Yleisradion toimittaja, mm. MV-oikeudenkäynnistä tuttu Jessikka Aro kyselee sosiaalisen median twitter-palvelussa Trumpin ja Putinin vastaisen mielenosoituksen perään. Aron mielestä mielenosoitus olisi oiva keino näyttää Yhdysvaltojen ja Venäjän presidenteille "mitä mieltä trumputtajista täällä ollaan". Trump ja Putin tapaavat Helsingissä 16.7.
- Siinä olisi nimittäin loistava tilaisuus käyttää maailmankuulua pohjoismaista sanan- ja kokoontumisvapautta ja osoittaa, mitä mieltä trumputtajista täällä ollaan 🙂
Trumputin tapaa Helsingissä 16.7.
Kertokaa, onko mitään mielenilmaisuja suunnitteilla? Siinä olisi nimittäin loistava tilaisuus käyttää maailmankuulua pohjoismaista sanan- ja kokoontumisvapautta ja osoittaa, mitä mieltä trumputtajista täällä ollaan 🙂
Nyt sitten tämä sananvapauden rajoittamista eduskunnankin edessä vaatinut ”toimittaja” ehdottaa toimia sananvapauteen vedoten.
Jessikkalta on jäänyt huomaamatta, että perustuslain mukaan sananvapaus kuuluu kaikille, ei ainoastaan Jessikkalle ja hänen ystävilleen.
Ja tätä maansa myyjää Suomen oikeuslaitos ja kansalaisten rahoittama Yle suojelemalla suojelee ja paijaa. Trump, vedä vähän rahoitusta pois Natolta, että saadaan tuon sekopään ulinat loppumaan
Juha
8 years ago
JO 266 IHMISTÄ PEUKUTAA
jessikan kehoituksesta lähteä järjestämään anti thrumph mielenosoitusta
siis kysessä on suomen puolueetoman
valtamedian YLE ex toimittaja
niinkö
nyt ymmärän koska jokainen YLEN toimittaja peukutaa juuri jessikaa
uutis ankkurit vääsävät banderolleja jossa lukee *Go home Nazi fucker* ja astaloita ylen toimituksessa
VASURI ISLAMISTI MUSLIMIN ANARKISTEILLE *ALIANSILLE *
Atte jääskeläinen on peukutanut yksinään jessika aron twiitiä 225 kertaa 226 twiitistä
koska haluaa setä miehenä päästä pukille esim Barseloonassa
Iljan kotikaupungin rannalla paljalla sisään
oikeuden määrämilä MV n korvaus rahoilla
jonne he lähtevät salaa omilta kumpaneiltaan
peruukit päässä
koska jessika ei voi enään kävellä suomen kaduilla
paitsi ehkä trumph vastaisessa mielenosoituksessa hesan keskustassa *meta rauniona*
huugo
8 years ago
Eiköhän tuo pitäisi laittaa lukkojen taakse vierailun ajaksi ihan vaan Suomen maineen takia. Tiedä mitä keksii huumepäissään. Sama tunnelma oli Ylen aamutv:n ”jälkiviisastelijoissa” Ja tätä sontaa rahoitetaan verorahoin.
Jarkko kainulainen
8 years ago
Suljetulle osastolle tuo kuuluu.
Yhä sekaisin
8 years ago
Tässä on hyvä esimerkki siitä mitä huumeet tekevät psyykkeelle ja aivoille. Normaali ajattelu ei ole enää mahdollista vaan niiden haittavaikutukset vääristävät ajattelua pitkänkin ajan jälkeen.
Jessikka hyökkää avoimesti NATO:n johtjaaa, Trummpia kohtaan. Eikä näinollen ymmärrä lainkaan kumartaa sitä tahoa joka on antanut hänelle ripauksen uskottavuutta ja paljon rahaa sekä arvovaltaa tietyissä tahoissa. Ilman NATO-lobbauta jessika olisi yhä selkiämisprosessissa oleva henkilä joka puhuu niitä-näitä. Mutta kun mukaan tulivat armeijat niin tarinat saivat uskottavuus-kehykset.
…ja nyt se hyökkää niiden yli-johtajaa vastaan… Morjes.
Vain sitä toivon
8 years ago
Toivottavasti nämä jarot eivät suunnittele Trumpin ja Putinin vierailun ajaksi mitään isänmaallisten ”vihapuhujien” false flageja jolla saavat lisää perustuslakiheikennyksiä, massavalvontaoikeuksia ym.poliisivaltiorajoituksia suomalaisille.
Clock
8 years ago
Saattepa nähdä, mitään lupaa mielenosoituksille Trumpia ja Putinia vastaan ei irtoa.
Ja hyvä niin, kahden suurvallan suhteiden parantaminen on ensiarvoisen tärkeää!
niin mut kato ku pitää olla aktiivinen ja kato vastustaa ku kato mäkin oon aina kato vastustanut niinku himassa mutsia ja faijaa ja skolessa maikkoja kato se on vaan tärkeetä et kato vastustaa kaikkee kato ja on poliittisesti kato aktiivinen
"Charlie"
8 years ago
Normaalisti suurvaltajohtajien tapaamisen varmistuttua rajat loksahtaisivat heti kiinni kaikilta epämääräisiltä maahanpyrkijöiltä ja terroristeilta mutta Sipilähän on jo majoittanut ne tänne!
Lisäksi rajakenraali sanoi että ne tulee jos on tullakseen???
Määräsikö Irak juuri terroristien vahvistetut kuolemantuomiot toimeenpantaviksi, hieno juttu että raaoista rikoksista tuomitaan jossakin muutakin kuin halia ja pullaa…
Nimi (pakollinen)
8 years ago
Jeesus on jo tulossa olkaapa valmiina … ohitti eilen Venuksen !
Jesse oli matkalla Veenukseen, jo Kikka aikoinaan osasi sen ennustaa. Ei se tälle paskaplaneetalle enää aio sandaaliaan asettaa, menetetty peli.
Röhkäle
8 years ago
Natopissis paljasti todellisen länsi vastaisen pyrintönsä. Tytteli esikuntineen on NWO -globalistien nukke. Samaan kerhoon kuuluu eräs homoutta ihannoiva everstiluutnantti ja Jumala rienaava arkkipiispa.
Jätepuristimen kautta tilaa syntyisi enemmän eli huoltosuhde kasvaisi.
Freya Snow
8 years ago
Jessihän se haluaa sulkea suun meiltä tavallisilta ei-globalisteilta. Valehteleva amfetamiinin käyttäjä.
porakorven akseli
8 years ago
…samanlainen ”hörhö” kuin se Oulunkylän pappi…
Juha
8 years ago
tavalaan liityy aiheeseen
Markku Huusko UUSI SUOMI
Näkökulma: Touko Aalto on seuraavan hallituksen varmin ministeri
Onko Markku Huusko UUSI SUOMI viher vasuri
mitä veikaatte
KERTOKAA ROHKEASTI
A Onko lööppi jotenkin puolueelinen tai Markku Huusko oman aten hypetystä
B Lööppi on neutraali hyviä journalistisia puoleetomuus sääntöjä noudatava oma mielipide
KYSE on kuitenkin päätoimittajasta Joka nuolee viher vasureiden ruoho tikkaria kieli vireänä
toivotavasti hän ei käytä valkoista paitaa
jos kuolan mukana ruoho tikkarista ikkarista tulee vihreitä tahroja siihen
niitä ei saa pois vasemmasta hihasta
onko Markku Huusko osalistumassa jessika aron järkäämän anti thrumph mielenosoitukseen
veikkaisin koska hänenlläkin tappi pystyssä kun hän ajatelee jessikaa öhöm
tsileen polvilaan matolla
kun joku rauhoitusta antava tabletti putosi käsistä
markku huuskon koti eteisessä
missä jessikakin silloin tällöin pipahtelee *kahvilla*
kun he suunitelevat korvaus vaatimuksia MV lehteä vastaan *vainoista* kimpassa
Juha
8 years ago
Mee too
vaikka kaikki pahimat ahdistelu tapaukset tapahtuvat juuri liberaali vasuri
media
elokuva alan ihmisten työ-yhteisoissä
siitä tämä jessika aron
viher vasuri päätoimitajien Atte * Markus * jessikan himous teemat
* jos pääsisi pukille *kirjoituksiini
Raksaäijä
8 years ago
Onkos tämä ”tättähäärä” ihan aikuisten oikeesti tosissaan???
Meinaan jos on tosissaan, nìin mitä se hyötyy tälläisesta hörhöilystä ???
Julkisuuttako vai mitä ???
Miksi se on vieläkin Ylellä töissä ???
Miksei kukaan puutu ton toimintaan ???
Joku tämän tapainen mielenosoitus suunnitteilla? Sateenkaariväen pyllyparaati muuttui joukkotappeluksi San Franciscossa. Tappelivat siis ihan keskenään:
Jep, ja lesbojen vapaaottelu osoittaa että ne käyttävät nyrkkejään muuhunkin kuin rakasteluun.
Mie
8 years ago
Jessikkan twiitit ja hesarin sikakuvat Trumpista nyt liitteessä kertovat hyvin paljon missä suomessa mennään..ja ajatelkaa..sanoma osti stt..koskahan tämä kansa herää..
Voisiko joku selvittää että onko tuo mielenosoituskutsu yksityinen vai myös verorahoilla toimivan ylen mielipide ja onko Aro vielä ylen palkkalistoilla..
karu meiniki yle
8 years ago
Yle Antoi murhatun pikkulapsen oikeuden käyntiin huomiotaan kokonaisen 1 minuutin
20.30 uutissa
juttu teatteri taiteen esitäjistä kesti 3 kertaa pitempään
pistää jo hiljaiseksi näiden ylen monikuultuuri jumal ihmisten suojeleminen
tekivätpä he mitä kaameuksia tahansa
he tavalaan mitätöivät tällä uutisoinillaan sen uhrin totaalisesti
ylen uutis ankkuri ei ollut kovinkaan järkytyneen näköinen
kun hän kertoi elinkautis tuomiosta tällä monikuultuuri tekijälle
oma mielipide näiden monikuultuurien rikolisten suojelu ei ole tervellä pohjalla näillä ylen toimittajilla
jotain todella häiriitynyttä heidän mielen juoksussa on
ei empatiaa uhreille jos tekijä on monikultuurin edustaja
päin vastoin heidän sympatiansa on monikuulturi rikolisten raiskaajien terroristien väkivaltaisten mamujen puolella
tai siltä se tuntuu että he yrittävät mitätöidä pimitää heidän rikosten vakavuuden
ainoastaan siksi kun he ovat matuja tai islamisteja
karu meiniki yle
8 years ago
ja se kuva kerronta tämän eu nmaahanmuutto politiikan päätöksien uutisoinin yhteydessä
olikohan se jotain propagandaa jolla yritetiin taas kerätä sääliä heidän suuntansa
miksituli sellainen olo etä hitusen
tai koko juttu oli pelkää mädätystä alusta lopuun
100 kerran sama ihmisoikeus demla tutkia ääri suvakki viuhuaa kommernteineen ylen alapalkissa
vittu aina sama ukko komentoimassa
miksi
no te tiedatte sanan Demla
Jeppes
8 years ago
Ai ai herkkuva, kun tietää kuinka paljon YLE:n, Hyysärin sekä iltapaskojen toimittelijattarien pimpsoissa ja feminististen toimittelijoiden miespimpsoissa on hiekkaa kirvelemässä tämän huipputapaamisen tiimoilta. Silkka verenhimoinen viha tihkuu ”uutisointinsa” läpi.
😀
juha.
8 years ago
Tulipa nähtyä sekin aika kun idiootit nostetaan kansakunnan kaapin päälle.
Juuli
8 years ago
Sellaista. Onko tämä nyt sitä kuuluisaa suvaitsevaisuutta?
Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.
Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.
— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.
Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.
Mainos:
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.
— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.
Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.
Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.
Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.
Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.
Mainos:
Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.
"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Nyt sitten tämä sananvapauden rajoittamista eduskunnankin edessä vaatinut ”toimittaja” ehdottaa toimia sananvapauteen vedoten.
Jessikkalta on jäänyt huomaamatta, että perustuslain mukaan sananvapaus kuuluu kaikille, ei ainoastaan Jessikkalle ja hänen ystävilleen.
kuka kehoitaa vainoamaan
ja ketä
jessika parka
nato-trolli aro-pupu kun nyt ei oikein ymmärrä koko sananvapaudesta yhtikäs mitään…vain hänen sanansa vaikuttaa olevan ”vapautta” huh huh ……
jesikahan ei twiitisään puhu puutista mitään pahaa
vaika MV lehti On hänen mielestän hänen kätyri
ja vaati omista vainoistaan 140 000e korvausta
paljon trumph voisi pyytää oikeudesa jessika arolta korvauksia vainomisestaan todella puolueetomana EX yle toimittajana
OMA MIELIPIDE
VINKKI ILJALLE
TÄTÄ ARON TWIITIÄ VOISI VILAUTAA SIELLÄ OIKEUS SALISSA
Sadalla tonnilla saa paljon piriä.
Ja tätä maansa myyjää Suomen oikeuslaitos ja kansalaisten rahoittama Yle suojelemalla suojelee ja paijaa. Trump, vedä vähän rahoitusta pois Natolta, että saadaan tuon sekopään ulinat loppumaan
JO 266 IHMISTÄ PEUKUTAA
jessikan kehoituksesta lähteä järjestämään anti thrumph mielenosoitusta
siis kysessä on suomen puolueetoman
valtamedian YLE ex toimittaja
niinkö
nyt ymmärän koska jokainen YLEN toimittaja peukutaa juuri jessikaa
uutis ankkurit vääsävät banderolleja jossa lukee *Go home Nazi fucker* ja astaloita ylen toimituksessa
VASURI ISLAMISTI MUSLIMIN ANARKISTEILLE *ALIANSILLE *
Atte jääskeläinen on peukutanut yksinään jessika aron twiitiä 225 kertaa 226 twiitistä
koska haluaa setä miehenä päästä pukille esim Barseloonassa
Iljan kotikaupungin rannalla paljalla sisään
oikeuden määrämilä MV n korvaus rahoilla
jonne he lähtevät salaa omilta kumpaneiltaan
peruukit päässä
koska jessika ei voi enään kävellä suomen kaduilla
paitsi ehkä trumph vastaisessa mielenosoituksessa hesan keskustassa *meta rauniona*
Eiköhän tuo pitäisi laittaa lukkojen taakse vierailun ajaksi ihan vaan Suomen maineen takia. Tiedä mitä keksii huumepäissään. Sama tunnelma oli Ylen aamutv:n ”jälkiviisastelijoissa” Ja tätä sontaa rahoitetaan verorahoin.
Suljetulle osastolle tuo kuuluu.
Tässä on hyvä esimerkki siitä mitä huumeet tekevät psyykkeelle ja aivoille. Normaali ajattelu ei ole enää mahdollista vaan niiden haittavaikutukset vääristävät ajattelua pitkänkin ajan jälkeen.
Jessikka hyökkää avoimesti NATO:n johtjaaa, Trummpia kohtaan. Eikä näinollen ymmärrä lainkaan kumartaa sitä tahoa joka on antanut hänelle ripauksen uskottavuutta ja paljon rahaa sekä arvovaltaa tietyissä tahoissa. Ilman NATO-lobbauta jessika olisi yhä selkiämisprosessissa oleva henkilä joka puhuu niitä-näitä. Mutta kun mukaan tulivat armeijat niin tarinat saivat uskottavuus-kehykset.
…ja nyt se hyökkää niiden yli-johtajaa vastaan… Morjes.
Toivottavasti nämä jarot eivät suunnittele Trumpin ja Putinin vierailun ajaksi mitään isänmaallisten ”vihapuhujien” false flageja jolla saavat lisää perustuslakiheikennyksiä, massavalvontaoikeuksia ym.poliisivaltiorajoituksia suomalaisille.
Saattepa nähdä, mitään lupaa mielenosoituksille Trumpia ja Putinia vastaan ei irtoa.
Ja hyvä niin, kahden suurvallan suhteiden parantaminen on ensiarvoisen tärkeää!
niin mut kato ku pitää olla aktiivinen ja kato vastustaa ku kato mäkin oon aina kato vastustanut niinku himassa mutsia ja faijaa ja skolessa maikkoja kato se on vaan tärkeetä et kato vastustaa kaikkee kato ja on poliittisesti kato aktiivinen
Normaalisti suurvaltajohtajien tapaamisen varmistuttua rajat loksahtaisivat heti kiinni kaikilta epämääräisiltä maahanpyrkijöiltä ja terroristeilta mutta Sipilähän on jo majoittanut ne tänne!
Lisäksi rajakenraali sanoi että ne tulee jos on tullakseen???
Määräsikö Irak juuri terroristien vahvistetut kuolemantuomiot toimeenpantaviksi, hieno juttu että raaoista rikoksista tuomitaan jossakin muutakin kuin halia ja pullaa…
Jeesus on jo tulossa olkaapa valmiina … ohitti eilen Venuksen !
Jesse oli matkalla Veenukseen, jo Kikka aikoinaan osasi sen ennustaa. Ei se tälle paskaplaneetalle enää aio sandaaliaan asettaa, menetetty peli.
Natopissis paljasti todellisen länsi vastaisen pyrintönsä. Tytteli esikuntineen on NWO -globalistien nukke. Samaan kerhoon kuuluu eräs homoutta ihannoiva everstiluutnantti ja Jumala rienaava arkkipiispa.
hyvä huomautus/muistutus……
Jeps.
Guantanamossa olisi tilaa noille kaikille.
Jätepuristimen kautta tilaa syntyisi enemmän eli huoltosuhde kasvaisi.
Jessihän se haluaa sulkea suun meiltä tavallisilta ei-globalisteilta. Valehteleva amfetamiinin käyttäjä.
…samanlainen ”hörhö” kuin se Oulunkylän pappi…
tavalaan liityy aiheeseen
Markku Huusko UUSI SUOMI
Näkökulma: Touko Aalto on seuraavan hallituksen varmin ministeri
Onko Markku Huusko UUSI SUOMI viher vasuri
mitä veikaatte
KERTOKAA ROHKEASTI
A Onko lööppi jotenkin puolueelinen tai Markku Huusko oman aten hypetystä
B Lööppi on neutraali hyviä journalistisia puoleetomuus sääntöjä noudatava oma mielipide
KYSE on kuitenkin päätoimittajasta Joka nuolee viher vasureiden ruoho tikkaria kieli vireänä
toivotavasti hän ei käytä valkoista paitaa
jos kuolan mukana ruoho tikkarista ikkarista tulee vihreitä tahroja siihen
niitä ei saa pois vasemmasta hihasta
onko Markku Huusko osalistumassa jessika aron järkäämän anti thrumph mielenosoitukseen
veikkaisin koska hänenlläkin tappi pystyssä kun hän ajatelee jessikaa öhöm
tsileen polvilaan matolla
kun joku rauhoitusta antava tabletti putosi käsistä
markku huuskon koti eteisessä
missä jessikakin silloin tällöin pipahtelee *kahvilla*
kun he suunitelevat korvaus vaatimuksia MV lehteä vastaan *vainoista* kimpassa
Mee too
vaikka kaikki pahimat ahdistelu tapaukset tapahtuvat juuri liberaali vasuri
media
elokuva alan ihmisten työ-yhteisoissä
siitä tämä jessika aron
viher vasuri päätoimitajien Atte * Markus * jessikan himous teemat
* jos pääsisi pukille *kirjoituksiini
Onkos tämä ”tättähäärä” ihan aikuisten oikeesti tosissaan???
Meinaan jos on tosissaan, nìin mitä se hyötyy tälläisesta hörhöilystä ???
Julkisuuttako vai mitä ???
Miksi se on vieläkin Ylellä töissä ???
Miksei kukaan puutu ton toimintaan ???
Hyviä kysymyksiä, vastauksia kaivataan..
Joku tämän tapainen mielenosoitus suunnitteilla? Sateenkaariväen pyllyparaati muuttui joukkotappeluksi San Franciscossa. Tappelivat siis ihan keskenään:
https://youtu.be/HReFA_BWAsA
No, ainakin oli matsiasut kunnossa.
Jep, ja lesbojen vapaaottelu osoittaa että ne käyttävät nyrkkejään muuhunkin kuin rakasteluun.
Jessikkan twiitit ja hesarin sikakuvat Trumpista nyt liitteessä kertovat hyvin paljon missä suomessa mennään..ja ajatelkaa..sanoma osti stt..koskahan tämä kansa herää..
Voisiko joku selvittää että onko tuo mielenosoituskutsu yksityinen vai myös verorahoilla toimivan ylen mielipide ja onko Aro vielä ylen palkkalistoilla..
Yle Antoi murhatun pikkulapsen oikeuden käyntiin huomiotaan kokonaisen 1 minuutin
20.30 uutissa
juttu teatteri taiteen esitäjistä kesti 3 kertaa pitempään
pistää jo hiljaiseksi näiden ylen monikuultuuri jumal ihmisten suojeleminen
tekivätpä he mitä kaameuksia tahansa
he tavalaan mitätöivät tällä uutisoinillaan sen uhrin totaalisesti
ylen uutis ankkuri ei ollut kovinkaan järkytyneen näköinen
kun hän kertoi elinkautis tuomiosta tällä monikuultuuri tekijälle
oma mielipide näiden monikuultuurien rikolisten suojelu ei ole tervellä pohjalla näillä ylen toimittajilla
jotain todella häiriitynyttä heidän mielen juoksussa on
ei empatiaa uhreille jos tekijä on monikultuurin edustaja
päin vastoin heidän sympatiansa on monikuulturi rikolisten raiskaajien terroristien väkivaltaisten mamujen puolella
tai siltä se tuntuu että he yrittävät mitätöidä pimitää heidän rikosten vakavuuden
ainoastaan siksi kun he ovat matuja tai islamisteja
ja se kuva kerronta tämän eu nmaahanmuutto politiikan päätöksien uutisoinin yhteydessä
olikohan se jotain propagandaa jolla yritetiin taas kerätä sääliä heidän suuntansa
miksituli sellainen olo etä hitusen
tai koko juttu oli pelkää mädätystä alusta lopuun
100 kerran sama ihmisoikeus demla tutkia ääri suvakki viuhuaa kommernteineen ylen alapalkissa
vittu aina sama ukko komentoimassa
miksi
no te tiedatte sanan Demla
Ai ai herkkuva, kun tietää kuinka paljon YLE:n, Hyysärin sekä iltapaskojen toimittelijattarien pimpsoissa ja feminististen toimittelijoiden miespimpsoissa on hiekkaa kirvelemässä tämän huipputapaamisen tiimoilta. Silkka verenhimoinen viha tihkuu ”uutisointinsa” läpi.
😀
Tulipa nähtyä sekin aika kun idiootit nostetaan kansakunnan kaapin päälle.
Sellaista. Onko tämä nyt sitä kuuluisaa suvaitsevaisuutta?
Huumehörhö koko ämmä. Suljetulle osastolle.