Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Suomalaisten olisi syytä herätä myös moneen muuhun asiaan samalla innokkuudella!
Eduskunta ROSKIIN aloite olisi kanssa tarpeen!
Suora demokratia. Järjestelmä joka on täysin vapaa korruptiosta on ainut ratkaisu toimivaan yhteiskuntaan.
Totta, ja siihen suuntaan vievää aloitetta:
Kansalaisaloite perustuslain muuttamiseksi siten, että Suomen kansallista suvereniteettia ratkaisevasti kaventavat kansainväliset velvoitteet on alistettava aina kansanäänestykseen
Keräys käynnissä 16.5.2018 asti
jota nyt kipinkapin kaikki ensin kannattamaan tuosta https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2652 .
Nyt on jo muuten 70 838 tuo Aktiivimallin kumoamisen kannatus, 10:ssä päivässä…
Ehdotan että jokainen avaruudessa killuva jannu ottaa oikeudekseen tulostaa lisää rahaa jottei tarvi leikkiä tätä vitun leikkiä. Hypnoosi koulutus ja hermopisteet myös ovat suotavia. Se joka leikkii viranomaista voi tappaa ittensä tai puhkoo silmänsä niin ei tarvi silmin nähden kärsiä. Vittu täältä raha lopu ihmisen arvostus toista kohtaan loppuu. Loppuu se minultakin jos tää ääliö tunteilu rahasta lopu. Tulostetaan niin että riittää ja älkää pelätkö kaikkia ihmisiä. Syö kusee paskoo niin kuin kaikki muutkin. Killutaan avaruudessa ja rahat loppu.
Ainiin. Tunteet . Oliko niitä muitakin täällä hiton synny kuole välimaastossa. Mikä vitun valta. Isot miehet leikkii elämää. Minua peloteltu koko vitun elämä ja se loppuu kun karenssi tulee. Loppuu muiltakin. Älkää nyt ainakin tappako köyhiä. Säästöjä tulee kun nitistää rikkaita. Eik je.
Minullekkin sanottiin kelasta ettei maailma ole kaikille oikeuden mukainen. Ei sitte tarvi minunkaan olla. Tappaahan se jumalakin.
Valtion toimesta eli armeijassakin opetettiin että ihmistä ei saa tappaa mutta vihollisen saa. Onko joku nostanu itsensä jalustalle ja leikkii täällä saatanan hiekkalaatikolla viranomaista. No minä olen sitten erinomainen. Oliko ihminen vai viranomainen. Ei jaksais tätä leikkiä. No loppuu joku päivä ja kiroon joka saatanan paskan joka vielä leikkii demokratiaa minun elämällä.
Harppia kehiin ja mikroaallotetaan. Tai se mulkero puistossa myrkkylettuja paistellessaan.
Ottakaa kiinni jokainen viranomainen ja lähettiin totuus testiin. Kyllä keinot löytyy sano .
Jo on kumma muutava paskiainen saa maan näin sekaisin. Mikään raha lopu vaan se saatanan ahneus. Kilpailu alkaa jos vielä tilanne huononee. Tulee lähtö myös niille jotka ei kunnioita toista. Sotatila laki eli se saatanan mielipide. Mielipide on laki. Mielipide . Nyt jokainen luomaan omat lait jos ei kiltteys ja arvostus riitä. Ja se on laki. En syntynyt tänne kuuntelemaan paskan jauhantaa vaan elämään ja auttamaan muita. Sielu se on minullakin.
Hei leikitään salaista agenttia. Elämä on jännää. Kas jotain vitun hippaleikkiä. Vitun mitä aikuisia. Olen valmis lähtee. Ei ole antanu vittumaisia ihmisiä lapsellisilla aiheilla. Ainut huvi täällä tuntuu olevan kuka keksii toiselle henkisen kastroinin ja pahan olon. Käsitelkää nyt jo hyvät ihmiset päänne kuntoon. Eikun aivopesemään toisianne jotta saa arvon. Ei tullu sheikkiä eikä paskan jauhajaa. Ihan vaan tavallinen persereikä. Heikki kinnusen saarna sopii hyvin kaikkiin kipittelijöihin.
Oletteko ikinä miettinä mitä suomalainen taistelija sais aikaan näillä mukamas miljardilla mitä isisksellä on. No miettikää ja näille jannuille jotka osottaa mieltänsä turhista asioista voin tulla drouneilla nukuttamaan. Hei ollaan kaikki viranomaisia niin kenenkään ei tarvi tehä oikeita töitä.kunhan riideltäis että kuka saa olla johtaja. Mitä helvettiä me tehdään täällä vitun maapallolla. Monta aistia pitää sammuttaa jotta ei tarvis kuunnella tätä paskaa. Rahat on loppu maapallolta. Kaikki on velkaa. Muumimuki maksaa 900 euroa ja idiootit luulee saaneensa aarteen. Ei jaksa. Maailman taulu töherryskin kuulemma yli sata miljoonaa. Keittää yli kohta. Järki hoi. Maailmaa rahalla rakenneta vaan käsin. Miksi synnyinkään tähän pöljölään.
Nauhoittakaa kaikki ja nimet ja osoitteet niin päästään leikkimään super poliisia. Tilitiedot kanssa. Ps. Tulee metsäkäräjät jokaiselle apinalle joka luulee omistavansa toisia pelolla.
Elviksen kalsarit myytiin lontoon huutokaupassa 10000 €. Kuka pesee rahaa. Taitaa olla vähennyksen tarvetta noin osapuilleen. Kysykää kaikilta paljonko sitä tarvii elääkseen. Tulostakaa omat rahat kerran se on loppu. Päästään töihin jos enää kehtaa ja viittii kun ei täällä kukaan muutenkaan enää tee mitään. Missäköhän on se valtio kun sitä ei kuriin. Menkää ja perikää. Tuomittu rikollinen tuo valtio.ei tarvi enää totella. Ei tarvi enää leikkiä.
Kas kun eivät vie jo soramontun reunalle. Lienee jo harkinnassakin, kun peräti resupentti suolisto kannattaa lämpimästi ns. ”eutanasiaa”, jonka käsitenimen voikin osuvammin muokata EU-tanasiaksi.
Jos kerran sitä rahaa (velkarahaa) löytyy mahmuteillekkin, niin kyllä sitä pitäisi riittää myös suomalaisille työttömille ja Korkeasaaren punapersepaviaaneillekin. Jos jälleen unohdetaan suomalaiset köyhät, niin nämä ”aidot” apinat unohdetaan ”kannustinloukkuun” jättämällä heidät ilman vuotuista hengitys -määrärahaa.
Suomen nykyinen nukkehallitus ylittää nurjuudessaan jo Ruotsin vallan aikojen Kustaa Vaasan raskaan veropolitiikan, jossa esi-svenssonien käsityksen mukaan ”Itämaa” pitää sisällään eriasteisia Kroisoksia kultajyväaittoineen varallisuutensa suhteen. Sitten kun venäläiset lähtivät ryöstöretkilleen Suomeen vain siksi, että Ruotsin kuninkaiden päähän niin helposti nouseva ”keltainen neste” sai aikaan sotatilan, jossa Suomi jäi oman onnensa nojaan ruotsalaisten puuteripäiden leikkiessä keppihevosillaan ja nuuskatessa sivistyneesti Tukholmassa. Ainoa peitsi, mikä heillä oli pystyssä oli … piikatyttöjen makuukammareissa. Siellä kertyi jatkuvia voittoja ”vihollisen” ”antautuessa” ehdoitta ennen kuin ainoatakaan hyökkäyskäskyä oli ennätetty antaa.
KOKOOMUS ja torkkupeitto vartiaisen sammakkonaama ovat työttömien kimpussa ja pian vaativat heille armo eutanasiaa. Giljotiinikin on ollut kokoomuksen ryhmäkokouksen puheissa yhtenä vaihtoehtona hoitaaa työttömyys ongelmaa.
Ongelmaan on ratkaisu jos ongelma havaittu ja se keksitty. Mielenhallinta hajautettuna eri kohderyhmissä. Ihmisellä kun kun tuntuu olevan tarve tuntea ja päteä laumassa. Jääköön se jokaisen yksilön omaksi teoiksi miten ongelman ratkaisee. Lopetan turhan tunteilun. Ei sana olkoot mantrani jos joku kysyy mitä vaan. Pyytentöntä lahjaa ei ole. Eikä sitä anneta eikä oteta. Suggeroikaa itsenne älkää antako tunne voimaa piruille. Nauraen eteenpäin vaikka naama irvessä. Tunteeseen se maailma vetookin. Silloin kun nukkuu jos ei painajaisia nää niin pääasiallisesti helpompi hengittää. Köyhät mielet ei teiden ympäriltä lopu. Puhukaa niin että vastuu siirtyy kuulijoille.