Poliisi varoittaa yrityksiin ja yhdistyksiin kohdistuvista laskutushuijauksista

Julkaistu 26.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Poliisi kehottaa organisaatioiden rahaliikenteen hoitajia valppauteen kaikkien organisaatioon tulleiden, normaalista toiminnasta poikkeavien laskujen ja etenkin sähköpostissa tulleiden maksumääräysten osalta.

Ennen epäilyttävän laskun tai maksun maksamista, olisi hyvä varmistaa esimerkiksi puhelimella henkilökohtaisesta maksumääräyksen antajan kanssa, että kyseessä on aiheellinen lasku.

Mikäli huijaus tapahtuu ja uhri on ehtinyt maksaa rahaa rikollisten tilille ennen huijauksen havaitsemista, on ensiarvoista toimia nopeasti ja ilmoittaa sekä poliisille että organisaation pankkiin rahansiirron pysäyttämiseksi.

Rikolliset pyrkivät hyvinkin erilaisin keinoin erehdyttämään kohteena olevan yrityksen, yhdistyksen tai muun organisaation maksamaan rahaa rikollisten haluamalle pankkitilille.

Tekotavan erilaisiin variaatioihin kuuluvat muun muassa haltuun saatujen laskujen - monesti ulkomailta lähetettyjen - maksuyhteystietojen väärentäminen ja organisaation päätöksenteosta vastaavan henkilön nimissä väärennetyt, sähköpostilla lähetetyt kiireelliset huijausmaksumääräykset organisaation maksuliikennettä hoitavalle henkilölle.

Huijauksiin tarvittavaa tietoa rikolliset hankkivat niin hakkereiden, haittaohjelmien kuin esimerkiksi kohteen internetissä olevista avoimista lähteistä, kuten yritysten ja yhdistysten kotisivuilta. Uhriksi joutuneelta organisaatiolta saadut rahat ohjataan yleensä erilaisten bulvaanien tileille ulkomaille.

Suomessa ilmiöstä ei vielä ole saatavilla tarkempaa tilastoa, koska kyse on sen verran uudesta rikosilmiöstä, että järjestelmät eivät tuota erillistä tilastotietoa juuri tämän tyyppisestä petosrikollisuudesta.

Hämeen poliisilaitoksen osalta nämä yrityksiin ja yhteisöihin kohdistuneet "laskutuspetokset" ovat lisääntymässä. Vuonna 2016 on kirjattu yksi rikosilmoitus, vuonna 2017 todettiin 13 tekoa tai sen yritystä. Vuoden 2018 ensimmäisellä neljänneksellä poliisin tietoon tulleita tapauksia on ollut jo seitsemän. Onneksi suurimmassa osassa tapauksia teot ovat jääneet yritysasteelle, koska rikoksen kohteena olevassa yrityksessä on oltu valppaana ja rahaa ei ole siirretty. Onnistuneissa tapauksissa ulkomaille maksetut summat ovat vaihdelleet reilusta 30.000 eurosta muutamiin tuhansiin euroihin.

Viimeisin poliisin tietoon Hämeessä tullut tapaus sattui 3.4. tänä vuonna. Rikolliset onnistuivat yhdistyksen puheenjohtajan nimissä sähköpostilla lähetetyllä kiireellisellä maksumääräyksellä erehdyttämään yhdistyksen rahastonhoitajan maksamaan 8.600 euroa italialaiselle pankkitilille. Huomattuaan tulleensa huijatuksi rahastonhoitaja oli seuraavana päivänä yhteydessä poliisiin sekä yhdistyksen tilipankkiin maksun pysäyttämiseksi. Huolimatta nopeasta sekä poliisin että rahastonhoitajan reagoinnista, maksu oli jo ehtinyt italiassa toimivan, nigerialaisen miehen henkilötiedoilla avatulle tilille.

Varat oli välittömästi seuraavana päivänä 4.4. nostettu eri postitoimipaikoissa Turinissa. Jutun selvittelyssä on käynyt ilmi, että Italiassa toimivan miehen tilille oli 4.-6.4. mennyt tämän tapauksen lisäksi neljä eri maksua suomalaisilta yhdistyksiltä. Myös nämä rahat, yhteensä 12.100 euroa, oli ehditty nostaa tililtä, ennen kuin rahaa lähettäneet olivat todenneet tulleensa huijatuiksi. Kaikkien suomalaisiin kohdistuneiden huijauslaskujen aihe oli: "Tietokonepalvelun ja sivustan uudelleensuunnittelu".

Italian rahanpesun selvittely viranomainen FIU (Financial Intelligence Unit for Italy) on ohjannut todennäköisesti bulvaanina toimineen tilinhaltijaa koskevan tutkinnan epäillystä törkeästä rahanpesusta Italiassa paikalliselle esitutkintaviranomaiselle.

Hämeessä toimivan, yhdistykseen kohdistuneen rikoksen esitutkinta on keskeytetty siihen asti, kunnes Italian tutkintaviranomainen informoi Hämeen poliisilaitosta tutkintansa tuloksista. Suomessa saadun kokemuksen mukaan edellä mainittujen rikosten tutkinnassa ei puhelinnumeroiden, osoitteiden tai henkilönimien perusteella päästä eteenpäin, koska ne ovat usein jäljittämiskelvottomia ja vääriä. Samoin pankkitilit on usein avattu väärennetyillä papereilla ja osoitteet ovat keksittyjä.

Lähde: Poliisi

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

1 Kommentti
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
8

Se vasta huijausta olisikin jos joku olisi maksanut tililleni jotain.
Ulkomaan pellet aloittivat, kotimaan neropatit jatkoivat ja kun nuo kaksi yhdistetään. Enää mihinkään ei voi luottaa ja uskoa. Se, että yhä perirehellisten suomalaisten kello jätättää kiireen ja veroviranomaisen ruoskan alla. Tietää tuloja niille, jotka tekevät sitä samaa mitä isot herrat ja rouvat kansalle ”moottoripyöräkerhossa” nimeltä EU!

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.

Italia palautti rajavalvonnan Espanjan-liikenteelle – Suomi ja Itävalta tukevat päätöstä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 1.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.

Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.

Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.

Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.

Suomi antaa avoimen tukensa

Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.

Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.

Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.

Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa

Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.

Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.

Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.

Orpo ja Suomen hallitus selviytyivät luottamuslauseäänestyksistä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 22.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen pääministeri Petteri Orpo ja hänen hallituksensa ovat selviytyneet kahdesta luottamuslauseäänestyksestä Garden Helsinki -areenahankkeelle ehdotetun valtiontuen ympärillä velloneen kiistan seurauksena.

Eduskunta äänesti luvuin 101–90 luottamuksen puolesta sekä Orpolle että hallitukselle. Äänestyksiä edelsi yhdeksän tuntia kestänyt ylimääräinen keskustelu, joka sisälsi yli 180 puheenvuoroa, Yle uutisoi.

Kuten The Nordic Times aiemmin raportoi, kansanedustajat kutsuttiin takaisin kesälomaltaan areenalle suunnatun 35 miljoonan euron ehdollisen valtionrahoituksen herättämien kysymysten vuoksi.

Oppositio väitti, että rahoituksen käsittely oli heikentänyt luottamusta hallitukseen, ja kyseenalaisti hankkeeseen liittyvät poliittiset kytkökset. Orpo kielsi puoluelahjoitusten vaikuttaneen päätökseen ja puolusti tukea tapana luoda työpaikkoja ja stimuloida rakennusalaa. Hallitus on sittemmin vetänyt rahoituksen pois.