Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.
Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.
Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.
Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.
Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.
Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.
Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.
Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.
— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.
onko rättipäiden taisteluhuutoa kuulunut?
Islamistit ja hurrit suomesta helvettiin.
Minkätakia hurrit ?
Tämä maa on suomi eikä ruotsi.
Kaj, koska Silmäpuolta niin ahdistaa ja vihastuttaa ja se on kaikki hurrien syytä kun ei parempaa keksi.
Ainoa ongelma on että samalla lailla kuin hurrinkieliset ja suomenkieliset taistelivat rinta rinnan ryssiä vastaan tulevat kansallismieliset edelleen seisomaan rinta rinnan ja siinä omiaan vastaan kääntyvät petturi silmäpuoletkin joutuvat omien uhkailujen toteutumisen sijaan itse teloitetuksi.
Etpä tiedä kyllä suomen sodista yhtään mitään jos kerrot että hurrit taisteli suomen rinnalla sodissa.
Tiesitkö edes miten ruotti kohteli suomalaisia evakkoja, ei pitänyt edes ihmisinä vaan rottina.
Otetaampa vielä esiin vuosi 2015 kun ruotsi oikein busseilla toi suomeen yli 30.000 islamistia, täällä kun joskus sota syttyisi te, punikit ja ruotsin persettä nuolevat juoksitte kyllä isienne maille.
Näkyy olevan rantaruotsalaisilla rusketus nykyään kunnossa.
Huonosti opetettu koira kun ei polvistunut. Siispä lopetettava heti, jos vain kuetaja jää jäljelle kansallismielisten jälkeen.
Olen katsonut tuon videon muutamaan kertaan ja edelleenkään en näe koiran pysäyttävän pakoon juoksevaa mustaa. Koirahan juoksee rinnalla kuin omistajan kanssa lenkillä, vasta sitten kun poliisi on kaatanut jo mustan maahan käy koira jalkaan kiinni.
Helvetin hyvä uutinen, että musta puukkohippailija pantiin katuun mutta uutisoida voisi todenmukaisestikin. Tässä mennään hieman samalla tavalla kuin valtamediassa, uutisoidaan mutta jätetään tosiasiat kertomatta tai kerrotaan mitä toivottaisiin tapahtuneen. Valtamedia ei kerro pakenijan etnisyyttå ja taas JOKAINEN vaihtoehtoisista medioista hehkuttaa kuinka koira pysätti pakenijan, voi vittu tätä uutisointien manipulointia!
On kaksi eri asiaa. Suomen ruotsalaiset ja Ruotsin ruotsalaiset. Appiukkoni oli Suomen ruotsalainen. Hän haavoittui sodassa samoin niin kuin isänikin, joka oli umpi suomalainen. Älkäämme hurritelko Suomen ruotsalaisia. He ovat suomalaisia. Rkp-puolueena on vain jotenkin joutunut sivu-/harharaiteille. Olen ilmineerannutkin, jotta Rkp on nykyään yhtä kuin ruotsalainen kommunisti puolue. Niin viher-vasemmiston alaisuudessa puolue on.
Juu, lopetan heti kun suomihurrit lopettaa suomalaisille vittuilun..ei kannata pidättää hengitystä sitä ootellessa.
Oma suku tulee kokonaan Karjalasta joten en tajua yhtään hurrien tai suomihurrien symppaamista.
Sukuni myös soti kolmessa sodassa, kaikki palasi ei yksikään loukkantunut, ja on kyllä tietoa suvulta mitä nuo ruotsalaiset sodassa teki, raukkoja surkimuksia.
Toiseksi, koira ei pysäyttänyt läpsyä vaan poliisi, koira kävi vasta maassa makaavan kimppuun.
Olisi hiukan poliiseilla koirassa koulutettavaa sillä koiran pitää heti hyökätä vihollisen kimppuun,ei hölkätä perässä ja odottaa kun vihollinen kaadetaan.