Mainos:

Nykysuomen suuri puoluekysely: Jos eduskuntavaalit pidettäisiin tänään, mitä puoluetta äänestäisit?

Päivitetty 26.7.2018, Julkaistu 24.7.2018 – Kirjoittaja Toimitus

Eduskuntavaaleihin on reilu puoli vuotta aikaa ja vaalipeli on jo saanut alkutahtinsa. Valtamedia järjestää kavereidensa ja "oikeanlaisen taustan" omaavilla firmoilla jos jonkinlaisia kyselytutkimuksia ja nyt Nykysuomi järjestää omansa. Osallistu siis kyselyyn ja perustele halutessasi vastaustasi kommenttiosioon!

Jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt, mitä puoluetta äänestäisit?

Jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt, mitä puoluetta äänestäisit?

  • Vasemmistoliitto (3%, 80 Votes)
  • Vihreät (2%, 54 Votes)
  • Jättäisin äänestämättä (2%, 54 Votes)
  • SDP (2%, 51 Votes)
  • Kokoomus (1%, 41 Votes)
  • Sininen tulevaisuus (1%, 37 Votes)
  • Keskusta (1%, 32 Votes)
  • Perussuomalaiset (80%, 2 366 Votes)
  • Kristillisdemokraatit (1%, 18 Votes)
  • Reformi (4%, 108 Votes)
  • Joku muu (3%, 101 Votes)
  • RKP (0%, 10 Votes)

Total Voters: 2 952

Loading ...
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

47 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Suositeltu
Suositeltu
8 years ago

Onko järjestys ylhäältä alas harkittu suositus?

Tpo
Tpo
8 years ago
Reply to  Suositeltu

Ei. Järjestys on sattumanvarainen.

Savon Sulttaani
Savon Sulttaani
8 years ago
Reply to  Tpo

Sarkasmi on parasta… xD

Ajattelukyvyttömiä yksilöitä
Ajattelukyvyttömiä yksilöitä
8 years ago

Voi persujen äänestäjiä. Ne ei vieläkään tajua…

Itsenäisen ajattelun pioneeri
Itsenäisen ajattelun pioneeri
8 years ago

Vihervasemmiston hihhuli äänessä. Tiesitkö, että vihervasemmiston kannatus putoaa kuin lehmän häntä ympäri Eurooppaa? Mistähän mahtaa johtua? Taitaa olla ihan joku muu kun ei oikein TAJUA!

Ari Kärkkäinen
8 years ago

Ajattelukyvyttöniä yksilöitä..? En tiennytkään että kuulut niihin. Taidat olla niitä kokoomukselaisia tai ehkäpä joku poninhäntä viherpiipertäjä ilman tulevaisuutta.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

En äänestäisi mitään puoluetta, ei ole nimittäin yhtään puoluetta mihin voi luottaa eikä koskaan tulekkaan.

Qwerty
Qwerty
8 years ago
Reply to  sukassakus

Äänestä vähiten huonoa! Italissa ja Itävallassa on vaikutettu äänestämällä. Äänestämättömyys on suora tuki vihervasemmistolle.

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  Qwerty

En anna ääntä, se ei ole ääni kenellekkään.
Selkärankaa löytyy senverran että en äänestä ketään enkä mitään sillä kaikki puolueet ajaa islamin asiaa, joko hiljaisesti taikka julkisesti.

Ihme saatanaan säätämistä aina monilta tyyliin, ”jos et äänestä ole hijaa politiikasta” jne.. perkele, minä tiedän politiikasta varmaan enemmän kun 80% kansalaisista, ja siksi en helvetti äänestä, en ikinä.

*itut
*itut
8 years ago
Reply to  sukassakus

oikein

gandalf soinio
gandalf soinio
8 years ago
Reply to  sukassakus

Ai persut ajaa islamin asiaa?

Alarik Lundin
7 years ago
Reply to  sukassakus

Äänestämättömyys on ääni järjestelmän ja/tai vaihtoehtojen legitimiteettiä vastaan. Se on aina parempi vaihtoehto kuin ”pienemmn pahan” logiikalla äänestäminen. Ei ole mitään järkeä legitimoida omaa orjuutusta, se on paitsi nöyryyttävää siiinä menettää myös palasen sieluaan, kun antaa äänensä jollekulle johon ei aidosti luota.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Suomi tarvii kansallissosialistisen puolueen.

outoja pelko tiloja
outoja pelko tiloja
8 years ago

ei uskalla katsoa Allsång på Skansenia suorana ruotsista
syy …………………..mitäs jos

ruotsin matu ongelmat aiheutavat juuri tälläisiä ajatuksia

Juuda
Juuda
8 years ago

Minkähän WATUN takia PITÄISI äänestää jotain PUOLUETTA??? KAIKKI ovat tähän mennessä PETTÄNEET äänestäjänsä. Myös Persut tai ainakin sen sinisiiipi. Siis ihan KAIKKI ovat tai ovat olleet kansan ja Isänmaan PETTUREITA.

Savon Sulttaani
Savon Sulttaani
8 years ago
Reply to  Juuda

Kuinkahan moni ajattelee samoin?
Äänestäisit edes vähiten pahaa.

Ei omakaan usko noihin vahva ole, mutta aina silti äänestän.
…Ehkä joku päivä muutos lopulta saadaan.

Juuda
Juuda
8 years ago

Äänestystystuloksethan ovat jo valtalehtien sivuilla ennenkuin äänestyskopit edes on sulkeutuneet. Siitä pitää huolen ns. ääntenlaskenta. Juutalaisen rahan tietokoneet muuttavat ”kansan tahdon” mieleisekseen. Älä Sinäkään suotta itseäsi petä! Odottaako tämä röyhkeyden lisääntyminen niin kauan vain sitä, että tapahtuu lopulta poliittinen murha?

Ari Kärkkäinen
8 years ago
Reply to  Juuda

Mitä se keskenkasvuinen Juuda oikein viisastelee.Sähän puhut persuista ja sinisiivestä, niillä ei ole mitään tekemistä tämänpäivän persujen kanssa. Äänestä vaikka reformia niin et tunne itseäsi maanpetturiksi.

JKH1975
JKH1975
8 years ago

Perussuomalaisia ehdottomasti.Ainoa puolue joka on suomen ja suomalaisten puolella.Muista puolueista ei ole mihinkään muuhun kuin sotkemaan tämän maan asiat perusteellisesti.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  JKH1975

Liikaa myyriä edelleen -persujen touhuilu on mennyt taas kaikkien miellyttämiseksi ja oma lukunsa on siellä öyhöttävät pro-israel tyypit ym. raamattupiiriläiset joilla ei ole mitään tekemistä kansallismielisyyden kanssa.

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  JKH1975

Mitenkäs persujen johtaja, Halla-Aho joka on myötämielinen jättimoskeijan rakennukseen helsinkiin?.. Se ei muuta mitään että ko helnkilö kannattaa moskeijaa siinä tapauksessa että rahoitus tulee muulta kun suomesta, vauvakin tajuaa että ko moskeijaa ei saa tulla millään rahoitusmallilla tähän maahan.

Jartsev
Jartsev
8 years ago

Perussuomalaiset. Se on se pieni toivonkipinä, teoreettinen mahis, edes, hoitaa matut ulos. Oikeasti olen toista mieltä, jätän ehkä väliin. Poliittinen ratkaisu menetettiin kesällä 2015, kun maanpetturihallitus kävelytti jihadistit rajan yli. Seuraavaksi puhuvat aseet, ja kyse on vain ajasta.

kansanyhtenäisyys
kansanyhtenäisyys
8 years ago

http://kansanyhtenäisyys.fi/
täyttäkää tonne kannattajakortti niin saadaan väriä politiikkaan

Taikaviitta
Taikaviitta
8 years ago

Politiikka on niin korruptoitunut ettei ole enää mitään mieltä äänestää. Kansallismieliset puolueet muuttuvat aina ”salonkikelpoisiksi” kannattajakunnan kasvaessa. Silloin alkaa aluksi kompromissien tekeminen ja lopuksi takinkääntö. Näiden puolueiden johtoportaissa on myös enemmän tai vähemmän avoimesti sionismia ihailevia henkilöitä. Kun joku toitottaa suomalaisten eduista daavidin tähti kaulassa killumassa voit olla varma ettei häntä kiinnosta Suomen kansa tai sen edut.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  Taikaviitta

Hyvin tiivistetty. Tyhjän hieromista koko homma.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Nimenomaan, säälittää ihmiset jotka menee noiden lankaan.

juha
juha
8 years ago

Etenkin persujen äänestäjät sekatkaa Reformi: https://reformime.wordpress.com/ehdokkaat/

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  juha

Puolue missä ei ole yhtään uskovaista eikä yhtäainoaa ulkomaista 2 jalkaista ja mikä tietää muustakin ongelmista kun pelkästään maahanmuutosta voisi ehkä 1% varmuudella saada ääneni.

Mutta turha uneksia, bedofiileja,uskovaisia ja ulkomaalaisia, lisäksi lähes ainoa asia mihnkä nuo tietää ongelmaksi on maahan tuelvat laittomat, sillä sanomalla ovat surffaneet eteenpäin, pitäsi kuule helvetti tietää muustakin.

Vihtori
Vihtori
8 years ago

Kannatan Kansan Yhtenäisyys -puoluehanketta. Kakkosvaihtoehtona äänestäisin Reformin itsenäistä ehdokasta.

juha.
juha.
8 years ago

Aivan kuten yleis eurooppalaisesti puolueet ovat menettäneet merkityksensä, koska ne ovat toistensa kopioita, jotka kaikki kumartavat ”kultaista vasikkaa” mikä tosin kahdenlainen. Kapitalistit globalismia ja nk. vasemmistopuolueet, joihin vihreät voidaan laskea täydellä syyllä mukaan, taas kannattavat monikulttuurisuuden internationalismia ja anarkiaa ja väkivaltaista järjestystä, johon heidän ”rakas” aisa parinsa tässä pyrkimyksessä eli Islamia tunnustavat muslimit, jotka sietävät sharia lakinsa mukaisesti yhtä paljon toisinajattelijoita kuin perinteiset kommunistiset bolsevikit, jotka enimmäkseen koostuivat sosiopaateista ja ”älyköistä”, jotka käyttivät tuota ihmiskunnan kukkaa kierotuneisiin ja psykopaattisiin tarkoituksiin pelkästä tappamisen ja alistamisen sairaalloisesta ilosta. Persuista loikkasivat nk. siniset, joka on täysin järkeä vailla oleva puolueen nimi, joka on kuin Virtahevon perässä joessa uivat kalat, jotka odottavat tuon ison vesieläimen pikku hännällään vispaamaa lantaa, jossa on kaikkea sitä ravintelia, jolla pärjää tuossa vallan huuman tarjoamassa pitopöydässä globalisti-kokkareiden ja liberaali -lesti-pyramidihuijari Sipilä -kepun hallituksen irvokkaassa ministeristössä, joka vilisee rikollisia kuin kakolan vankila ennen wanhaan. Eikä siinä vielä kaikki. Kaikkein suurin rikollinen eli todellinen kummisetä pitää majaansa valtakunnan linnassa eli presidentinlinnassa virka-aikoinaan ottamalla siellä vastaan ”oikeuskonstailijan” pätevyydellä rikoksistaan kiinnijäämättömiä arvovieraita, joita lain polpoinen koura ei edes ole koskaan yrittänyt kiinni ottaakaan, sillä ”todelliset rikolliset” löytää Helsingin mädännäistön piäkaupungista arvokkaan säällisen ja isänmaallisen habituksen omaavien mummujen ja vaarien sekä noiden kahden yhteiskuntaluokan todellisen hartioilla lyijypunnusten tavoin painavien yhteisen patawanhoillisen rakkauten hetelmien eli suurten ikäluokkien tyttöjen ja poikien sekä vieläpä muutamia heidänkin perkeleillä kasvatettujen jälkeläisten joukosta mittaamassa isänmaansa katuja, teitä, polkuja sekä mikä kaikkein pahinta: Norkoilemasta keskellä kauppatoria todellisten Suomen omistajien tiellä eli ”Maailma kylässä” -väen mielipahan ilmaisujen tuskan tunnoissa muassa nykyajan Varvarat eli nämä horoiset suvakki-ämmät, joiden elopaino on perin painavaa laatua aina perustarpeita myöten, jotka eivät ole toisiaankaan vähäiset mittasipa niitä millä ”indeksillä” hyvänsä.

Ei tosiasiallisia vaihtoehtoja.
Ei tosiasiallisia vaihtoehtoja.
8 years ago

Suomessa on nykyään kaksipuoluejärjestelmä, joten vaalivaihtoehdot ovat Persut ja Perseilijät. Valinta on helppo, saa aika paljon maailma muuttua että ääneni menisi Perseilijöille. Toivottavasti ihmiset alkaisivat jossain vaiheessa ymmärtämään suomalaisesta demokratiasta edes sen verran, että tajuaisivat vallan olevan puolueilla: ei ihmisillä, ehdokkailla tai kansalla, vaan puolueilla.

vitut kritiikistä T- valtamedia -kritiikkikin on meile bisnes -mikä nyt ei olisi meille bisnestä
vitut kritiikistä T- valtamedia -kritiikkikin on meile bisnes -mikä nyt ei olisi meille bisnestä
8 years ago

Tämä on uudistuneeen usa liberali vasuri demokraatien
tärkein poliitinen sanoma nykyään
houkutela äänestäjät uurnile
puhalteleman vastustajan näköisiä ilmapalloja taivalle

make america great a again

Jättimäinen Trump-kana seilasi San Fransiscon rannikolla
MTV3 Suomi eli CNN Usa

Olemme uutisoineet viime aikoina muun muassa siitä, kuinka Lontoon taivaalla on leijaillut jättimäinen Trump-vauva ja kuinka nälkäinen Trump-orava hassutteli kotipihalla Tennesseessä.

eli todeilista poliitista sisältöä laatu journalismia
Katso video tapahtumasta yläpuolelta.

minkä vitun takia kukaan niin haluaisi tehdä nykyään MTV3

paitsi jonkun ääri viher vasemmiston edustajat ehkä katsovat tätä idiotismia naama viha virnessä kädet nyrkissä huom suomessa

he saavat tästä koulukiusaja journalismista vielä kiksejä kun vasuri fasisteja ovat
ja tykäävät tahalaan satutaa ihmisiä sekä henkisesti sekä fyysisesti luulisin

ELI VALTAMEDIAN KRITIKKI SATAA NÄIDEN IDIOOTIEN PUSSIIN KOSKA HE EIVÄT VAIN VÄLITÄ PASKAKAAN SIITÄ KRITIIKISTÄ

Syy He tekevät tätä niin sanottua journalismian vain rahan kiilto silmisään
klikki huoraus
se on se kaiken toiminan prioriteeti numero 1 suomen kaupalisen median taholta

ei journalismi nykyään

He itse asiassa luovat tahalaan tätä eripuraa dollarin kuvat silmisään

koska kansan tahallinen polarisointi valtamedian aihuttamana on yhtä kuin
siitä kertovat lööpit – ja kassa koneen kilahtelu valtamedian laariin

puutuva elementti
puutuva elementti
8 years ago

miksi Elina Grundström-orava ei puutu tähän toimintaan

siksi kun hänet juuri palkitaan

sen takia *kun hän ei puutu*

hermot riekaileina näistä valtamedian kätyri JSN pelleistä

https://www.youtube.com/watch?v=OW_maYJoR8A

fobiini
fobiini
8 years ago

Nukkuville: äänestäkää ihmeessä jotakin. Itse kannatan Ipua. Myös Siniristin liitto on hyvä ehdokas. Kristillinen ja maahanmuuttovastainen. Jos ette äänestä tuetta vain nykyistä valtaa ja mamutusta sekä islamisaatiota, jota vanhat puolueet ajavat.

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  fobiini

Lue perkele ylempää mitä mieltä olen tuosta mitä suollat sorminesi tänne.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  sukassakus

Tuskin ketään kiinnostaa mitä olet mieltä, vaan kaikki täysijärkiset tietävät että koska äänestäjiä ja näin myös ääniä on tietty rajallinen määrä ja vaalitapa on suhteellinen, menee käyttämätön ääni voittajan hyväksi ja viimeksi se oli KePu, joten kiitos että äänestit KePua. On se kumma ettei noin yksinkertainen asia mene nukkuvan kaaliin.

Et ole äänestämättä vaikka luulet niin.

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  Jeppes

Ja sinä kirjoitat paskaa vaikka muuta luulet.
Vai että tervejärkiset, huh, huh.. mitäs lammas?

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  sukassakus

Lammas on juuri se joka on saatu lannistettua siihen pisteeseen, tai on niin syntymätyhmä että ei edes äänestä vaan möykkää tyhjänpäiväisiä vaikuttamatta mihinkään, ja itse asiassa auttaa vallanpitäjiä pysymään vallankahvassa.

KePu kiittää. Ja seuraavissa vaaleissa ehkä vihreät tai sossut 😉

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  sukassakus

Ai niin, asun jyväskylässä sovitaanko paikka missä tulet sanomaan tuo saman päin naamani?

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  Jeppes

Rutise sinä mitä haluat paskaa kaikki.

Vihtori Lettunen
Vihtori Lettunen
8 years ago

Tuota… joku kun nyt vielä kertoisi että mitä hyötyä on äänestää meikäläisessä yksipuoluejärjestelmässä…??

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Hienoa huomata miten on edelleen tyhmiä nuo jotka haukkuu niitä jotka ei äänestä, että olen oikein ”savannineekeri, syntymätyhmä, jne”.. Miettikääpä hetken te jotka haukutte jos osaatte.
Ei näköjään ole oikein isänmaallisuus noilla haukkujilla selvillä, no, te menette lopulta ihan samaan maakuoppaan neekereidenne kanssa.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  sukassakus

Äänestämättömyydellä et tee mitään muuta kuin annat äänesi sille jota eniten vastustat, ja edellä on jo kerrottu kuinka ja mistä johtuen. Jos ei niin yksinkertainen asia pieneen nutipäähän uppoa niin älä valita siitä että sinua sanotaan tyhmäksi, sillä se tapahtuu ihan aiheesta.

On äärimmäisen lapsellista ajatella että jos ei ole täydellistä vaihtoehtoa ja kaikki ei tapahdu silmänräpäyksessä, niin on parempi jättää äänestämättä. Juuri äänestämättä jättämisellä varmistaa sen että itkun aihetta on tulevaisuudessakin, ehkä se on tarkoituksesikin? Poliittinen vaikuttaminen, johon äänestäminenkin kuuluu, on kaikista huonoista vaihtoehdoista vähiten huonon valitsemista. Perussuomalaisetkaan eivät ihmeisiin pysty, tai oikeastaan olisivat pystyneet elleivät pöljät olisi nukkuneet ja estäneet Perussuomalaisten hilkulla olleen nousun suurimmaksi hallituspuolueeksi.

Kuitenkin jo nykytila on vaikuttamista, sillä kuten koko euroopassa, vallassa istuvat poliitikot joutuvat ja ovat pakotettuja tekemään ratkaisuja siinä pelossa että jos eivät esimerkiksi kiristä ”pakolais”-politiikkaa, niin Perussuomalaisten tai euroopassa muiden kansallismielisten, esim. AfD Sakasassa, suosio nousee. Vaikuttaa voi siis monella tavalla eikä valta ole itsetarkoitus vaan vaikutusvalta asioihin, ja joskus toimii pelkkä pelotevaikutus.

”Ei näköjään ole oikein isänmaallisuus noilla haukkujilla selvillä”

Mitä mainostamaasi isänmaallisuuteen tulee, niin toiminnastasi on hankalaa sellaista löytää. Yllytät ihmisiä olemaan äänestämättä niin että asioiden nykytila tai vielä pahempi jatkuisi varmasti, joka puolestaan laittaa epäilemään että olet oikeasti ”kansallismielisenä” esiintyvä trolli (Vasuri, vihr?) jonka tarkoitus on aiheuttaa hajaannusta, ja lannistaa passiivisuuteen kansallismielisten piirissä. Kirjoitusvirheistäsi päätellen taidat olla myös sama henkilö joka floodaa näitä kommentipalstoja uutisiin liittymättömillä ja tuplavälilyönneillä ylipitkiksi venytetyillä viesteillä joita tulee useita peräkkäin niin että kommenttipalstan lukeminen vaikeutuu huomattavasti asiapitoisten viestien hukkuessa sinne sekaan.

Greystoke
Greystoke
8 years ago

Minulla on aavistuksia tulevasta, taidan deletoida itseni. Koska turvattomuus myös Suomessa romahtaa hyvin pian. Mutta rohkeus on palannut.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Surkea on elämä niillä joka ulisee kuin vesikauhuinen rakki niille jotka ei äänestä.
Luulotauti on myös paha mutta eipä ihme että sekin on pesiytynyt eräälle noista haukkujista, tuo henkilö on varmaan tyytyväien siihen että sai minut siihen pisteeseen että tulen informoimaan ihmisiä joita tapaan olla myös äänestämättä. Kuittaan ja kiitän tämä oli osaltani tässä.

Kurkuma
Kurkuma
8 years ago

Reformi on yhtä paljon puolue kun Suomen Kansa Ensin tai Kansan yhtenäisyys tällä hetkellä eikä Reformin ei ole edes tarkoitus olla koskaan puolue.

Harkitkaa äänestyksenne tarkoin
Harkitkaa äänestyksenne tarkoin
8 years ago

Kyllä jokaisen tulee tarkasti miettiä tulevat ääänestämiset, ei niin tyhmää voi ollakkaan, ettei ole nähnyt kuinka tämä persläpi hallitus on pistänyt kaiken mahdollisen paskaksi ja kaupaksi., tai miten pienituloisilta on leikattu, etttei ole varaa maksaa laskujaan saati lääkkeitään. Työttömät tekee orjatöitä kiristyksillä, ja vailla todellista työtä, sillä tämän tempputyöllistämisen ainut tarkoitus on laskea näennäisesti työttömyyslukuja, kun jo 1 päivän puuhastelun jälkeen työtön ei ole enää edes työtön.

Itse lähtökohaisesti harkitsen ja lasken ääneni tarkkaan, että se menee juuri kokoomus, keskusta ja smurffilauma paskoja vastaan mahdollisimman rankalla tavalla. Tollasia paskoja ei Suomen päättäviin elimiin enää ikinä tarvita. *Ei ole sellaista tilaissuuutta olemassa, jossa en toistaiseksi suullisesti käy kokoomus ja keskusta paskoja vastaan, ja monasti karkuunhan nuo paskat lopulta lähtevät, en tollasia paskoja enää siedä tippaakaan, vaan ovat alinta pohja paskaa mitä maa päällään kantaa.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.