Mainos:

Turun hovioikeus piti käräjäoikeuden päätöksen voimassa: PVL lakkautetaan

Julkaistu 28.9.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Turun hovioikeus on hylännyt Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) tekemän valituksen. Valitus koski Pirkanmaan käräjäoikeuden päätöstä hyväksyä Poliisihallituksen kanne PVL:n Suomen osaston sekä siihen suoraan tai välillisesti kuuluvien alaosastojen sekä Pohjoinen perinne ry:n lakkauttamisesta.

Pohjoismaisen vastarintaliikkeen Suomen osasto sekä siihen suoraan tai välillisesti kuuluvat alaosastot ja niiden toiminta tulee siis lakkauttaa.

Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen mukaan Poliisihallitus tutustuu tarkoin päätöksen sisältöön. Tämän jälkeen arvioidaan sen vaikutuksia.

- Poliisihallitus on laatimassa asiaa koskevia linjauksia poliisilaitoksille. Näkyvää puuttumista esimerkiksi mielenosoituksissa tehdään tilanteeseen liittyvän kokonaisharkinnan perusteella. Hovioikeus on katsonut, että toiminta tulee lakkauttaa, mikä tarkoittaa, että kaikki siihen liittyvä toiminta on lakkautettava ja yhdistyksen toiminnan jatkaminen on rangaistavaa. Tuomio ei kuitenkaan vielä ole lainvoimainen, Kolehmainen sanoo.

Poliisiylijohtaja Kolehmaisen mukaan hovioikeuden linjaus on selkeä viesti siitä, että väkivaltaisten ja avoimen rasististen järjestöjen toiminnalle ei pidä antaa sijaa suomalaisessa yhteiskunnassa.

Mainos:

Poliisihallitus nosti kanteen Pohjoismaisen vastarintaliikkeen Suomen osaston sekä siihen kuuluvien alaosastojen sekä Pohjoinen perinne ry:n lakkauttamiseksi alkuvuodesta. Kannetta perusteltiin sillä, että toiminnan katsottiin olevan olennaisesti vastoin hyviä tapoja.

Lähde: Poliisihallitus

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2016/12/09/vastarintaliikkeen-pvln-kielto-etenee-sanoi-supon-edustaja/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

26 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jahas
Jahas
8 years ago

Perustuslakivaliokunta on katsonut ratkaisussaan

PeVL 54/2002 v, että ”hyvä tapa” on liian epäselvä ja epätarkka määritelmä, sellaisella ei voida rajoittaa sananvapautta.

Perustuslakivaliokunta

PeVL 54/2002 vp

Lakiehdotus verkkotunnuslaiksi sisälsi säännöksen, jonka mukaan verkkotunnus ei saa sisältää ”hyvän tavan” tai ”yleisen järjestyksen” vastaisia ilmaisuja. Valiokunnan mukaan sanonnat eivät soveltuneet sananvapauden käytön sääntely yhteyteen.145 Vaikka sanontoja käytettiin sananvapauden
käytön yhteydessä, niiden epämääräisyys olisi samalla tavalla ongelmallista perusoikeuksien
rajoitussääntelyssä.

145
PeVL 54/2002 vp

https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/164863/Tapio%20Puurunen%20lopputy%C3%B6%20lopullinen%202016.pdf?sequence=2

Jahas
Jahas
8 years ago
Reply to  Jahas

Jos perusoikeuksiin tehtäisiin poikkeus, niin sen pitäisi olla tarkkarajainen ja riittävän täsmällisesti määritelty. ”Hyvä tapa” ei ole sellainen.

Perustuslakivaliokunta PeVM 25/1994

– Rajoitusten on oltava tarkkarajaisia ja riittävän täsmällisesti määritettyjä. Rajoitusten olennaisen sisällön tulee ilmetä laista.
https://www.edilex.fi/mt/pevm19940025

Angry lady 666
Angry lady 666
8 years ago

Muslimit saa tappaa ja raiskata, mutta Suomalainen kun haluaa puhua näistä, hän on natsi. No vittu ollaan sitten.

Leino Kimmo
8 years ago

Ai tällaisiako tilanetita varten ( sanavapauden rajaoittaminen ja Suomen päättäjien valvonta ) takia piti VALTIOPETOKSELLA tehdä PL 118 § … kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa. ( julkinen lakitietokanta Finnlex).

Myös Kansainvälinen rikostuomioistuin piti LAHJOA; ettei kansalaiset tällaisissa tilanteissa. ( epäyhtenäinen lainkäyttö; toinen ee omaa sananvapautta; ja toisen rikosia EI voida tutkia ( PL 118 §)).

He 55/2007 esiteltiin tahallaan kansanedustajille väärillä asiakirjoilla ja senjälkeen oikeusministeri allekirjoitti ”sopimuksen” : Suomi MAKSAA ja pitää Ruanda-”oikeduenkäynnin” ja Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee toimivallattomaksi Suomea koskevissa ”yksittäistapauksissa”.

Kaikki PL 118 §:n mukaiset jutut ovat tällaisia ”yksittäistapauksia” ja tässä valossa sopimus näyttäytyy lahjontana ja PL 118 §:n ”esitöinä” estäen Kansainvälistä rikostuomioistuinta käsittelemästä Suomen epäyhtenäistä lainkäyttöä !

Nimenomaan He lain lausunnonanatajan lausuma salattiin kansanedustajilta … Rikoslakia tulee muuttaa; ettei missään tapauksessa käy niin, että kun Suomen laki on / oikeusjärjestelmä on todettu toimivallattomaksi Kansainvälinen rikostuomioistuin saa toimivallan Suomea koskevassa asiassa.

”Suomi haluaa itsenäisemmin tutkia tällaisia vakavia rikoksia”.

PL 118 § TODISTAA tämän kansanedustajille ja Kansainväliselle rikostuomioistuimelle tehdyn väitteen PETOKSEKSI !

Pl 118 § siten yhdessä He 55/2007 toimenpiteiden kanssa on VALTIOPETOS valtiopetosten tutkinnan estämiseksi . ( Jorma Jaakkolan plogi / 90-luvun valtiopetokset ).

Uudemmat petokset archive.is/kimmoleaks.fi

Usea kansanosa Suomessa siten on TEHTY ihmisoikeudettomaksi … tätä puolustamaan noussut herännyt kansanosa koitetaan kaikin keinoin hiljentää … kuten tässä näemme !

En suosi rikoksia tai yllytä sellaisiin; mutta rikosten tutkinta tulee olla tasapuolista; ja Suomessa se EI sitä ole … EOA kansliapäätös 1350/4/08 … EIT tuomarin jääviyksiä ei voida tutkia … meidät tuomitsevat on siis asetettu ”jumalan” asemaan … joiden edesottamuksia EI voida tutkia / syyttää. ( PL 118 § ).

Mihin rikokseen minä mahdollisesti syyllistyn kertoessani olevani IHMISOIKEUDETON Suomen kansalainen. ( syyteilmoitus 9.12. 2005 Valtakunnansyyttäjänvirastoon).. kirjattu diaariin 8 kuukautta myöhässä ”jumalien” toimesta ?

Ohhoh
Ohhoh
8 years ago
Reply to  Leino Kimmo

Olemme saavuttaneet Neuvostoliittoon verrattuna jo kakkostason vainossa, eli mielipiteeltään vääriä järjestöjä aletaan heittämään hautaan. Seuraavaksi ihmisiä?

On varmasti vaikeaa puuttua hallitus- ja globalistitasolla toteutettaviin skammauksiin eli petoksiin. Näillä kun on sekä miliisi, syyttäjälaitos että propagandakoneisto taskussaan. Suomi on siis konkreettisesti kovan luokan diktatuuri.

Aina voi tehdä pientä jäynää. Jos vaikkapa käyttää bottia, joka häiritsee skammaajia, jotka lähettelevät nigeria-kirjeitä, PC-huolto -kusetuksia, mielipidevaino-kirjeitä ja muita:

https://www.youtube.com/watch?v=83y0_ypA3Iw

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8 years ago

Siinähän lakkauttavat.
Maan alla ne parhaat suomalaiset perunatkin kasvaa!

Minä
Minä
8 years ago

”Kannetta perusteltiin sillä, että toiminnan katsottiin olevan olennaisesti vastoin hyviä tapoja.”

Mikä peruste tuo on. Ihan tyhjää pölinää. Väärä mielipide taitaa olla rikos ja lakkauttamisen peruste.

Vihervasemmistolaiset riehuvat ja ovat väkivaltaisia, todella väkivaltaisia ja kaikin tavoin hyvien tapojen vastaisia, mutta niistä ei hiiskuta.

Politiikkaa tuo on diktaturiassa, ei oikeutta oikeusvaltiossa.

Huomautan, että itse en kannata PVL:ää ja sen ajattelua, mutta heillä on siihen oikeus oikeusvaltiossa. Suomessa näkyvät poliisi ja oikeuslaitos olevan poliittisia instansseja.

Frlbu
Frlbu
8 years ago

Naurettava ajojahti!
Yksi peruste oli mm etnisen pohjoismaisen valtion tavoittelu.

Mitenkäs ISRAEL joka julistautui JUUTALAISEKSI VALTIOKSI?
Sehän on kansainvälisten lakien vastaista!

Nyt jos PVL lakkautetaan tilalle syntyy uusi kansallissosialistinen liike, yhdistys tai puolue.

Ja ENTÄS SITTEN?

Taas haastetaan käräjille?

Runtiti-pou
Runtiti-pou
8 years ago
Reply to  Frlbu

Eurostoliitto ok. Pohjjoismaiden valtioliitto ei

CFF
CFF
8 years ago

Nyt on pakko nostaa todellisen vastarinnan taso aivan uudelle tasolle.

Rikollinen mielivalta ymmärtää vain vallan kovaa kieltä. Tilanne vaatii nyt äärettömän kovaa todellista vastarintaa.

Sairas, ahdasmielinen poliisivaltio. Pelkkä kuori, kulissi todellisesta oikeusvaltiosta.

Tällaisen maan saa mun puolesta tuhota vaikka ydinpommeilla,.

Osaako kukaan valmistaa nk. köyhän miehen, likaisen ydinpommin.

Voitte painua vittuun pellet.

Runtiti-pou
Runtiti-pou
8 years ago

Suomi on kai kautta aikojen ollut vain jokin naurettava rapparien täivaltio

CFF
CFF
8 years ago

Yksikään nk. kansanedustaja ei uskalla edes julkisesti irtisanoutua vapaamuurarijärjestelmästä.

Kertoo kaiken miten tiukka kuristusote niillä on yhteiskunnasta.

Ennen kuin tähän juuriongelmaan puututaan ei mitään todellista muutosta parempaan yhteiskunnassa voi tulla.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Väkivaltainen antifa sen sijaan nauttii punavihertyneen poliisin huolenpidosta.

Kalergi-suunnitlelma
Kalergi-suunnitlelma
8 years ago

Demla-kommunistien ja vapaamuurari-satanistien korruptoiman oikeuslaitos.
Brysseliä kumartavien maanpetturi-vallanpitäjien Polpo ja nettikytät.

juha.
juha.
8 years ago

Siinäpähän lakkauttavat! Haluan palauttaa pikaisesti mieleen, että kuinkas kävi sen kieltolain kanssa niin Yhdysvalloissa kuin täällä Suomessakin v. 1919-1932, jonka kukkahattutädit ja Jumalan miehet ajoivat läpi. Heitä mitenkään soimaamatta, sillä hyväähän he sillä tarkoittivat, mutta unohhtivat vain sen, ettei Herran Edenin Paratiisin häädön jälkeen paholaista enää kielloilla kasvateta eikä ihmistä suitsita. Päinvastoin kotipoltto, salakapakat, viinan salakauppa, salakuljetus sekä erilaiset ”kahvilat” näkivät ”pimeän” ja nousivat kukoistukseensa muassaan tanssitytöt ynnä huorat. Poliisi oli voimaton salakuljettajien syöksyveneiden kanssa, koska kruunun kirkkoveneet eivät niille pärjänneet edes alkuerissä, jota vielä hankaloitti salakuljettajien käyttämä aseistus, jota he käyttivät ujostelematta.
Ihmetyttää vain – tai ei toisaalta – se, ettei äärivasemmistolaisia anarkisteja, jotka ovat syyllistyneet Suomessa väkivallantekoihin, murhapolttoihin, tuhopolttoihin ja pahoinpitelyihin ei kielletä, koska Vastarintaliike ei ole koskaan oma-aloitteisesti syyllistynyt fyysiseen väkivaltaan ja yleisen turvallisuuden tai Suomen lakien vastaiseen toimintaan julkisesti esiintymisellään. Päinvastoin kaiken alkusyynä ja juurena ovat polpon ”apupoliisit” eli vasemmistoanarkistit, jotka ovat ITSE provosoineet haastamalla avoimesti riitaa vastarintaliikkeen hyvin järjestäytynyttä kulkuetta, jonka syyn varjolla ITSE POLPO on saanut tekosyyn iskeä kiinni pamppujensa ja fyysisen väkivallan käytöllä vastarintaliikkeen kimppuun eli aivan kuin Ruotsissakin tämä on merkinnyt tena-poliiseille nk. ”työssäjaksamis -päivää” sen vastapainoksi, että muslimien ja somalien persettä nuollaan ja tarjotaan pullakahvit nk. ”good willinä” sekä potkitaan palloa selfieiden merkeissä, ettei vahingossakaan päästä syyttämään rasismista, vaan sen sijaan avointa rasismia voikin sitten kohdistaa valkoisiin suomalaisiin, sillä maksavathan he polpon palkan siitä edestä saavat olla paskariukuna ”kiitokseksi”.
Todettakoot, että muualla Euroopassa Antifa on terroristijärjestö listalla, mutta ei ent. presidentti Barak Obaman eikä ”killaryn”, koska Yhdysvaltain demokraattisesta puolueesta on kehkeytynyt avoimen kommunistinen, feministinen, rasistinen valkoisia vastaan, globalistinen, korruptoitunut totalitaristinen ja muslimien maailmanvaltaa kannattava rikollisjärjestö.

Kalergi-suunnitlelma
Kalergi-suunnitlelma
8 years ago

TURUN HOVIOIKEUS KIELSI VASTARINTALIIKKEEN – MIKÄ JÄRJESTÖ KIELLETÄÄN SEURAAVAKSI?

”Yle uutisoi pitkään odotetun päätöksen kansallissosialistisen Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen kieltämisestä. Uutinen Hovioikeus lakkauttaa uusnatsistisen Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen – jo toinen oikeuspäätös toiminnan kieltämiseksi ei tullut yllätyksenä, koska päätös oli jo tehty jo kauan sitten eduskunnan ja EU:n käytävillä.

Päätöksen perustelut olivat taas sitä itseään eli poliittisena uhkana pidetyn toimijan laillisten näkemysten pitäminen rikollisena. Esimerkiksi Suomen laki ei kiellä ”rasismia” puhumattakaan siitä, että se pitäisi laittomana tieteellisten tosiasioiden esittämistä. Silti Turun hovioikeuden perusteluissa käytettiin juuri näitä argumentteja, jotka eivät ole lain ja tosiasioiden suhteen valideja:

Hovioikeus katsoo käräjäoikeuden tavoin, että PVL:n toiminta on lain ja hyvien tapojen vastaista, joten varoitus ei ole riittävä toimi. Hovioikeus perustelee päätöstä muun muassa sillä, että yhdistys ei pidä kaikkia ihmisrotuja samanarvoisina, ihannoi fasismia, on juutalaisvastainen ja loukkaa seksuaalivähemmistöjen oikeuksia.

Ihmisroduissa on kiistämättömiä eroja ja esimerkiksi aasialaiset ovat eriarvoisessa asemassa pikajuoksussa, sillä Länsi-Afrikasta peräisin olevat urheilijat ovat perimältään maailman nopeimpia ihmisiä. Aivan samoin yleisälykkyyttä mittaavat älykkyystestit ovat osoittaneet, että valkoiset ja aasialaiset pärjävät niissä keskimäärin paremmin kuin mustat. Suomen laissa ei ole myöskään kriminalisoitu ”fasismin ihannointia”. Vastaavasti tosiasioiden kertominen juutalaisista on täysin laillista, mikäli sivistysmaa toteuttaa sanavapautta. Lisäksi seksuaaliovähemmistöjen oikeuksia ei loukata sillä, että kerrotaan mm. homoyhteisön ongelmista kuten homojen moninkertaisesta itsemurhariskistä ja eksentrisestä päihdekulttuurista.

Kaikki Turun hovioikeuden perustelut ovat pohjimmiltaan poliittisia, jonka tarkoitus on poissulkea yhteiskunnallisesta kansalaisvaikuttamisesta ne, jotka eivät kannata poliittisen eliitin ideologiaa.

Hovioikeuden päätös herättää kysymyksen, ketkä DEMLA-JURISTIT, SUOMALAISVIHAMIELINEN POLIISIJOHTO JA MAAN PETOKSELLINEN POLIITTINEN JOHTO haluaa panna seuraavaksi kieltolistalle. Nyt kun pää on avattu liukuvalla pinnalla, kieltopäätökset saattavat koskea seuraavaksi ns. miedompia liikkeitä, jotka eivät kannata EU:ta ja vastustavat elitiin organisoimaa maahanmuuttoinvaasiota.

Tämä kaikki lakivenkulointi on kuitenkin turhaa, sillä korruptoituneet tahot eivät voi kieltää ideaa, jonka aika on tullut. Kertoo jotain maamme johdon paniikkitunnelmista kun muutaman sadan ihmisen muodostama vaihtoehtoliike saa sen ylireagoimaan hysteerisillä kieltopäätöksillä. Kansa tulee väistämättä heräämään ja silloin kansantuomioistuin tulee tuomitsemaan kansanviholliset, jotka sortavat omaa kansaansa.”

http://ylewatch.blogspot.com/2018/09/turun-hovioikeus-kielsi.html

Jeppes
Jeppes
8 years ago

”Hovioikeus perustelee päätöstä muun muassa sillä, että yhdistys ei pidä kaikkia ihmisrotuja samanarvoisina, ihannoi fasismia, on juutalaisvastainen ja loukkaa seksuaalivähemmistöjen oikeuksia.”

Tiedän erään uskonnollis-poliittisen maailmanlaajuisen liikkeen jossa nämä kriteerit täyttyvät kirkkaasti. Silti virkavalta ei tee yhtään mitään tämän liikkeen kieltämiseksi suomessa.

Ohhoh!
Ohhoh!
8 years ago
Reply to  Jeppes

Veit sanat suusta! Ja miksi PVL halutaan lakkauttaa? Miksi se on olemassa? Tämä on verifioitava, kova fakta:

”EU:n juutalaisten kattojärjestö julistaa; ”teemme yhteistyötä muslimien kanssa tuhotaksemme valkoihoiset”.
Puolassa tunnistetaan imperialistisen sosialismin miekka, koska siellä se vallitsi vielä 1980 -luvulla:

https://justice4poland.com/2015/09/09/the-jewish-war-on-white-europe/comment-page-1/

”In every European country local newspapers, local broadcasters, local councils and community organisations, major broadcasting networks and the mainstream media are silent about the true impact and real sources of the huge invasion and assault on Europe now taking place.

All this under the cover of a news blackout of any discussion as to it’s real outcome and effect. Yes, they will sometimes make a play of seeming not to let them in for the benefit of the media.

Yes, we see the pictures of the boats bringing tens of thousands of people in ever week, but it is all sold us to as some sort of wonderful Christian and humanitarian act endorsed by people like the Marxist Jew-loving traitor pope in Rome, while on the other hand the great reassuring celebrities, commentators, news anchors, comedians and figures of broadcasting behave as if nothing serious is happening at all, or at least nothing to worry about and it is life as usual, the big party of debt-funded, modern, free, multigender, multiracial, diversity wonderment just goes on.

Meanwhile the Judaised Judaeo-Christian churches and schools implore the faithful to ‘welcome the stranger’ ‘turn the other cheek’ ‘love thy neighbour’ and presumably just die out to make way for them..”

Runtiti-pou
Runtiti-pou
8 years ago
Reply to  Jeppes

Minä tiedän erään toisenkin

Runtiti-pou
Runtiti-pou
8 years ago

Aktiiveja on ehkä vähän,toistaiseksi, koska jäseniä painostetaan viranomaisten taholta ja aate vaatii kaiken aivopesun keskellä älyä ja itse hankittua tietoa. Myös on kyse pelottomista ja itseään puolustamaan kykenevistä miehistä. Eräänlainen SA siis. Kuitenkin liikehdinnällä on paljon laajempi tuki ja kaikupohja, mistä ponnistaa. Ja onhan kyse ainoasta kansasta nousseesta jutusta, joka ei siis ole eliitin solutusjuttuja tai ylhäältä tiputtamaa kakkaa

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Politiikassa eletään nyt röyhkeän omaneduntavoittelun, pinnallisuuden, tekopyhyyden, kieroilun, valehtelun, manipulaation, liioittelun, hysterian, riitelyn ja rajujen selkäänpuukotuksien aikaa. PVL:n kielto on yksi ylilyönti muiden seassa ja sikäli bensan heittämistä liekkeihin, että 9/11-iskuista alkanutta lisääntyvän valvonnan, kontrolloinnin ja poliisivaltiokehityksen etenemistä pitäisi pikemminkin jarruttaa kuin kiihdyttää jyrkillä päätöksillä. Nyt vaadittaisiin sitä oikeaa suvaitsevaisuutta eli toleranssia, mutta ei — joka puolella huudetaan nollatoleranssia melkein kaikelle korrektista poikkeavalle erityisesti silloin, kun vihervasemistokokoomus ei siitä pidä.

Tilanne heikkenee kaikissa länsimaissa. USA:ssakin eletään poliittisesti hyvin kireitä aikoja, mikä heijastuu mm. korkeimman oikeuden tuomari Brett Kavanaughin tuskien taipaleena virkaansa, koska sikäläinen vasemmisto on sabotoinut sitä erittäin likaisella #metoo-tyyppisellä kampanjalla. Niinpä USA:n jako patrioottisiin konservatiiveihin ja globalistisiin arvoliberaaleihin jyrkkenee koko ajan. Sama kehitys jatkuu tietenkin Suomessa ja on osin pidemmällä ja ikävä kyllä globalisteille edullisempi — kiitos EU:n vahvan taustatuen.

Kukaan ei nyt odota tämän kehityksen päättyvän hyvin ja jokainen on melkeinpä pakotettu valitsemaan puolensa.

Elke Hari
Elke Hari
8 years ago

”väkivaltaisten ja avoimen rasististen järjestöjen toiminnalle ei pidä antaa sijaa suomalaisessa yhteiskunnassa.” Ilmeisesti sitten väkivaltaisen ja piilorasistisen järjestön, kuten Antifan toiminta on täysin lain mukaista. Rotujen sekoittaminenhan se vasta rasistista onkin, koska se hävittää kaikki rodut maan päältä ja luo vain yhden sekarotuisen rodun.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago
Reply to  Elke Hari

”ANTIFAN JA PUNAVIHREIDEN POLIITIKKOJEN KIELTOPROJEKTI KUSI REISILLE TAMPEREELLA”,
http://ylewatch.blogspot.com/2018/09/antifan-ja-punavihreiden-poliitikkojen.html

Valtamedia ei salannut
Valtamedia ei salannut
8 years ago

Kukaan taas tiedä mitään. Pvl ei ole edes mikään isänmaallinen vaan suomea ruotsin vallan alle havitteleva, ruotsista johdettu järjestö. Ei nuo kollit itsekään, eihän he terävimpiä kyniä ole. Hienoa vaan kuulua johonkin niinkuin Eerolankin sihteeri joskus 2011 ajatteli , se keskustapuolueen tai erotettu.

Mutta kyllä nyt persuna ja kaikkia BV sinne päin olevia harmittaa,. Odineita jne. Huhtasaari antaa varmaan lausunnon. Tuo feministinen uranainen.

Anna
Anna
8 years ago

Siis tämä lakkautettiin hyvien tapojen vastaisena, mutta meilläpä kakanvihreä kansanedustaja on kusettamalla kansaa kerta toisensa jälkeen käyttäytynyt rajusti hyvien tapojen vastaisesti ja saa jatkaa. Tämä pakaraporari kun ei muutenkaan saa aikaan mitään muuta kun kourallisen lämmintä spermaa pieremällä. Kepunretkut antaa tukensa ja ylikypsä ihmisroska maksaa 200 € takaisin niin jatkumo on taattu. Mutta pvl on mahdollisesti käyttäytynyt hyvien tapojen vastaisesti tai on aikeissa mahdollisesti joskus näin käyttäytyä niin sehän pitää lakkauttaa. #vihapuhe

T.P
T.P
8 years ago

Nyt pitää sitten kieltää Antifa, ympäristöterroristit nekin ovat hyvän tavan vastaisia. Suomessa saa silppoa pienten lasten sukupuolielimiä mutta sulla ei saa olla mielipidettä, sairaaksi on Suomi mennyt EUn liittymisen jälkeen. Ennen pokkuroitiin venäjälle nyt globalisteille joiden tarkoitus on imeä kuiviin koko Suomi ja nämä maanpetturit toteuttavat sitä kokoajan kiihtyvään tahtiin. Mitä tekee suomen kansa? Istu sohvalla ja määki, joskus kirjoittaa vihaisia nettiin, muuten ei kiinnosta ennen kun kolahtaa omaan nilkkaan. LAMPAITA 99,9%

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.