Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Saatanan koirat. Ei voi muuta sanoa.
Olisikohan tuossa äänestetty väärän vaalipiirin ehdokasta?
Siinä on vaalivirkailija piirtänyt avonaisen nollan numeron 32 perään, jotta saisi hylätä äänen.
numero 320 on uudenmaan vaalipiiristä anette karlsson
Vuonna 2015, josta tuo lappu on, oli Alexander Stubb ehdolla tuolla numerolla.
VALITTU
Puolue: Kansallinen Kokoomus
Ehdokasnumero: 320
Ikä: 47
Ei kukaan muu sitten huomannut että tuo on 2015 vaalilipuke..? Jos sitä on yritetty käyttää 2019 vaaleissa niin se on syystä hylätty. Tämä ei tietenkään kerro että onko moka virkailijan vai jonkun muun.
Ei missään väitetty että tuo olisi tämän vuoden vaaleista. Tuo oli otettu vain esimerkiksi hyvin kyseenalaisin perustein hylätystä äänestä.
32 olisi ollut mun numeroni…
Todennäköisesti tuttu vaalitoimitsija tiennyt äänestäjän kannan ja antanut tarkoituksella vanhan vaalilipukkeen jotta tietää ”väärälle puolueelle” menevän äänen tulevan hylätyksi,
Aika epätodennäköistä. Tuo väärinäänestäjähän tunnistaa käsialansa ja toimitsija lähtee lusimaan tai jonnekin?
Siinä olisi tutkivalle journalistille paikka kun kävisi hylätyt lipukkeet läpi. Epäilen että yksi puolue nousisi kärkeen.
Mistä olet saanut tuon kuvan käyttöösi?
Tuossahan on vuoden 2015 vaalien lipuke.
Kmma juttu, en tarkistanut lipuketta ja missä vaaleissa äänestin. Olisiko sekin tullut tehdä. Voidaanko lippu hylätä, jos numero on tehty erikoiskynällä, varmuuden vuoksi.
Hommahan meni niin, että äänten hylkäämisessäkin käytettiin ”kiintiöperiaatetta” eli uskoisin etenkin persujen osalta, – koska tuo puolue oli kaikkein ”vaarallisin” kansallismielisistä puolueista kokonsa puolesta – kuinka suuri määrä esim. %-teissa puolueen saamia ääniä ”hylätään” syystä samasta kuin Ruotsissakin Ruotsidemokraattien osalta tehtiin kaikkien muiden ”kolttosten” lisäksi, jotka kohdistettiin tuohon täysipäisten puolueeseen, jonka katsottiin olevan verrattavissa ruttoon demonisoimalla, mutta kuitenkin erittäin aktiivisesti unohtamalla se, että samalla mitä raukkamaisemmalla tavalla haistatettiin paskat kaikkia tuota puoluetta äänestäneitä ruotsalaisia, joka on parlamentaarisen demokratian ollessa kyseessä mitä suurin valtiorikos, joka on niin raskasta laatua, että tuohon toimintaan osallistuneet valtapuolueiden poliitikot ja yksityiset henkilöt vaalivirkailijan ominaisuudessa tulisi hirttää muitta mutkitta ensimmäiseen puuhun korppien nokittaviksi.
Se, että Ruotsissa nousi pääministeriksi puolueen puheenjohtaja, joka onnistui häviämään historiallisen paljon koko puolueen vaalitulos historiassa ja tämä niljakas kusipää vielä torjuttiin parissa kolmessa äänestyksessä muiden valtapuolueuidenkin taholta seuraavaksi pääministeriksi.
Kuitenkin tämä lättynaama keplotteli itsensä jälleen johtamaan Ruotsia hallituksen pääministerinä, joka koostuu samoista vellihousuista ja vähämielisistä idiooteista, jotka näin tulevat varmuudella viemään Ruotsin ja sen koko alkuperäisen kansakunnan suoraan helvetin syvimpään rikkiä kuplivaan kuiluun, josta se ei ikinä tule koskaan nousemaan ylös, vaan tuhoutumaan samalla tavalla kuin entiset Etelä-Amerikan intiaanikultuurit, jotka kukoistivat aikansa rakentaen ja asuttaen suurempia kaupunkeja ja väestökeskittymiä mitä koko Euroopassa tuona aikakautena oli, jotka olivat todellisia metropoleja, jotka kohtasivat loppunsa aivan samasta syystä kuin Ruotsikin nyt. Eli eurooppalaisten valloittajakansojen tuhoamana, jotka toivat muassaan taudit, ”sivistyksen”, ”uskonnon” ja kaikkein pahimman eli ahneuden, jonka määrällä ei ollut mitään rajaa eikä loppupäätä.
Eläissäni en ole näin typerää juttua lukenut! Näissäkin vaaleissa hylättiin Helsingissä monia ääniä nrolle 288, jossa suurin tarjolla oleva luku oli 287. (Tiedän, koska laskin ääniä.) 288 oli Antti Rinne Uudeltamaalta. Helsingissä kenelläkään ei ollut näissä eikä edellisissä vaaleissa ehdokaslukua 322. Ottaisitte asioista selvää, ennen kuin teette valeuutisia debiileille! Hävetkää! Hävetkää!
Tosiaan, minkä vuoden vaaleistta ja mikä vaalipiiri?
Äänten laskenta ja hylkäykset pitäisi saada nyky tekniikalla live lähetykseksi.
Selvä tapaus. Esimerkiksi Pirkanmaalla oli v2015 yhteensä 203 ehdokasta, jolloin viimeisen numero oli 204, Helsingissä ehdokkaita 269, viimeisen numero 270. VAIN Uudellamaalla oli kaikista vaalipiireistä ehdokkaita, kenen numero vois mätsätä tuohon. Veikkaan, että lappu on jostain muualta kun Uudeltamaalta ja kun laitat ”olemattoman” ehdokkaan numeron, niin hylkyhän se on. Paljon melua tyhjästä siis….