Mainos:

Pääministeri Sipilä: Teimme mitä lupasimme, laittaa Suomen talouden kuntoon ja lopettaa velaksi elämisen

Julkaistu 17.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Pääministeri Juha Sipilä kirjoittaa valtioneuvoston viestintäosaston julkaisemassa kolumissaan seuraavasti:

Hallituksen kehysriihineuvottelut pidettiin viime viikolla tilanteessa, jossa Suomen talous kasvaa ripeästi. Kasvu on laaja-alaista ja se näkyy kaikkialla Suomessa. Yhä useampi suomalainen on saanut töitä. Työllisyyslukemat ovat korkeimmat vuosikymmeniin. Työllisyys kehittyy koko maassa ja investointeja tehdään runsaasti.

Vahva työllisyys on kestävin keino sosiaalisen oikeudenmukaisuuden ja osallisuuden vahvistamiseksi. Hyvinvointiyhteiskuntamme kestävyys perustuu siihen, että omasta toimentulostaan voivat huolehtia kaikki ne, joilla siihen on mahdollisuus.

Suomi on maailman tasa-arvoisimpia maita, jossa on pienet tuloerot. Olemme hallituksessa kiinnittäneet erityisen paljon huomioita siihen, että kaikki pysyvät mukana. Teetimme ulkopuolisen tutkimuksen saadaksemme tietoa siitä, miten hallituksen politiikka on vaikuttanut tuloeroihin. Tutkimuksen mukaan tuloerot eivät ole tällä kaudella nousseet ja poikkeuksellisen hyvä työllisyyskehitys on toiminut tulppana eriarvoisuuskehitykselle.

Silti kaikilla suomalaisilla ei mene hyvin. Esimerkiksi perustusturvan varassa elävät eivät ole päässeet riittävästi osallisiksi talouskasvun tuomasta hyvästä.

Mainos:

Asetin reilu vuosi sitten professori Juho Saaren eriarvoisuustyöryhmän erittelemään suomalaista eriarvoisuutta. Työryhmä esitti maaliskuussa hallitukselle monipuolisen keinovalikoiman eriarvoisuuden vähentämiseksi. Työryhmän puheenjohtaja nosti erikseen esille 12 sellaista esitystä, jotka olisivat toteutettavissa vielä tällä vaalikaudella. Kehysriihessä paneuduimme näihin esityksiin huolella ja valtaosaan niistä pystyimme vastaamaan hyvin konkreettisilla panostuksilla.

Keskustalla oli kehysriihessä kaksi avainkysymystä, joiden mukaan tarkastelimme kaikkia arvovalintoja: miten tämä ratkaisu tukee sosiaalista oikeudenmukaisuutta ja miten tämä vahvistaa työllisyyttä.  Saimme mielestäni molempia tavoitteita edistettyä hyvin, ottaen huomioon tiukan taloudellisen raamin.

Kaikkein pienimpiä sairaus-, äitiys-, vanhempain -ja kuntoutusrahoja nostetaan työmarkkinatuen kanssa samalle tasolle. Korotus on kuukausitasolla noin 80 euroa. Takuueläkettä nostetaan jo kolmannen kerran tällä vaalikaudella. Nämä ovat merkittäviä oikeudenmukaisuustekoja ja selkeä keskustalainen linjaus: pidämme aina heikompiosaisten puolta.

Teimme monia muitakin oikeudenmukaisuustekoja. Lääkkeiden vuosiomavastuurajaa alennetaan ja varhaiskasvatukseen luodaan määräraha, jolla tuetaan erityisen haasteellisella alueella olevien päiväkotien laatua. Vähävaraisille toisen asteen opiskelijoille luodaan opintotukeen oppimateriaalilisä.

Hallitus kiinnitti Saaren työryhmän tavoin paljon huomiota myös ylivelkaantuneisiin. Velkaantuneita ihmisiä olisi pystyttävä auttamaan ennen kuin heidän tilanteensa pääsee pahenemaan kohtuuttomaksi.  Asunnottomien tilannetta parannetaan lisäämällä resursseja ensisuojien korjaamiseen ja asuntojen hankkimiseen. Kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen tuotantoa tuetaan lisää.

Riihessä päätimme myös merkittävistä panostuksesta osaamiseen ja koulutukseen. Satsaamme työikäisten osaamisen uudistamiseen, jotta voimme varmistaa osaavan työvoiman riittävyyden vahvassa kasvutilanteessa.

Kehysriihessä hallitus myös totesi, että sen kunnianhimoiset talouspoliittiset tavoitteet ovat jo täyttyneet tai täyttymässä. Vaalikauden alussa tuntui, että hallitus oli ainut, joka uskoi näiden menevän maaliin. Teimme yhdessä ”mahdottomasta” mahdollisen.

Hyvin kunnianhimoisena pidetty 72 prosentin työllisyysastetavoite näyttää toteutuvan. Hallitusohjelman tavoite 110 000 työllisestä on saavutettavissa. Työllisten määrä on kasvanut hallituskauden alusta 87 000:lla.

Kokonaisveroaste kääntyi laskuun 2017. Julkisen talouden velkaantuminen suhteessa bruttokansantuotteeseen taittui jo vuonna 2016. Velkasuhde jatkaa laskuaan lähivuosina. Velaksi elämisen loppuminen on uskottavasti näköpiirissä.

Hallituskauden alussa hallitus paini sen kanssa, että Suomessa ei ollut avoimia työpaikkoja työttömille. Nyt ongelma on toisenlainen. Avoimia työpaikkoja on ennätysmäärä, mutta osaajia niihin ei tahdo löytyä. Hallitus tarttui tähän parantamalla työttömien mahdollisuutta opiskella omaehtoisesti sekä vahvistamalla täydennys- ja muuntokoulutusta. Myös työvoimapalvelut saavat lisärahaa, jotta ne voivat parantaa palveluitaan työnhakijoille ja yrityksille.

Teimme mitä lupasimme, laittaa Suomen talouden kuntoon ja lopettaa velaksi elämisen. Yhtenäisyys on ollut suomalaisen yhteiskunnan vahvuus. Keskustalle on tärkeää, että suomalaiset voivat jatkossakin tuntea olevansa samassa veneessä, tasavertaisina yhteiskunnan jäseninä. Siksi tämä riihi oli meille sosiaalisen oikeudenmukaisuuden ja työllisyyden riihi.

Juha Sipilä
pääministeri
Keskustan puheenjohtaja

Lähde: Valtioneuvoston viestintäosasto

Katso myös:

https://www.nykysuomi.com/2018/04/17/ammattiliitto-jhl-aktiivimalli-ei-ole-nostanut-lainkaan-tyossakayntiaktiivisuutta/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

21 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
JKH1975
JKH1975
8 years ago

Mitenkäs tuo valtionvelka kun se on ennätyslukemissa?Sitä ei varmaan Sipilä muistanut laskea kun on ollut niin kiire haalia tänne kehitysmaalaisia maahantunkeutujia.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Onkohan Sipilä psykoosissa? Suomella ei ole ikinä mennyt näin huonosti. Turvallisuus on huonoimmalla tolalla sitten 2.maailmansodan. Valtion velka yli sata miljardia. Maassa on laittomia oleskelijoita joiden henkilöllisyydestä ei ole mitään varmuutta, paitsi että rintamakarkureita ovat ja paossa omien lähtömaidensa sotaoikeutta.
Valtion omaisuutta on myyty pilkkahintaan, luonnonvaroja suorastaan lahjoitettu pois. Ulkomaiset kaivosyhtiöt operoivat noin Tanskan kokoisella alueella.Esimerkiksi Kanadaan ryöstetään Kittilästä 6000 kiloa kultaa vuodessa. Pohjavedetkin on annettu Nesstlelle, Caruna, Digita jne.ryssittiin ja kalliiksi on tullut.Eu jäsenmaksut ovat hirvittävät. Euro-valuutta syö kilpailykykyämme. Sähkön hinta tulee vaan nousemaan kun hiilivoimalat ajetaan alas.
Miljoona suomalaista elää köyhyysrajan alapuolella. outoa että Sipilän mielestä tulo erot ovat pienet

Sipilän poliittinen ura ja pääministerinä vatulointi on loppusuoralla. Senpä vuoksi retku yrittää kiillottaa haarniskaansa vuoden 2019 eduskunta vaait mielessään. Turhaan poitsu hinkkaa..

VMP
VMP
8 years ago

Haista Sipilä VITTU!
Edelleen otetaan velkaa matuloisten elättämiseen!
On tää ihmeellistä, Suomen talous kasvaa Sipilän ansiosta.
Ja USA:n Trumpista huolimatta.
Vai olisko kuitenkin toisinpäin?

realisti
realisti
8 years ago

Täyttä paskaa. Talous nousee maailmantalouden nosteesta. Työllisyyssaste nousee aktiivimallin ja lisääntyneen pätkä- ja osa-aikatyön yms. johdosta. Koska nekin lasketaan työllisyyslukuihin. Ja velkaa otetaan edelleen. Pelkkää kikkailua ja tulonsiirtoa köyhiltä rikkaille tämä hallitus.

VMP
VMP
8 years ago

Globalistieliitin sätkynukke ja perseennuolija!

KlooriaaKlooriaa
KlooriaaKlooriaa
8 years ago

”Olemme hallituksessa kiinnittäneet erityisen paljon huomioita siihen, että kaikki pysyvät mukana. Teetimme ulkopuolisen tutkimuksen saadaksemme tietoa siitä, miten hallituksen politiikka on vaikuttanut tuloeroihin. Tutkimuksen mukaan tuloerot eivät ole tällä kaudella nousseet ja poikkeuksellisen hyvä työllisyyskehitys on toiminut tulppana eriarvoisuuskehitykselle.”

Tämän hallituksen ministerit osaavat kyllä valehtelun, kaikki muu onkin ollut sutta ja sekundaa. Suhdannetaantuman ohittuminen selittää talouskasvun. Sipilän ja Orpon porvarihallitus luo täysin uutta politiikkaa jossa kokoomustasta pestään lumivalkeaa. Orpon ja Soinin jatkuvasta virnuilusta päätellen valkopesu on äärimmäisen hauskaa. Surkein hallitus kautta Suomen historian.

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8 years ago

Julkaistiinko tuo Sipilän kolumni valtioneuvoston vai neuvostovaltion viestintäosaston toimesta?
Mies valehtelee niin, että enää ei tiedä missä mennään.

Jarkko kainulainen
Jarkko kainulainen
8 years ago

Vetäis ranteensa auki niin loppuisi ainakin tuo valehtelu kun ei muuten tajua erota suomi tarvitsee rehellisen hallituksen ja pääministerin eikä mitään valehtelijoiden klubia joka puhuu paskaa niin paljon että uskovat itsekin jo omat puheensa suomen kansa ei halua teitä!

Laissez-faire
8 years ago

Hei Sipilä, tässä olisi vähän norminpurkulistaa…

Työehtosopimusten yleissitovuus
Irtisanomissuoja
Yrityksen perustamiseen liittyvä sääntely
Taksisääntely(lupatoiminto)
Apteekkisääntely(lupatoiminto)
Joukkoliikenteen sääntely ja tuet
Yritystuet
Maataloustuet
Rakennusmääräykset
Koulutusmonopoli
Alkoholimonopoli
Kaavoitusmonopoli
Rahapelimonopoli
Viestintämonopoli
Oikeusmonopoli
Verotusmonopoli
Lainsäädäntömonopoli
Rahamonopoli

Lakien ja asetusten PURKULISTA
https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vQpQ2m_KM89RyKUCrNaxPUVclfm2N–c4ztpzReGHv9jS0lxW5kZXTAWgOp7O–Gn3H1cWFjjQBdKF8/pub?start=false&loop=false&delayms=3000

Paskat ulos eduskunnasta
Paskat ulos eduskunnasta
8 years ago

Kertoo tuon mulkun saavutuksista paljon, kun ei uskalla mennä minnekkään ilman turvamiehiä, niin vituiksi on pistänyt koko maan.

Omatuntoni on puhdas
Omatuntoni on puhdas
8 years ago

Ainut lohtuni on tässä vituiksi pistetyssä maassa, jossa pienituloiset keikkuu itsemurhan partaalla, ja maksuvaikeudet lisääntyy, etten ikinä yli 25 vuotisen äänestys urani aikana ole kepu ripuleita, sekoomuslaisia suostunut äänestämään, koska tiedän mitä paskoja ovat, eikä sellaista virhettä ikinä tule myöskään tapahtumaan. Omatuntoni siis on puhdas, ja tulee pysymään puhtaana jatkossakin, vielä kun saisi äänestäjiltä kitkettyä tuon dementtian pois, jottei kukaan näitä paskoja äänestäisi ikinä yksissäkään vaaleissa. Ilmeisesti onkin porukalla pian netin välityksellä päätettävä, kuinka äänestämme tulevissa vaaleissa, niinhän nämä paskatkin tekee eduskunnassa, kun jostain asiasta äänestävät, niin puolue määrää miten äänestetään, eli jo on demokratian mukaista toimintaa.

Juhani
Juhani
8 years ago

Sipilä sai reilun näytönpaikan ja päätti toimia epärehellisesti.
KEPU:n perinne jatkuu petturina eli pettää aina.
”lopettaa velaksi elämisen..” ja kuitenkin näemme seuraavan budjetin, joka on taas sen 5-6mrd. euroa alijäämäinen eli velkaa on otettava taas lisää, kuten on vuodesta 2007-08 tehty, tuplaten Suomen ulkomaanvelan lähemmäs 110 000 000 000 euroa.

jukka
jukka
8 years ago

Askeisen Ylen Mamut Eivät Ole syylisiä Ruotsin Jenkkiväkivaltaan Propaganda
A STUDIO Raportin Jälkeen

Näytti Ihan Siltä Kuin Toimittaja olisi alkanut Ripitämään
komisaaria Ohjelman Lopputekstien aikana

siitä kun hän puhui laittomasti maassa olevista
Siis Fakta oikea termi lain mukaan

ylen toimittajahan viljeli sanaa paperittomat

Ehkä hän loukkanui ystäviensä mamujen laitomasti massa olevien

hänelle ylen toimittajalle paperittomat lapsi uhrit
geelit tukassa ja parrassa

poliisin rasistisesta solvaamisesta

jukka
jukka
8 years ago

mietikää tuossa haastateltiin islam naista joka kehu muutavansa pois alueelta
sen rauhatomuuden takia

eli yle haluaa luoda kuvan että ne kantaväestön edustajat
olisivat matuille se uhka
Gööteborissa

vaikka juuri tämän islamisti naisen aviomies
johtaa sitä huume jenkkiä Pahimilaan

siis tämä mamujen aiheuttaman rikolisuuden valtamedian valkopyykäys
on käsittämätöntä kusetusta
siis kehen se upoaa oikeasti kuka uskoo
he tavalaan uhraavat myös ne hyvät matut tässä touhussa
Hekin ovat näiden pahojen matujen uhreja mutta ylen toimittajat eivät tiedä sanaa paha matu on vain uhrimatuja
kukkais matuja empaatisia maitoa juovia juovia matuja ei muita

suositelen heille
käykää broxissa jenkilässä
jos se aukaisisi silmät totuudelle

jukka
jukka
8 years ago

eli yle haluaa luoda kuvan että ne kantaväestön edustajat
olisivat matuille se uhka
Gööteborissa

Yhtäkään paikalista ruotsalaista ei syvä haastateltu asian tiimoilta

olisivatko ehkä hekin halukaita muutamaan pois gööteborista ja miksi

en tiedä
ei näytetty heidän mielipidetään kuin naurettavien kysymysten yhteydessä

oli yksi nainen joka ei uskalla lähteä yksin ulos illalla tai olenskaan
mutta sekään ei ole ongelma kuulemma loppu peleissä

siis ei uskalla lähteä illalla ulos matu väkivallan pelon takia

mutta se asia ei ole mikään ongelma siis kuitenkaan
mitä vittua

ja muisatkaa gööteborg on ollut aina väkivallan kehto *ennen maahanmuuto jengejäkin*
viimeiset 20 vuotta pelkkiä pommi iskuja murhia joka päivä siellä
mutta suurkaupunki joka myös menestyy

T ruotsin valtamedian valehtelija toimittaja
tai valhetelija on aika lieväsana hänen toimintaansa keksikää parempi

en yhtään ihmettele miksi ruotsalaiset käyvät jo kuumana näihin valtamediansa kusettajiin
faktojen vääristeliöihin tiedon pimittäjiin valeheisiin

Antitalkoot
Antitalkoot
8 years ago

Vasurit muka velkaannuttavat maan. Mikä hallitus viimeksi oikein urakalla laski valtionvelkaa, no kas kummaa sehän oli SDP-johtoinen Paavo Lipposen hallitus 90-luvulla. Ja Lipposen hallitus laski edellisen kas kummaa porvarijohtoisen kepun Esko Ahon hallituksen massiivista nykyrahaksi markoista muutettuna 50 miljardin euron velanottoa. Demarijohtoisen Paavo Lipposen hallituksen jälkeen kaikki porvarijohtoiset hallitukset ovat lisänneet valtionvelkaa kepun Matti Vanhasen, kepun Mari Kiviniemen, kokoomuksen Jyrki Kataisen, kokoomuksen Alexander Stubbin ja nyt kepun Juha Sipilän täysporvarihallitus. Koko Suomen 106,1 miljardin euron valtionvelka http://velkakello.fi/ on porvarihallitusjohdossa otettua. Älä syytä apupuolueita vaan anna kunnia päähallituspuolueelle joka päättää hallituspolitiikan päälinjat. Apupuolueet vikisevät kun suurin vie, tai sitten siirtyvät oppositioon kasvamaan. 2017 vuoden alusta valtionvelalla kustannettiin mm. kokoomuksen Orvon ajamaa 5% yrittäjävähennystä ns. Apteekkarivähennystä jota keskiverto sitä saava apteekkari, juristi, lääkäri ym. saa yli 10 000 euroa vuodessa lisänettotulona. Jokainen voi laskea näiden ökysaajien nettovuositulot, jos 5% siitä on yli 10 000 euroa. Porvarit kustantavat valtiovelan otolla kermapersluokan ja elinkeinoelämän veroaleita ja lisäetuja, samalla kun leikkaavat hyvinvointivaltion palveluiden resursseja ja ajavat muutenkin hyvinvointia alas. Porvari elää velaksi!

Laissez-faire
8 years ago
Reply to  Antitalkoot

Lipposen hallitus laski valtionvelkaa ja harjoitti muutenkin talouskuria, jotta Suomi olisi EMU-jäsenyyskelpoinen.

Ja Suomi ei ole porvaripäättäjää nähnytkään. Sosiaaliturvamenot ovat jatkuvasti nousseet, joita nykyinen ja viimeaikaiset ”porvari”hallitukset ovat kustantaneet velalla ja veronkorotuksilla…

http://blogit.mvlehti.net/anle/viherkokoomuksen-himoverotus-yhteenvetolistaus-54-kpl/

Edu
Edu
8 years ago

Vai ettei velaksi eletä. Koko maailman rahajärjestelmä perustuu velkaan. Markku Uusipaavalniemi oli ainoa joka eduskunnassa asiasta puhui, mutta ei kuunneltu. https://www.youtube.com/watch?v=5kTB3__lz-c

Myös Heikki Urmas luennoi Suomen mädännäisyydestä ennen kuolemaansa..https://www.youtube.com/watch?v=Abq-r6A-NCU

huugo
huugo
8 years ago

sipilä unohti mainita sukulaistensa yritysten pelastamisen veronmaksajien rahoilla. Siinä on teko joka jää historiaan.

Leino Kimmo
8 years ago

Suomessa on vuodesta 2005 lukien tehty ”lainsäädntöä” LAHONNAN voimalla: Iltalehti 19.2. 2013

”Miljoonien rahavirrat puolueille”. Jorma Heikkinen: ”Puolueille ei maksettu rahaa turhaan.” Rahalla on saatu ”omanlaista lainsääädntöä”.

Mitä on puolueilta OSTETTU ”lainsäädäntö”?

Iltalehti 7.4. 2012 ”Eduskunnassa muhii miljardikaappaus”. Yli lain salliman perityt tasoitusvastuurahata aiotaan kaapata. ( suomeksi varastaa pienyritysten omaisuutta pankki – vakuutuslaitoksille).

Varkaus tehtiin ”lailla 444/2012” VALTIOPETOKSEN eli PL 118 §:n suojissa …

julkinen lakitietokanta Finnlex PL 118 § ..Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa.

juha.
juha.
8 years ago

Tuolla naamalla ei puhuta koskaan totta. Idiootti ei ymmärrä sitä, että kun aina valehtelee, Ei sinua lopulta usko kukaan.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu eilen 09:27 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.