Mainos:

Tampereen poliisi pullavarkautta selvittämässä – ”Pullia turmeltui myyntikelvottomaksi”

Julkaistu 22.2.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Hätäkeskus ilmoitti Tampereella sijaitsevassa kauppaliikkeessä tapahtuneesta omaisuusrikoksesta. Suuripiirteinen kuvaus "omaisuusrikos" varmasti räväytti paikallisen poliisin silmät auki ja muistutti näitä poliisin työn tärkeydestä.

Tapahtumapaikalle, Tampereen Pakkahuoneenaukiolle hälytetty poliisipartio sai kuulla liikkeen vartijoilta seuraavaa: 60-luvulla syntynyt miesasiakas oli ottanut paljain käsin liikkeen pullakorista pullan ja kätkenyt sen takkinsa sisään. Tämän jälkeen mies oli siirtynyt toisen pullakorin ääreen, ottanut pihdeillä pullan ja laittanut sen pussiin.

Pussituksen jälkeen mies oli siirtynyt kassajonoon, jossa hän oli huomannut vartijoiden läsnäolon. Tämän jälkeen mies oli palannut pullakorien äärelle ja palauttanut paljain käsin takkinsa sisällä olleen pullan pullakoriin. Palautuksen jälkeen mies maksoi pussissa olleen pullan kassalla ja vartijat ottivat hänet kiinni.

Pullan palautuksessa turmeltui pullia myyntikelvottomiksi ja poliisin mukaan tapahtunutta tutkitaan näpistyksen yrityksenä.

Lähde: Poliisi

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

30 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kepulikonstein Pääministeriksi
Kepulikonstein Pääministeriksi
7 years ago

Jumalauta, oikeus toteutui. Mutta kun miljardeja kavalletaan, niin kavaltaja palkitaan.

Dublin's large Brazilian community
7 years ago

Brassit töissä Dublinissa, paikalliset hakkaavat polkupyörälähettejä pesäpallomailoin.

https://www.bitchute.com/video/rWQYEQ14ARaF/

”Dublin youth clash with Brazilian Deliveroo riders | RTÉ Liveline (Ireland)”

https://www.youtube.com/watch?v=vZ250lZ5YW0

https://www.thesun.ie/news/3787988/deliveroo-riders-strike-dublin-attacks/

https://www.dublinlive.ie/news/dublin-news/threat-delivery-riders-getting-out-15875277

Brazilian community in Dublin
7 years ago

Brassit töissä Dublinissa, paikalliset hakkaavat polkupyörälähettejä pesäpallomailoin.

https://www.dublinlive.ie/news/dublin-news/threat-delivery-riders-getting-out-15875277

Totuuskomissio
Totuuskomissio
7 years ago

Kuten monet täällä tietävät, on ”poliisi” nykyään yksityisten ryöstäjä-intressien työkalu meitä, ihmisiä, vastaan. Suurin ryöstötyökalu on raha- ja pankkijärjestelmä, joka on siirtänyt ihmisten ja yhtiöiden vaihdantavälineen, valuutan/rahan, harvan kyltymättömän tuholaisen käsiin. Omaisuudekseen, jota yhä kapeampi sektori – oikein ajattelevat suvakit – saavat vapaasti käyttää. Muiden taloudellinen toiminta tukahdutetaan harvainvallan tahdosta ”rasismi” -yms. syytteitä käyttäen.

Nyt on Euroopassa aloitettu projekti, jonka yksi päätavoite on antaa vaihdantaväline takaisin ihmisten käsiin, ja korvata Eurot sun muut korottomalla rahalla. Käytä google -kääntäjää tarpeen tullen:

http://www.bofjoy.net/

”B of Joy is a citizens’ initiative by professionals. We will
introduce the fixed-value currency ‘URA’. As soon as we
have more than 10,000 members, we will apply for a
banking license. We don’t use interest, and for this
reason, we are the first sustainable financial initiative in
Europe. Interest is like a parasite: it causes shortages and
crises just like the current global crisis. … We invest in local
economies and sustainable projects for a healthy and just
society: a bank of, for and by the people, in which we will
manage our money ourselves. For 25 euros you can join.
For 100 euros you can become part-owner.
—

PS. Promo-video:

https://youtu.be/TAxZDbLY8lc

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Miten niin.näpistyksen yritys? Mies vain perui ”osto” päätöksensä johon asiakkaalla on oikeus. Ostoskori sattui unohtumaan kun meni kauppaan. niin silloinhan tasku on oiva apu kuljetella ostoksia.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Tulipahan mieleen poliisista ja pullista tapaus kultaiselta 80-luvulta, jolloin Ääneskosken poliisilaitoksella konstaapeli söi huumepullia. Meni niin sanotusti pilveen ja ajeli poliisiautolla miten sattuu ja lopulta komeasti Suolahden poliisiaseman autotallin oveen.
Juttu meni näin:
” Eräs Sukevan keskusvankilassa istuva vankeusvanki oli haastettu käräjille, minkä vuoksi hänet oli tuotu Äänekosken poliisiputkaan odottamaan jutun käsittelyä. Mies pyysi tyttöystäväänsä tulemaan tapaamaan poliisilaitokselle. Mukaan piti ottaman kahvia ja vähän pullaa. Leivontaohjeet oli annettu tarkasti etukäteen.
Sukevan mies odotti kahvia ja pullaa turhaan, sillä Äänekosken poliisilaitoksella ollut komisario kielsi jyrkästi kaikkien elintarvikkeiden viemisen vangille. Asiasta nousi melkoinen rähäkkä, jolloin pullat joutuivat lopulta roskakoriin.
Paikall oli kuitenkin sellaisen kotikasvatuksen saanut virkamies, jonka mielestä leipäviljaa ei pitänyt tuhlata mokomalla tavalla.
Pullapussi jäi pöydälle ja pieni välikohtaus unohtui iltapäivän kuluessa. Kun tuli kahviaika, pullat olivat kuin tarjottimella. Parempi ne oli syödä kuin heittää roskien mukana kaatopaikalle.” :

toni lajos
toni lajos
7 years ago

Oliko kyseesä voipulla, vai viineri, tämä on perin oleellinen seikka, kun aikanaan asiaa hovioikeudessa käsitellään, lupaa ylempiin oikeusasteisiin tuskin heruu…

Minä Vain
Minä Vain
7 years ago
Reply to  toni lajos

Vihapulla, josta seuraa kovennettua. Lisäksi ei osoittanut riittävää röyhkeyttä ja malttia rikoksenteossa, josta seuraa rehelliselle suomalaiselle annettava lisämuistutus.

Rääkyy suvakit naamat punaisina
Rääkyy suvakit naamat punaisina
7 years ago

Tekee ne suomalaisetkin rikoksia.

spektri
spektri
7 years ago

Tässä ei mainita kansallisuutta, joten epäilen.

Sari Sainio
7 years ago

Iso poliisioperaatio Parkanossa, aseman läheltä löytyi pulla – Neljää epäiltyä esitetään vangittavaksi

NähtyOn
NähtyOn
7 years ago

Poliisit ja pullat, historia ei muutu.
Toiseksi, tuon G+ jakopaikan linkin voi poistaa koska kyseistä palvelua ei ole enää olemassa.

juha.
juha.
7 years ago

”Todisteaineisto” tietenkin katosi poliisin omaan suuhun. Taas polpolta meni arvokasta aikaa todellisen rikollisuuden kitkemisessä. Eli netin syynäämisestä, jossa rehottaa kaikenlainen laittomuus ja kurittomuus. Nimittäin vihapuhe… ja jos joku nyt luuli, että kyseessä olisi ollut alaikäisiin tyttölapsiin kohdistuvaa kontaktin luonti niiden tekemänä, joiden nimeä ei saa sanoa. Erehtyy karvaasti ja kalkkisesti.

Sillä rikostentorjunnassakin pitää sentään olla jonkinlainen prioriteetti eli kiireellisyys järjestys, sillä eihän poliisi voi kaikkea tehdä sillä onhan meitä kanta suomalaisia sentään kokonaista 5 miljoonaa ja poliisiseja aivan liian vähän huomioonottaen sen kuinka rikollista mielenlaatua valkoisella ”ylioikeutetulla” alioikeuksiin raahattavilla ”turvallisuusriskeillä” on syntyjänsä, sillä mikä pahinta on se, että pahimmat heistä ovat saaneet kunnollisen kotikasvatuksen ja uskovat Jumalaan sekä jaottelevat ihmiset kahteen ”kastiin” naisiksi ja miehiksi, tytöiksi ja pojiksi, pettureiksi ja isänmaallisiksi ja rehellisiksi ja epärehellisiksi sekä vielä kaiken kruuna se, että s***i kuuluu kotipiiriin kysyttäessä ja kun on EI! saatu niin avioliitto on tullut täytetyksi kuin entinen mäyrä, joka jäi auton alle.

Vaiennut viulu
Vaiennut viulu
7 years ago

Oliko kyseessä viharikos, kenties vihapuherikos(kiroili) tai rikos ihmiskuntaa vastaan, koska poliisi otti asian noin vakavasti. Oliko pullien jauhot puhtaista pusseista vai kenties pimeiltä markkinoilta ja tärkein OLIKO jauhot VALKOISIA. Varsiryhmä otakoon tarkempaan tarkasteluun että saadaan oikeat mittasuhteet tähän kammottavaan rikoskeseen.

KuntaKinte
KuntaKinte
7 years ago

Pullavaras kiinni ja rangaistukseksi vettä ja leipää!

Kakolanruusu
7 years ago
Reply to  KuntaKinte

Ei tosiaan näy pullaa olevan tarjolla vankilassa, eivät taida olla pulla poikia.

http://ruoka.ts.fi/jutut/viiden-ruokalajin-menu-vankilassa/

tarkkailija
tarkkailija
7 years ago

Mä muistan kun eilisen päivän Iltasanomien otsikon. ”Poliisi söi vangin pullat, autolla metsään.” Iltaoksennuksen otsikko oli siten väärä jo silloinkin, jos ne ajoivat vaan ovea päin. Muistaakseni kytät olivat syöeet vanginpullat kahvitauolla. Oli vähän niinku ”donitsi meininkii” jostain jenkki leffasta. Heh, vedin hyvät naurut jo silloin.

Great awakening
Great awakening
7 years ago

Miksi ette tee juttua Ranskan keltaliiveistä?

Niin monissa kaupungeissa happeningiä.

Kantaranskalaiset saaneet tarpeekseen kurjistamisesta.Haluavat eeustakin eroon-ihmekkös tuo.
Taitaa olla 15. Viikonloppu.
En usko, että tuota pysäyttää mikään,Ranskan kansalaiset ottaa maansa takaisin.

Massat heräävät maailmassa.Hyvä niin, koska tämä on meidän yhteinen Tellus.
Olimme reissussa Euroopassa, tv:ssä näytettiin Ranskan ja muidenkin maiden keltaliivitapahtumista.
Heh…entä Suomessa esim.veronmaksajien maksamalla YLE:llä.Noup, rien.

CFF
CFF
7 years ago

Poliisin ensisijainen tehtävä on suojella todella suuria rikollisia.

Vain pikkurikolliset jäävät kiinni.

Toisaalta, eihän poliisi edes yritä selvittää esim. pyörävarkauksia.

Mihin poliisia tarvitaan? Keräämään rahaa valtiolle ja pelotteeksi tavallisille ihmisille.

CFF
CFF
7 years ago
NähtyOn
NähtyOn
7 years ago
Reply to  CFF

Juupa.. ja mitenkähän käy, olisivat näyttäneet naamansa niin olisi paljastunut että kyseessä ei ole Odinit vaan säälittävät marsun joukot jotka haluaa pilata kaikkien isänmaalllisten maineen, kuten tekivät jo keltaliiveille.

CFF
CFF
7 years ago
Reply to  NähtyOn

Mikä marsu?

Keltaliivien maine on hyvä.

Geurt Marco de Wit
Geurt Marco de Wit
7 years ago
Reply to  CFF
NähtyOn
NähtyOn
7 years ago
Reply to  CFF

Nyt tuo sinun rakkaasi marsu de vittu pilaa Ruotsissa keltaliivien aatteen, ei riittänyt Suomi tuolle aivottomalle romaanihollantilaiselle.

CFF
CFF
7 years ago
Reply to  NähtyOn

Ei pilannut.

Totuuskomissio
Totuuskomissio
7 years ago
Reply to  CFF

Vapaamuurarit voivat olla maailman laajin lasten rituaaliteurastajien ryhmittymä. Miksi muuten eniten rappioituneet (eli rappareiden infiltroimat) maat ovat pahimpia lasten terrorisointi-maita?? Alla yksi rappareiden uhri kertoo kokemuksistaan, tuore video:

https://www.youtube.com/watch?v=nryh8AjbbLk

PS. Tuossa taitaa olla selitys sille, että kun maamme täyttyy joukkoraiskaus-arabeilla, hallitusvalta pitää tilannetta ihan normaalina – koska itse joukkoraiskaavat lapsia rappari-kulttimenoissaan, joissa kutsuvat lusiferi-jumalaansa esille?

CFF
CFF
7 years ago
Reply to  Totuuskomissio

Suurin osa meneillään olevista konflikteista maailmalla on vapaamuurarien käsikirjoittamia ja ohjaamia. Sekä Trump että Kim Jong.un ovat vapaamuurareita. Suuri osa joukko ampumisista on lavastettuja.

Poliittiset puolueet ovat tyhjän täytettä typerälle massalle. Rikollinen eliitti riitelee keskenään vain siitä miten ryöstösaalis jaetaan.

Masonic one party state.

Todella suuria rikollisia ei oteta koskaan kiinni koska ovat vapaamuurarien suojeluksessa.

Poliisit ja rikolliset kuuluvat samoihin salajärjestöihin. Pyramiidin huipulla he sopivat asioista sulassa sovussa keskenään.

Ainoa todellinen ratkaisu on se mitä kirjassa Turner Diaries tapahtuu. Kirja on kuvitteellinen mutta kirjan kirjoittaja William Pierce halusi Turner Diaries teoksellaan ilmoittaa että tämä on konkreettisesti ainoa vaihtoeehto mikä meillä on jos me haluamme että valkoisia on vuoden 2050 jälkeen vielä maapallolla. Valkoiset joka on se todellinen kutistuva vähemmistö ajetaan niin ahtaalle että meillä ei käytännössä ole muuta vaihtoehtoa kuin toimia kuten tuossa kirjassa.

Näillä eduskuntavaaleilla on yhtä paljon merkitystä kuin jos laittaisi vähän talkkia kakkavuoren päälle.

CFF
CFF
7 years ago

Helvetin hyvä että tapahtuu. Niin saamatonta suomalaisten lammasmainen toimettomuus.

CFF
CFF
7 years ago

Kaksikko ryösti kaupan Paraisilla – poliisilla käynnissä suuri etsintäoperaatio.

Mutta oliko käynnissä suuroperaatio joukkoraiskaajien löytämiseksi? Oliko?

Ei ollut!

Lars Johan Söderström
7 years ago
Reply to  CFF

”Kajaanin viinakaupan ryöstöstä ja siihen liittyneestä mellakoinnista ei kerrottu lehdissä mutta asiasta levisi liioiteltujakin huhuja ympäri Pohjois-Suomea. Sotaylioikeus tuomitsi kesäkuun alussa 1942 ryöstöstä kuusi pataljoonan sotilasta kuritushuonerangaistuksiin joiden pituudet vaihtelivat 10 kuukaudesta 6 vuoteen. Tuomituista yksi oli korpraali ja loput sotamiehiä. Heidän tuomionsa muuttuivat lopulta ehdonalaisiksi niin, että kaikki palasivat jo syksyyn 1942 mennessä rintamalle.”

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.