Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Loikkareille rahaa, Loikkareille kyyti saunan taakse. Sinne ne käpykaartilaiset kuuluu.
Nyt kansalaiset kukkaron nyörit auki pitäähän pettureidenkin olla toimintakykyisiä.
”Loikkareille kyyti saunan taakse.” Ei näin! Pidetään kommentointi siistinä, vaikka kuinka v****aa. Jooko?
Kun poliittiset vastutajat ja muutki ryhmät (vihapuheenmetsästäjät) näitä lukee.
#ei saa antaa (p)elolle valtaa
5 000 nimeä ei tule todellakaan helposti kasaan.
Saunan taakse ja heti ja niska LAUKAUS.
Uuvatit vois käyttää ensin bonuksena,elleivät olleet niin uuvatteja etteivät vaatineet bonuksia.No kansanedustajan ja ministerien palkastakin pitäis jäädä joku” markka”uuvattitouhun pyöritykseen.
Pois hallituksesta eivät edusta mitään lailista puoluetta.
Elon juutalaiskytkökset maksavat mielellään suomen mädättämisen -ne tahot ovat korruption ja kieroilun mestareita, ovathan he koko saatanallisen järjestelmän itse luoneet.
-KUKAAN tavallinen ihminen ei tälle uuvattien roskasakille tule antamaan penninjeniä -sivistyneissä valtioissa näitä maata kuppaavia huijareita ei enää edes päästettäisi julkisuuteen, toisin on meillä Suomessa…
-Olemme henkisen ja moraalisen rappion pimeimmässä ytimessä.
Mitä vielä???
Maksakoon avustajoensa palkat omasta kukkarostaan. Kyllä kyykky jengi on tiennyt mihin soppaan on päänsä laittanut. Ei hallitukseen ollut pakko mennä.
Nyt pitää vaan kestää… kun Elon omia kommentteja maahanmuutosta lukee niin on vaikea uskoa etteikö hän itse myös rasisteiksi lukeudu.
Se että hyppää PStä pois ei tarkoita sitä että tyylinne olisi muuttunut. Olette vain toinen vaihtoehto rasisteille.
tää Elohan on täys pösilö, jumalauta että kehtaa, aikuinen ”mies”
Lainaus: ”Suurin osa lahjoituksista on pieniä. Uskomme, että tavalliset ihmiset haluavat pienellä tuellaan osoittaa, että vihan voima ei voita myönteisyyden voimaa.”
On pelkkää propagandaa, kun elo koettaa todistella olevansa myönteisyyden voiman puolella, sillä uusi, olematon vaihtoehto on valheen, itsekkyyden, pelkuruuden ja pettämisen puolella.
Vastapuoli, eli asioiden järjestystä vaativa puoli, Perussuomalaiset on todellisuudessa myönteisyyden puolella vaatiessaan rehellisyyttä ja kokonaisuuden huomioon ottamista. Maahanmuuton vastustaminen on todellisuudessa inhimillisyyttä, kun tarkastellaan kokonaisvaikutusta.
Mies on pihalla kuin heinäseiväs. Oli tarjottu valmis poliittinen platform ja ke-paikka tuli helposti sillä. Piti pettää se alusta !!?
Nyt kusi homma , ei taida tulla mitään jatkosta. Luominen on vaikeaa.
Siis kun saa liian helposti, niin ei ymmärrä sen arvoa. Nämä uuvatit pääsi liian helposti halla-ahon siivellä kansanedustajiksi.
Puolueelle uusi nimi ehdotus …ehdotan UUSI VOIMA
Kuvaavampi olisi PIMEYDEN VOIMA
Vai että uusi nimi? Hillotolpan opetuslapset?
Yle piilotti kauan tämän tiedon mutta nyt se on julkaistu
J. Kärkkäisen omistaja Juha Kärkkäinen tuomittiin lokakuussa 2013 käräjäoikeudessa sakkorangaistukseen kansanryhmää vastaan kiihottamisesta. Taustalla oli J. Kärkkäisen omistaman verkkomedian eli Magneettimedian kirjoitukset, joissa syyttäjä näki piirteitä kansallissosialismista.
J. Kärkkäinen tuli Sipilän kanssa samojen yhtiöiden osakkaaksi
Eikö sama Sipilä pitänyt Hallaahoa kelvottomana hallitukseen juuri samasta syystä. Miten on mahdollista että Sipilän kaveri piiri vilisee samanlaisia herroja?
Elo, ei tipu eikä lirise, ei sitten liiran latia.
Sinulle juha wiklund ja muillekin.Pääministeri ei voi lähtökohtaisesti ottaa kantaa yksittäistapaukseen ja varsinkaan kun ei tunne asiaa 🙂
” Uskomme, että tavalliset ihmiset haluavat pienellä tuellaan osoittaa, että.. ”
Sinä Simon Elostelija, tavalliset ja epätavallisetkin ihmiset eivät sinua, rahan ja vallan himoista nilviäistä halua tukea, kehtaatkin vielä julkisesti kerjätä, hyi helvetti..
Nuole Soinin hilloa vaan ja jätä paskan jauhamisesi sikseen..
Tämän kaverin henkinen kotimaa on siis omien sanojensa mukaan israel ja että juutalainenko olisi kansalta joskus pyytänyt rahaa kansallismielisiä vastaan.tai niin kuin itse söpösti sanoo ”uskomme että tavalliset ihmiset haluavat pienellä tuellaan osoittaa, että vihan voima ei voita myönteisyyden voimaa.