Suomen uutiset kertoo oikaisseensa YLE:lle valtionmedian valeuutisoiman väitteen liittyen eurobarometriin ja siihen, mikä on EU-kansalaisten huolenaihe nro.1. YLE:n mukaan ykköshuolenaihe ja siten oikeutettu ykkösasia kevään EU-vaaleissa olisi ollut ilmastonmuutos.
Todellisuus on kuitenkin vähemmän shokeeraava ja barometrin mukaan EU-kansalaisten ykköshuolenaihe on maahanmuutto. Todellisuudessa ilmastonmuutos oli listalla vasta viidentenä. Viiden kärki oli 1. maahanmuutto 2. Talous ja kasvu 3. Nuorisotyöttömyys 4. Terrorismintorjunta 5. Ilmastonmuutos ja ympäristö.
YLE korjasi juttuaan, mutta toinen valtamedian giganttijyrä, Helsingin sanomat ei ole korjannut uutistaan aiheesta, vaan ovat kopioineet YLE:n virheen omaan artikkeliinsa "voimassa toistaiseksi"-hengessä.
Sen sijaan suomalaisten ykkösaiheeksi ilmastonmuutos kyllä kiri. Helsingin sanomien juttuun oli "lipsahtanut" myös yksi aivan oma, joskin yhtä lailla virheellinen lisäys. HS nimittäin kertoi EU-kansalaisten listanneen ilmastonmuutoksen torjunnan ja ihmisoikeuksien puolustamisen tärkeimmiksi aiheiksi. Ihmisoikeudet eivät itseasiassa mahtuneet kansan näkemyksien mukaan tärkeimpien joukkoon.
Laitan viestin tähän kun nyt ei muuta mahdollisuutta ole: LAITON LEHTI sivustolla Olli Heikkilä laittoi linkin jota kautta voi ostaa huumeita, olisi syytä poistaa kyseinen linkki.
Tuollainen vääristely on jo aika rumaa, mutta on se myös helposti paljastuvaa.
Röhkäle
7 years ago
Suomen valtamedia muuntelee kaikkien itselleen epämieluisten tosi asioiden uutisointia mieleisekseen. Kertomatta jättäminen ja sellaisten sanojen valinta jotka muttavat mielle yhtymän punavihreään agendaan sopiviksi, kuvien käyttö ja asettelu artikkeleihin tietyllä lailla ja muu sellainen on tarkkaan harkittua aivopesua. Valtamedia pyrkii vaikuttamaan mielipiteisiin tunne tasolla lukijan tai katsojan sitä edes tiedostamatta.
Valtamedian toimittajat ovat sätkynukkeja, joita Deep State tanssittaa.
Viherkommunisti-toimittajien dominoiman valtaVALEmedian, erityisesti NWO-cabalin propagandatorvena toimivan Brysselin Pravdan toimittajat ilmeisesti luottavat mm. siihen klassiseen propagandan perussääntöön, että kun valeen toistaa tarpeeksi monta kertaa niin ainakin melkein kaikki uskovat sen, siis tässä tapauksessa epäsuorasti ilmastohuijaus-valeen!
Ei sen kummempaa
7 years ago
Maahanmuutto lisää noita kaikkia muita huolia itsensä lisäksi.
TODELLAKIN!
Haittamaahanmuutto LISÄÄ näitä kaikkia!
Kansanvaihdon vastustus EI OLE YHDENASIANLIIKE!
Kyseessä on moniongelmainen kokonaisuus,
TALOUS KÄRSII
TURVALLISUUS KÄRSII
YHTEISKUNTARAUHA KÄRSII
DEMOKRATIA KÄRSII
IHMISOIKEUDET, SIVISTYS, LAINKUULIAISUUS,TASA-ARVO YM on vaarassa kadota Euroopasta!
Ps. Ilmastonmuutoksen pysäyttäminen EI meitä pelasta jos Eurooppa TAANTUU kehitysmaiden asteelle. Sisällissotien kaltaista riehuntaa tiedossa, ts. sitä mikä vallitsee nykyään kehitysmaissa.
Kun he hyväksyivät esim. Suomen itsenäisyyden tuhonneen Lissabonin sopimuksen, liitteineen n. 3000-sivuisen pumaskan LAINKAAN PEREHTYMÄTTÄ siihen, niin ketä he edustivat?
Ilmeisesti korkeintaan tilataksillinen Brysselin korruptoimia, puolueiden johtoklikkeihin kuuluvia maanpettureita alisti perustuslainvastaisen puoluekurin nojalla nuo aivottomat ja selkärangattomat marionetit tuhoamaan napin painalluksillan Suomen itsenäisyyden.
Juuso
7 years ago
YLE poliittisena ”Vallan mediana” toistelee hyödyllisiä näkökulmia uutisissaan, kunnes toisin isolla paineella todistetaan. Näin maamme makaa nyt. Suurimmalle osalla suomalaisista asia on ihan ok. Ihmettelen!
juha.
7 years ago
Alkaa olla jo aika toivotonta toimintaa YLE:ltä tai paremminkin se kuvastaa sitä yleistä piirrettä ja oiretta patologisen valehtelijan kohdalla. Aikansa valehdeltuaan hän ITSEKIN alkaa uskomaan omiin puheisiinsa, joissa hän ”panee omiaan”, niin, että tuskin edes pilkut ja pisteetkään ovat totta.
Mutta kaikkein tyhmimmät ja uskollisimmat sosiaalidemokraattiset eläkeläiset uskovat kaiken mitä tuosta ”nurkka jumalasta” heille kerrotaan, sillä heidän muistoissaan koko nuoruus ajoiltaan Arvi Lindin toimittamaan ”liturgiaan” kuin Jumalan Sanaan elleivät sitten ole punaisia ateisteja.
Tuo edellinen tekee varsin tuhoisaa jälkeä niiden raukkojen keskuudessa, jotka ovat jo auttamattomasti pudonneet internetin kärryltä joko nostettuaan suotta kädet pystyyn aikoinaan tuon ”uuden” median marssiessa näyttämölle v. 1994 tai sitten eivät kertakaikkiaan ole koskaan halunneet melkeimpä periaatteesta olla tuon ”monimutkaisen pirun” missään tekemisissä.
Toinen perinteinen media eli paperiset sanomalehdet on se ”perinteistä tyyliä” omaava media, jota on totuttu wanhastaan pitämään luotettavana uutisoijana, jossa kuten YLE:ssäkin kerrottiin edes osapuilleen totuudellisesti ja ne, jotka olivat asioista poliittiselta kannalta toista mieltä erotti kyllä ”punakynän jäljen”, sillä olihan yleisradio jo heti WWII jälkeen tukevasti kommunistien käsissä pääjohtajana sodan aikainen Neuvostoliiton vakooja Hella Wuolijoki (1886-1954), joka muuten sivumennen sanottuna on erään Erkki Tuomiojan (SDP) isoäiti. Koko vasemmistolaisen rienauksen ja taistolaisen vesikauhuisen vaahtoisen vimman vuodet ajoittuivat 1960-luvun loppupuolelle, joka tunnettiin ns. ”Repo -radiona” Eino S. Repo (1919-2002) , jolloin kaikki Suomen pyhät arvot revittiin alas niille kuuluvilta paikoilta niin TV:ssä kuin radiossakin.
Esim. erästä pohjanmaalta kotoisin olevaa näyttelijää Veikko Uusimäkeä (1921-2008) tuon ajan kukkein ja ”lahjakkain” teatteriohjaaja vaati TV-teatterin ”tuotantoa” olevassa näytelmässä tanssimaan alushoususillaan Suomen valtiolipun päällä. Veikko Uusimäki kieltäytyi tästä jyrkästi ja näytelmä jäi hänen osaltaan siihen. Peilaten tätä päivää vasten luonnollisesti tästä oli seurauksena ”työtilaisuuksien” jyrkkä väheneminen, syystä jonka jokainen voi päätellä. Mutta yhtä kaikki tuo isänmaallinen aikansa kasvatti ei tuohon episodiin kaatunut, vaan päinvastoin taistolaisten vimman tyyntyessä Revon saadessa potkut virastaan ja tilalle valittiin sosiaalidemokraatteja edustava Erkki Raatikainen (1930-2011), joka edes vähän reivasi YLE:n linjaa maltillisempaan suuntaan. Tämä oli yhteiskunnallinen pakko, koska Suomen kansa oli jo kurkkuaan myöten täynnä ”repoa”.
Nyt jäljestäpäin on selvinnyt, että koko taistolaisten äärikommunistien harjoittama ”kulttuurivallankumous” Eino S. Revon suosiollisella avustuksella Neuvostoliiton masinoimaa ja sieltä johdettua toimintaa, jonka tavoitteena oli saada aikaan Suomessa bolshevikkien vallankumous ja tehdä maastamme kommunistinen valtio. 1960-luvulla vasemmisto oli muutoinkin voimissaan omistamalla mm. eduskunnassa enemmistön kansanedustajien määrän osalta. Muutoinkin koko yhteiskunnassa vallitsi punainen terrori, jolla häirittiin puhelin häirinnällä aktiivisesti työnantajapuolen pääkeskusjärjestö tason johtajia ja toimijoita. Muutama heistä jopa ajettiin itsemurhaan jatkuvien uhkaus soittojen ja yksityiselämän häirinnällä, joka meni tietenkin perheen lapsien terveyden uhkaamisen tasolle.
Mm. tästä syystä pimeimpinä kommunismin aikoina 1970-luvun alussa perustettiin Suomeen uusi järjestö Elinkeinoelämän valtuuskunta (EVA), jonka tehtävänä oli toimia porvarien puolustus linnakkeena vaikuttamassa Suomen yhteiskunta ilmastoon tuomalla vastapainoa kommunistien hallitsemaan propaganda sotaan, joka hallitsi silloista ”ilmatilaa” suvereenisti. Olihan tuolloin varsin yleistä ja peittelemätöntä uhkailua henkeen käyvästi ”työläisten verta imeviä” kapitalisteja kohtaan aina paikallistasolle saakka puhumattakaan ns. ”isoista kaloista”. Tuolloiset ”kapitalistit” muistelevat, että noina aikoina kommunistisen vallankumouksen kirous roikkui konkreettisella tavalla ilmassa, eikä kyseessä enää ollut mistään ”heikko hermoisuudesta”, vaan vyörytys oli hyvin konkreettista ja päämäärähakuista toimintaa kaikilla tasoilla.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.
Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.
Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.
Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri
Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.
Mainos:
Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.
Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.
Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.
Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:
— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.
Mainos:
Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla
Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.
Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.
Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.
https://www.youtube.com/watch?v=BfLcrpFmtRA
Laitan viestin tähän kun nyt ei muuta mahdollisuutta ole: LAITON LEHTI sivustolla Olli Heikkilä laittoi linkin jota kautta voi ostaa huumeita, olisi syytä poistaa kyseinen linkki.
https://laitonlehti.net/2018/10/22/salainen-linkki-poliisien-henkilotietoja-vuodettu-darknettiin/
Tuollainen vääristely on jo aika rumaa, mutta on se myös helposti paljastuvaa.
Suomen valtamedia muuntelee kaikkien itselleen epämieluisten tosi asioiden uutisointia mieleisekseen. Kertomatta jättäminen ja sellaisten sanojen valinta jotka muttavat mielle yhtymän punavihreään agendaan sopiviksi, kuvien käyttö ja asettelu artikkeleihin tietyllä lailla ja muu sellainen on tarkkaan harkittua aivopesua. Valtamedia pyrkii vaikuttamaan mielipiteisiin tunne tasolla lukijan tai katsojan sitä edes tiedostamatta.
Valtamedian toimittajat ovat sätkynukkeja, joita Deep State tanssittaa.
Viherkommunisti-toimittajien dominoiman valtaVALEmedian, erityisesti NWO-cabalin propagandatorvena toimivan Brysselin Pravdan toimittajat ilmeisesti luottavat mm. siihen klassiseen propagandan perussääntöön, että kun valeen toistaa tarpeeksi monta kertaa niin ainakin melkein kaikki uskovat sen, siis tässä tapauksessa epäsuorasti ilmastohuijaus-valeen!
Maahanmuutto lisää noita kaikkia muita huolia itsensä lisäksi.
TODELLAKIN!
Haittamaahanmuutto LISÄÄ näitä kaikkia!
Kansanvaihdon vastustus EI OLE YHDENASIANLIIKE!
Kyseessä on moniongelmainen kokonaisuus,
TALOUS KÄRSII
TURVALLISUUS KÄRSII
YHTEISKUNTARAUHA KÄRSII
DEMOKRATIA KÄRSII
IHMISOIKEUDET, SIVISTYS, LAINKUULIAISUUS,TASA-ARVO YM on vaarassa kadota Euroopasta!
Ps. Ilmastonmuutoksen pysäyttäminen EI meitä pelasta jos Eurooppa TAANTUU kehitysmaiden asteelle. Sisällissotien kaltaista riehuntaa tiedossa, ts. sitä mikä vallitsee nykyään kehitysmaissa.
On se ”mukavaa” maksaa ylen paskaveroa siitä että suolletaan päivä toisen jälkeen yleltä pelkkiä valheita ja tuhotaan suomi kehitysmaaksi.
Miksi YLE saa valehdella ? Miksei kukaan KANSAN EDUSTAJISTA kiinnitä asiaan huomiota? 2 simppeliä kysymystä, joihin kukaan ei tunnu osaavan vastata.
Kuinka moni heistä edustaa KANSAA?
Kun he hyväksyivät esim. Suomen itsenäisyyden tuhonneen Lissabonin sopimuksen, liitteineen n. 3000-sivuisen pumaskan LAINKAAN PEREHTYMÄTTÄ siihen, niin ketä he edustivat?
Ilmeisesti korkeintaan tilataksillinen Brysselin korruptoimia, puolueiden johtoklikkeihin kuuluvia maanpettureita alisti perustuslainvastaisen puoluekurin nojalla nuo aivottomat ja selkärangattomat marionetit tuhoamaan napin painalluksillan Suomen itsenäisyyden.
YLE poliittisena ”Vallan mediana” toistelee hyödyllisiä näkökulmia uutisissaan, kunnes toisin isolla paineella todistetaan. Näin maamme makaa nyt. Suurimmalle osalla suomalaisista asia on ihan ok. Ihmettelen!
Alkaa olla jo aika toivotonta toimintaa YLE:ltä tai paremminkin se kuvastaa sitä yleistä piirrettä ja oiretta patologisen valehtelijan kohdalla. Aikansa valehdeltuaan hän ITSEKIN alkaa uskomaan omiin puheisiinsa, joissa hän ”panee omiaan”, niin, että tuskin edes pilkut ja pisteetkään ovat totta.
Mutta kaikkein tyhmimmät ja uskollisimmat sosiaalidemokraattiset eläkeläiset uskovat kaiken mitä tuosta ”nurkka jumalasta” heille kerrotaan, sillä heidän muistoissaan koko nuoruus ajoiltaan Arvi Lindin toimittamaan ”liturgiaan” kuin Jumalan Sanaan elleivät sitten ole punaisia ateisteja.
Tuo edellinen tekee varsin tuhoisaa jälkeä niiden raukkojen keskuudessa, jotka ovat jo auttamattomasti pudonneet internetin kärryltä joko nostettuaan suotta kädet pystyyn aikoinaan tuon ”uuden” median marssiessa näyttämölle v. 1994 tai sitten eivät kertakaikkiaan ole koskaan halunneet melkeimpä periaatteesta olla tuon ”monimutkaisen pirun” missään tekemisissä.
Toinen perinteinen media eli paperiset sanomalehdet on se ”perinteistä tyyliä” omaava media, jota on totuttu wanhastaan pitämään luotettavana uutisoijana, jossa kuten YLE:ssäkin kerrottiin edes osapuilleen totuudellisesti ja ne, jotka olivat asioista poliittiselta kannalta toista mieltä erotti kyllä ”punakynän jäljen”, sillä olihan yleisradio jo heti WWII jälkeen tukevasti kommunistien käsissä pääjohtajana sodan aikainen Neuvostoliiton vakooja Hella Wuolijoki (1886-1954), joka muuten sivumennen sanottuna on erään Erkki Tuomiojan (SDP) isoäiti. Koko vasemmistolaisen rienauksen ja taistolaisen vesikauhuisen vaahtoisen vimman vuodet ajoittuivat 1960-luvun loppupuolelle, joka tunnettiin ns. ”Repo -radiona” Eino S. Repo (1919-2002) , jolloin kaikki Suomen pyhät arvot revittiin alas niille kuuluvilta paikoilta niin TV:ssä kuin radiossakin.
Esim. erästä pohjanmaalta kotoisin olevaa näyttelijää Veikko Uusimäkeä (1921-2008) tuon ajan kukkein ja ”lahjakkain” teatteriohjaaja vaati TV-teatterin ”tuotantoa” olevassa näytelmässä tanssimaan alushoususillaan Suomen valtiolipun päällä. Veikko Uusimäki kieltäytyi tästä jyrkästi ja näytelmä jäi hänen osaltaan siihen. Peilaten tätä päivää vasten luonnollisesti tästä oli seurauksena ”työtilaisuuksien” jyrkkä väheneminen, syystä jonka jokainen voi päätellä. Mutta yhtä kaikki tuo isänmaallinen aikansa kasvatti ei tuohon episodiin kaatunut, vaan päinvastoin taistolaisten vimman tyyntyessä Revon saadessa potkut virastaan ja tilalle valittiin sosiaalidemokraatteja edustava Erkki Raatikainen (1930-2011), joka edes vähän reivasi YLE:n linjaa maltillisempaan suuntaan. Tämä oli yhteiskunnallinen pakko, koska Suomen kansa oli jo kurkkuaan myöten täynnä ”repoa”.
Nyt jäljestäpäin on selvinnyt, että koko taistolaisten äärikommunistien harjoittama ”kulttuurivallankumous” Eino S. Revon suosiollisella avustuksella Neuvostoliiton masinoimaa ja sieltä johdettua toimintaa, jonka tavoitteena oli saada aikaan Suomessa bolshevikkien vallankumous ja tehdä maastamme kommunistinen valtio. 1960-luvulla vasemmisto oli muutoinkin voimissaan omistamalla mm. eduskunnassa enemmistön kansanedustajien määrän osalta. Muutoinkin koko yhteiskunnassa vallitsi punainen terrori, jolla häirittiin puhelin häirinnällä aktiivisesti työnantajapuolen pääkeskusjärjestö tason johtajia ja toimijoita. Muutama heistä jopa ajettiin itsemurhaan jatkuvien uhkaus soittojen ja yksityiselämän häirinnällä, joka meni tietenkin perheen lapsien terveyden uhkaamisen tasolle.
Mm. tästä syystä pimeimpinä kommunismin aikoina 1970-luvun alussa perustettiin Suomeen uusi järjestö Elinkeinoelämän valtuuskunta (EVA), jonka tehtävänä oli toimia porvarien puolustus linnakkeena vaikuttamassa Suomen yhteiskunta ilmastoon tuomalla vastapainoa kommunistien hallitsemaan propaganda sotaan, joka hallitsi silloista ”ilmatilaa” suvereenisti. Olihan tuolloin varsin yleistä ja peittelemätöntä uhkailua henkeen käyvästi ”työläisten verta imeviä” kapitalisteja kohtaan aina paikallistasolle saakka puhumattakaan ns. ”isoista kaloista”. Tuolloiset ”kapitalistit” muistelevat, että noina aikoina kommunistisen vallankumouksen kirous roikkui konkreettisella tavalla ilmassa, eikä kyseessä enää ollut mistään ”heikko hermoisuudesta”, vaan vyörytys oli hyvin konkreettista ja päämäärähakuista toimintaa kaikilla tasoilla.
Suomihan vaikuttaa uudelta pohjois-korealta =D