiheesta puheessaan seuraavaa:

-"Nyt kun islam lukuisine tulkintoineen ja sen edustamat arvot ovat vahvemmin läsnä koko Euroopassa ja myös yhteiskunnassamme, saattaa kiusauksena olla rohkeasti lähteä vastustamaan itsellemme vieraiden arvojen rantautumista."

Mainos:

Halla-ahon some-kuittaus sisälsi sävyjä jopa pääministerin syyttämisestä kaksinaismoralismista.

-"Mielenkiintoinen ristiriita: "Äärioikeistoa" tulee vastustaa ankarasti ja väsymättä, koska "äärioikeisto" ei jaa yhteistä, eurooppalaista arvopohjaa. Kun sitten vieras ja outo arvopohja tuleekin islamiin käärittynä, sitä EI pidä vastustaa vaan sitä pitää oppia lukemaan.

Vaihtakaa Sipilän sitaattiin sanan "islam" tilalle vaikka "kansallismielisyys".

Lähde: FB, IL

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Juuda
Juuda
8 years ago

Zippilä myy vaikka äitinsä, jos vain yhtään tienaa

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Me ei haluta tänne enää yhtään keharia -meitä ei kiinnosta pätkääkään millä nimikkeellä niitä tänne koitetaan rahdata koska sillä ei lopputuloksen kannalta ole mitään merkitystä. Valkoiset eurooppalaiset tervetuloa -muut pysykööt poissa!

Jeppes
Jeppes
8 years ago

No meille ”vieraita arvoja” ovat mm. naisten hakkaaminen ja tappaminen kivittämällä päähän kunnes kallo halkeaa, seksuaalivähemmistöjen surmaaminen, lasten nussiminen ja serkusavioliitot. Ja kaikki tämä uskonnollisen opaskirjan neuvomana ja jo lapsiin indoktrinoiden kasvatuksessa.

Tosin Sipilän kehuma ”uskonnollinen lukutaito” taitaa kyllä käsittää ainakin kaksi jälkimmäistä ”arvoa”.

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Sipilä on sekä ääliö että oman uskonsa luopio. Kyllä jokainen vähänkin kristinuskon teologiaan perehtynyt ymmärtää, että islam on kadotukseen johtava harhaoppi. Mutta se ei ole varsinainen ongelma, sillä Suomessa on uskonnonvapaus ja jokainen saa yrittää tulla itse valitsemallaan uskolla autuaaksi tai olla kokonaan välittämättä tuonpuoleisista asioista. Sen sijaan islamilaiseen kulttuuriin kuuluu islamin opin pakottaminen kaikille ihmisille tai muunuskoisten ihmisten orjuuttaminen tai vaino (nähty viimeksi mm. Syyriassa ja Irakissa). Jokainen järkevä ihminen ymmärtää torjua teokratiaan eli kalifaattiin pyrkivät islamin muodot ja nyt kun Euroopasta kuullaan jatkuvasti vaatimuksia sharia-lain saattamisesta voimaan, niin onhan aivan päivänselvää, että islamisaatiota on ehkäistävä ennen kuin on liian myöhäistä.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Minä Vain

”Suvaitsevaisina” itseään pitäviltä ääliöiltä kannattaa aina kysyä että montako islamilaista valtiota he tuntevat joissa toteutuvat ihmisarvot ja tasa-arvo?

Kaikkihan me tiedämme että vastaus on nolla.

Siitä huolimatta ”vastaukseksi” tulee yleensä:

– ”Olet vain ennakkoluuloinen.”

– ”Natsisika!”

– (Nimeä tähän mikä tahansa tekosyy totuuden kieltämiseksi).

-Ja joista ”vastauksista” tiedämme että koko ”suvaitsevaisuuden” ideologia on kaikessa yksinkertaisuudessaan ontto ja tylsä, oman kuvitellun ”hyvyyden” korostamiseksi kehitetty likainen asenne.

Aapo
Aapo
8 years ago

Luulin ettei Kataista surkeampaa pääministeriä voi tulla Suomeen
.
Olin saatana väärässä!
Mistä näitä tampioita riittää? Ja kuka näutä äänestää???

Raimo
Raimo
8 years ago
Reply to  Aapo

”Ja kuka näutä äänestää???” Ei näutä, vaan nauta, eli vaalikarja. Nykysuomalaiset (siis kansa, ei tämä nettilehti…) ovat idiootteja tamppooniaivoja, jotka äänestävät kuolemaansa asti valitsemaansa puolueen NIMEÄ, vaikka sen POLITIIKKA nuolee eeuu:n paskaista peräreikää. ”no ku isäkin aina iänesti, niin enhä minä ny voi muuta…”

Äly hoi älä jätä
Äly hoi älä jätä
8 years ago
Reply to  Raimo

Juuri näin se on ja siinä syy ettei mikään ikinä muutu tässä maassa!

Oikeutta
Oikeutta
8 years ago

Sipilähän on suomen suurin valehtelija, ja maan tuhooja. Sipilän ansiostahan tuo mutiaisporukka suurimmalta osalta tänne on tullutkin.

CFF
CFF
8 years ago

Ja kas kummaa. Eipä vaan löydy edes yhtä kansanedustajaa joka tekisi aloitteen pääministeri Juha Sipilän viemiseksi Valtakunnan oikeuteen.

Juhani Koivunen
Juhani Koivunen
8 years ago

Pipilällä on Messiaskompleksi ja sen lisäksi hänen uskonnontulkintansa on aika lähellä Islamia, joten hän toivottaa veljet tervetuleeksi Suomeen. Hän saattaa ajatella, että tällä kutsullaan hän pitkässä juoksussa vähentää ateistien määrää Suomessa, kun nuo tulijat lisääntyvät ainakin 6 kertaa nopeammin kuin kantaväestö ja heidän perheyteisönsä ei salli ateismia. Hän voi kuvitella, että samanlaisten arvojensa takia hänen Rauhansana-liikkeensä ja Rauhan uskonto Islam voivat sopia paremmin yhteen kuin hän ja toisinajattelijat. Mutta ennen kaikkea hän tietää, että hän ja hänen Lestaliikekaverinsa rikastuvat matubisneksellä nopeammin kuin millään muulla verovarojen lypsymenetelmällä, joita hän on käyttänyt aikaisemmin.

Tyhjät tynnytrit kolisevat
Tyhjät tynnytrit kolisevat
8 years ago

Tämä on pelkkää teatteria tämä sanojen helistely. Katsokaa vain, Persut eivät tee mitään asioiden korjaamiseksi. Ne toimivat niinkuin ennenkin vaikka ”johtajat” vaihtuivat. Suomessa on monipuoluejärjestelmä mutta ne kaikki ajavat vain yhtä agendaa. Nykyisistä eduskuntapuolueista ei ole Suomen pelastajiksi. Tyhjiä sanoja ja vastaväittelyä tekojen ja aloitteiden sijaan.

Äly hoi älä jätä
Äly hoi älä jätä
8 years ago

Miksi sitten Perussuomalaiset ovat kaikkien, siis ihan kaikkien kuuden valtapuolueen verivihollisia!?? Miettikääpä sitä! Miksi sitä vihataan niin paljon jos väittämäsi olisi totta. Vihaako hallitus Vihreitä, Vasemmistoliittoa tai Demareita niiden ollessa nyt oppositiossa? Ei vihata, päinvastoin niiden kanssa kaveerataan! Vain Perussuomalaiset ovat vihan kohteena ja muuta syytä sille ei voi olla kuin se että PS yksin panee jarruja ja paljastaa koplan maata tuhoavan linjan!
Jos keksitte muita syitä, niin kertokaa ihmeessä, mutta älkää ilman perusteluja väittäkö tällaista puppua mitä nimimerkki ”.Tyhjät tynnytrit kolisevat ” väittää.

Sari286
Sari286
8 years ago

Sipilä on sen tason tivolipelle että miten kummassa se on vieläkin pääministeri?!

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.