Mainos:

Sipilä jättää Keskustan puheenjohtajuuden – ”Puolue aloittaa uudistustyön”

Julkaistu 16.4.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Toimitusministeristön pääministerinä toistaiseksi häärivä Juha Sipilä on ilmoittanut luopuvansa puolueensa puheenjohtajuudesta surkean vaalituloksen jälkeen. Sipilän itsekritiikittömyys kuitenkin paistaa myöskin blogista, jossa hän asiasta ilmoitti. Hänen mukaansa edessä on syvä-analyysi vaalitappion syistä...

Otteita Sipilän blogista

"Keskusta koki historiallisen suuren vaalitappion sunnuntain eduskuntavaaleissa..."

"Keskustan vaalitulos käydään huolella läpi. Tarvitsemme syväanalyysin vaalitappion syistä. Vaalitulos ja kansanliikkeen voima eivät ole koskaan yhdestä henkilöstä kiinni, mutta yksi ihminen voi hidastaa sen voimaantumista. Puolueiden puheenjohtajat ja varsinkin pääministeri kuluvat nopeasti puolueensa keulakuvina. Näin on käynyt minullekin..."

"Vaalitulos ei jätä minulle mahdollisuuksia. Nyt koolla oleva puoluehallitus päätti pyynnöstäni kutsua koolle ylimääräisen puoluekokouksen, joka valitsee Keskustalle uuden puheenjohtajan 7.9.2019. Hoidan puheenjohtajan tehtävää siihen saakka. Teen sen sydämestäni ja suurella kiitollisuudella Keskustaa ja keskustalaisia kohtaan. Kiitän kaikkia keskustalaisia vahvasta ja lämpimästä tuestanne. Se on auttanut jaksamaan."

"Keskusta ansaitsee uuden innostavan alun. Puolue aloittaa uudistustyön ja laatii Keskustalle uudistusohjelman. Puolueen vahva tulevaisuus pohjustetaan uuden puheenjohtajan voimin."

Mainos:

Keskustan kannatus romahti 13,8 prosenttiin ja puolue menetti lähes 20 paikkaa eduskunnassa.

Lähde: Juha Sipilän kotisivut

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
7 years ago

Puolueen uudistustyö kannattaisi aloittaa saunan takana Sipilästä.

Rusoposkinen Inkkari
Rusoposkinen Inkkari
7 years ago

Ja kerätä ja maksaa takaisin ne 2,4 Mrd:n hänelle velaksi otetut taskurahat.

Pessimisti
Pessimisti
7 years ago

Parantumaton paskanjauhaja. Liekö psyko/sosiopaatti? Kädet ainakin suomalaisten veressä.

juha.
juha.
7 years ago

Keskustassa muhi jo ennen vaaleja kapina ja tahto vaihtaa puheenjohtaja Juha Sipilä toiseen, mutta tämän esti Sipilän ”taktinen veto” erota aivan itse johtamasta hallituksestaan muutamaa viikkoa ennen vaaleja kun siihen olisi ollut aikaa lähes kokonaiset neljä vuotta hetikohta ensimmäisten ”vatulointien” jälkeen hankkeista, joita lähdettiin ajamaan hallituksen taholta ”takki auki” juhlien ”voittoa” jo edeltäkäsin, mutta homma tyssäsi aina jo heiti alkuunsa täydellisiin tyrimyksiin aina ”Suomen syöjäksi” Sveitsistä tilatun ”pakolaisen” Anne Bernerin yritykset myydä milloin mitäkin ym. ”isoveli hankkeita”, joilla oli tarkoitus lyödä ”kaksi kärpästä yhdellä iskulla” eli saattaa Suomen kansalaiset jatkuvan reaaliaikaisen valvonnan alaisuuteen kuin tietysti laskuttaa tästä raskaasti, joka kuuluu suomalaisuuteen yhtä voimakkaasti kuin täkäläiset voimasanatkin.

On pakko sanoa, että Juha Sipilä on narsisti ja lähentelee psykopaattia tavalla, joka kylmää jokaista mieltä, jolla on vielä sielu ja sydän tallella.
Kaikkein pahin vika on lestiläisyys, joka uskonnolisena oppisuuntana on aivan kauhea, koska se perustuu lahkolaisuuteen, joka määrittelee omat ”lakinsa” ja tapansa varsin ”vapaalla kädellä” pitämällä Raamattua vain ”suuntaa antavana” opuksena elämässä suhteessa maalliseen esivaltaan ja elämään tässä ajassa. Ellen aivan väärässä ole niin lestiläisyyteen kuuluu pyytää joka sunnuntai viikon aikana tehdyt synnit anteeksi ja kun näin ”takki on tyhjä”, seuraavalle viikolle voikin lähteä kevein mielin täyttämään uutta ”syntisäkkiä”. Eli Jumala on kuin kumileimasin, jolla kuitataan synnit anteeksi ja ei kun ”uutta putkeen”. Lisäksi varsin suuri lapsimäärä on leimaa antavaa sekä pahat kielet antavat kertoa, että ainakin ”jossain päin” se kenenkä vieressä kulloinkin ollaan ei ole niin nuukaa ja ”kokeilut” aloitetaan varsin nuoressa iässä koskien tyttöjä ja ”opastajina” toimivat ”hengelliset johtajat”, jotka näin toimivat ”mentorina” ”uskon asioissa”.

Minä Vain
Minä Vain
7 years ago
Reply to  juha.

Lestiläisiltä unohtunut tämä raamatunkohta: ”Mene, äläkä syntiä ENÄÄ tee”.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Sipilän olisi kannattanut kuunnella alkiolaista Väyrystä ja kansan syvää ääntä, mutta kansan altistaminen VOK bisneksen varjolla raiskuulle ja tapoille oli tuottaisaa puuhaa. Samoin kerätyt massit jätevesi pakkolailla ja Rautaruukki kusetukset. Puhumattakaan #uranium one ,kytköksestä.
Kohta julkisuuteen jysähtää Sipilän Kaustisen litium kaivokseen liittyvä salahanke.

KuntaKinte
KuntaKinte
7 years ago

Sipilän analyyttisen ajattelun taitoa häiritsi Lähi-Idän seemiläis-haamilaisesta paimentolaiskulttuurista siinnyt monoteistinen uskonto, jossa ihminen syyllistetään, jos hän ei tee hurskaita tekoja ja jaa almuja ”kaikkein vaikeimmassa ja hädänalaisimmassa asemassa oleville”.
Tätä pakolainen käyttää menestyksellä hyväkseen.

Syvään juurtunut auttamisen pakko vaikuttaa lähes kaikissa poliittisissa puolueissa. Rahoitus työssäkäyvältä, eikä lupaa kysytä.
Auttaminen rahalla ei kuitenkaan ole järkevää auttamista, se veltostuttaa työn vieroksujan ja hyväksikäyttäjän.
Sipilä jakeli työssäkäyvän rahoja ja lisäsi velkaa, kunnon marxistin tapaan.

Elke Hari
Elke Hari
7 years ago

Syy keskustalaisten tyytymättömyyteen on maahanmuuttopolitiikassa. Mutta homma hoidetaan sillä, että vaaleissa Persuille siirrettiin vain sen verran kepun ääniä, että puolue jäi niukasti toiseksi. SDP sai näin mandaatin vetää hallitusneuvottelut. Sipilä taas on työnsä tehnyt ja hänet voidaan vetää taka-alalle nauttimaan sveitsiläiselle pankkitilille siirretyistä muhevista lahjuksista. Ehkä hänelle on vielä käyttöä joissakin muissa hämäräbisneksissä. Tämä taktiikka mahdollistaa sen, että Suomen tuhoamissuunnitelmia voidaan jatkaa, eikä patoutunut tyytymättömyys johda koskaan mihinkään konkreettisiin parannuksiin – ainakaan demokraattista tietä.

Lörsson
Lörsson
7 years ago

Sipilä kantaa VASTUUN!
Vittu mitä paskaa, umpipaskaa!
Perkele mitään vastuuta noilla kelmeillä ole!

Todellinen arvopohja
Todellinen arvopohja
7 years ago

Mihinkähän tuo Suomen tuhoja piiloutuu. On varmaan jo rahkas paikka rahanvallan huipulta. Niin paljon hyvää antoi duunarin taskusta pääomalle.

CFF
CFF
7 years ago

Helsingin Narinkkatorin poliittinen väkivalta jonka poliisi salli tapahtua pitää nyt olla ykkösasia. Menee uuden hallituksen muodostamisen edelle.

Koska poliisi jätti kansanedustaja ehdokkaat väkivaltaisan ihmisjoukon terrorin kohteeksi eikä edes sen jälkeen kun naista oli pahoinpidelty siten että hänet jouduttiin kuljettamaan ambulanssilla hoitoon – ei edes tässä tilanteessa toiminut kuten poliisin kuuluu toimia, ottamalla rikolliset kiinni – ei ainakaan kansallismielisesti suuntautuneilla ihmisillä ole muuta vaihtoehtoa kuin järjestäytyä siten että tästä eteenpäin omat turvallisuusjoukot suojaavat kaikkia tapahtumia, mielenosoituksia, marsseja ym.

Poliisi ei enää ylläpidä yleistä järjestystä.

Kansallisten omat turvallisuusjokot ottavat kiinni rikolliset ja/tai ennaltaehkäisevin toimenpitein eristävät häiriköt ym erilleen kansallismielisten joukkotapahtumista.

On välttämätöntä että saadaan järjestettyä ja liikekannalle kansallisten turvallisuusjoukot.

Oman maan ja kansan pitäisi mennä muiden edelle
Oman maan ja kansan pitäisi mennä muiden edelle
7 years ago
Reply to  CFF

Valtapaskamedia on hiiren hiljaa Narinkkatorin tapahtumista. Niin on kova hinku vihervasemmistolaisilla naisilla islamisoida ja kehitysmaalaistaa oma maa Suomi.

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.