Mainos:

Tampereen poliisi pullavarkautta selvittämässä – ”Pullia turmeltui myyntikelvottomaksi”

Julkaistu 22.2.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Hätäkeskus ilmoitti Tampereella sijaitsevassa kauppaliikkeessä tapahtuneesta omaisuusrikoksesta. Suuripiirteinen kuvaus "omaisuusrikos" varmasti räväytti paikallisen poliisin silmät auki ja muistutti näitä poliisin työn tärkeydestä.

Tapahtumapaikalle, Tampereen Pakkahuoneenaukiolle hälytetty poliisipartio sai kuulla liikkeen vartijoilta seuraavaa: 60-luvulla syntynyt miesasiakas oli ottanut paljain käsin liikkeen pullakorista pullan ja kätkenyt sen takkinsa sisään. Tämän jälkeen mies oli siirtynyt toisen pullakorin ääreen, ottanut pihdeillä pullan ja laittanut sen pussiin.

Pussituksen jälkeen mies oli siirtynyt kassajonoon, jossa hän oli huomannut vartijoiden läsnäolon. Tämän jälkeen mies oli palannut pullakorien äärelle ja palauttanut paljain käsin takkinsa sisällä olleen pullan pullakoriin. Palautuksen jälkeen mies maksoi pussissa olleen pullan kassalla ja vartijat ottivat hänet kiinni.

Pullan palautuksessa turmeltui pullia myyntikelvottomiksi ja poliisin mukaan tapahtunutta tutkitaan näpistyksen yrityksenä.

Lähde: Poliisi

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

30 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kepulikonstein Pääministeriksi
Kepulikonstein Pääministeriksi
7 years ago

Jumalauta, oikeus toteutui. Mutta kun miljardeja kavalletaan, niin kavaltaja palkitaan.

Dublin's large Brazilian community
7 years ago

Brassit töissä Dublinissa, paikalliset hakkaavat polkupyörälähettejä pesäpallomailoin.

https://www.bitchute.com/video/rWQYEQ14ARaF/

”Dublin youth clash with Brazilian Deliveroo riders | RTÉ Liveline (Ireland)”

https://www.youtube.com/watch?v=vZ250lZ5YW0

https://www.thesun.ie/news/3787988/deliveroo-riders-strike-dublin-attacks/

https://www.dublinlive.ie/news/dublin-news/threat-delivery-riders-getting-out-15875277

Brazilian community in Dublin
7 years ago

Brassit töissä Dublinissa, paikalliset hakkaavat polkupyörälähettejä pesäpallomailoin.

https://www.dublinlive.ie/news/dublin-news/threat-delivery-riders-getting-out-15875277

Totuuskomissio
Totuuskomissio
7 years ago

Kuten monet täällä tietävät, on ”poliisi” nykyään yksityisten ryöstäjä-intressien työkalu meitä, ihmisiä, vastaan. Suurin ryöstötyökalu on raha- ja pankkijärjestelmä, joka on siirtänyt ihmisten ja yhtiöiden vaihdantavälineen, valuutan/rahan, harvan kyltymättömän tuholaisen käsiin. Omaisuudekseen, jota yhä kapeampi sektori – oikein ajattelevat suvakit – saavat vapaasti käyttää. Muiden taloudellinen toiminta tukahdutetaan harvainvallan tahdosta ”rasismi” -yms. syytteitä käyttäen.

Nyt on Euroopassa aloitettu projekti, jonka yksi päätavoite on antaa vaihdantaväline takaisin ihmisten käsiin, ja korvata Eurot sun muut korottomalla rahalla. Käytä google -kääntäjää tarpeen tullen:

http://www.bofjoy.net/

”B of Joy is a citizens’ initiative by professionals. We will
introduce the fixed-value currency ‘URA’. As soon as we
have more than 10,000 members, we will apply for a
banking license. We don’t use interest, and for this
reason, we are the first sustainable financial initiative in
Europe. Interest is like a parasite: it causes shortages and
crises just like the current global crisis. … We invest in local
economies and sustainable projects for a healthy and just
society: a bank of, for and by the people, in which we will
manage our money ourselves. For 25 euros you can join.
For 100 euros you can become part-owner.
—

PS. Promo-video:

https://youtu.be/TAxZDbLY8lc

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Miten niin.näpistyksen yritys? Mies vain perui ”osto” päätöksensä johon asiakkaalla on oikeus. Ostoskori sattui unohtumaan kun meni kauppaan. niin silloinhan tasku on oiva apu kuljetella ostoksia.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Tulipahan mieleen poliisista ja pullista tapaus kultaiselta 80-luvulta, jolloin Ääneskosken poliisilaitoksella konstaapeli söi huumepullia. Meni niin sanotusti pilveen ja ajeli poliisiautolla miten sattuu ja lopulta komeasti Suolahden poliisiaseman autotallin oveen.
Juttu meni näin:
” Eräs Sukevan keskusvankilassa istuva vankeusvanki oli haastettu käräjille, minkä vuoksi hänet oli tuotu Äänekosken poliisiputkaan odottamaan jutun käsittelyä. Mies pyysi tyttöystäväänsä tulemaan tapaamaan poliisilaitokselle. Mukaan piti ottaman kahvia ja vähän pullaa. Leivontaohjeet oli annettu tarkasti etukäteen.
Sukevan mies odotti kahvia ja pullaa turhaan, sillä Äänekosken poliisilaitoksella ollut komisario kielsi jyrkästi kaikkien elintarvikkeiden viemisen vangille. Asiasta nousi melkoinen rähäkkä, jolloin pullat joutuivat lopulta roskakoriin.
Paikall oli kuitenkin sellaisen kotikasvatuksen saanut virkamies, jonka mielestä leipäviljaa ei pitänyt tuhlata mokomalla tavalla.
Pullapussi jäi pöydälle ja pieni välikohtaus unohtui iltapäivän kuluessa. Kun tuli kahviaika, pullat olivat kuin tarjottimella. Parempi ne oli syödä kuin heittää roskien mukana kaatopaikalle.” :

toni lajos
toni lajos
7 years ago

Oliko kyseesä voipulla, vai viineri, tämä on perin oleellinen seikka, kun aikanaan asiaa hovioikeudessa käsitellään, lupaa ylempiin oikeusasteisiin tuskin heruu…

Minä Vain
Minä Vain
7 years ago
Reply to  toni lajos

Vihapulla, josta seuraa kovennettua. Lisäksi ei osoittanut riittävää röyhkeyttä ja malttia rikoksenteossa, josta seuraa rehelliselle suomalaiselle annettava lisämuistutus.

Rääkyy suvakit naamat punaisina
Rääkyy suvakit naamat punaisina
7 years ago

Tekee ne suomalaisetkin rikoksia.

spektri
spektri
7 years ago

Tässä ei mainita kansallisuutta, joten epäilen.

Sari Sainio
7 years ago

Iso poliisioperaatio Parkanossa, aseman läheltä löytyi pulla – Neljää epäiltyä esitetään vangittavaksi

NähtyOn
NähtyOn
7 years ago

Poliisit ja pullat, historia ei muutu.
Toiseksi, tuon G+ jakopaikan linkin voi poistaa koska kyseistä palvelua ei ole enää olemassa.

juha.
juha.
7 years ago

”Todisteaineisto” tietenkin katosi poliisin omaan suuhun. Taas polpolta meni arvokasta aikaa todellisen rikollisuuden kitkemisessä. Eli netin syynäämisestä, jossa rehottaa kaikenlainen laittomuus ja kurittomuus. Nimittäin vihapuhe… ja jos joku nyt luuli, että kyseessä olisi ollut alaikäisiin tyttölapsiin kohdistuvaa kontaktin luonti niiden tekemänä, joiden nimeä ei saa sanoa. Erehtyy karvaasti ja kalkkisesti.

Sillä rikostentorjunnassakin pitää sentään olla jonkinlainen prioriteetti eli kiireellisyys järjestys, sillä eihän poliisi voi kaikkea tehdä sillä onhan meitä kanta suomalaisia sentään kokonaista 5 miljoonaa ja poliisiseja aivan liian vähän huomioonottaen sen kuinka rikollista mielenlaatua valkoisella ”ylioikeutetulla” alioikeuksiin raahattavilla ”turvallisuusriskeillä” on syntyjänsä, sillä mikä pahinta on se, että pahimmat heistä ovat saaneet kunnollisen kotikasvatuksen ja uskovat Jumalaan sekä jaottelevat ihmiset kahteen ”kastiin” naisiksi ja miehiksi, tytöiksi ja pojiksi, pettureiksi ja isänmaallisiksi ja rehellisiksi ja epärehellisiksi sekä vielä kaiken kruuna se, että s***i kuuluu kotipiiriin kysyttäessä ja kun on EI! saatu niin avioliitto on tullut täytetyksi kuin entinen mäyrä, joka jäi auton alle.

Vaiennut viulu
Vaiennut viulu
7 years ago

Oliko kyseessä viharikos, kenties vihapuherikos(kiroili) tai rikos ihmiskuntaa vastaan, koska poliisi otti asian noin vakavasti. Oliko pullien jauhot puhtaista pusseista vai kenties pimeiltä markkinoilta ja tärkein OLIKO jauhot VALKOISIA. Varsiryhmä otakoon tarkempaan tarkasteluun että saadaan oikeat mittasuhteet tähän kammottavaan rikoskeseen.

KuntaKinte
KuntaKinte
7 years ago

Pullavaras kiinni ja rangaistukseksi vettä ja leipää!

Kakolanruusu
7 years ago
Reply to  KuntaKinte

Ei tosiaan näy pullaa olevan tarjolla vankilassa, eivät taida olla pulla poikia.

http://ruoka.ts.fi/jutut/viiden-ruokalajin-menu-vankilassa/

tarkkailija
tarkkailija
7 years ago

Mä muistan kun eilisen päivän Iltasanomien otsikon. ”Poliisi söi vangin pullat, autolla metsään.” Iltaoksennuksen otsikko oli siten väärä jo silloinkin, jos ne ajoivat vaan ovea päin. Muistaakseni kytät olivat syöeet vanginpullat kahvitauolla. Oli vähän niinku ”donitsi meininkii” jostain jenkki leffasta. Heh, vedin hyvät naurut jo silloin.

Great awakening
Great awakening
7 years ago

Miksi ette tee juttua Ranskan keltaliiveistä?

Niin monissa kaupungeissa happeningiä.

Kantaranskalaiset saaneet tarpeekseen kurjistamisesta.Haluavat eeustakin eroon-ihmekkös tuo.
Taitaa olla 15. Viikonloppu.
En usko, että tuota pysäyttää mikään,Ranskan kansalaiset ottaa maansa takaisin.

Massat heräävät maailmassa.Hyvä niin, koska tämä on meidän yhteinen Tellus.
Olimme reissussa Euroopassa, tv:ssä näytettiin Ranskan ja muidenkin maiden keltaliivitapahtumista.
Heh…entä Suomessa esim.veronmaksajien maksamalla YLE:llä.Noup, rien.

CFF
CFF
7 years ago

Poliisin ensisijainen tehtävä on suojella todella suuria rikollisia.

Vain pikkurikolliset jäävät kiinni.

Toisaalta, eihän poliisi edes yritä selvittää esim. pyörävarkauksia.

Mihin poliisia tarvitaan? Keräämään rahaa valtiolle ja pelotteeksi tavallisille ihmisille.

CFF
CFF
7 years ago
NähtyOn
NähtyOn
7 years ago
Reply to  CFF

Juupa.. ja mitenkähän käy, olisivat näyttäneet naamansa niin olisi paljastunut että kyseessä ei ole Odinit vaan säälittävät marsun joukot jotka haluaa pilata kaikkien isänmaalllisten maineen, kuten tekivät jo keltaliiveille.

CFF
CFF
7 years ago
Reply to  NähtyOn

Mikä marsu?

Keltaliivien maine on hyvä.

Geurt Marco de Wit
Geurt Marco de Wit
7 years ago
Reply to  CFF
NähtyOn
NähtyOn
7 years ago
Reply to  CFF

Nyt tuo sinun rakkaasi marsu de vittu pilaa Ruotsissa keltaliivien aatteen, ei riittänyt Suomi tuolle aivottomalle romaanihollantilaiselle.

CFF
CFF
7 years ago
Reply to  NähtyOn

Ei pilannut.

Totuuskomissio
Totuuskomissio
7 years ago
Reply to  CFF

Vapaamuurarit voivat olla maailman laajin lasten rituaaliteurastajien ryhmittymä. Miksi muuten eniten rappioituneet (eli rappareiden infiltroimat) maat ovat pahimpia lasten terrorisointi-maita?? Alla yksi rappareiden uhri kertoo kokemuksistaan, tuore video:

https://www.youtube.com/watch?v=nryh8AjbbLk

PS. Tuossa taitaa olla selitys sille, että kun maamme täyttyy joukkoraiskaus-arabeilla, hallitusvalta pitää tilannetta ihan normaalina – koska itse joukkoraiskaavat lapsia rappari-kulttimenoissaan, joissa kutsuvat lusiferi-jumalaansa esille?

CFF
CFF
7 years ago
Reply to  Totuuskomissio

Suurin osa meneillään olevista konflikteista maailmalla on vapaamuurarien käsikirjoittamia ja ohjaamia. Sekä Trump että Kim Jong.un ovat vapaamuurareita. Suuri osa joukko ampumisista on lavastettuja.

Poliittiset puolueet ovat tyhjän täytettä typerälle massalle. Rikollinen eliitti riitelee keskenään vain siitä miten ryöstösaalis jaetaan.

Masonic one party state.

Todella suuria rikollisia ei oteta koskaan kiinni koska ovat vapaamuurarien suojeluksessa.

Poliisit ja rikolliset kuuluvat samoihin salajärjestöihin. Pyramiidin huipulla he sopivat asioista sulassa sovussa keskenään.

Ainoa todellinen ratkaisu on se mitä kirjassa Turner Diaries tapahtuu. Kirja on kuvitteellinen mutta kirjan kirjoittaja William Pierce halusi Turner Diaries teoksellaan ilmoittaa että tämä on konkreettisesti ainoa vaihtoeehto mikä meillä on jos me haluamme että valkoisia on vuoden 2050 jälkeen vielä maapallolla. Valkoiset joka on se todellinen kutistuva vähemmistö ajetaan niin ahtaalle että meillä ei käytännössä ole muuta vaihtoehtoa kuin toimia kuten tuossa kirjassa.

Näillä eduskuntavaaleilla on yhtä paljon merkitystä kuin jos laittaisi vähän talkkia kakkavuoren päälle.

CFF
CFF
7 years ago

Helvetin hyvä että tapahtuu. Niin saamatonta suomalaisten lammasmainen toimettomuus.

CFF
CFF
7 years ago

Kaksikko ryösti kaupan Paraisilla – poliisilla käynnissä suuri etsintäoperaatio.

Mutta oliko käynnissä suuroperaatio joukkoraiskaajien löytämiseksi? Oliko?

Ei ollut!

Lars Johan Söderström
7 years ago
Reply to  CFF

”Kajaanin viinakaupan ryöstöstä ja siihen liittyneestä mellakoinnista ei kerrottu lehdissä mutta asiasta levisi liioiteltujakin huhuja ympäri Pohjois-Suomea. Sotaylioikeus tuomitsi kesäkuun alussa 1942 ryöstöstä kuusi pataljoonan sotilasta kuritushuonerangaistuksiin joiden pituudet vaihtelivat 10 kuukaudesta 6 vuoteen. Tuomituista yksi oli korpraali ja loput sotamiehiä. Heidän tuomionsa muuttuivat lopulta ehdonalaisiksi niin, että kaikki palasivat jo syksyyn 1942 mennessä rintamalle.”

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.