Mainos:

Youtube sensuroi Nykysuomen sunnuntai-striimin – Sisältö ilmoitettu sopimattomaksi tai loukkaavaksi

Päivitetty 4.9.2018, Julkaistu 3.9.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomen sunnuntai-striimissä oli eilen vieraana kaksi varsin kiistanalaista henkilöä, kun haastateltavana oli ensin Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen Suomen osaston puheenjohtaja Antti Niemi ja hänen jälkeensä MV-median entinen päätoimittaja Juha Korhonen. Lähetys sujui suurimmilta osin hyvin, huolimatta muutaman ilmiselvän sabotöörin hääräyksestä chatissä. Nyt Youtube on päättänyt sensuroida striimin, eikä se välttämättä enää ole kaikkien katseltavissa palvelussa.

Toimituksen koneella katsottaessa videon saa auki esimerkiksi Nykysuomen oman linkin kautta, mutta Nykysuomen facebook-sivuilla käyttäjä ilmoitti, ettei videota voi katsoa Suomessa. Käyttäjä kertoo saaneensa ilmoituksen: "Tämä sisältö ei ole saatavilla tämän maan verkkotunnuksissa".

Syytä sensuuriin voidaan vain miettiä, sillä lähetyksessä ei "vihapuhuttu" sanaakaan, ei yllytetty tai puolusteltu väkivaltaa tai muutakaan sopimatonta. Kyseessä oli asiallinen ja Suomessa etenkin ensimmäisen vieraan osalta varsin ainutkertainen haastattelu, joka ei miltään osin rikkonut Youtuben sääntöjä. Ohessa linkki striimiin, jos se vielä toimii...

Nykysuomen sunnuntai 2.9.-18

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

22 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
aimo mattila
aimo mattila
8 years ago

Kannattaisi ladata ne videot myös VKn , kerta youtube sensuroi kaiken kansallismielisen nykyään. Usa on täsyin mädätetty paikka Trumpista huolimatta.

Late
Late
8 years ago

Käsittämätöntä menoa!
Olemmeko Itä-Saksassa???
Vai kenties P-Koreassa????

Naurettavaa touhua
Naurettavaa touhua
8 years ago

Katsoin lähetyksen suorana eikä siinä todellakaan ollut mitään asiatonta. Tämä on törkeää, tehkää valitus ja pyytäkää osoittamaan missä kohtaa lähetyksessä rikottiin youtuben sääntöjä.
Ei jonkun ihmisen esiintyminen lähetyksessä voi olla syy sensurointiin.

trollit raportoineet
trollit raportoineet
8 years ago

Striimi taisi joutua hybrivaikuttamisen uhriksi, kuten monelle muullekin kansallismieliselle jutulle käynyt.

juha Anttila
juha Anttila
8 years ago

Laittakaa se jonnekin koko kansan katseltavaksi. Kaikki katsomaan se ja jakamaan kavereilleen ja keskustelua aihesta sensuuri.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Täydennystä ”totuusmedian” uutisointiin:

”Pienpuolueiden esittelysarja alkaa – Siniristin Liitto – Jouko Pihon tuore haastatteluvideo
Youtubettaja Hegesippus haastatteli Jouko Pihoa 2.9.2018 Hakaniemenrannassa.

Koska Suomeen on syntynyt tilanne, jossa myös verovaroin kustannettu YLE valehtelee, kertoo muunneltua totuutta, sekä jättää kertomatta monista asioista, julkaisee MV-media tietoa pienpuolueista. Pyrkimys on julkaista tiedot jostakin puolueesta/puoluehankkeesta korkeintaan parin päivän välein…”

Koko artikkeli ja linkki videoon: https://mvlehti.net/2018/09/03/pienpuolueiden-esittelysarja-alkaa-siniristin-liitto-jouko-pihon-tuore-haastatteluvideo/

Merja Fager
Merja Fager
8 years ago

Siinä ei todellakaan ollut mitään mikä rikkoi YouTube sääntöjä! Toivottavasti Petri olet sen tallentanut ja laitat VKhon!

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Euroopan valkoinen kansanmurha:
https://i.imgur.com/2jXuHohl.jpg

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Tuota operaatiota suojellaan ja koska Pohjoinen Vastarintaliike on AINUT järjestö jonka tavoitteet ovat riittävät sen estämiseen pahin vaino kohdistuu heidän toimintaansa.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Demla-tuomarit ojentavat aina näytösoikeudenkäynneissä auttavan kätensä:

”Kirjainyhdistelmä Demla (ent. Suomen Demokraattiset Lakimiehet) on monille etäisesti tuttu. Se symboloi Suomen oikeuslaitoksen poliittista korruptiota. Demla on kommunistien vuonna 1954 perustama vasemmistolainen lakimiesyhdistys, joka Neuvostoliiton aikana piti tiiviisti yhteyttä idän ”edistyksellisiin” (so. kommunisteihin). Sen tavoitteena on ohjailla suomalaista oikeusjärjestelmää ja lainsäädäntöä oman poliittisen arvopohjansa mukaisesti. Sillä on kautta historiansa ollut huomattavasti valtaa maassamme, ja monet Demlan jäsenistä ovat kuuluneet presidenttiä (Halonen) ja pääministeriä (Jäätteenmäki) myöten korkeimpaan valtiojohtoomme. Juuri järjestön vaikutusvalta tekee siitä vaarallisen; demlalaiset ovat perinteisesti olleet avainasemassa esimerkiksi Suomen maahanmuuttopolitiikasta päätettäessä.

Vasemmiston taktiikoille uskollisena Demla on julkilausumissaan piilottanut todelliset tavoitteensa ympäripyöreän ihmisoikeushötön taakse. Kommunismin edistäminen on sittemmin vaihtunut monikulttuurin kannattamiseen ja muun muassa aseiden omistusoikeuden vastustamiseen. 2000-luvulla demlalaisten toiminta on herättänyt suomalaisissa närkästystä etenkin siksi, että yhdistyksen jäsenet ovat pyrkineet aktiivisesti rajoittamaan suomalaisten sananvapautta oikeusteitse.

Ruben Stiller totesi taannoin Yle Puheen keskusteluohjelmassa, että Suomeen tarvittaisiin lakimiesryhmä, joka ottaisi asiakseen ”rasistien” (eli monikulttuurisuutta vastustavien) jatkuvan ahdistelun. Demla on juuri se ryhmä.”

http://www.magneettimedia.com/mika-on-demla/

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Niin, ja mihinkäs (((kansanryhmään))) se Stiller mahtoi taas kuuluakaan…?

–

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Vihervasemmisto ja vihervasemmistolaiselle arvopohjalle politiikkansa rakentaneet keskusta ja kokoomus ovat sensuroinnin takana. Toteuttaako sensurointi käskyn käytännössä kotimainen vaiko pyydettäessä ulkolainen taho? Oli miten oli ne jotka ovat vastuussa sensuroinnista saavat vielä tuomionsa.

Raksaäijä
Raksaäijä
8 years ago

Vihervasemmiston liberalismi tarkoittaa enemmistön kannalta totalitarismia…

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  Raksaäijä

Ei ”vihervasemmisto” pysty itsenäisesti tekemään yhtään mitään vaan ne todelliset perkeleet löytyy eliitin joukoista. Suomessa tämä tarkoittaa kokoomusta, keskustaa ja sinisiä.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Kommunistisen Frankfurt-koulukunnan mädätysoppeihin perustuvalla kulttuurimarxistisella rappiopropagandalla jo koulusta alkaen korruptoidut täysin selkärangattomat, Brysselin NWO-politrukkeja kumartavat punaliberaalit punaporvarit ovat noiden puolueiden johdossa.

(NWO, New World Order eli Uusi maailmanjärjestys, ks. esim. http://nwoumj.blogspot.com/2014/08/suomi-ja-nwo_18.html )

NähtyOn
NähtyOn
8 years ago

Tuubissa taitaa riittää videoiden poistoon nykyään anonyymien suvakkien ruikuttaminen loukkaavasta sisällöstä vaikka sitä ei ole.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  NähtyOn

Syyllisiä ovat youtuben omistavat (((tahot)))

NähtyOn
NähtyOn
8 years ago

Isoimmaksi osaksi kyllä, mutta joukkoon mahtuu myös suvakkipaskoja jotka valittaa kaikista videoista joka hiukankin ärsyttää ja tuubi ei aina edes tutki videoita sen enempää vaan iskee ”banaanit” suoraan päälle.
Olen itse saanut kokea tuon kun eräästä videosta oli tullut valituksia, ja olin yhteydessä tuubin valvojiin ja selvisi että eivät olleet edes tarkastaneet videota, mutta sikäli ”hauskaa” että ei ikinä palautettu oikeutta laittaa ko videota noihin saatanaan jewis palveluihin.

Valta takaisin kansalle
Valta takaisin kansalle
8 years ago

Syyllisiä ovat todellakin ne ”TAHOT”.
——————————————–
Kuten moneen muuhunkin paskaan.
————————————————-
NWO – roistot.
——————–

juha.
juha.
8 years ago

SPR on iski jälleen ja bisnekset luistaa.

Acc
Acc
8 years ago

Youtube on sensuroinut Vihapuhe fm 1.9.2018 lähetyksen. Ehdin kuunnella alun, jossa naurettiin Stubbin vähäiselle suosiolle.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  Acc

Globalistien paniikki kasvaa päivittäin kun totuus pyrkii pintaan pitkään jatkuneista mielipidevainoista huolimatta.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.