Mainos:

Rikosilmoitus ylen uutistenlukijasta

Julkaistu 3.9.2017 – Kirjoittaja Toimitus
Pekka Koskenkorva on tehnyt rikosilmoituksen ylen uutistenlukijasta Matti Rönkästä. Koko tilanne sai alkunsa Twitterissä kysymyksestä.

Koskenkorva on ollut Rönkän vastauksesta kovin hämillään, koska Koskenkorvalla ei edes ole lapsia. Koskenkorvan Facebook päivitys asiasta:

"Aika erikoinen vastaus Ylen pääuutistenlukijalta Matti Rönkältä minun asialliseen kysymykseeni. Minulla ei ole edes lapsia, enkä ole ottanut Rönkään aikaisemmin mitään kautta yhteyttä."

Asia on johtanut nyt rikosilmoitukseen asti, josta on tallenne Koskenkorvan Youtube kanavalla.

Asiaan on ottanut kantaa suuren sosiaalisen median huomion myötä, myös Perussuomalaisten Leena Meri Facebook sivuillaan:

Mainos:

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

25 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Kulttuurimarxistista (kommunistista) mädätys- so. suomentuho-propagandaahan tuo rikollisten vallanpitäjiemme propaganda-kone suoltaa solkenaan!

Tuija
Tuija
9 years ago

Verovaroin rahoitetusta Ylestä on tullut ylimielinen propaganda ja valemedia, joka ei todellakaan enää palvele rahoittajiaan. Yle vero tulisi miettiä uusiksi. …ei ole tarkoituksellista pitää yllä tämänkaltaista Yleä verovaroin. Ilmeisesti laadun parantamiseksi tarvitaan maksukortin takana oleva Yle, se maksaa joka katsoo.

Metsuri
Metsuri
9 years ago

Ylen jos jonkun pitäisi uutisoida puolueettomasti koska on verovaroin kustannettu yhtiö.Sen tehtävä ei todellakaan ole olla mokutuksen ja päättäjien asialla vaan kertoa asioista puolueettomasti ja totuuden mukaisesti.Koko Ylen sakille pitäisi antaa potkut koska nämä ajavat tyhmyyttään propagandallaan kapitalistien suunnitelmia väestönvaihdosta.

Jani Koivisto
Jani Koivisto
9 years ago

Harvinaisen fiksu vastaushan tuo on, monelta hitaammalta jää tajuamatta.

-t-
-t-
9 years ago

Rönkä on käsittämättömän herkkä hipiäinen, ei kestä minkäänlaista kritiikkiä. Ei lievää eikä hurjempaa.
Vastaukset ovat juuri tuota luokkaa.

timo kakko
timo kakko
9 years ago

Aika törkeä vastaus,asialliseen kysymykseen.Ei pienintäkään kunnioitusta tai tapoja.Rikosilmoituksen paikka.

KNFD
KNFD
9 years ago

Eikö kukaan vähän fiksumpi nyt kertonut Pekalle mitä tuo heitto tarkoittaa?

Vaikka olen Ylen sisällöstä samaa mieltä. Mutta kyllä Pekka on aika höppänä.

Pekka Laku
Pekka Laku
9 years ago

Itseasiassa, Matti Rönkä olisi itse logiikan peruskurssin tarpeessa. Hän viittaa näsäviisaalla vastauksellaan ns. kompleksikysymykseen, johon ei voida vastata totuudenmukaisesti. Tämä on yleinen väärinkäsitys ja näennäisfilosofinen ongelma. Alkuperäiseen kompleksikysymykseen, joka esitetään tavallisesti muodossa, ”Oletko jo lakannut lyömästä vaimoasi?”, voidaan vastata totuudenmukaisesti esimerkiksi sanomalla, että ”En ole koskaan lyönyt vaimoani” tai ”MInulla ei ole vaimoa”, mikäli väitteen lausuja ei ole koskaan tosiasiallisesti lyönyt vaimoaan tai hänella ei ole vaimoa. Jälkimmäisessä tapauksessa, kuten Röngän näsäviisaassa vastauksessakin, kysymys on mieletön eli fregeläisittäin kysymyksen esittävällä lauseella ei ole totuusarvoa, koska se viittaa asiaintilaan, jota ei ole tosiasiallisesti olemassa.

Vastaavasti Koskenkorvan esittämään kysymykseen Rönkä olisi voinut vastata esimerksi, että ”Yle on aina tehnyt totuudenmukaista journalismia eikä ole koskaan harrastanut kulttuurimarksismia”. Tällainen väitehän on totuudenmukainen, mikäli Yleä itseään on uskominen. Tuskinpa Ylessä ajatellaan, että he tietoisesti tekevät valeuutisia kulttuurimarksismin hengessä, vaikka kansalaiset saatavatkin olla asiasta eri mieltä.

Aatu
Aatu
9 years ago
Reply to  Pekka Laku

Lässyn Lässyn, puhu suomea.

CFF
CFF
9 years ago

Tällaiset YLEn mädättäjätoimittajien ulostulot tekevät vaikeaksi perustella miksi YLE on verovaroin ylläpidetty laitos.

Ylimielistä, sikailevaa, verovaroja tuhlailevaa ja politisoitunutta YLEn olemassaoloa ei mitenkään voi perustella!

EI AINAKAAN VERORAHOILLA!

Nyt aletaan kerää mustaa listaa maanpettureista. Listasta niin monta kopiota ettei varmasti katoa netistä!

Seija Rantasalo
Seija Rantasalo
9 years ago

Oli hyvä että es joku teeki noista polisi ilmotuksen JOKA ainoalle putkut tolle VALEHTELIA yle 1 boikottin toi kanava !!!!!

Karri Nyman
Karri Nyman
9 years ago

Se koira ulahtaa, johon kalikka kalahtaa. Osui Rönkää arkaan totuuteen.

huugo
huugo
9 years ago

Rönkä on omituinen naamanvääntäjä ja äärisuvakki jonka paikka ei YLEssä, tuo omaa polittiista agendaansa verovaroin tuetussa, ja jonka pitäisi olla PUOLUEETON uutistuottaja. YLE:ssä on liikkaa vasemmistovihreitä ajatuksia jotka lyövät läpi lähes kaikessa uutis ja ajankohtaisohjelmissa.

Dille dublin
Dille dublin
9 years ago

Noilla alkaa olemaan niin valtava työ valheiden ylläpitämisessä, että eivät uskalla antautua minkäänlaiseen keskusteluun jossa kyseenalaistetaan jotain ylem propagandaa. Sama koskee ilmeisesti toimitelijoita yleensä. Todelliset ahdasmieliset, kun eivät vastoin kaikkia omia oppejaa kykene käytännössä minkäänlaiseen kyseenalaistamiseen, suojellessaan egoaan ja valheita joita luultavasti eivät ole koskaan tutkineet vaikka levittävät niitä päivästä toiseen.

Copypaste journalismi ja tarkat säännöt siitä mitä sopii julkaista on tuottanut niin aivottoman toimittajakaartin, että nuo ressukat luulevat oikeasti olevansa jotain totuuden ja moraalin ritareita kunhokevat sitä mitä käsketään hokea. Ylpeytensä vankeja.

Putte
Putte
9 years ago

Mietin vaan, että vaikka ihmiset keskimäärin todella ovatkin suhteellisen tyhmiä, niin kai toimittajat sentään tajuavat suurimman osan kansasta näkevän YLE:n linjan uutisoinnissa ja ohjelmavalinnoissa olevan pelkkää propagandaa ja valhetta. Tai ehkä tuolle alalle valikoituu tavallistakin vähäjärkisempi porukka.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
9 years ago

YLE:n Röngän vastaus puhuu puolestaan: Kulttuurimarxilainen linja vääjäämättä jatkuu.

hikivuorenk.9B27
hikivuorenk.9B27
9 years ago

Verovaroin se pollisikin toimii! Varmaan olis tärkeämpääkin tekemistä kun käsitellä Koskenkorvan rikosilmoituksia. Kukahan tässäkin on se herkkähipiäinen? Ai niin PerSuja ei saa eduskunnassa kutsua nimellä persu, se kun on loukkaava lyhenne. Joopajoo

Ääliöt
Ääliöt
9 years ago

Rikosilmoitus kun tulee vähän paha mieli? Voi vittu teitä nössöjä! Olisi oikeuslaitoksella muutakin tekemistä kuin kaiken maailman mielensäpahoittajien itkupotkuraivareita alakaa penkoa. Olisi tämäkin urpo mies eikä mikään valittava ämmä. Vitun tyhmä äijä tuhlaa verovarojamme lapselliseen paskaan.

Aatu
Aatu
9 years ago
Reply to  Ääliöt

Älä sössötä. Ei ne sun varoja ole punikki.

Kaija
Kaija
9 years ago

Rönkän kommentti samaa tasoa kuin sen ns. kirjat. Lukekaapa kokeeksi vaikka sen dekkareita, paskempaa tekstiä saa hakea suurennuslasilla. Rönkä ja muutama muu aamuleidi oikeisiin töihin ja heti!

Ismo Sihvonen
Ismo Sihvonen
9 years ago

Uutiset yleensä sää ja jotain toisarvoista uutisten täytettä. Haastatellessaan ei pysy pystyssä ilman, että makaa pöytää vasten. Turha tärkeilijä ja huitoja.

Tuomas
Tuomas
9 years ago

Uutiset yleensä sää ja jotain toisarvoista tärkelyä. Makaa pöytää vasten, kun haastattelee ja huitoo kuin suurikin kapelimestari. Turka paskan tärkeilijä.

kekkuli
kekkuli
9 years ago

Sellainen juttu vaan että taas aikamoisella hanskalla kaavitaan sitä kulttuurimarxismin tietoista toteutusta, eikä se sattumalta tulee sieltä päästä missä tähän aktiiviseen ja tietoiseen kulttuurimarxismiin uskotaan eli nationalistiselta oikealta laidalta (huom ei tarkoituksena loukata, vain kuvailla, korjatkaa jos olen väärässä).

Miksi esittää tämä asia nivoutuen tähän päivänsä nähneeseen aktiiviseen salaliittoteoriaan (määrittelyn mukaan mahd. ent. salaliitto?), kun sen sijaan voitaisiin puhua siitä hiljaisesta ja puhumatta jääneestä maailmankatsomuksesta, jota täällä tämän salaliittojutunkin kautta ihmetellään. Miksi pilata hyvä, oikea ja oleellisen tärkeä kritiikki vallitsevaa keskustelua ja ilmapiiriä kohtaan? Varsinkin jos se koetaan niin uskomattoman pahana ja vastustamisen arvoisena.

Kuten ylempänä todettiin, henkilökohtaiset veronmaksut yhdistettynä tähän uutiseen on yhtä kuin ”meidän verorahoilla taas vihervassari-kulttuurimarxismi-frankfurtinkoulukunta-mädätystä”, kun se sijaan samoista verorahoista tehtävä tutkinta tästä rikosilmoituksesta ei tunnu aiheuttavan läheskään samanhenkistä reaktiota. Tässä kohtaa haluan todeta, että jokaisella on oikeus uskoa itse mihin haluaa ja monet asiat ovatkin kolikon eri puolia, joiden keskusta on totta, ja josta yhteen uskotaan mutta toiseen ei perustuen ”yleiseen mielipiteeseen” tai käytännössä eri tasoilla vallitsevaan ryhmäpaineeseen. Luulin meidän suomalaisten olevan vähän itsepäisempiä JA itsenäisempiä.

Keskustelua, ei huutelua kanssasuomalaiseni, vaikka olisimmekin pöydän eri puolilla. Virheellisestä uutisoinnista tulee rankaista, oli Ylen toimittaja tai ei. Toisaalta, myös salaliittoteoreetikoiden tuodessa esiin argumenttejaan, tulisi ottaa huomioon myös vastaanottajan (sekä yleisesti yhteiskunnassa hyväksytyn totuuden) konteksti ja joko argumentoida tarkemmin tai pyrkiä edes johonkin muuhun kuin provosoivaan sivusta huuteluun.

Loppuun vielä lainaus joka osaltaan valaiskoon hieman tuota termistön käyttöä:

”Puhe “kulttuurimarxilaisuudesta” onkin tätä nykyä kohtalaisen hyvä keino arvioida henkilön poliittista aatesuuntaa. Yleensä ilmaisua vakavissaan viljelevät tahot edustavat äärioikeistoa aivan samalla varmuudella kuin “luokkasodasta” jutustelevat lukeutuvat vasemmiston karsinaan. “Kulttuurimarxismista” on meillä puhuttu juutalaisvastaisista kirjoituksistaan tunnetussa Magneettimedia-julkaisussa, fasismin kanssa flirttailevassa Sarastus-verkkolehdessä sekä kiivaana fundamentalistikristittynä mainetta saaneen dosentti Juha Ahvion hurjissa teeseissä.”

Veli-Matti Lähteenmäki
Veli-Matti Lähteenmäki
8 years ago

Yleen ei pääse töihin, ellei ole suvakki ja miehitä Suomea verorahojen hyväksikäytöllä, lasten raiskauksilla mm. vanhustenryöstöillä.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu tänään 08:15 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu eilen 09:27 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.