Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Sanottakoon tähän, että Tanskan maalla on aina hauskempaa kuin ”jörrisessä” Suomessa. Tanskassa hmisinä perusposiivinen iloinen ilme ja välitön luonne yhdistettynä oluen särpimiseen palanpainikkeeksi, jonka ajaa ainakin takavuosina tunnettu tanskalainen smörgåsar ,voileipä (ruotsalaisittain kirjoitettuna). Erotuksena myöskin voi mainita tanskalaisten vastuupoliitikkojen pakolaiskysymyksissä antamat lausunnot, jotka selväjärkisyydessä ja rohkeudessaan ovat sen laatuisia, joista voi nähdä vain märkiäunia Hölmölässä. ”Pahimmillaan” samanlaista tekstiä voi löytää ”täällä” ainoastaan ”laskiämpäri” MV-lehdestä.
Tanskalainen perusluonne ei ole kerkeä kurkutuksessa toista tanskalaista vastaan vaan antaa tilaa hengittää myös naapurille ja hänen elämälleen sekä erinäisille innovaatioille ilman, että hänen on katsottava hetikohta kaksipiippuista ”silmiin”.
Lisätään vielä yksi valehtelija eli työministeri Lindström, joka vastasi Tarja Filatoville eduskunnan kyselytunnilla, että aktiivimallissa vaadittavia toimenpiteitä tullaan järjestämään kaikille eli että työtön ei jää vaille täysiä tukia ilman omaa syytään. Nythän on jo päivän selvää, ettei näitä kursseja voida kenellekään tarjota 4 kertaa vuodessa eikä se olisi mielekästäkään. Kurssien laadunvalvonta on tietääkseni olematonta ja niiden työllisyyttä edistävä vaikutus on lähinnä teoreettinen. Taka-ajatuksena lienee nykymuotoisten kurssien korvaaminen ilmaistöilllä, joita nimitetään kursseiksi. Myös huuhaa-kursien järjestäjille avautuvat isot markkinat vailla selkeää vastuuta tuloksista. Jos työtön ei työllisty, niin se aina työttömän oma vika.
Milloinkahan Suomessa nähdään aika, että tämmöisiä vaikeita asioita voitaisiin ratkaista positiivisella meiningillä ketään syyllistämättä ja rankaisematta?
”..Kurssien laadunvalvonta on tietääkseni olematonta..” Katkelma komentistasi. Ei niiden kurssien laadulla ole väliä pätkääkään, koska täyttä paskaa ne kuitenkin on ja ei ne ketään edes kiinnosta.
Emma voisi pikkuhiljaa pitää suutä soukemmalla. Vihreiden ja SDP:n syytä on se että maan tqalous on tässä jamassa. Ilman entisiä taistolaisia, joista tuli vihreitä, olisi maa saanut kasvaa ja vahvistua taloudellisesti pitkän aikaa. Mutta kun taistolaiset ja vihreät ovat sitä mieltä että heidän pitää saada sama varllisuus ja tulotaso ilan työtä, kuin niiden jotka ponnistelevat sen eteen.
Niin että Emmakin voisi kokeilla työllistää itsensä työmarkkinoilla. Saas nähdä minkäaista työtä se saa, jos saa ollenkaan.
Vaikka tässä asiassa Tamma on ehkä kerrankin oikeessa niin isossa mittakaavassa Virheet myös haluaa täyttää maan kehitysmaalaisilla loisijoilla ja hyysää joka ikisen laittomankin loisen.
Ei tähän kaikkeen rahat riitä millään, kun sen päälle ympätään Virheiden hirvee energia- ja talouspolitiikka.
Mitä emma on tehnyt asian hyväksi muuta kuin valittanut.
Ja Emma ottaisi puoli Afrikkaa tänne elätettäväksi, sitten me vasta kusessa oltaisi.
Väkivallan tiie lienee ainoa tie.
Parempi orjan elämää on kuolla hirsipuussa!
Kylläpäs nyt viherpopulistit heräsivät mölisemään…
Valehtelijoista puheenollen;”täällä on naisia ja lapsia”. Ei ole häkkilinnun omena kauas puusta pudonnut.
Kun olin nuori niin silloin oli aktiivimalli. Työnvälitystoimisto oli melkein joka kunnassa, tehtäviin kuului ammatinvalintaneuvonta, kurrsitus ja työnvälitys sekä valvonta. Sen tehtäviin kuului työn välittäminen työtä tarvitseville. Jos oli työtön niin osoitettuun työpaikkaan oli pyrittävä. Mikäli kieltäytyi/ei hakenut tuli karenssia eli ei korvausta. Samoin ao. toimisto valvoi työttömien (pimeätä)työssäkäyntiä. Nyt nämä tehtävät on siirretty mahdollisimman kauas työttömistä ja työnantajista eikä kukaan ota vastuuta asioiden hoitamisesta. Katotaan keväällä millainen rotanloukku tämä möläytys on.