Mainos:

Sotilasrikoksia tapahtuu enemmän kuin aiemmin

Julkaistu 29.1.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Puolustusvoimista kerrotaan sotilaskurin kannalta huolestuttavia tietoja: sotilasrikosten kokonaismäärä nousi vuonna 2018 noin 6 % edellisvuoteen verrattuna. Edellisvuosien tapaan lukumääräisesti eniten tilastoitiin varusmiespalvelusta suorittavien palvelus- ja poissaolorikoksia.

Vuonna 2018 sotilasrikoksia tilastoitiin yhteensä 3377 kappaletta. Esitutkintoja puolustusvoimien joukko-osastoissa suoritettiin vuonna 2018 yhteensä 3086 kappaletta eli 6 % enemmän kuin edellisenä vuonna. Lisäksi pääesikunnan oikeudellinen osasto tutki sille osoitettujen tutkintapyyntöjen tarkoittamat 87 asiaa. Esitutkintojen kokonaismäärästä 118 koski palkattua sotilashenkilökuntaa.

Varusmiehet syyllistyivät palvelusrikoksiin vuonna 2018 yhteensä 1249 kertaa ja poissaolorikoksiin 1180 kertaa. Esimiesrikoksia tilastoitiin edellisvuoteen nähden lähes saman verran eli 17 kappaletta. Esimiesrikoksista kolme koski palkattua sotilashenkilökuntaa ja 14 varusmiesesimiehiä.

Sotilaskurinpitomenettelyllä on tärkeä tehtävä kurin ja järjestyksen ylläpitämisessä. Tilastollisiin muutoksiin vaikuttavat muun muassa kouluttajien suorittama valvonta, saapumiserien koko, kertausharjoitusten määrä sekä ennakkoterveystarkastukset. Tietojen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat myös puolustusvoimauudistuksen myötä tapahtuneet joukko-osastojen yhdistymiset ja lakkaamiset. Lisäksi koulutuskulttuurin parantamiseksi tehdyt toimenpiteet korreloivat varusmiesten loppukyselyiden parantuneiden tulosten kanssa, Puolustusvoimista kerrotaan.

Lähde: Puolustusvoimat

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Ohhoh!
Ohhoh!
7

Saadaanko tietoa, mikä prosentti lisääntyneistä rikoksista ovat hiljattain Suomen kansalaisuuden saaneiden tummempien kansalaisten toteuttamia?

tarkkailija
tarkkailija
7

Ei saada.

Paul Laband
7

”Prof. Paul Laband lausuu : ,Laki ei voi samalla kertaa olla tuomioistuimille ei-velvoittava, mutta kaikkia muita viranomaisia ja kansalaisia velvoittava, vaan sen täytyy olla absoluuttinen, s. o. kaikille joko pätevä tai epäpätevä. Ei tarvitse selittää pitkältä huomatakseen mitä haittoja, mitä oikeusturvan häiriöitä, mitä valtiollisen järjestyksen vaaranalaiseksi saattamista seuraisi sellaisesta säännöstä, että jokainen olisi
omalla vastuullaan oikeutettu tutkimaan, onko joku laki syntynyt perustuslaillisessa järjestyksessä vai eikö.”

SYYLLISET TUOMITAAN!
SYYLLISET TUOMITAAN!
7

Lasketaanko miehitysjoukkojen maahan avustaminen sotarikoksiin vai suoraan maanpetokseksi?

tarkkailija
tarkkailija
7

Ei lasketa. Vastaus kumpaankin kysymykseen.

Röhkäle
Röhkäle
7

Varusmiehiä kenkuttaa kun puolustusvoimat EI suorita sille annettuja tehtäviä, joiden kärki on:
-Suomen sotilaallinen puolustaminen
-valvoa maa- ja vesialuetta sekä turvata alueellinen koskemattomuus
taata kansan elinmahdollisuudet, perusoikeudet ja turvata valtiojohdon toimintavapaus sekä laillinen yhteiskuntajärjestys
-antaa sotilaskoulutusta, ohjata vapaaehtoista maanpuolustuskoulutusta sekä edistää maanpuolustustahtoa.

Nämä tehtävät eivät ole toteutuneet millään muotoa. Syy selviää kun lukee puolustusvoimille asetetut seuraavat globalisaatio mädätys tehtävät:
-Osallistuminen kansainvälisen avun antamiseen
-Osallistuminen kansainväliseen sotilaalliseen kriisinhallintaan.

Selkosuomella tarkoittaa sitä, että maailman varjohallitus Deep State käyttää ylintä käskyvaltaa Suomen puolustusvoimissa. Kun Rothchildt pankkiiri yskäisee niin Sale Niinistö karjuu kenraleille ja paska valuu komentoketjua alaspäin asevelvollisiin varusmiehiin saakka, jotka komennetaan kantamaan jihadistien matkatavaroita viiden tähden hotelliin.

Vai ovatko puolustusvoimille asetetut tavoitteet kaikissa tilanteissa saavutettu???
-kansalaisten turvalliset elinolot
-yhteiskunnan toimintakyky
-itsenäisyyden säilyminen.
Väännän rautalangasta: Yksikään puolustusvoimille annettu Suomen maan puolustuksellinen tehtävä EI ole onnistunut, eikä tavoitteita kaikissa tilanteissa ole täytetty.
Sen sijaan globalisaatio mädätyksessä puolustusvoimat ovat maailman kärjessä.
Kapiaisten osaaminen ja maanpuolustus henki ovat nolla tasoa. Muutoin sotilasjuntta olisi jo aika päiviä sitten puhdistanut maan jääkärimarssin hengessä kaikesta globalisaatiosta, monikultuurista, ja sosialismista ja EU kiimasta. Olisimme itsenäinen kansakunta kansallisella keskuspankilla ja isänmaallisella valtiojohdolla.

Ohhoh!
Ohhoh!
7

Mitä voi odottaa, kun päästimme kommari-akkoja ja suomen-ruotsalaisia suur-rikollisten jälkeälisiä, jotka pakenivat tai tuotiin maahamme suunnitelmia varten satoja vuosia sitten, puolustusvoimiemme johtoon??

hapessa
hapessa
7

Meitä oli i06 alokasta. Yksikään ei keskeyttänyt. Ei yhtään kurinpitorangaistusta. Palveluskin oli vielä 60-luvun alkuvuosina kohtuullisen intensiivistä. Lomia sai anoa, mutta niitä sai suhteellisen harvakseltaan.

juha.
juha.
7

Eihän nyt enää pikku kunnissakaan edes rippileireillä enää saada minkäänlaista kuria aikaan. ”Ripille laskettavat” haistattelvat pappille suoraan päin naamaa ja tekevät muuta vakavaa häiriökäyttäymistä. Tämä kaikki johtuu vain siitä samasta ilmiöstä, joka vallitsee suomalaisissa kouluissa, jossa opettajilla ei ole eikä laissa ole edes annettu mitään oikeuksia käyttää sanktioita eli pakkovaltaa silloin kuin se on aiheellista yleisen turvallisuuden mm. oppimis- ja työpaikkaympäristön aikaansaamiseksi niin, että se mahdollistaa opetustoimen asiallisella tavalla.

Päinvastoin, kuten muutama vuosi sitten täysin pimahtanut naisopettaja, jonka eräs oppilas kuvasi kännykällä ja laittoi ”performasin” nettiin, johti vain opettajan erottamiseen ja rehtorin anteeksi pyytelyihin koulun puolesta kaikille mahdollisille sidosrymille.

Itse olin päätöksestä täysin toista mieltä, mutta huomioon ottaen ”nykykulttuurin” se oli täysin linjassa kermaperseisen kasvatus metodin kanssa, jossa aivan kuten rikoslaissa ja Oulun poliisin vahvistamana syyllinen on ”uhri” ja uhri on ”syyllinen”. Demlaa pukaa, demlaa pukkaa.
Kiitos 1960-luvun vasemmistolaisuuden ja oikeuskäsitysten, että rikollinen olipa hän syyllistynyt millaisiin kuvottavuuksiin tahansa. On vain kapitalaistisen riistoyhteiskunnan ”uhri” ja kuten myös lapsuuden vaikeuksien kautta tullut ”vihityksi” rikolliselle ”uralle”. Tätä vm. käsitystä ei voi täysin kumota huu-haana, mutta mikään selitys -automaatti ja tuomiota kompensoiva syy-seuraussuhde se ei ole sen enempää kuin sekään, että ”Julkisuus on jo tuominnut rikolliset” siinä määrin, että se laskee tuomiota.

Ruotsissa jo oikeiden suomalaisten sotalasten mennessä sinne oikeina sotapakolaisina kertoivat jo tuolloin menon olleen ruotsalaisissa kouluissa villiä ja jopa suomalaislapset spontaanisti alkoivat pitää kuria luokissa, koska tuolloin vielä Suomen koulukulttuuriin kuului kova koulukuri ja ruumiillinen rangaistus oli arkipäivää opettajan ”paletissa” ja häntä pidettiin suurena auktoriteettinä, jota oli toteltava ja jos oppilas kapinoi tai rikkoi räikeästi koulurauhaa ei opettajan rankaisutoimien oikeutusta ainakaan maaseudulla vähällä kyseenalaistettu, koska tuolloin kylä kasvatti lapset ja kotona ”koivuniemen herra” tanssi pakaroilla Saksan polkaa tuon tuosta.

Nykyään pahinta on se, että vanhemmat automaattisesti ”siunaavat” oman piltin väärätkin teot kouluympäristössä mm. selvääkin selvemmissä kiusaamistapauksissa karkaamalla opettajan kimppuun tai jopa mitä vähäpätöisimpienkin rikkeiden ojentamiseta tehdään ”härkänen”, jolla on omaa kullanmurua kaltoinkohdeltu ymmärtäen täysin väärin sen kasvatuksellisen seikan, että puolustamalla vääryyttä tehnyttä ”ei meidän poika/tyttö” tyyliin lapsi huomaa vain sen, että ON OIKEIN TOIMIA häikäilemättömästi vailla empatiaa eli kykyä asettua uhrin asemaan. Näistä ”mustista helmistä” kehkeytyvät työpaikkakiusaajat ja narsistit, jotka parisuhtessa kiduttavat puolisonsa hengiltä sekä yleensäkin heidän toimiessa ihmisten parissa he ovat täysin kykenemättömiä ottamaan vastaan kielteistä palautetta eli olemaan ”hyviä häviäjiä” silloinkin kun he ovat absoluuttisen väärässä.
Tämä kaikki heijastuu armeijatasolle ja jopa se on parhaiten jokaisen nähtävissä nykyisissä suvakeissa, jotka ovat täysin kykenemättömiä käsittelemään ja sietämään erilaisia mielipiteitä ja maailmankatsomusta, mitä he itse edustavat. Samalla heistä kehkeytyy diktaattoreita, jotka huutavat suureen ääneen ihmisoikeuksista ja jopa rauhasta, mutta samalla he vain tarkoittavat heitä itseään ja lemmikkejään, joita palvovat, mutta ulos sulkevat sen suuren enemmistön kyseisten ”humanitääristen arvojen” ulkopuolelle, jotka eivät heidän mielestään ole ”koshher”.

USA:ssa meno on jo Harlem -luokkaa varsinkin nimensä mukaisesti niissä kouluissa joissa enemmistönä on mustia nuoria, mutta kyllä punaniskatkin osaavat, sillä jokaisessa rodussa on ”enemmän kuin laki määrää” sosiopaatteja, joista ei tule yhteiskuntakelpoisia tekemälläkään.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.