EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Paljonko näistä on oikeusministerin vuoden 2008 sopimuksella Suomeen tuotuja ?
Sopimus oli tällainen: He 55/2007 pohjalta tehty sopimus kansainvälisen rikostuomioistuimen kanssa: Suomi maksaa ja pitää kansainvälisen tason rikollisten oikeudenkäyntejä kunhan Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee toimivallattomaksi käsittelemään Suomen herrojen rikoksia . ( yksittäistapauksia, joita Suomessa ei saa rikostutkintaan ).
Tämän invaasion yhteydessä on hyvä huomaamottomasti TUODA Suomeen näitä rikollisia; joiden rikostutkinnan ja oikeudenkäynnit Suomi on luvannut kustantaa.
Ruanda-”oikeduenkäynti” oli ensimmäinen tällainen iso Suomen maksama kansainvälisen tason rikos.
Mutta jäljet ovat petoksessa: He 55/2007 esiteltiin kansanedustajille tahallaan väärillä asiakirjoilla mm. salaamalla Eoa päätös 876/2/05 kansanedustajilta.
Tämä kansainvälisen rikostuomioistuimen LAHJONTA siis maksetaan verovaroin jokaisen kaulankatkonta- ”oikeudenkäynnin” muodossa .
Tämä lahjonta on myös osoittautunut PL 118 §:n ”esitöiksi” estämään sellaisten juttujen ranatutuminen Kansainväliseen rikostuomioistuimeen. ( PL 118§ …. kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa. )
Jos toiset RIKOLLISET tuovat sotarikollisia Suomeen on selvää, että kansa tästä saa kärsiä.
Jo 2008 olen EIT:lle lähettänyt kirjatun pikakirjeen toimittaa EIT 24221/06 aineisto Kansainväliseen rikostuomioistuimeen lainsäädännöllisen syrjinnän lopettamiseksi Suomessa.
archive.is/kimmoleaks.fi … rikosilmoitukset tehty moneen kertaan !
Kaikki ihmiset ovat veronmaksajia Suomessa. Ruoka – ALV, bensat – ALV, alkoholi – ALV, asumiskulut – ALV.
Ja yritykset maksavat veroja jokaisessa raaka-aine -erässä sekä myydystä tuotteesta, ja veroja menee jokaisen tuotteen parissa työssä olevilta heidän palkoistaan. Rahtiliikenne – veroja siitäkin.. Veroja menee myös KELA-tuista, peräti 20%.
Joten työttömyys sen takia että ei halua maksaa veroja, yhtä tyhjän kanssa.
USA:ssa valtamedia kieltäytyy haastattelemasta äitejä joiden lapsi maahantunkeutuja murhasi. (Twitter, Trump).
Suomi vaikuttaa kuuluvan samaan mafiaan kuin Englannin hallintovalta. Englannissa on tällä hetkellä kuumat oltavat parlamentissa. Theresa May yrittää saada luottamuslauseen kolleegoiltaan. Suora lähetys (niin kauan kuin kestää):
https://www.youtube.com/watch?v=LAxhcEOyAxk
”MPs debate no-confidence motion after May’s deal defeat – watch live”
no enään ei puutu kuin 39999 karkoitettavaa viimevuotisista 40 000 maahantunkeutujista.
Suomi on mätä pohjasta pintaan saakka. Mitään korjausta ei tapahdu ennenkuin puoli miljoonaa kansalaista marssii eduskuntatalolle ja heittää siat pellolle. Silloin poliisikin uskaltaa viimeinkin tulla kansan puolelle.
Mitä enemmän karkotetaan sen parempi. veriyhteys.com/vapaudenristi-lisaa-vihaa/
Vaalitaistelu voi olla niin verinen, että joudutaan karkottamaan näön vuoksi viattomia rasismin takia, mutta valtapuolueiden on pakko vallan himossaan uhrata muutama sielu.
Katsokaa nyt näitä ylimielisiä maanpetturi päättäjiä!
Saa aja panssareilla sisään ja ylitse.
Vanhojen kakkapuolueitten välillä ei mitään eroa! SDP, Kokoomus, Keskusta ym. samaa saastaa.
Nämä ovat saaneet näyttää mitä ”osaavat” ja lopputulos on karmaiseva. Nyt on politiikan haastajien vuoro ottaa valta Suomessa.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=134&v=jkaNXhQKoN4
Matut ovat löytäneet uuden ”kotimaansa”.
Täällä saa loisia, täällä saa rahaa ja täällä voi paneskella alaikäisiä porukalla. Jos jää kiinni, pääsee hetkeksi lämpimään täysihoitoon ja saa sen jälkeen kansalaisuuden. Suomalaisen veronmaksajan, eli matujen elättäjän vitutuskäyrä nousee.
Sitten kun ajaa liikenteessä 8km/h ylinopeutta onkin todella suuri rikollinen jota rangaistaan kohtuuttomasti. Kolmesta sakosta kortti lähtee kuivumaan, ansiot romahtaa ja pahimmassa tapauksessa ulosotto vie kodin,
Matut saa asunnon – suomalainen saa pipon täyteen paskaa.
Tätä kutsutaan yhdellä sanalla – kansanmurha.
Rikollishallituksemme tuo paperittomia tänne kansanvaihtoa, elinsiirtoja, lapsipornobisneksiä ja muita rahakkaita bisneksiään varten, muuten eivät riskeeraisi suurta häpeää maanpettureina, jos ei olisi isoa porkkanaa tuhota omaa kansaa ja yhteiskuntarauhaa.
Tosiaan, pieni ylinopeus, satojen Eurojen sakot ilman oikeudenkäyntiä, ja ajokortti hyllylle jos toistuvaa. Alaikäisen valkoihoisen lapsen elämän tuhoaminen eliitin tuoman pahiksen toimesta, eli r******s, oikeudenkäynti ja ehdollista. Missä oikeudenmukaisuus ja tasa-arvo, josta rikollishallitus niin paasaa että on se tärkein asia jota YK:n ihmisoikeuspykälien mukaan kuulemma niin v:n tarkkaan täällä noudatetaan??
USA:n rikollishallitus saa nyt kovaa kyytiä muun muassa Trumpilta. Military Tribunal – bring it to Finland, too?
Täyttä helvetin valehtelua, miten irakin läpsyjä voi palauttaa kun suomen paviaaniedustajat ei ole saaneet palautussopimusta ko maan kanssa ikinä tehtyä.
Suomi voisi viedä nämä karkotettavat Tornioon ja ilmoittaa, että siitä eteenpäin, tietä piisaa ja menkää sitä kautta takaisin kuin olette tulleetkin! Jos Ruotsi kuitenkin päättää nämä työvoimapulan paikkaajat kaapata itselleen, niin tuskin kenelläkään on mitään sitä vastaan. Pitäkää hyvänänne!
Kuvaavaa on, miten vielä joku aika sitten hallitus retosteli puuttuvansa maahanmuuton juurisyihin, mutta kun raiskausepidemian juurisyy on islam, niin siitä ei uskalleta puhua. Olisikohan aiheellista lähteä esim. kuuntelemaan, mitä ne imaamit moskeijoissa opettavat. Tanskasta on kuultu korutonta kertomaa ja tuskin se meillä on erilaista. Naiset ja tytöt ovat arvoasteikossa aasista seuraavia.