https://nykysuomi.com/toimittajaliitto-stt-varastaa-pienmedioiden-uutisia/
Toimittajaliitto: STT varastaa pienmedioiden uutisia
https://nykysuomi.com/toimittajaliitto-stt-varastaa-pienmedioiden-uutisia/
https://nykysuomi.com/harvinainen-muumimuki-myytiin-ennatyssummalla/
Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.
Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.
Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.
Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.
Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.
Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.
https://nykysuomi.com/google-ostaa-puolet-suomalaisen-ydinvoimalan-sahkosta-vuoteen-2049-asti/
Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.
Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:
— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.
Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.
Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.
Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.
https://nykysuomi.com/eu-pankki-sijoittaa-jopa-40-miljoonaa-euroa-ydinlampoon-suomessa/
EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
https://nykysuomi.com/nuorten-miesten-palkat-laskevat-suomessa/
Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.
STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.
STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.
— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.
Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.
— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.
Tottahan se on, että nämä viher-femakko-bolsevistien trollitehtaat (STT, YLE, HS, Almu, Keskos, jne.) pitävät yhtä ja yrittävät pysyä ainoana uutisten julkaisijoina kansan silmissä.
Nehän on jo kaikki maksettuja lehdistö- ja puoluetukien kautta. Lisäksi niille ollaan kaatamassa lisää veron maksajilta rahaa, jotta valtaa pitävien viher-femakko-bolsevistien ja myös LGBTQWZX++ -käännytys propagandan suoltamista voidaan jatkaa, vaikka kukaan ei kohta tilaa noita lehtiä.
Valtioiden hallituskoneistot ovat olleet kauan enemmän tai vähemmän suuryhtiöiden manipuloitavissa. Enää on rippeet jäljellä mistään kansalaisten intressien vaalimisesta, jota varten demokratiassa hallitus ylipäätään olisi olemassa.
Deep State on nimenomaan miljardöörien ja ääririkollisten narsistien ja korporaatioiden johtoporsaiden projekti. Se on lisännyt valtaansa suunnattomasti viime aikoina.
Tämän super-mafian toiminta käy yhä röyhkeämmäksi. Valtamedia on nykyään oleellinen osa tätä kaikki kulttuurit maan päältä tuhoavaa, kaiken kulutusrobotti-helvetiksi muuttavaa sotarintamaa kansojen itsemääräämisoikeutta vastaan. Ei siis ihme että uutisetkin ryöstetään vastoin ”omia sääntöjä” tai ”laatujournalismin ihanteita” jotka yhä useammalla taholla ovat enää kulissia ja glitteriä syvän mustan ja ruskean paskan peittona.
Korporaatiofasismissa julkinen valta sekä jättimäiset korporaatiot yhdistävät voimansa ja alkavat pakkomyydä tuotteitaan ja ratkaisujaan hallintoalamaisille, joita kohdellaan kuin firmassa lattiatason työntekijöitä. Jos ratkaisu ei maistu, niin firmasta ulos!
Perustuslaillisuus alkaa olla henkitoreissaan. Sitä on kuitenkin lupa ja velvollisuus puolustaa viimeiseen hengenvetoon asti ja sitä tuhoavat voimat voi huoletta julistaa kriminaaleiksi.
On suorastaan wanhan kunnon STT:n maineen raiskaamista se toiminta ja toimituspolitiikka, jota kyseinen huijari flafka harjoittaa verrattuna entisaikojen uutistenlukijoiden jyhkeä äänisiin miehiin ja tunnusomaoseen ”nuottiin”.
Sanoma Oy on kulttuurimarxistinen ja globalistinen paska firma, jonka kanssa ei kukaan itseään kunnioittava ihminen halua olla missään tekemisissä! Ja näinhän siinä on käynytkin!
Nykysuomelle tsemppiä toiminnassa eikä varastelusta pidä masentua tai tuntea ylitsepääsemätöntä suuttumudsta, sillä mitä muuta kuin alhaista mieltä ja kunniattomuutta voi valtamedian kusipäiltä odottaakkaan. Se saa riittää, että ME tiedämme kuinka ”maa makaa” todellisuudessa. Laatupalkinto se oli tuokin, sillä nuo valtiorahoitteiset syöttiläät eiivät kykene typeryydessään edes kylkeänsä kääntämään niin kaikkinaisen rappion vallassa ne ovat.
Journalistin ohjeet, pykälä 7:
”Myös toisen työtä käytettäessä on noudatettava hyvää tapaa. Lähde on mainittava, kun käytetään toisen julkaisemia tietoja.”
* * *
Surkuhupaisaa asiassa on se, että kun valtamedia alituisesti kehuu omaa erinomaisuuttaan, se mielellään vetoaa juuri Journalistin ohjeisiin ja niiden tinkimättömään noudattamiseen. Tällä sitten katsotaan todistetun, että valtamedian tiedotusvälineet ovat parempia ja moraalisesti korkeatasoisempia kuin mitkään muut tiedotusvälineet.
Ongelmana tässä päättelyketjussa on kuitenkin se, että valtamedia ei käytännössä noudata näitä ohjeitaan, vaan rikkomuksia niitä vastaan tapahtuu ihan jatkuvasti. Niinpä nämä Journalistin ohjeet ovat viime vuosina muuttuneet käytännössä pelkäksi tyhjäksi sanahelinäksi ilman mitään todellista katetta.
Mikäli jollekin on vielä jäänyt epäselväksi se, millä tavoin valtamedia nyt ”ihan jatkuvasti” rikkoo noita omia ohjeitaan vastaan, niin tässä muutama sellainen pykälä Journalistin ohjeista, joita vastaan valtamedia ihan jatkuvasti rikkoo:
Pykälä 8: ”Journalistin velvollisuus on pyrkiä totuudenmukaiseen tiedonvälitykseen.”
Pykälä 11: ”Yleisön on voitava erottaa tosiasiat mielipiteistä ja sepitteellisestä aineistosta. Myöskään kuvaa tai ääntä ei saa käyttää harhaanjohtavasti.”
Pykälä 12: ”Tietolähteisiin on suhtauduttava kriittisesti. Erityisen tärkeää se on kiistanalaisissa asioissa, koska tietolähteellä voi olla hyötymis- tai vahingoittamistarkoitus.”
Jokainen suomalainen, joka seuraa Ylen uutisia tai lukee isoja valtamedian sanomalehtiä, pystyy helposti toteamaan että noita edellä mainittuja pykäliä vastaan nämä mediat rikkovat jatkuvasti. Voi sanoa että rikkomuksia tapahtuu ihan päivittäin – eikä mitenkään harvinaista ole sekään, että saman päivän aikana ehtii tapahtua jopa useampiakin rikkomuksia.
Kuvaan kuuluu, että valtamedia itse ei näe tässä mitään ongelmaa. Eikä mikään instanssi puutu asiaan muuten kuin erittäin harvinaisissa poikkeustapauksissa.
Heh. Sodoma Oy omistaa STTn enemmistön ja kaikki muut suuret valemediat.. ostivat äskettäin almamedian joten hallitsee 90 %a Suomen ”wirallisesta totuudesta”.. Neukkulassa oli Pravda.. niin kuin nyt Suomessa..
AAMULEHTI kylläkin mainitsi tästä aamulla ensin lähde Nykysuomi verkkomedia, mutta nyt muokattu jotenkin kiertäen STT uutiseksi
Olikohan jostain ylemmältä taholta tullut ilmoitus, että Nykysuomea sen paremmin kuin mitään muutakaan vaihtoehtomediaan lukeutuvaa lehteä ei saa mainita lähteeksi? Lukijoille pitää siis kylmästi valehdella ja väittää lähteenä olevan STT, Helsingin Sanomat, Yle tai joku muu ”sopivaksi” katsottu taho.
Ja tämän perään sitten lätkäistään se surullisen kuuluisa ”Vastuullista journalismia” -mainosteksti logoineen.
Journalistiset ohjeet? Ex-valtamedia, nykyinen pravda-mafiamedia on paljastanut kyntensä räkänauramalla millekään journalistisille ohjeille käytännössä:
”Maalittaminen
Artikkeli mainitsee nimeltä vain dosentti Johan Bäckmanin, mutta kuvailee samalla myös joitakin muita liikkeeseen perehtyneitä – haluten saattaa nämä naurunalaisiksi. Korrektia journalismia olisi tietenkin ollut pyytää kommenttia kyseisiltä henkilöiltä, mutta sivuuttamalla nämä, jutun narratiivi säilyy rikkumattomana.
Artikkelin julkaisemisen motiivi on tuskin HS:n lukijoiden valistaminen mielenkiintoa herättävistä yhteiskunnallisista aiheista. Ei, kyseessä on valtavirtanarratiivin puolustaminen, jota Q:n kaltaiset ”häiriöt” sotkevat. On ilmiselvää että myös Jukka Hankamäen taannoinen, joskin selkeästi keskeneräinen, mediatutkimus nähtiin vastaavanlaisena häiriönä – koska Hankamäki kyseenalaisti valtavirtanarratiivin ja sen motiivit.
Valtavirtanarratiivin kyseenalaistamisella voikin olla laajamittaisia vaikutuksia.Sehän voisi jopa romuttaa politisoidun ilmastonmuutoksen ja hiilidioksiditeorian, joka muistuttaa merkittävästi enemmän uskonnollista liikettä kuin QAnon. Vai oletteko kuulleet Greta Thunbergin tai Al Goren koskaan sanovan, että tutkikaa itse ja kyseenalaistakaa kaikki? Tai milloin Al Goren ja kumppaneiden epäonnistuneet ennustukset nostetaan kriittisen tarkastelun kohteeksi?”
vastavalkea.fi/2020/06/25/helsingin-sanomat-ja-qanon-liike/
”Tai milloin Al Goren ja kumppaneiden epäonnistuneet ennustukset nostetaan kriittisen tarkastelun kohteeksi?”
Niin, ja entäs sitten vuoden 2009 Climategate-skandaali?
Tuolloinhan hakkerit onnistuivat paljastamaan useiden kuuluisien ilmastotutkijoiden sähköpostiliikennettä. Viesteistä kävi ilmi, että iso osa ”tutkimustuloksista” oli silkkaa väärennöstä. Tutkijat olivat keskenään sopineet, miten mitäkin aineistoa tulee peukaloida, jotta saataisiin aikaan ”paremmat” luvut. Ja mikäli jossain päin maailmaa oli saatu ei-toivottuja mittaustuloksia lämpötilojen suhteen, oli sovittu yhteisestä strategiasta sille, kuinka tämä ”kiusallinen” asia saataisiin pidettyä pois suuren yleisön tietoisuudesta.
Viimeistään tämä episodi osoitti jokaiselle normaalijärkiselle ihmiselle, että puheet ”ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta” ovat täyttä humpuukia, ilman minkäänlaista tieteellistä pohjaa.
Mutta mitä teki valtamedia?
Muutaman kuukauden he olivat varsin hiljaa tapahtuneesta ja koittivat saada asian unohtumaan. Sen jälkeen jatkettiin taas vaahtoamista ”ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta” ja ”hiilidioksidipäästöjen lisääntymisestä” ihan entiseen malliin, aivan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Viides kolonna on vahvoilla kansantuhon saralla suomessakin. MTV3 on tyypillinen sionistimedia joka vääristää, ulostaa sontaa, valehtelee ja selittää oman leirin cheissen hienoksi edistykseksi tms…
Konservatiivien toimesta haastaa oikeuteen vakavasta vaalipetoksesta, valtionpetoksesta ja meneillään olevasta laittomasta vallankaappauksesta he pystyvät sanomaan vain että ”Trump on pieni jäbä, mitä hän kuvittelee”.. Aivan kuin tässä olisi kyse vain jostakin banaalista pikkujutusta. MTV3 sanoo siis itse suoraan että vaalipetokset, värivallankaappaus (joita on jo toteutettu monissa maassa, nyt myös USA:ssa), törkeät rikokset joilla on kauaskantoisia seurauksia, ovat vain sitä normaalia arkea joka johtuisi siitä että ”pahis istuu presidenttinä”, ja että tästä syystä ääririkollinen ANTIFA, BLM ja muut rötösmiljardöörien rakentaman terroristijärjestöt saavat toimia vapaasti tuhoten normaalin arjen kaikilta maan kansalaisilta, että koska me olemme ”monikulttuurisuuden puolustajia”, pyhittää päämäärä keinot”.
”MTVuutiset.fi
Trumpin oikeustoimet eivät asiantuntijan mukaan pitkälle kanna: ”On aivan turha kuvitella, että korkeimman oikeuden porukka olisi jonkun presidentin talutusnuorassa”