Mainos:

Sipilä avasi vaalipelin Ylellä – Puhuu nyt etuuksien korottamisen puolesta

Julkaistu 13.8.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Sipilän hallituksessa on nähty useampia leikkureita kuin Stihlin kuvastossa ja aiheen tiimoilta saadun kritiikin hallitus on kuitannut olan kohautuksin. Pääministeri Juha Sipilää on useassa yhteydessä moitittu yritysmallin johtamisesta, joka ei ilmeisestikään ole kansalaisten mieleen. Nyt Sipilä on kuitenkin avannut vaalipelin yllättävällä teemalla, nimittäin puhumalla pienimpien etuuksien korouksista.

Sipilä myöskin puhuu jostakin mystisestä "liikkumavarasta", jota ei voi kuin kummastella valtion ottaessa ensi vuonnakin noin 1,7 miljardia euroa uutta lainaa alijäämän kattamiseksi.

- Olemme päättäneet käyttää sitä pienimpien etuuksien, päivärahojen ja takuueläkkeen korotuksiin, Sipilä tokaisee YLE:lle.

Etuuksien puolesta puhuminen tuoksahtaa voimakkaasti vaalikikkailulta jo siksikin, että Sipilän hallituksen sorvaamassa talousarvioesityksessä esitettiin leikkauksia mm. opintotukeen, perustoimeentulotukeen sekä työttömyysturvaan.

Edessä on vielä budjettiriihi, jossa ei Sipilän mukaan kuitenkaan puhuta niinkään paljon budjetista, vaan elokuinen kokous onkin "veroriihi".

Mainos:

- Nyt elokuussa on luvassa oikeastaan veroriihi, jossa ratkaistaan enemmän verotukseen liittyviä kysymyksiä, Sipilä sanoo ja viittaa elokuun lopulla alkavaan hallituksen budjettiriiheen.

Pääministeri kuitenkin lupaa YLE:llä ettei uusia veronkorotuksia ole tulossa kenellään. Tämä siitäkin huolimatta, että mm. Kokoomuksen Antti Kaikkonen on peräänkuuluttanut pienituloisten verojevennyksiä kunnallisverotuksen perusvähennyksen korotuksen muodossa.

Lähde: YLE

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
8 years ago

Sana ”Etuisuuksia” ei kerro sanana yhtään mitään kelle nämä ”etuisuudet” ovat tarkoitetut suunnata. Sipilä tietenkin puhuu jälleen kerran itsestään ja serkku pojistaan, joiksi voi luokitella peittelemättä hänen kutsumansa maturaiskarit ja muut yöntimot, joilla vm. ei ole sinänsä kotimaissaan muuta hätäpäivää kuin se, että siellä olisi tekemätöntä työtä korviin asti, mutta koska Euroopan ”seisovapöytä” on katettu mustille ”turhapuroille”, jotka heikosti suomalaista esikuvaansa sinänsä vastaavat käkkäräpäät eivät edes vaivaudu luennoimaan sohvalla köllöellessään, siitä kuinka paljon heidän elimistönsä paiskii töitä parasta-aikaa elimistön pitäessä elintoimintoja yllä joka sekunti. Näitä kutsutaankin näin punaniskojen kantilta katsottaessa autonomisiksi elintoiminnoiksi eli esim. ihmisen ei tarvitse erikseen käskyttää hengittämistä, vaan se hoituu itsekseen vapauttaen näin kanta-suomalaiset työntekoon kellon ympäri sellaisella kestävyydellä ja intensiteetillä, että se on pantu merkille myös niissä maissa, joihin suomalaisia siirtolaisia on lähtenyt vain siitä hassusta syystä, ettei Suomessa ole ollut TÖITÄ erilaisten ”hallittujen rakennemuutosten” takia tämän kunniakkaan ja säilyttämisen maan historian aikojen saatossa aina tähän päivään asti. Viimeisestä sanasta voikin hieman ”muokkaamalla” päästä sanaan: ”Astialla”, johon nämä Afrikasta tulevat mämmikourat keskittävät kaikki ”ponnistelunsa” ja siinäpä se onkin sitten se heidän antamastaan vastineesta täydestä ylläpidosta, joka heille suodaan Hölmölän pohjattomasta kassasta, joka taas on metafora kanta-suomalaisen selkänahasta, jota voi parkata loputtomiin, sillä tsuhnan pinna kestää kuin ”sidostesukka” lainatakseni itseni ikäistä TV-mainosta ”Lauantaitanssien” mainos katkosta, jonka jälkee suomalaisia taviksia pääsi Heikki Hietamiehen haastateltavaksi ja näin taas syttyi uusi julkimoiden tähteys, joista tapauksesta riippuen naapurit joko kiristelivät hampaitaan kateudesta vihreinä tai tunsivat aitoa myötäelämisen onnea iloineen päivineen. Oi niitä aikoja, jolloin nuoret miehet näyttivät wanhoilta ja wanhat naiset eivät vielä olleet ”Puumia”, eikä ”Ruokolahden leijonastakaan” vielä tiedetty mitään, mutta ”Kekkonen hiihti ja rokkasi!”

JKH1975
JKH1975
8 years ago

Suomen kaikkien aikojen huonoin pääministeri alkoi populistiksi.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Sipilä on täysi pelle. Enää puuttuu vuoden 2015 tv-mainos, jossa sipilä <— (huomaa pieni s-kirjain), jossa eduskuntavaaliehdokas sipilä heitti takkinsa tuolin selkänojalle ja kääri hihansa Suomi kuntoon rallatuksen kera. Tuolloinhan valtamedia julisti sipilän olevan tuleva pääministeri jo vuotta ennen vaaleja ja vaalien jälkeen valtamedia oli hurmoksessa kun sipilä hallitustunnustelijan statuksella puheli vatuloinnista. Kun hallitus oli muodostettu valtamedia oli syväkyykyssä sipilän edessä. Valtamedia siis tiesi että loppukesällä 2015 oli alkava haittamaahanmuutto invaasio jota sipilän hallitus ei pysäyttäisi.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Milloin Sipilä valehtelee? Silloin kun hänen huulensa liikkuvat – joka tietysti koskee lähes kaikkia poliitikkoja.

Jarkko Kainulainen
Jarkko Kainulainen
8 years ago

Vitosen antaa satasen ottaa tähän narsistiiin ei voi luottaa pätkääkään sannoo sitä telee tätä se joka tätä äänestää ei ole hullu vaan umpihullu.

Jouni Kaskiharju PS Uusimaa
8 years ago

Hallituksen kaavailema verotuksen säätö on suoraa tulonsiirtoa pienituloisilta suurituloisille ja eniten se kirpaisee niitä, joilla ei varsinaisia tuloja ole lainkaan. Keventämällä progressiivista verotusta suurin hyöty on suurituloisilla ja paikattaessa alijäämää tasaverotuksella pienituloisilla tulee jäämään kaluttu luu käteen.

JKH1975
JKH1975
8 years ago
Yksi erittäin vittuuntunut
Yksi erittäin vittuuntunut
8 years ago

Haista saatanan sipilä piiiitkäää vittu. Häivy vittuun politiikasta, niin teet Suomelle suuren palveluksen.

Juhani
Juhani
8 years ago

”– Olemme päättäneet käyttää sitä pienimpien etuuksien, päivärahojen ja takuueläkkeen korotuksiin, Sipilä tokaisee YLE:lle.”
Ai ensin leikataan näitä etuisuuksia ja sitten otetaan lisää velkaa niiden korotukseen, erikoinen logiikka.
Tainut käydä sellainen ”pekka ja susi” ilmiö, kukaan ei enää usko mitä tuo kaveri päästelee suustaan.

jari
jari
8 years ago

Sipilä on ammattivalehtelija joka on kusettanut kansaa enemmän, kuin yksikään muu pääministeri koskaan aikaisemmin.

Väärän jumalan palvoja.
Väärän jumalan palvoja.
8 years ago

Eli tupakka-askin hinta ei sitten kai nouse. Mikä toi noiden jumala oikein on kun saa valehdella ja antaa väärää todistusta ja varastaakkin koko kansalta? Tuohon haluaisin Sipilältä vastauksen kiinostaisi tietää jos vaikka itsekkin vaihtaa siihen niin pääsis rikastumaan kun nyt moraali estää tuon.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.