Mainos:

Vihreiden nuorten pj. vaatii sukupuolenkorjauksia lapsille

Julkaistu 25.3.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vihreiden nuorten puheenjohtajan Sameli Sivosen twiittaus on herättänyt ihmetystä.

Twiitti on lähtenyt leviämään sosiaalisessa mediassa. Monen muun ohella muun muassa perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä kommentoi asiaa Facebook-sivullaan seuraavasti:

Ovatko 6-15-vuotiaat lapset mielestäsi riittävän kypsiä päättämään tällaisista asioista, ja tarpeeksi vanhoja aloittamaan sukupuolenkorjausprosessin? Kommentoi alle.

Lähteet: Facebook, Twitter

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

21 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Broidi
Broidi
8

Sairaaksi menee tämä maailma.
Jos lapsen annetaan ymmärtää että hän voi päättää onko tyttö, poika tai joku muu, siinä sekoitetaan lapsen pää. Kas kun ei saa päättää olevansa vaikka jokin eläin!
Sukupuoli on meillä olemassa, sen näkee sukupuolielimistä.
Jos joku kokee olevansa muuta kuin on, kyseessä on vika päässä.

Masa
Masa
8

Mies EI MUUTU naiseksi eikä nainen mieheksi leikkaamalla.
Hormonihoito tuo muutoksia suuntaan tai toiseen mutta SUKUELIMET puuttuvat!
Leikattu ihmispolo ei ole oikeasti kumpaakaan ja siksi näistä monet päätyvät hullujen huoneelle tai itsemurhaan.
Tunne väärästä sukupuolesta vaatii terapiaa, kyllä se siitä…..

eu_sux_like_miele
eu_sux_like_miele
8

Kannatan. Esim. ruokakauppoihin, odotusauloihin, yleisiin käymälöihin jne. voisi sijoittaa sukupuolenkorjauspisteitä. Aina kun käyt vaikka steissillä kusella, niin voit vaihtaa hepistä bimbiin ja päin vastoin, millä fiiliksellä nyt satut olemaan. Tänään mies, huomenna nainen. Tai päinvastoin.

Sami Miettinen
Sami Miettinen
8

Amerikassa noin 40% sukupuolenkorjausleikkauksen tehneistä henkilöistä katuvat kyseistä korjausta ja amerikassa on useita tapauksia, joissa siis nuoren sukupuolenleikkauksen tehnyt henkilö haluaa vanhemmalla iällä muuttaa sukupuolen takaisin sellaiseksi kuin se oli ennen leikkausta.

Tämä itsessään kertoo sen, että alle 18-vuotiaat eivät ole kykeneviä päättämään itse. Muutenkin varsin hullua ajatella, että alle 18-vuotias voisi itse päättää sukupuolenvaihdoksesta, jos lainopillisesti hänen ei katsota omaavan tarpeeksi harkintakykyä ostaa alkoholia, ajaa autolla, äänestää tai hankkia aseenkantolupaa.

"Charlie"
"Charlie"
8

Edes 21v ikä ei nykyajan mokutetuille nuorille ole riittävä ikä ratonaaliseen päätökseen sukupuolenvaihtoleikkauksen tekemiseksi, leikkaus on peruuttamaton eikä tapahdu ilman haittavaikutuksia.

hoitoon ja äkkiä
hoitoon ja äkkiä
8

Sukupuolta EI VOI VAIHTAA.
Pitääkö vääntää rautalangasta,
SUKUPUOLTA EI VOI VAIHTAA.

Karri N
Karri N
8

Kovin monet libtardit aivopesevät lapsensa eri sukupuoliseksi, jos lapsi on vaikka vahingossa leikkinyt eri sukupuolen leluilla tai vaan itse haluaisivat että lapsi olisi tras.

Useammasta kohtaa lukenut tuota katumusta, itsemurhia ja psykologilla käyntejä.
Lapsi on tabula rasa, antaa hänen kasvaa oikein ja jos aikuisempana ei ole tyyttyväinen, niin vaihtakoon sitten. Omilla rahoillaan kustantaen!

juuda
juuda
8

onko samelille jo tehty lobotomia vai onko se vasta tulossa?

Realisti
Realisti
8

Vihreät ovat kaikki mieleltään sairaita ja pitäisi lukita suljetulle, turvallisuussyistä.

Röhkäle
Röhkäle
8

Vihreät ja vihreiden nuoret yrittävät tuhota kaiken hyvän maailmasta. On suorastaan saatanallisen sairasta että vihreiden nuorten pj yrittää tuhota perinteiset perheet ja lapset. Arvokkaimmat aarteet mitä tässä maailmassa on.
Vielä 1970 luvulla tuollaisista puheista olisi seurannut sakin hivutusta. Nykyään Trilateraalisen komission komentelema Sipilän hallitus ja suurin osa eduskunnassa maleksivista kusipäistä ovat mukana tuollaisessa yhteiskunnan tuhoamis kampanjassa.
Olisi hyvä olla taho joka tutkisi kansanedustajien ja puoluiden rahaliikenteen. Kuinka paljon Soros ja Rothschild, Goldman Sachs, J.P. Morgan ja muut murhaajat maksavat heille yhteiskuntakokeilun toteuttamisesta.

juha.
juha.
8

No, korjauttaisivat nyt ensin ne omat aivonsa. Siis aivonsa, eikä ”aivonsa”.

Putte
Putte
8

Eipä se sukupuoli millään leikkauksilla ja hormonihoidoilla muutu. Nää transsukupuoliset on vaan sairaita ihmisiä jotka tuhoavat lisääntymiselimensä jotta saavat näytellä ja leikkiä olevansa jotain muuta kuin oikeasti ovat.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään.
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään.
8

Vihreet on kyllä sairaita.

mike
mike
8

Kuka näitä sameleita oikein siittää?

CFF
CFF
8

Vihreiden puheenjohtaja Touko Aalto ja presidenttiehdokas Pekka Haavisto kannattavat tätä ihmissilpomista koska eivät irtisanoudu kyseisestä kannanotosta. Onko vihreät idiootit jo järjestämässä marssia ihmissilpomis ”oikeuden” puolesta? Kuinka monta julkista suojatyöpaikkaa irtoaa tällä kannanotolla?

Veijo Hoikka
Veijo Hoikka
8

Toivon, että myös vihreiden puheenjohtajisto lukee asiantuntijan näkemyksen asiasta:
http://mustaorkidea.blogspot.fi/2018/03/musta-orkidea-eli-helvettiin-ja-takaisin.html

huugo
huugo
8

Tuo lähentelee jo sitä että passitus niuvaan on tosiasia.Tämä sosiaalinen media on siitä jännä että siellä pääsee ääneen myös mielenterveydeltään epävakaat. Ja kopin ottaa moni muu hullu ja sitten se lähtee vyörymään. Hullujen ajatuksista tulee suvakkimedioissa mediakelpoista koska esim. YLE:llä osa ”toimittajista” posii mielialalääkkeitä ja silloin ajatukset eivät voi olla tästä maailmasta. Kyllä mm.Pressikulbi edustaa tätä, mieletään epävakaan tilalle valittiin juontamaan vielä epävakaampi. Ja vielä äärifeministi niin puoluettomuudesta ei kyllä voida puhua.

Mie
Mie
8

Johan on jutut ja eikös tuosta oikein mielenosoituskin pidetty.
Vihreissä ja vassureissa olisi todella paljon korjaamista..lähinnä psykiatrisen hoidon piirissä..

JK
JK
8

Ei mene kovin pitkään kun tämä sairas aatos toteutetaan Suomessa. Nyt kouluissa opetetaan jo pienille, kypsymättömille lapsille propagandaa erisukupuolisuudesta, siitä yritetään leipoa normaalia, aivan samaa aivopesua kuin Pohjois-Koreassa, vain aihepiiri on eri.
Tämä on kertakaikkiaan sairasta, sen siunaa Tarja Halonen ym. feministi-idiootit julkisuudessa, välittämättä vähääkään kohteena olevien lasten tulevaisuudesta, vaikka ovat olevinaan juuri siitä huolissaan. Jotain ratkaisevaa täytyy tapahtua ja pian.

Esinahkurin orsilla
Esinahkurin orsilla
8

Shalom! Samat tahot, jotka vaativat juutalaispoikien ympärileikkauksen kieltämistä, vaativat kuitenkin myös sitä, että pojilta voitaisiin leikata kokonaan munat pois.

Nelli-Akseli Ala-Säkkinen
Nelli-Akseli Ala-Säkkinen
8

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.