Aktiivimallin kumoamista vaativa kansalaisaloite keräsi 50 000 nimeä ennätysajassa

Päivitetty 4.12.2019, Julkaistu 28.12.2017 – Kirjoittaja Toimitus
20.12.2017 vireille laitettu kansalaisaloite työttömiä kurittavan aktiivimallin kumoamiseksi on kerännyt reilussa viikossa tarvittavan 50 000 nimen määrän, joka vaaditaan aloitteen lähettämiseksi eduskunnan käsiteltäväksi.

Nimien määrä lisääntyy aloitteessa edelleen nopeaan tahtiin, ja tätä kirjoitettaessa nimiä oli jo noin 53 000 kappaletta. Vaikka kriittinen raja onkin jo ylittynyt, niin kaikkien aktiivimallin kumoamista haluavien kannattaa käydä laittamassa nimensä aloitteeseen. Mitä enemmän nimiä, sen vakuuttavampi on aloitteen sanoma päättäjille.

Aloite on nimeltään yksinkertaisesti "Kumotaan HE 124/2017 vp", ja sen saatetekstissä sanotaan:

"HE 124/2017 vp:n nojalla maksettavaa työttömyysturvaa leikataan aina kun työnhakijan ponnistukset oman työllisyytensä edistämiseksi eivät ole tuottaneet tuloksia.

Työnhakija ei kuitenkaan päätä rekrytointiprosessin tuloksista, vaan työnantaja niistä päättää, joten on kohtuutonta rangaista työnhakijaa siitä, että työnantajan rekrytointivalinta ei ole osunut häneen.

Työnhakija ei myöskään päätä siitä, onko omalla kotiseudullaan hänen urasuunnitelmiaan tukevia työllisyyspalveluita edes tarjolla, saatikka siitä, tuleeko hän valituksi hänen hakemiinsa palveluihin, vaan TE-toimisto päättää molemmista, joten on kohtuutonta rangaista työnhakijaa siitä, että hän ei ole saanut TE-toimistoltaan hänen tarvitsemiaan palveluita.

Samoin muissakin työllisyysasioissa; päätös tuloksista ei juurikaan ole työnhakijan käsissä.

Eduskunnan 19.12.2017 hyväksymä HE 124/2017 vp on laki joka rankaisee kansalaista asioista jotka eivät ole hänen päätettävissään. Sellainen laki on absurdia, minkä takia se ei ole täytäntöönpanokelpoinen, joten HE 124/2017 vp:n tulee kumota välittömästi."

Voit käydä tutustumassa aloitteeseen ja allekirjoittamassa sen tästä linkistä.

Katso myös:

https://www.nykysuomi.com/2017/12/20/nakokulma-aktiivimalli-kun-tyottomilta-viedaan-ihmisarvon-rippeetkin/

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

18 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Suomalaisten olisi syytä herätä myös moneen muuhun asiaan samalla innokkuudella!

Mauri Römsten
Mauri Römsten
8

Eduskunta ROSKIIN aloite olisi kanssa tarpeen!

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Suora demokratia. Järjestelmä joka on täysin vapaa korruptiosta on ainut ratkaisu toimivaan yhteiskuntaan.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8

Totta, ja siihen suuntaan vievää aloitetta:

Kansalaisaloite perustuslain muuttamiseksi siten, että Suomen kansallista suvereniteettia ratkaisevasti kaventavat kansainväliset velvoitteet on alistettava aina kansanäänestykseen
Keräys käynnissä 16.5.2018 asti

jota nyt kipinkapin kaikki ensin kannattamaan tuosta https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2652 .

Nyt on jo muuten 70 838 tuo Aktiivimallin kumoamisen kannatus, 10:ssä päivässä…

Pekka
Pekka
8

Ehdotan että jokainen avaruudessa killuva jannu ottaa oikeudekseen tulostaa lisää rahaa jottei tarvi leikkiä tätä vitun leikkiä. Hypnoosi koulutus ja hermopisteet myös ovat suotavia. Se joka leikkii viranomaista voi tappaa ittensä tai puhkoo silmänsä niin ei tarvi silmin nähden kärsiä. Vittu täältä raha lopu ihmisen arvostus toista kohtaan loppuu. Loppuu se minultakin jos tää ääliö tunteilu rahasta lopu. Tulostetaan niin että riittää ja älkää pelätkö kaikkia ihmisiä. Syö kusee paskoo niin kuin kaikki muutkin. Killutaan avaruudessa ja rahat loppu.

Pekka
Pekka
8

Ainiin. Tunteet . Oliko niitä muitakin täällä hiton synny kuole välimaastossa. Mikä vitun valta. Isot miehet leikkii elämää. Minua peloteltu koko vitun elämä ja se loppuu kun karenssi tulee. Loppuu muiltakin. Älkää nyt ainakin tappako köyhiä. Säästöjä tulee kun nitistää rikkaita. Eik je.

Pekka
Pekka
8

Minullekkin sanottiin kelasta ettei maailma ole kaikille oikeuden mukainen. Ei sitte tarvi minunkaan olla. Tappaahan se jumalakin.

Pekka
Pekka
8

Valtion toimesta eli armeijassakin opetettiin että ihmistä ei saa tappaa mutta vihollisen saa. Onko joku nostanu itsensä jalustalle ja leikkii täällä saatanan hiekkalaatikolla viranomaista. No minä olen sitten erinomainen. Oliko ihminen vai viranomainen. Ei jaksais tätä leikkiä. No loppuu joku päivä ja kiroon joka saatanan paskan joka vielä leikkii demokratiaa minun elämällä.

Pekka
Pekka
8

Harppia kehiin ja mikroaallotetaan. Tai se mulkero puistossa myrkkylettuja paistellessaan.

Pekka
Pekka
8

Ottakaa kiinni jokainen viranomainen ja lähettiin totuus testiin. Kyllä keinot löytyy sano .

Pekka
Pekka
8

Jo on kumma muutava paskiainen saa maan näin sekaisin. Mikään raha lopu vaan se saatanan ahneus. Kilpailu alkaa jos vielä tilanne huononee. Tulee lähtö myös niille jotka ei kunnioita toista. Sotatila laki eli se saatanan mielipide. Mielipide on laki. Mielipide . Nyt jokainen luomaan omat lait jos ei kiltteys ja arvostus riitä. Ja se on laki. En syntynyt tänne kuuntelemaan paskan jauhantaa vaan elämään ja auttamaan muita. Sielu se on minullakin.

Pekka
Pekka
8

Hei leikitään salaista agenttia. Elämä on jännää. Kas jotain vitun hippaleikkiä. Vitun mitä aikuisia. Olen valmis lähtee. Ei ole antanu vittumaisia ihmisiä lapsellisilla aiheilla. Ainut huvi täällä tuntuu olevan kuka keksii toiselle henkisen kastroinin ja pahan olon. Käsitelkää nyt jo hyvät ihmiset päänne kuntoon. Eikun aivopesemään toisianne jotta saa arvon. Ei tullu sheikkiä eikä paskan jauhajaa. Ihan vaan tavallinen persereikä. Heikki kinnusen saarna sopii hyvin kaikkiin kipittelijöihin.

Pekka
Pekka
8

Oletteko ikinä miettinä mitä suomalainen taistelija sais aikaan näillä mukamas miljardilla mitä isisksellä on. No miettikää ja näille jannuille jotka osottaa mieltänsä turhista asioista voin tulla drouneilla nukuttamaan. Hei ollaan kaikki viranomaisia niin kenenkään ei tarvi tehä oikeita töitä.kunhan riideltäis että kuka saa olla johtaja. Mitä helvettiä me tehdään täällä vitun maapallolla. Monta aistia pitää sammuttaa jotta ei tarvis kuunnella tätä paskaa. Rahat on loppu maapallolta. Kaikki on velkaa. Muumimuki maksaa 900 euroa ja idiootit luulee saaneensa aarteen. Ei jaksa. Maailman taulu töherryskin kuulemma yli sata miljoonaa. Keittää yli kohta. Järki hoi. Maailmaa rahalla rakenneta vaan käsin. Miksi synnyinkään tähän pöljölään.

Pekka
Pekka
8

Nauhoittakaa kaikki ja nimet ja osoitteet niin päästään leikkimään super poliisia. Tilitiedot kanssa. Ps. Tulee metsäkäräjät jokaiselle apinalle joka luulee omistavansa toisia pelolla.

Pekka
Pekka
8

Elviksen kalsarit myytiin lontoon huutokaupassa 10000 €. Kuka pesee rahaa. Taitaa olla vähennyksen tarvetta noin osapuilleen. Kysykää kaikilta paljonko sitä tarvii elääkseen. Tulostakaa omat rahat kerran se on loppu. Päästään töihin jos enää kehtaa ja viittii kun ei täällä kukaan muutenkaan enää tee mitään. Missäköhän on se valtio kun sitä ei kuriin. Menkää ja perikää. Tuomittu rikollinen tuo valtio.ei tarvi enää totella. Ei tarvi enää leikkiä.

juha.
juha.
8

Kas kun eivät vie jo soramontun reunalle. Lienee jo harkinnassakin, kun peräti resupentti suolisto kannattaa lämpimästi ns. ”eutanasiaa”, jonka käsitenimen voikin osuvammin muokata EU-tanasiaksi.
Jos kerran sitä rahaa (velkarahaa) löytyy mahmuteillekkin, niin kyllä sitä pitäisi riittää myös suomalaisille työttömille ja Korkeasaaren punapersepaviaaneillekin. Jos jälleen unohdetaan suomalaiset köyhät, niin nämä ”aidot” apinat unohdetaan ”kannustinloukkuun” jättämällä heidät ilman vuotuista hengitys -määrärahaa.
Suomen nykyinen nukkehallitus ylittää nurjuudessaan jo Ruotsin vallan aikojen Kustaa Vaasan raskaan veropolitiikan, jossa esi-svenssonien käsityksen mukaan ”Itämaa” pitää sisällään eriasteisia Kroisoksia kultajyväaittoineen varallisuutensa suhteen. Sitten kun venäläiset lähtivät ryöstöretkilleen Suomeen vain siksi, että Ruotsin kuninkaiden päähän niin helposti nouseva ”keltainen neste” sai aikaan sotatilan, jossa Suomi jäi oman onnensa nojaan ruotsalaisten puuteripäiden leikkiessä keppihevosillaan ja nuuskatessa sivistyneesti Tukholmassa. Ainoa peitsi, mikä heillä oli pystyssä oli … piikatyttöjen makuukammareissa. Siellä kertyi jatkuvia voittoja ”vihollisen” ”antautuessa” ehdoitta ennen kuin ainoatakaan hyökkäyskäskyä oli ennätetty antaa.

huugo
huugo
8

KOKOOMUS ja torkkupeitto vartiaisen sammakkonaama ovat työttömien kimpussa ja pian vaativat heille armo eutanasiaa. Giljotiinikin on ollut kokoomuksen ryhmäkokouksen puheissa yhtenä vaihtoehtona hoitaaa työttömyys ongelmaa.

Pekka
Pekka
8

Ongelmaan on ratkaisu jos ongelma havaittu ja se keksitty. Mielenhallinta hajautettuna eri kohderyhmissä. Ihmisellä kun kun tuntuu olevan tarve tuntea ja päteä laumassa. Jääköön se jokaisen yksilön omaksi teoiksi miten ongelman ratkaisee. Lopetan turhan tunteilun. Ei sana olkoot mantrani jos joku kysyy mitä vaan. Pyytentöntä lahjaa ei ole. Eikä sitä anneta eikä oteta. Suggeroikaa itsenne älkää antako tunne voimaa piruille. Nauraen eteenpäin vaikka naama irvessä. Tunteeseen se maailma vetookin. Silloin kun nukkuu jos ei painajaisia nää niin pääasiallisesti helpompi hengittää. Köyhät mielet ei teiden ympäriltä lopu. Puhukaa niin että vastuu siirtyy kuulijoille.

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu 5.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.

Italia palautti rajavalvonnan Espanjan-liikenteelle – Suomi ja Itävalta tukevat päätöstä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 1.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.

Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.

Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.

Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.

Suomi antaa avoimen tukensa

Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.

Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.

Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.

Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa

Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.

Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.

Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.