Mainos:

Vasemmistoliiton Andersson ja Arhinmäki kokevat vaalikoneiden kysymykset liian vaikeiksi

Päivitetty 24.3.2019, Julkaistu 22.3.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Kansanuutiset kertoivat tänään vasemmistoliittolaisten "tekijähenkilöiden", Paavo Arhinmäen ja Li Anderssonin ongelmista vaalikoneiden täyttämisessä. Andersson kertoo törmänneensä kysymyksiin, joita ei ymmärrä.

"Kuka ne ymmärtää, jos ei edes puolueen puheenjohtaja"- Li andersson

Andersson on ilmeisen happamana esimerkiksi Yleisradion vaalikoneelle, jossa yksi väittämä kuului: "Nyt tarvitaan järeitä keinoja kansalaisten aseman parantamiseksi". Se voi Anderssonin mukaan tarkoittaa ihan mitä tahansa ja puheenjohtaja pohtiikin, kuka vaalikoneiden kysymyksiä voi ymmärtää, jos ei edes vasemmistoliiton puheenjohtaja.

- Kuka ne ymmärtää, jos ei edes puolueen puheenjohtaja, Andersson kysyy Kansanuutisten artikkelissa.

"Joutuu aidosti miettimään, miten ihminen, joka on kanssani samaa mieltä, tulkitsee kyseisen kysymyksen" - Paavo arhinmäki

Vasemmistoliiton ex-ministeri ja niinikään ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki myöskin kritisoi vaalikoneiden kysymyksiä ja niiden asettelua. Hänen mukaansa ne voivat tarkoittaa mitä tahansa.

- Kysymykset on monissa koneissa laadittu kohtuullisen huonosti ja moniselitteisesti. Joutuu aidosti miettimään, miten ihminen, joka on kanssani samaa mieltä, tulkitsee kyseisen kysymyksen, Arhinmäki harmittelee.

Mainos:

Lähde: Kansanuutiset

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

17 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Hähää.
Liiman haistelulla on seurauksensa.

Jouni Kaskiharju Eduskuntaan Uusimaa 52
7 years ago

Kun poliitikko saa eteensä kysymyksen, eikä löydä siihen vastausta millä kusettaisi mahdollisimman montaa äänestäjää, hän jättää siihen vastaamatta ja väittää sitä vääräksi kysymykseksi.

Itse olen vastannut jokaiseen mihin olen linkin saanut ja jopa perustellut vastaukseni. Mutta minulla ei olekaan mitään hävittävää, vain voitettavaa.

Tehdäänkehitysmaayhdessä
Tehdäänkehitysmaayhdessä
7 years ago

Jotain yhtäläistä äänestäjillään. Luku-ja kirjoitustaito, puhumattakaan luetun ymmärtämisestä , prakaa.No, syy ja seuraus asioista on turha mainita ja jos Tatu Vanhasesta puhut olet …….

USA:ssa poliisi ei ymmärrä mikä on yksityinen alue saatikka maanomistajuus.

USA:n poliisi pyrkii keräämään kansalaisten nimiä vaikka laki ei sitä salli sekä häiritsee kotirauhaa tunkeutumalla yksityisalueelle aseistettuna.

https://www.youtube.com/watch?v=6S-tiZHafP4

Heps Kukkuu
Heps Kukkuu
7 years ago

Suomessa poliisi saa tehdä mitä vaan missä vaan milloin vaan miten vaan kelle vaan kuinka paljon vaan ilman rangaistusta vaan.

Lobbari
Lobbari
7 years ago
Reply to  Heps Kukkuu

JUURI NÄIN.

Oikeassa on
Oikeassa on
7 years ago

”Nyt tarvitaan järeitä keinoja kansalaisten aseman parantamiseksi”.

Toihan on täysin ympäripyöreää joka voi todella tarkoittaa ihan mitä tahansa. Populismikortti heiluu valtapuolueilta jos laittaa kyllä ja pienpuolueilta jos laittaa ei.

En äänestä Litä mm. maahanmuuttokritiikittömyyden takia, mutta oikeassa hän on tässä, ja hakkaa kyllä nopeaälyisyydessä jopa suurimman osa poliitiikoista saati tavisjampoista. En naureskelisi Lin mielipiteitä tässäkään

Kolleke Fun Fest
Kolleke Fun Fest
7 years ago
Reply to  Oikeassa on

No pahoitteluni jos todella mielestäsi Li hakkaa älynlahjoissa kenenkään tai minkään muun kuin väsyneimmän matun. Ei ole mairittelevaa jos olet millään tasolla syönyt hänen läpinäkyvän roolinsa.

Li ei ole osoittanut omaavansa mitään muuta kuin hysteerisen pakkomielteen ja xenophilian.

Minä näen asian niin että jokainen joka fanaattisesti uskoo marxismiin, kommunismiin ja multikultiin ei hakkaa muuta kuin lasolia huuleen ja liimaa nenuun.

Sori siitä.

Kokoomuskommunismi on tuhoisaa
Kokoomuskommunismi on tuhoisaa
7 years ago

Hyvinvointioikeusvaltioon ja sopimusyhteiskuntaan uskova ei ole marxisti eikä kommunisti. Enempi sitä on uusliberalistinen kapitaalikommunisti eli sosiaalikapitalisti, kokpanssi joka yksityistää yritysten ja niiden omistajien voitot, mutta sosialisoi tappiot(eurokriisin pankkituet ym.), kulut mm. palkkakulut(yritysten palkkatuet, työllistämispalkkiot, sosiaaliturva/työttömyysturva+9€ alipalkkauksen jatkeena, ilmaiset työkokeilut ja työharjoittelut ym.) sekä ympäristörikokset(Talvivaara jne.). Lisäksi nämä pitävät hyvinvointivaltiota ja sen peruspalveluita ja kansallista omistusta(vertaa Norjan kansallistettuja öljyntuotantoa) sosialismina, joka pitää yksityistää ja myydä ulkomaille ”Sammonryöstö”.

Kokoomus on siirtämässä sosiaaliturvaa nälkäisten, köyhien, huono-osaisten, pienituloisten ja työttömien tukemisesta yritysten, omistajien ja muun kermapersluokan tukemiseen. Esim. Orpon, Bernerin, Sipilän autoveron poisto ja siirtyminen sen sijaan tienkäyttömaksu-tasaveroon esim. 10€/100km on suora tuki varakkaille ökyautoilijoille, jotka säästävät autoverossa kymmeniä tuhansia euroja, ja jonka veromenetykset valtiolle keskimäärin 3 600 euron autolla ajava suomalainen autoilija kompensoi maksamalla autoilun lisäkulun tienkäyttömaksun, joka on tasavero 500 tai 3 600 euron auton omistajalle tai 200 000 Teslan omistajalle, joka hyötyy autoveron poistosta kymmeniä tuhansia. Tuemme siis kermisten ökyautoilua.

Lin yltiöhumanismi maahanmuutossa on haitallista maallemme, mutta yhtä haitallista ja samaa haittamaahanmuuton maahantuontia harrastavat lähes kaikki puolueet. Erityisesti kokoomus tekee suvakismistaan vielä bisnestä eli miljardien eurojen pakolaisbisnestä veronmaksajien laskuun. Oxfordin yksi maailman johtavista kehitysmaiden asiantuntijoista Paul Collierin mukaan pakolaisten auttaminen heidän kotimaissaan ja lähimaissa omassa kulttuuripiirissään esim. Pohjois-Afrikan pakolaisleireillä on 135 kertaa tehokkaampaa kuin Eurooppaan tuominen. Eli länsimaat voisivat auttaa 135 oikeaa pakolaista(nuoret puunatut elintasosurffarit eivät pakolaisleireille edes hakeudu) heidän omissa maissaan samalla rahamäärällä minkä yhden pakolaisen ylläpitäminen Euroopassa maksaa.
Hän uskoo, että eliitti johtaa vastuutonta ja epäeettistä maahanmuuttopolitiikkaa, jossa autetaan vain muutamia monien kustannuksella. Hänen mukaansa EU:n tulisi sulkea rajat ja tehdä investointeja lähialueilleen.

Kokoomus tietää että pakolaisten tuottaminen Eurooppaan, EU:hun ja Suomeen on 135 kertaa parempaa bisnestä omille eturyhmilleen veronmaksajien piikkiin. Jopa mamujen sosiaaliturva on 4.4 kertaa parempaa ja siitäkin osa palvelujen mm. yksityisen hammashoidon, oikeusapupalvelujen, edunvalvojien ym. kautta katoaa kokpanssieturyhmien taskuihin muiden menojen lisäksi. Ei ihme että veronmaksajien tukemien Mogadishu-Teslojen määrä firmojen pihoissa sen kun lisääntyy. Niitä tuetaan sun ja mun verorahoilla. Uusi Teslatuki Sipilän aiemman 500€/kk Teslojen energiatuen jälkeen.

Ja uusimpana ehdotuksena EK lue kokoomus haluaa Jyri Häkämiehen suulla Suomeen ensi hallituskaudeksi 2019-2023 vielä vähintään 20 000 – 35 000 kaikkien alojen mamu-moni”osaajaa”, joiden palkkakuluista 70% halutaan SOSIALISOIDA yrityksiltä veronmaksajille palkkatuella. Orpo ja Mykkänen ovat näyttäneet vihreää valoa Häkämiehen sosialismiehdotukselle. Sitä EK tai kokoomus eivät kerro, miksi osaajien palkkoja pitää tukea, ja vielä 70%:n palkkatuella. Kokoomuskommunismi etenee!

juuri näin
juuri näin
7 years ago

Mitä tähän sanoisi enää, täyttä faktaa.

NähtyOn
NähtyOn
7 years ago
Reply to  Oikeassa on

Kyllä hävettäisi jos edes olisin sanonut kännissä puolet tuosta mitä kirjoitit. Mene nurkkaan häpeämään.

juha.
juha.
7 years ago
Reply to  Oikeassa on

Kyllä, käsite: ”Parempi väkivalta” ja ”Meillä on tilaa!” kyllä osoittavat sen, että asiapohjalla ollaan ja varsinkin kovaa ”numeron murskaamista” on harjoitettu syystä, että Suomi pystyy ja kestää harjoittaa Lin ja hänen puolueensa ajamaa politiikkaa. Vasemmistoliiton ja vihreiden aikaa sitten tämän maa planeetan jättänyt ”yhteisten asioiden hoitaminen” perustuen tämän maan ja koko mantereen tosiasioihin perustuviin politiikkaan voi erottaa ainoastaan maalikameralla.

Herjaaminen on herjaamista, mutta jos nk. asiaperusteet huitelevat jossain utopistisissa atmosfääreissä, ei silloin voi kuin ihmetellä sitä mitä siitä olisi seurauksena kun nuo kaksi puoluetta voisi suvereenisti vastata Suomen harjoittamasta politiikasta.
Se on ainakin varmaa, että kanta suomalaiset kuolisivat ensimmäisiksi!

Lobbari
Lobbari
7 years ago

Ylen” koneessa” oli sekin mielenkiintoinen elementti,jotta pystyi täyttämään vain jos antoi ylläpitäjälle oikeuden muokata vastauksia.Siksi en täyttänyt lainkaan,kun osasin lukea myös säännöt.

Bolshevistinen YLE?
Bolshevistinen YLE?
7 years ago
Reply to  Lobbari

Tuo kannattaa muistaa. Kun valhemedia sitten julkaisee ”empiiriset tulokset” siitä, miten koko maa haluaa vain islamia ja vassari -totalitarismia, voidaan heidät paljastaa tässäkin asiassa. Että ovat itse tulokset haluamikseen. YLE – kusetettavien kustantama kusetuskoneisto.

Logiikka ja vassarit - toistensa vastakohtia?
Logiikka ja vassarit - toistensa vastakohtia?
7 years ago

Ruotsissa vassarit piirittivät Tukholman moskeijan ”suojellaakseen sitä väkivaltaisilta oikeistoradikaaleilta”.

http://www.friatider.se/1500-v-nsteraktivister-i-m-nsklig-ring-kring-stockholms-mosk

Aivan kuin sanoisivat että ” rakastamme sitä miten muslimit murhailevat tuhansia kristittyjä joka vuosi, toivottavasti muslimien maine paranee jotta voivat jatkaa kristittyjen polttamista kirkkoihinsa ympäri maailman”?

Eivät ilmeisesti tajua että heille voi käydä kuten vassareille Libanonissa – heidät teloitetaan tai laitetaan maksamaan dhimmi-veroa orjina, kunhan näitä hyödyllisiä idiootteja ei enää tarvita?

Tolkku takas
Tolkku takas
7 years ago

Kokoomuksen gallupkannatus lähestyy 15%:n haamurajaa ja SDP on 23%:ssa sekä perussuomalaiset 17%:ssa ja kahden jälkimmäisen kannatusluvut ovat vielä nousussa, kokoomuksen laskussa. Kepu kyntää 13%:ssa.

SDP (23-24%), PS (17-18%), VAS (10%) ja KD(5%) 55-57%:n tolkun hallitusvaihtoehto on jo mahdollinen, jossa ajetaan ns tavallisen kansan eli työläisten ja maahanmuuttokriittisten tolkun kansalaisten politiikkaa ilman vihreitä ja RKP:tä, jotka ovat myös porvarillisia mamutuspuolueita kokoomuksen, kepun lisäksi.
Antti Rinne pääministerinä, Jussi Halla-aho valtiovarainministerinä, Laura Huhtasaari sisäministerinä ja Li Andersson työ- ja sosiaaliministerinä Suomi nousuun. Faktaa on että demarien kannattajista enemmistö on työläisväestöä, joka on maahanmuuttokriittistä. Lisäksi sekä SDP että perussuomalaiset vastustavat Etan ja EU:n ulkopuolisen halpatyövoiman tarveharkinnan poistoa. Ammattilaiset ja asiantuntijat Suomeen kun pääsevät töihin jo entuudestaankin.

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7 years ago
Reply to  Tolkku takas

Li Andersson työ- ja sosiaaliministerinä olisi varmaan katastrofi, hän kun ylistää YK:n ja Suomen välistä sopparia, jossa Suomi alistuu ehdoitta ilmastonmuutoksen vastustamiseen = hyvinvointi, maaseutu ja työpaikat alas, sekä monikulttuurisuutta = palkast alas, korttelit levottomiksi, poliisivaltio ja polpo. Ja molemmista seuraa vasemmistolaisen unelma = verotus tappiin entisestäänkin.

Onko ylläolevassa näkemyksessä virheitä, kertokaa kiitos.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.