Mainos:

Anarkistit varastivat talojen pihoista Suomen liput ja polttivat roviolla – Katso video

Julkaistu 8.12.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Vasemmistoanarkistien takku.net-sivulla on julkaistu seuraava tiedote:

"Juhlistimme eilen 6.12.2017 Suomen 100-vuotissyntymäpäivää nuotion äärellä. Rakensimme nuotiomme saloista vapautetuista lipuista ja muutamasta mukaan tarttuneesta banderollista. Ajattelimme näiden olevan hyödyllisempiä tulessa kuin aiemmilla paikoillaan lietsomassa kaduilla isänmaallisuuden tunnetta.

Isänmaallisuus tarkoittaa omistautumista jollekkin valtiolle, mikä on automaattisesti ulossulkevaa kaikkea valtion ulkopuolista kohtaan ja aiheuttaa kilpailutilanteen rajojen eri puolilla olevien ihmisten ja ihmisryhmien välille. Sen sijaan, että vähemmän etuoikeutettuihin luokkiin kuuluvat tuntisivat solidaarisuutta toisiinsa riippumatta maantieteellisestä sijainnista, saa isänmaahehkutus heidät samaistumaan yläluokkaisiin riistäjiinsä ja siten ylläpitämään sortavaa luokka-asetelmaa.

Älkäämme antako sortokoneiston muodostamien ja ylläpitämien rajojen harhauttaa meitä huomaamasta todellisia vihollisiamme, vaan taistelkaamme kokonaisvaltaisesti eriarvoisuutta vastaan!"

Mainos:

Tiedotteen oheen on liitetty video, jonka voit katsoa tämän jutun lopusta.

Helsingin poliisi tiedotti asiasta seuraavasti:

"Helsingin poliisi on saanut julkisuuden kautta tiedon, että Lauttasaaressa sijaitsevien taloyhtiöiden pihasta on itsenäisyyspäivänä anastettu useita Suomen lippuja.

– Meidän tietoomme ei ole tullut, että asiasta olisi toistaiseksi tehty yhtäkään rikosilmoitusta. Tästä ei kuitenkaan ole täyttä varmuutta, koska sähköisten ilmoitusten käsittelyssä voi esiintyä viivettä, toteaa päivystävä komisario Patrik Karlsson Helsingin poliisilaitokselta.

Poliisi on myös tietoinen julkisuudessa leviävästä videosta, jossa poltetaan Suomen lippuja.

– Käynnistämme esiselvityksen siitä, ketkä tämän teon taustalla ovat ja ovatko videolla nämä Lauttasaaresta anastetut liput. Suomen lipun julkinen turmeleminen on rangaistava teko, Karlsson toteaa.

Asiasta tiedotetaan lisää esiselvityksen edetessä. Tällä hetkellä poliisilla ei ole tapaukseen liittyen muuta kerrottavaa."

Vasemmistoanarkistit ovat ennenkin kunnostautuneet Suomen lippujen polttamisessa. Tässä esimerkki parin vuoden takaa.

"Fuck Suomi 100" -niminen käyttäjätili julkaisi videopalvelu Vimeossa seuraavan videon, jossa Suomen liput poltetaan.

Lähteet: Poliisi, Takku.net

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

16 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
8 years ago

Sauli Niinistöä kiinnostaa vain se kuinka monta jopoa hänen olisi nyt ostettava ja pyytääkin salateitä pitkin ”tempaukseen” osallistuneiden” määrää, joka numeerisesti tarkempi kuin iltapaskojen antamat kommari-muli-tyttöjen laskuopin mukaiset numeroilla ”pyörittelyt”. Vaikka onhan se Nolla aivan pyöreä luku, joka kuvaakin sitä kuinka paljon hyötyä tähänastisista haitta maahanmuuttajista on ollut hyötyä Suomi -raadolle.

Sakari
Sakari
8 years ago

Toivottavasti tekijät saadaan kiinni ja vastuuseen. Itse jos saisin päättää, niin karkottaisin nämä maanpetturit Suomesta.

Timo Liitiä
Timo Liitiä
8 years ago

Luv Anderssonin porukoita.

Suomi 100
Suomi 100
8 years ago

Paska video, huonosti tehty. Eivät uskalla edes näyttäytyä videolla. Ja seuraavana arkiaamuna mennään sinne Fuck Suomi sossuun rahaa hakemaan ja vauhtia ostamaan. Tälläisen kuraperseen kun saa kiinni, ensiksi syö sen huivinsa ja sen jälkeen siirtyy pysyvästi pilliruokaan. Nämä reikäpäät pitää potkia Suomesta pysyvästi ulos. Menkööt sinne aavikolle vuohia paimentamaan koska niin ihannoivat sitä touhua.

huugo
huugo
8 years ago

Nuo saa petturin kohtalon. Mitähän nuo seuraavaksi ?? Nouseeko vaikuttavuus jo seuraavalle asteelle ja se on ? Aivan sekopäitä punakommareita ovat.

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Kummallinen viehtymys tuleen, murhapolttoihin ja rovioihin noilla. Toki tiedämme mitä moderni psykologia kertoo tuleen ja tuhopolttoihin viehtymisestä.

Kopu
Kopu
8 years ago

Huippu fiksuja ja älykkäitä kannanottoja. Suomella ei hätää jos näin älykkäille ihmisille tulee enemmän vaikutusvaltaa Suomessa.

Oikeaa rauhaa
Oikeaa rauhaa
8 years ago
Jaakko Häkkinen
8 years ago

Takkutukat pitäisi ottaa pakkohoitoon.

huugo
huugo
8 years ago

Näköalattomia ja tulevaisuuteen pettyneitä viherkommunisti hesalaisia. Pian autogrillit alkavat loimuta pääkaupunki seudulla. Vapaavuori haluaa näitä kaupunkiinsa lisää, sillä tällä vapaalla aatteella ja kulttuurimarksimilla ja notkuvilla pakolaisilla hesa lähtee aivan uuteen kukoistukseen.

wurther
wurther
8 years ago

Suomi on sionatsien värivallankumouksen kohteena. Melkein kuin Ukraina oli, erotuksena vaan se, että valta on jo kaapattu jakamalla keksinmuruja presidentille, hallitukselle ja virkamiehille. Antifantit, kommarien riehuminen kaduilla ja poliittiset oikeuden päätökset ovat osa sitä.

Tavoitteena lienee jonkinlainen yhteiskunnallinen romahtaminen, jonka jälkeen tuleevat sotatilalait ja Nato:n täydellinen vasallius. On selvää, että sosiaaliturva ja monet tärkeät palvelut tulevat romahtamaan lähitulevaisuudessa. Mitä vähemmän veroja maksaa nyt ja mitä enemmän pystyy omavaraisesti varautumaan tähän, sen paremmassa asemassa on. Paradoksaalisesti verotuksella vain tietoisesti rahoitetaan ja pyritään nopeuttamaan Suomen itsetuhoa, kovin moni vain ei ole tietoinen siitä, vielä. Suomen kehitys ei ole koskaan historiassa mennyt viemäriin näin nopeasti.

Fábio Martin
Fábio Martin
8 years ago

Ne, jotka harjoittavat tätä eleä, eivät välttämättä ole anarkistisia, voivat olla fasistisia tai jopa nationalistisia yrittäjiä hylkäämään erilaisia liikkeitä kuin hänen.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Fábio Martin

Ai että koko takkunetti ja toimijansa olisivat fasistien salajuoni? Tai ”jopa” nationalistien?

Älä naurata.

Sitä paitsi jokainen normaali maataan rakastava ihminen on nationalisti, joka ei ole sama asia kuin natsi, yritä tajuta se parahin faabio.

Fábio Martin
Fábio Martin
8 years ago
Reply to  Jeppes

Tarkoitus on, että sekä fasisteilla että natsareilla on täysin erilaiset ihanteet anarkisteilta, joten he yrittävät asettaa heidän ihanteensa.

Nönnönnöö
Nönnönnöö
8 years ago

Sota aikaan Suomessa teloitettiin maanpettureita. Olisi hyvä käytäntö nykyäänkin.

Juuda
Juuda
8 years ago

saavat varmaan nuhtelun Soosoo. That´ s it.

Häpeä estää työntekijöitä Suomessa hakemasta apua alkoholiongelmiin

Julkaistu eilen 08:11 – Kirjoittaja Toimitus
Jaettu kuva, jossa on vasemmalla Suomen lippu ja oikealla lasi punaviiniä sekä pullo pöydällä.
Työssä selviytyminen ei sulje pois alkoholiongelmia, ylilääkäri Kaarlo Simojoki korostaa. Kuvituskuva.

Häpeä saa ihmiset odottamaan liian kauan apua hakiessaan alkoholiongelmiin, sanoo ylilääkäri Kaarlo Simojoki. Työssä käyvä henkilö voi silti voida erittäin huonosti.

Monet Suomen työvoimasta käyttävät alkoholia haitallisesti, Yle uutisoi. Simojoki on Mehiläisen päihdepalveluiden ylilääkäri Suomessa. Hän sanoo monien potilaidensa tuntevan häpeää siitä, etteivät he ole kyenneet hallitsemaan juomistaan.

Yleinen uskomus on, ettei ihmisellä voi olla alkoholiongelmaa niin kauan kuin hän hoitaa työnsä. Simojoki kutsuu tätä harhaanjohtavaksi tavaksi tarkastella asiaa.

— Elämä voi olla jo todella vaikeaa, mutta henkilö säilyttää silti kulissit ja hoitaa työnsä. Lopulta kaikki voi romahtaa kerralla, Simojoki kertoo Ylelle.

Mainos:

Hän sanoo tavan, jolla alkoholista keskustellaan Suomessa, pahentavan asioita.

— Heti kun ongelma huomataan, henkilö leimataan helposti täysiveriseksi alkoholistiksi. Se lisää häpeää ja voi johtaa siihen, että ihmiset odottavat liian kauan ennen kuin hakevat apua, hän sanoo.

Simojoki torjuu ajatuksen, jonka mukaan jonkun täytyisi menettää työnsä, perheensä tai terveytensä, ennen kuin muutos voi alkaa. Työn menettäminen voi päinvastoin viedä ihmiseltä rutiinit, taloudellisen vakauden ja sosiaaliset suhteet.

Sen sijaan hän haluaa työpaikoille päihdeohjelman, jossa huolet voidaan ottaa esille kunnioittavasti työterveyshuollon tuella ennen kriisin puhkeamista. Sopiva hoito tulisi arvioida yksilöllisesti: jotkut tarvitsevat täydellistä raittiutta, kun taas toiset tarvitsevat apua juomisen vähentämisessä.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.