Naton ulkoministerikokous järjestetään 4.-5.12.2018 Brysselissä ja Suomea kokouksessa edustaa ulkoministeri Timo Soini. RS-kokouksen lisäksi ministeri Soini osallistuu Brysselissä Euroopan Parlamentin rukousaamiaiselle tilaisuuden pääpuhujana.
Kokouksen yhteydessä 5. joulukuuta järjestetään Naton Afganistanin kriisinhallintaoperaatiota (Resolute Support, RS) koskeva ulkoministerikokous, johon osallistuvat myös operaatiossa mukana olevat kumppanimaat. Suomi tulee kasvattamaan osallistumisvahvuuttaan RS-operaatiossa 60 sotilaaseen 1.1.2019 alkaen.
Afganistanin ja 39 operaatioon osallistuvan maan lisäksi kokoukseen on kutsuttu EU:n korkea edustaja sekä edustajat YK:sta ja Maailmanpankista.
- Afganistanin vakauttaminen on yksi Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan sekä kehityspolitiikan keskeisiä prioriteetteja. Olemme olleet RS-operaatiossa mukana sen alusta, vuodesta 2015 lähtien, ulkoministeri Soini toteaa kokouksen merkityksestä.
Osallistuminen Naton kriisinhallintaan on ulkoministeriön mukaan osa Suomen kokonaisvaltaista Afganistan-politiikkaa. RS-operaatio korvasi Afganistanissa vuodesta 2001 toimineen ISAF-operaation.
Suomalaissotilaat turvaavat afganistania ja afgaanit tekevät Suomesta turvattoman naisille ja lapsille, Finland not safe!
Eiköhän palauteta afgaanit afganistaniin ja suomalaiset sotilaat Suomen rajoille ja Oulun kasarmiin.
Meidän poikamme maalla, merellä, ilmassa ja sinkkiarkussa. Ja lisää suomalaisesta taikaseinästä kuulleita aivan yksin tulleita lapsukaisia rikastuttamaan maatamme tähän asti kulttuurillemme vähemmän tyypillisillä rikoksilla.
Soini on sika, se vain on valitettavaa että ei koe serkkujensa kohtaloa joulun lähestyessä..
"Vääryys vallan saapi"
7 years ago
Miksi tuo Soini onkin vastenmielinen koko habitukseltaan ja petturi pahimmasta päästä.
Oikea ”kansankusettaja”, mekin menimme halpaan.
Hänen vaimonsa totesi aikanaan, että Timo on aikaansa edellä.
Missä, tohdin kysyä?
Hujauksessa?Koska huijaushan se oli meistä, kun hänellä oli vaan mielessä ”oma hillotolppa”.
Että semmonen Timppa vaan.
Minä vain
7 years ago
60 soltulla saisi jo suojattua jonkun mukavan alueen Afganistaniin palautettaville pakolaisille. GCM ”allekirjoitus” tulee kuitenkin muuttamaan keskusteluilmapiiriä siten, että normaalista käännytyspolitiikasta luovutaan pikku hiljaa ja aletaan sopeutua Suomen kansallisvaltion alasajoon tyyliin ”business as usual”.
Rubertti
7 years ago
Miksi hitossa suomalaiset ovat säätämässä afganistanin asioita.
Herra siunatkoon meitä
7 years ago
Eipä liity tähän asiaan, mutta koko ajan lisääntyvässä määrin tulee näitä r******s/joukkoraiskaustapauksia näiden kolmannesta maailmasta tulleiden äijien osalta.
Jumaleisson ,että tämä on sairasta ja syy on niiden, jotka ovat tänne niitä päästäneet.
Ihan varmasti tienneet, millaisia tyyppejä. Eli ketkäs niistä olikaan vastuussa???
Unkarissa raiskaajille , myöskin ulkomaalaisille tulle HETI 5-7 vuoden EHDOTON VANKEUSTUOMIO .Ja heitä ei pidetä ”kuin kukkaa kämmenellä vankilassa”.
Itse asiassa noista ”elukoista,kutsun raiskaajia siksi”, pitäisi päästä eroon ja ne pitäisi palauttaa heti omiin maihinsa; tulee turhia kuluja suomalaisille niiden vankila-ajastakin.
Röhkäle
7 years ago
Oikeasti kokous käsittelee Ranskan kansannousua, joka on levinnyt jo Belgiaan. Globalistit ja heidän marionettinsa, kuten Soini vuodattavat peloissaan hikikarpaloita kun Pariisin torilla kököttää giljotiini. Ranskassa on suuri osa poliiseista ja palomiehistä asettunut keltaliivien puolelle. Se on nyt lopun alku hyvässä vauhdissa. Sipiläkin on jo tankannut pako lentokoneensa.
Suomen valtamedia luonnollisesti muuntelee totuutta Ranskan ja Belgian tilanteesta, koska ovat globalistien ostamia pilkkalintuja. No Suomi menee lopulta muun Euroopan mukana ja kansa ottaa meilläkin maansa takaisin ja maanpetturit joutuvat tuomiolle. Matut suorastaan juoksevat kotiinsa siinä vaiheessa. Jos ehtivät.
Eivät ne ymmärrä lähteä ja niiden kohtaloksi tulee sama minkä esi-isämme järjesti Raatteen tiellä maahan tunkeutuneelle 44.divisioonalle -500 jäi henkiin ja loput ukrainan urhot tapettiin ja haudattiin suohon.
-Sama kaiku on askelten! Vain vihollisen tulosuunta on muuttunut 180° astetta.
Sika Soini jatkaa Suomi -tuhoisaa työtään joka sektorilla, mikä vain voi vahingoittaa Armasta Suomeamme!
Palakoot helvetissä!
Tuomo Tulio
7 years ago
On se kumma, miten poliitikko ei koskaan kehtaa kieltäytyä valtion kulujen kasvattamisesta.
Valitettavasti kansakin pääsääntöisesti vaatii lisää panostusta siihen ja siihen.
Velka ja kaaos kasvaa.
Ei elämästä selviä hengissä
7 years ago
Soini vetelee viimeisiään joka suhteessa. Miehellä ei ole järjen häivää, suonet tukossa, ruoka maistuu ylensyönnin merkeissä ja päälle hillitön lähes sairaalloinen lentomatkustaminen paikasta toiseen.On ihme että on vielä hengissä.
Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.
Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.
— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.
Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.
Mainos:
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.
— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.
Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.
Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.
Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.
Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.
Mainos:
Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.
"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Suomalaissotilaat turvaavat afganistania ja afgaanit tekevät Suomesta turvattoman naisille ja lapsille, Finland not safe!
Eiköhän palauteta afgaanit afganistaniin ja suomalaiset sotilaat Suomen rajoille ja Oulun kasarmiin.
Hyvä pointti
Meidän poikamme maalla, merellä, ilmassa ja sinkkiarkussa. Ja lisää suomalaisesta taikaseinästä kuulleita aivan yksin tulleita lapsukaisia rikastuttamaan maatamme tähän asti kulttuurillemme vähemmän tyypillisillä rikoksilla.
Sika-Soinin taival lähenee loppuaan.
Toivotaan ettei jytky tule enää takaisin.. ellei sitten takaluukussa..
Soini on sika, se vain on valitettavaa että ei koe serkkujensa kohtaloa joulun lähestyessä..
Miksi tuo Soini onkin vastenmielinen koko habitukseltaan ja petturi pahimmasta päästä.
Oikea ”kansankusettaja”, mekin menimme halpaan.
Hänen vaimonsa totesi aikanaan, että Timo on aikaansa edellä.
Missä, tohdin kysyä?
Hujauksessa?Koska huijaushan se oli meistä, kun hänellä oli vaan mielessä ”oma hillotolppa”.
Että semmonen Timppa vaan.
60 soltulla saisi jo suojattua jonkun mukavan alueen Afganistaniin palautettaville pakolaisille. GCM ”allekirjoitus” tulee kuitenkin muuttamaan keskusteluilmapiiriä siten, että normaalista käännytyspolitiikasta luovutaan pikku hiljaa ja aletaan sopeutua Suomen kansallisvaltion alasajoon tyyliin ”business as usual”.
Miksi hitossa suomalaiset ovat säätämässä afganistanin asioita.
Eipä liity tähän asiaan, mutta koko ajan lisääntyvässä määrin tulee näitä r******s/joukkoraiskaustapauksia näiden kolmannesta maailmasta tulleiden äijien osalta.
Jumaleisson ,että tämä on sairasta ja syy on niiden, jotka ovat tänne niitä päästäneet.
Ihan varmasti tienneet, millaisia tyyppejä. Eli ketkäs niistä olikaan vastuussa???
Unkarissa raiskaajille , myöskin ulkomaalaisille tulle HETI 5-7 vuoden EHDOTON VANKEUSTUOMIO .Ja heitä ei pidetä ”kuin kukkaa kämmenellä vankilassa”.
Itse asiassa noista ”elukoista,kutsun raiskaajia siksi”, pitäisi päästä eroon ja ne pitäisi palauttaa heti omiin maihinsa; tulee turhia kuluja suomalaisille niiden vankila-ajastakin.
Oikeasti kokous käsittelee Ranskan kansannousua, joka on levinnyt jo Belgiaan. Globalistit ja heidän marionettinsa, kuten Soini vuodattavat peloissaan hikikarpaloita kun Pariisin torilla kököttää giljotiini. Ranskassa on suuri osa poliiseista ja palomiehistä asettunut keltaliivien puolelle. Se on nyt lopun alku hyvässä vauhdissa. Sipiläkin on jo tankannut pako lentokoneensa.
Suomen valtamedia luonnollisesti muuntelee totuutta Ranskan ja Belgian tilanteesta, koska ovat globalistien ostamia pilkkalintuja. No Suomi menee lopulta muun Euroopan mukana ja kansa ottaa meilläkin maansa takaisin ja maanpetturit joutuvat tuomiolle. Matut suorastaan juoksevat kotiinsa siinä vaiheessa. Jos ehtivät.
Eivät ne ymmärrä lähteä ja niiden kohtaloksi tulee sama minkä esi-isämme järjesti Raatteen tiellä maahan tunkeutuneelle 44.divisioonalle -500 jäi henkiin ja loput ukrainan urhot tapettiin ja haudattiin suohon.
-Sama kaiku on askelten! Vain vihollisen tulosuunta on muuttunut 180° astetta.
Suomalaissotilaat turvaamaan CIA:n kukoistavaa huumekauppaa!
Sika Soini jatkaa Suomi -tuhoisaa työtään joka sektorilla, mikä vain voi vahingoittaa Armasta Suomeamme!
Palakoot helvetissä!
On se kumma, miten poliitikko ei koskaan kehtaa kieltäytyä valtion kulujen kasvattamisesta.
Valitettavasti kansakin pääsääntöisesti vaatii lisää panostusta siihen ja siihen.
Velka ja kaaos kasvaa.
Soini vetelee viimeisiään joka suhteessa. Miehellä ei ole järjen häivää, suonet tukossa, ruoka maistuu ylensyönnin merkeissä ja päälle hillitön lähes sairaalloinen lentomatkustaminen paikasta toiseen.On ihme että on vielä hengissä.
Tuskin enää kauan -joulun aika on perinteisesti ollut syöttöporsaille kohtalokasta aikaa…
–