Koronavirus voi tarttua myös sukupuoliyhteydessä – Kiinalaistutkimus: ”Siemennesteestä löyty virusta 16 prosentilla sairastaneista miehistä”

Julkaistu 11.5.2020 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti
Kiinassa, Shangqiun sairaalassa tehtyjen testausten perusteella koronavirus voi mahdollisesti tarttua myöskin sukupuoliteitse. Sars-CoV-2 virusta on löytynyt siemennesteestä 16 prosentilla taudin sairastaneista miehistä.

Testattu ryhmä oli hyvin pieni, 38 henkilöä mutta sen perusteella tiedetään tartunnan olevan mahdollinen myöskin sukupuoliteitse.

Tutkimus julkaistiin Journal of the American Medical Association- lehdessä ja sen mukaan tulevaisuudessa on asian tiimoilta syytä tehdä lisää tutkimusta. Tietoa pidetään luonnollisestikin tärkeänä myöskin taudin torjunnan kannalta: mitä laajemmin viruksen leviämiskeinot tunnetaan, sitä tehokkaammin tartuntoja voidaan ehkäistä.

Tutkijat pitivät merkittävänä sitä, että näytteet joista koronavirusta löydettiin, olivat nimenomaan toipuvilta potilailta. Lisääntymislääketieteen professori Sheena Lewis  Belfastin yliopistosta kehottaa The Guardian-lehden haastattelussa kuitenkin heittämään jäitä hattuun:

- Tutkimuksessa oli hyvin pieni otanta jonka löydökset olivat linjassa muiden tutkimusten kanssa, joissa virusta on siemennesteestä löydetty vähän tai ei ollenkaan, Lewis toteaa mutta muistuttaa kuitenkin, ettei esimerkiksi viruksen vaikutuksista miesten hedelmällisyyteen ole juurikaan tietoa.

Lähde: The Guardian

 

Ravikatsaus kummastelee: Miksi media omaa oikeudet, mutta ei käytä niitä ?

Julkaistu 30.12.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Monet Raviurheilun ystävät - puhumattakaan itse Raviurheilijoista - ovat huomanneet viime vuosina, että Raviurheilua näytetään medioissamme hälyttävän vähän. Isot kilpailut kuten Kuninkuusravit tuodaan hienosti koko kansan tietoon esimerkiksi Ylen toimesta, mutta muutoin periaatteessa tuloksia ja itse urheilulajia ajatellen, vain isoista kilpailuista kerrotaan tuloksia pari kolme hassua kertaa vuosittain urheilu uutisten lomassa.

Olemme käsityksessä, että Maikkari eli MTV3 omaa pääasiallisesti oikeudet Raviurheilun esittämiseen. Miksi se ei käytä näitä oikeuksia ?

Onko ihan reilua, että oikeudet pääasiallisesti ovat yhdellä toimijalla ja niitä ei käytetä.

PÄIVÄN KYSSÄRI ?

Julkaistu 12.12.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Päivän kyssäri kyselee kansalaisilta ajatuksia nykymaailman menosta ja meiningistä.

 

MITEN on. Mitä laitat ruokalautasellesi, jos ja kun Suomalainen maatalous on ajettu alas ?

Ja mistä ruokasi hankit ?

Mielenosoitus Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen puolesta 11.5

Päivitetty 7.5.2024, Julkaistu 7.5.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Yöpäivystys on merkitty lopetattavaksi aiemmissa päätöksissä  ja mielenosoitus järjestetään että saisi jatkoa. Kouvolassa kuitenkin 77 000 asukasta ja 15-20 000 ympäryskunnissa sekä lisäksi alueella on  kesäasukkaaita joita on  yli 10 000.  Siis Kouvolassa on noin 50 000 asukasta enemmän kuin Raaseporissa tai Piertarsaaressa jossa jatkuu yöpäivystys.

Mielenosoitus la 11.5. klo 16:00 ja kokoontuminen torilla. Ohjelmassa  puheita poliitikoilta, kaupunginedustajilta sekä kansalaisilta.

Voit allerkirjoittaa joko nettiadressin https://www.adressit.com/ymparivuorokautinen_paivystys_on_sailytettava_kouvolan_ratamossa

tai paperiadressin ympäri Kouvolassa esim kaupungintalolla.

Wincapita – Suomen suurin talousrikos ?

Julkaistu 28.4.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Paljastuvatko 20-vuoden jälkeen salaisuudet, ja ihmisoikeusrikokset ?

Toimittaja, ohjaaja Ike Novikoff on toteuttanut dokumentti elokuvan Wincapitasta, ja elokuva on nähtävillä keväällä elokuvateattereissa.

Wincapita dokumentti elokuva kertoo vaietun näkökulman Suomen suurimmaksi väitetystä talousrikoksesta, ja pyramidihuijauksesta.

Wincapitaa, ja asianosaisia koskevia haastatteluja lisää Posi-tv:n ohjelmistossa.

Linkkinä elokuvan traileri: