Euroopan neuvoston ministerikokous päättyi menestyksekkäästi. Jäsenmaiden yksimielisesti hyväksymä julistus painotti Euroopan neuvoston laajaa merkitystä niin ihmisoikeuksien, oikeusvaltion kuin demokratiankin saroilla.
Julistuksessa korostettiin myös Euroopan yhtenäisyyden tärkeyttä sekä järjestön sen piirissä laadittujen sopimusten ja mekanismien huomattavaa painoarvoa.
- Suomen puheenjohtajuuskausi oli onnistunut. Edistimme painopisteitämme ja järjestimme onnistuneen ministerikokouksen, jossa hyväksyttiin Euroopan neuvostoa vahvistavia päätöksiä. Kokoukseen osallistui ulkoministereitä yli 30 maasta ja paikalla oli edustus kaikista maista, ulkoministeri Timo Soini toteaa.
Ministerikokouksessa tehtiin julistuksen ohella myös useita päätöksiä. Puheenjohtajamaa Suomen aloitteesta jäsenmaat tekivät kansalaisyhteiskunnan suojelua vahvistavan päätöksen. Päätöksen syntyminen ilmensi yleistä huolta kansalaisjärjestöjen toimintavapauden supistumisesta Euroopassa. Päätös sisältää varsin konkreettisia asiaa sivuavia elementtejä.
Paljon huomiota saanut Venäjän osallistumis- ja maksamattomuuskysymys vaikutti siihen, että ministerikokouksessa syntyi jäsenmaiden oikeuksia ja velvollisuuksia käsittelevä päätös. Tehty päätös ei suinkaan ratkaise kysymystä, mutta edistää prosessia, joka tähtää järjestön parempaan kykyyn vastata tilanteisiin, joissa jokin jäsenmaa rikkoo järjestön sääntöjä tai arvoja.
Neuvoston päätöksellä Venäjää ei eroteta maksamattomista jäsenmaksuista huolimatta. Venäjä lopetti jäsenmaksunsa maksamisen sen jälkeen, kun neuvosto poisti siltä äänioikeuden neuvostossa Krimin tapahtumien vuoksi.
Krimin laittomasta liittämisestä juontuvan Venäjä-kysymyksen monimutkaisuuteen ovat osaltaan vaikuttaneet järjestön sisäiset toimivaltaepäselvyydet, joita päätös selkeyttää. Päätöksessä myös todetaan selkeästi, että kaikkien jäsenmaiden on maksettava jäsenmaksunsa. Suomi on pyrkinyt pitämään Venäjän järjestön jäsenenä muun muassa sen kansalaisille tuoman suojan vuoksi.
Lähde: Ulkoministeriö





