Mainos:

Puolustusvoimain komentaja avasi Suomen sotilaallista liittoutumista Helsingissä

Päivitetty 11.9.2018, Julkaistu 10.9.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen sotilaallinen liittoutumattomuus on ajatuksena romutettu viime vuosina käytännössä täysin. Puolustusvoimain komentajan tervehdyksessä 226. Valtakunnallisen maanpuolustuskurssin avajaisissa Helsingissä ei liittoutumattomuudesta puhuttu halaistua sanaa, päinvastoin. Linbgerg korosti tervehdyksessään, ettei kansainvälinen yhteistyö korvaa kansallista sotilaallista suorituskykyä. 

- Puolustusyhteistyömme perustuu aina omiin kansallisiin lähtökohtiimme. Sen tavoitteena on Puolustusvoimien yhteistoimintakyvyn kehittäminen valittujen kumppanien kanssa, totesi puolustusvoimain komentaja kenraali Jarmo Lindberg tervehdyksessään.

Lindbergin mukaan nyttemmin tehty yhteistyö ei merkittävästi eroa esimerkiksi NATO:n kanssa toteutettujen harjoitusten tai muiden kanssa. Kuitenkin esiin nousi myöskin Suomen lähteminen suoranaisiin sotajoukkoihin mm. Saksan ja Iso-Britannian kelkassa.

- Suomi on tehnyt jo pitkään puolustusyhteistyötä Naton, EU:n ja muiden Pohjoismaiden kanssa. Myös kahdenväliseen puolustusyhteistyöhön on panostettu, Linberg toteaa ja jatkaa...

- Niin ikään uusia yhteistyömuotoja on noussut esiin. Sellaisia ovat puolustusyhteistyöjärjestelyt, joissa yksittäisen eurooppalaisen valtion johdolla on muodostettu halukkaiden valtioiden ryhmä esimerkiksi kehittämään sotilaallisia suorituskykyjä, muodostamaan operaatioihin kykeneviä joukkoja tai parantamaan ennakointikykyä tiedonvaihdolla. Suomi on liittynyt tai ilmaissut halunsa liittyä kolmeen tällaiseen yhteistyöryhmään. Kesäkuussa 2017 Suomi allekirjoitti aiesopimuksen Saksan kanssa osallistumisesta Saksan johtamaan ja yhteensä  kahdenkymmenen maan muodostamaan kehysvaltio- eli FNC-ryhmän toimintaan. Suomi liittyi myös kesällä 2017 Ison-Britannian johtamaan Joint Expeditionary Forces- eli JEF-joukkoon.

Mainos:

Tervehdyksessään Lindberg mainitsi myöskin Ranskan ehdottamat interventiojoukot, johon Suomi asettui tyrkylle elokuussa Ranskan presidentti Emmanuel Macronin vierailtua Suomessa. Suomi ei ole kuitenkaan toistaiseksi allekirjoittanut liittymisen vahvistavaa aiejulistusta.

Lähde: Puolustusvoimat

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

18 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeppes
Jeppes
8 years ago

”Suomi allekirjoitti aiesopimuksen Saksan kanssa osallistumisesta Saksan johtamaan…”

Ihan kun olisi kuullut tuon aikaisemminkin…

fatwantarkistaja
fatwantarkistaja
8 years ago
Reply to  Jeppes

Kolmas kerta toden sanoo. Vanha saksalainen sananlasku.

Köli
Köli
8 years ago

Kovin on kansanvaltaa halveksivaa toimintaa. Pieni piiri solmii sopimuksia kuulematta edes eduskunnan mielipidettä. Joskus ennen oli perustuslaki jotain muuta kuin pelkkä ”hidaste”.

Ohhoh!
Ohhoh!
8 years ago
Reply to  Köli

Näitä NATO-soppareita, ja muita, näyttää kuvaavan deep state -yhteydet. Demokratian ulkopuoliset voimat ovat viemässä kansojen mahdollisuudet koskaan enää pitkään aikaan määrätä asioistaan demokraattisen prosessin ja kansanvallan raameissa.

Suomessakin hallintovalta on täysin naimisissa vaikkapa deep state -valtamedian kanssa, joka ei lainkaan piittaa vaikkapa islamisaation tuomista lieveilmiöistä, kuten lapsipornoilu, jota ”lapsiavioliitoksi” idioottimaisesti kutsuvat, erään muukalaisen poliittisen lahkon laajenemisen eli valloitustoimenpiteiden yhtenä menetelmänä.

Kaija
Kaija
8 years ago

Niin, mitä vastaan Suomi tekee liittoutumissopimuksia?
Suomen paras ymmärtäjä talvisodan melskeissä oli Mussolini, ainoa Suomelle tarkoitetun silloisen aseavun kuljetuksien organisoija! Saksa taisi torpata silti sitä, vaikka Hitler myöhemmin totesisikin Suomen sotilaallisesti merkittäväksi avustus- ja kumppanuuskohteeksi.Jostain syysstä NL:n lirkutukset yhteisiin sotaharjoituksiin ja liittoutumiin eivät houkutelleet suomalaisia …

Mikko
Mikko
8 years ago
Reply to  Kaija

Niin, Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen johto on jostain syystä päättänyt asemoida Suomen itäeurooppalaiseksi traumavaltioksi. Sauli Niinistön kaudella tätä työtä on tehty hartiavoimin.
Mitään järkeähän tässä ei ole, koska Suomella on täysin erilainen historian toteutuma kuin näillä kyseisillä mailla.

Veteraani- ja jälleen rakentajasukupolven työn vetämistä vessanpöntöstä alas.

Juhani
Juhani
8 years ago
Reply to  Kaija

Jos Neuvostoliiton olisi pidetty sotaharjoitukset olisimme länsimaiden silmissä kuuluneet Varsovanliittoon.
Suomi olisi viimeistään katsottu samanlaiseksi sateliittivaltioksi, kuin esim. Baltian maat.

Tulee tuosta Varsovanliitosta aina mieleen, että miksi NATO on olemassa? Se miksi se on olemassa,
kaatui v.1991 eli myös naton toiminta olisi pitänyt ajaa alas.

Ns. ”suomettuminen” oli varmasti aikoinaan selittää jollekin ulkomaalaiselle, vieläkin.. 🙂

fatwantarkistaja
fatwantarkistaja
8 years ago
Reply to  Kaija

Valkoroistot – piru vie, tsort vosmi – halusivat väkivalloin liittää Neuvostoliiton yhteyteensä. Puna-armeija taisteli urheasti tätä pyrkimystä vastaan ja saavutti jopa menestystä jonkin verran.

Tietynlaista huumoria ei kuulu ymmärtää, tämä on juuri sitä?

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Paskaako millään puolustusyhteistyö sopimuksilla tekee ( Venäjää vastaan), kun tinasotilas leikeistä haavelevat valtiot eivät kykene hallitsemaan edes sisäistä turvallisuuttaan? Kuinka sitten torjuisivat ulkoista sotilaallista uhkaa?
Poliisi ja puolustusvoimat ovat täysin epäonnistuneet tehtävässään sisäisen järjestyksen ja turvallisuuden yläpitämisessä.

fatwantarkistaja
fatwantarkistaja
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Lyhyt, ytimekäs ja luultavasti juuri nappiin osunut kommentti. Meille on syntymässä sotilaallinen tyhjiö, joka.. no, kaikki osaavat jatkaa siitä. (Ei koske ministereitämme, ylipäällikköämme, eikä kaikkia ylempiä upseereitamme.)

juha.
juha.
8 years ago

Päällystöllä ja politiikoilla on kova hinku päästä Suomen rajojen ulkopuolelle tapattamaan tyttöjään ja poikiaan. Samalla varmistetaan se, että itsellä on sitoumuksia korviin asti, mutta vastaavasti reaalisia sotilaallisia turvatakuita itse Suomelle ei ole edes kuin nimeksi, joka ainoastaan tarkoittaa mustetta paperilla, joka kuivuu yhtä äkkiä kuin ne unohdetaan kumppanin taholta.
Miltä Suomi puolustautuu? EU rajat ovat sepposen selällään ja tänne kävelee varusmiesten nissepoikain kunniakujaa pitkin muslimiterroristeja, jotka ovat koetteju taisteluiden karaisemia sotilaita ja jihadistisiin terroristijärjestöihin kuuluneita ja kuuluvia murhaajia sekä kiduttajia. Venäjä taas on… … miksi tätä edes kertoisin toiselle suomalaiselle? Sitä paitsi, jos Suomi-parka säilyy tai säilyisi valkoisena suomalaisten asuttamana homogeenisenä valtiona – olisi Venäjää suurempi uhka lännessä Ruotsi-Kalifaatin taholta, joka islamisitisena valtiona soluttaisi islmisti-sissejä ja terroristeja Suomeen käymään ”Pyhää Sotaa” ”Allahu Akbar” räjäytyksin nk. ”uskontonsa” oppien mukaista terrori sotaa alistaakseen Suomenkin islamilaiseksi valtioksi, jossa ”vääräuskoiset” kuffarit kansanmurhattaisiin ja kidutettaiisin hengiltä jättäen ehkä osa heistä henkiin orjiksi ja nk. ”potkintapöntöiksi”, joihin voi purkaa islamiin erottamattoman osana kuuluvaa sokeaa alkukantaista vihaa kaikkea kohtaan, joka vain vähänkin poikkeaa heidän omasta kivikautisesta ja rutsaisesta tappamis -kulttuurista (vrt. ”tapakulttuuri”).

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  juha.

”Ruotsi-Kalifaatin taholta, joka islamisitisena valtiona soluttaisi islmisti-sissejä ja terroristeja Suomeen käymään ”Pyhää Sotaa” ”

Ne ovat jo täällä, vaikuttamassa vihreissä ja vasemmistopuolueissa.

Mikko
Mikko
8 years ago
Reply to  Jeppes

Eniten islamistisissejä palveli Perussuomalaisten Jussi Niinistö(nyk.sin) vuonna 2015 määräämällä armeijan kantamaan näiden matkatavarat busseihin. Busseilla nämä kuljetettiin Kokoomusta ja SDP:tä edustavien poliitikkojen omistamiin vastaanottokeskuksiin.
Europarlamentissa taasen ainoat suomalaismepit jotka vastustivat Saudi-Arabian asevientikieltoa, olivat Perussuomalaisten Jussi Halla-aho ja puoluetoverinsa Pirkko Ruohonen-Lerner.
Mittavilla öljymiljardeillaan tuo keskiaikainen ääri-islamilainen tyrannia rahoittaa ääri-islamilaisia terroristijärjestöjä Lähi-Idässä. Näiden järjestöjen ylläpitämä kaaos edesauttaa turvapaikanhakijamassojen lähtöä Eurooppaan.

Miksi Perussuomalaiset rp.:n käytännön toimet ovat olleet islamismin edistämistä?

Olkihattu
Olkihattu
8 years ago
Reply to  Mikko

Vuonna 2070 voi tulla suursota Suomen ja ruotsin välille. Ainoa syy, että yhdessä näistä maista olisi shia-hallitus, ja toisessa sunni-hallitus.

juha.
juha.
8 years ago
Reply to  Jeppes

Tarkoitankin nimenomaan oikeita muslimia ja islamin veristä ”lähetystyötä” tekeviä jihadisteja, sillä ainoastaan muslimin itsensä tekemä teurastus fyysisesti ja taquian levittäminen ”esileikkinä” on ”pyhää”, jota ei ole ”saastutettu” koiriaan ulkoiluttavia vääräuskoisia ”hyödyllisiä idiootteja”. Mitä tulee antifaan ja anarkisteihin. Heitä on sanottu lännen ISIS:ksi ja eipä noilla kahdella taholla mustine soti sopineen ole paljoakaaan eroa. Ei edes ”oppinsa” suhteen, jossa paras ”erimielinen” on kuollut erimielinen.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Kaiketi jokainen tietää että reservistäkin pystyy eroamaan? -Suosittelen.

Urpiilainen Reijo
Urpiilainen Reijo
8 years ago

Näyttää nyt siltä, että Suomi tämän nykyisen ylipäällikön alaisuudessa sotkee itsensä pohjattomaan suohon. Lukemattomia pykäliä allekirjoitetaan, joissa vain suomalaisia sotilaita lähetettäisiin ulkomaisiin operaatioihin kuten entisten siirtomaavaltioiden, jotka paikallisten diktaattorien avustuksella turvaavat öljyn ja mineraalien muilutusta kapinoivan kansan ulottumattomiin suuryritysten hyödyksi. Ilmeisesti näillä on työvoimapulaa tehokkaista palkkasotilaista ja näin ollen kulut tulevat korkeiksi. Mikäpä sen hienompaa, jos voidaan saada ilmaista sotilasvoimaa Suomen asevelvollisuuslain kouluttamalta armeijalta, ilman että vastineeksi tarvitsee luvata kuin valistunut arvaus Suomen tarvitsemasta tuesta kriisin tullessa meille. Käy kuten viime kerrallakin, että kenraalit tutkivat vielä karttojaan löytääkseen sieltä Suomen sijainnin, niin onkin jo sota ohi. Silloin edellisellä kerralla meni 105 päivää, eikä löytynyt vielä ko. paikkaan menevää tietä. Nyt ei kestä kuin viisi päivää miettiä, kun sota onkin ohi, kun aikansa ärsytetään naapuria. Siellä on vain Putin esteenä, ettei kenraalit lähde opettamaan taas suomalaisille naapurisopua isän kädestä. Putin, kuten entiset keisaritkin ymmärtää hyvin pitkälle suomalaista eripuraisuutta ja köydenvetoa idän ja lännen välissä, mutta tuskin enää, jos läntiset suurvallat otetaan vetoon mukaan.

fatwantarkistaja
fatwantarkistaja
8 years ago

Kaksi kertaa piti lukea, mutta menihän tuo perille.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.