Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.
Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.
Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.
Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.
Suomi antaa avoimen tukensa
Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.
Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.
Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.
Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa
Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.
Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.
Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.
Suvakit ja maahantunkeutujat ovat kovia huijaamaan.
Kauankohan kestää, että valkoinen suvakkivaimo ottaa turpaansa tuolta iloiselta veikolta? Tuskinpa kovin pitkään, sillä nuohan eivät arvosta ”vääräuskoisia” naisia ollenkaan, vaan pitävät niitä huorina joille saavat tehdä mitä lystäävät.
Perkele!!!
saisi kyllä käyttää kovempiakin voimasanoja,,, nyppii niin maan peruullisesti……..##############
Vuosia vanha video.
Nyt perkele ei jaksa enää! Lukekaa tätä foorumia ei ole kontrolloitu oppositio! ja juutalaisuus on ainoa uskonto joka ei usko kuoleman jälkeiseen elämään ja juuri siksi he piilottavat kaikkien nähtäville mailmamme kartan ym ym ym! Toki elämän mittainen aivopesu on tehnyt tehtävänsä!!!
https://ifers.123.st/
https://www.youtube.com/user/hangman1128/videos
https://www.youtube.com/channel/UC4ug8mhESP_XBNntUStpNXg/videos
https://www.youtube.com/user/thc682132/videos
https://www.youtube.com/channel/UC0_CSKUIVVFlfocgezQEBDg/videos
https://www.youtube.com/user/waykiwayki/videos
https://www.youtube.com/channel/UCNClz5_r0LrFH8TwjIt2zKA/videos
Ja en en tiedä minkä muotoinen mailmamme on mutta siitä olen varma ettei ainakaan pallo herra kirjoittajan kannattaa perehtyä asiaan pitempään!! Itsekin pidin asiaan vuosia ihan huuhaana ja aina välillä palasin asian pariin ja se hetki kun tajuat kuinka hulluja valheita ja SUURIN valhe mailmamme muoto on niin tajuat! Mutta vanhemmat ihmiset ainakin ovat liian kauan aivopestyjä!!
Vuodesta toiseen vammaisia lampaita yrittänyt herättää mutta ei nii ei!! flat earth society on kontrolloitu oppositio ja muurarit palkkaavat paljon pellejä että saavat näyttämään naurunalaiset samoin kuin hitlerin holokaustin ym muun kanssa!!!
Ja kaikki kartat ”litteästä” maasta ovat ainoastaan tehty naurunalaisiksi että vievät alku vaiheilla olevat pois totuuden ääreltä!
antartiks 24 h aurinkoa et löydä mistään muuta kuin vapaamuurarien katkaistuja pätkiä niin kutsutuista 24h ”muka” video pätkistä!!!
Usko ny saatana muutama juutalainen valhe!!!!!
Mites tähän juutalaisuus liittyy? Ei mitenkään.
Eiköhän tääki pedaroi jonku kohta ja tapa vaimonsa, sit suomen poliisi vangitsee kuulusteluja varten mutta vapautetaan jo seuraavana päivänä kas kummaa Tornion rajalla ja pari päivää siitä etiepäin tehdään etsintäkuulutus ja kun saamme tietää että on poistunut euroopasta laajennamme haun eroopan laajuiseksi.. Näinhän täällä toimitaan, pääsee nii sanotusti poliisin suojelukseen.. Tää maa on niin sairas ja korruptoitunut ettei hyvä tosi..