Mainos:

Oulussa ryöstöjen viikko – poliisi julkaisi kuvia tekijöistä

Julkaistu 14.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Oulussa on tapahtunut poikkeuksellisen monta ryöstöä viikon aikana. Kohteina ovat olleet päivittäistavarakaupat, apteekit ja kioski.

8.10. 2018 kello 17.11 aikaan kaksi naamioitunutta henkilöä tuli Merikoskenkatu 11 sijaitsevaan Merikosken apteekkiin ja astalolla uhkaamalla saivat haltuunsa vähäisen määrän käteistä rahaa.

Tuntomerkit ensimmäisestä epäilystä: Puma-merkkinen musta huppari, Adidaksen mustat housut, mustat tennarit (valkoinen pohja), aurinkolasit ja mustat hansikkaat. Mukana S-marketin muovipussi, toista epäiltyä lyhyempi.

Toinen epäilty: musta takki, jonka alla harmaa huppari. Mustat kengät, mustat housut, aurinkolasit ja harmaa reppu. Kasvojen suojana hengitysmaski, jossa punaista.

Molempia epäillään törkeästä ryöstöstä.

Mainos:
Kuva: Poliisi.
Kuva: Poliisi.

8.10.2018 klo 19.05 aikaan Latokartanontie 1:ssä sijaitsevaan Höyhtyän R-Kioskiin saapui nuori mies, joka teräaseella uhkaamalla sai haltuunsa käteistä rahaa, minkä jälkeen hän poistui jalkaisin paikalta. Miestä epäillään törkeästä ryöstöstä.

Epäillyn tuntomerkit: laiha, päässä vihertävä lippalakki, jossa otsan kohdalla kirjoitusta, lippalakissa oikean korvan yläpuolisessa kohdassa ympyrän muotoinen kuvio, kaulassa huivi, pitkähihainen sinertävä nappipaita, mustat housut, joissa oikean reiden kohdalla mahdollisesti jotain valkoista, mustat kengät, joissa valkoiset pohjat/valkoista kengän alareunassa.

Kuva: Poliisi.

13.10.2018 klo 12.15, Knuutilankankankaan kaupunginosassa, Maasälväntie 2:ssa sijaitseva kauppaliike ryöstettiin teräaseella uhkaamalla. Tekijä sai haltuunsa käteistä rahaa. Epäilty pakeni jalkaisin Maasälväntien yli. Eäilty on mahdollisesti noussut Syväkiventie 2:n kohdalla tummaan henkilöautoon, jolla hän on jatkanut pakoaan.

Tekijällä oli tummat vaatteet ja musta-valkoinen huivi kasvojen edessä.Tekijää epäillään törkeästä ryöstöstä.

Kuva: Poliisi.
Kuva: Poliisi.

13.10.2018 klo 20.55 aikaan Karjasillan kaupunginosassa, Tuulimyllynkatu 17:ssä, ryöstettiin vähittäiskauppaliike teräaseella uhkaamalla. Tekijä sai haltuunsa käteistä rahaa ja hän poistui teon jälkeen jalkaisin Tuulimyllynkatua Paimenpolun suuntaan. Tekijää epäillään törkeästä ryöstöstä.

Ryöstäjällä oli yllään tummat housut, valkoinen takki, jossa tumma huppu, kasvojen edessä pinkki huivi ja päässä maastokuvioinen lippalakki, jossa teksti "YANKEES".

Kuva: Poliisi.

13.10.2018 klo 22.43 aikaan Alppilan kaupunginosassa, Tukkimiehentie 1:ssä sijaitseva kauppaliike ryöstettiin astalolla uhkaamalla. Tekijöitä oli kaksi. Epäillyt saivat haltuunsa käteistä rahaa, minkä jälkeen molemmat poistuvat liikkeestä jalkaisin.

Toisella tekijällä oli yllään musta takki, jossa lukee hupussa valkoisella PUMA, kirjavat lapaset, tummat farkut ja mustat kengät, joissa on valkeat pohjat. Miehellä oli hupun alla musta kommandopipo ja valkoinen kassi.

Toisella oli yllään tumma vetoketjullinen takki, jossa keltavihreä kaulus ja vetoketjut, harmaa lippis, jossa vasemmalla puolella edessä punainen täplä, mustat aurinkolasit, kasvojen peitteenä valkoinen hengitysmaski, jossa keskellä punainen ympyrä ja nenän kohdalla punainen vaakatasossa oleva viiva, harmaat collegehousut, joissa vasemmassa lahkeessa luki jotain ja tummat tennarit.

Kuva: Poliisi.
Kuva: Poliisi.
Yksityiskohta toisen ryöstäjän käsineestä. Kuva: Poliisi.

Vähittäiskauppaliike ryöstettiin 14.10.2018 kello 10.00 aikaan Oulussa Koskelan kaupunginosassa osoitteessa Tullimiehentie 2. Tekijä sai astalolla uhkaamalla haltuunsa vähäisen määrän käteistä rahaa. Teon jälkeen hän poistui jalkaisin Liisantielle ja sieltä jatkoi pakoa ilmeisesti vanhemmalla, vihreän värisellä Volkswagen Golf henkilöautolla Niittyaron suuntaan kevyen liikenteen väylää pitkin.

Tekijällä oli tummat vaatteet ja kasvojen peittona musta-valkea huivi. Tekijää epäillään törkeästä ryöstöstä.

Kuva: Poliisi.

Kaikki Oulussa tapahtuneisiin ryöstöihin liittyvät havainnot tai vihjeet pyydetään joko sähköpostiin vakivalta.oulu@poliisi.fi tai vihjepuhelimeen p. 0295416194.

Lähde: Poliisi

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/10/14/r-kioski-ryostettiin-aseella-uhaten-porissa-tunnistatko-tekijan/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Antifan nerot tinneripulsut ja piffin akateemiset vailla tutkintoa larppaavat varis asuissaan.

CFF
CFF
8 years ago

Varokaa vaan ettei pankki ja ulosottoviranomaiset ryöstä teitä!

Pirkko Nyforsin tililtä hävisi noin 70 000 euroa.

https://www.vanhemmat.com/keskustelu/viewtopic.php?f=34&t=8484

huugo
huugo
8 years ago

Punaiset Antifan narkit tarvitsevat käteistä että jaksavat riehua huume ja pilleri päissään.kela on antanut hylsyjä rahavaatimuksille ja vieroitsuoireet ovat pahoja. Jo tuo arabirätti voisi valaista poliislle mistä porukasta on kyse.

Miksu
Miksu
8 years ago

Jos noi ei olisi olleet valkolaisia niin kuviahan ei todellakaan olisi julkastu. Olisi enintään annettu ryöstetyksi joutuneen kassanhoitajan tuntomerkit.

LiimaDeeku
LiimaDeeku
8 years ago
Reply to  Miksu

Hohhoijaa. Onhan niistä ei-valkolaisistakin kuvia julkaistu.

Onhan niitä
Onhan niitä
8 years ago
Reply to  LiimaDeeku

Niin on esim vokissa ison ruoka-annoksen äärellä hymyissä suin tai treffeillä valkosen suvakkihorazun kaa.

Psykiatri
Psykiatri
8 years ago
Reply to  Onhan niitä

Mikä on pointtisi?

Vink vink
Vink vink
8 years ago

Ohan nyvin voivat olla viherpunaisen antifan tyyppejä. Olihan Stalin ja kumpp. myös mm. pankkirosvoja muoruudessaan.

Pahoittelen
Pahoittelen
8 years ago
Reply to  Vink vink

Piru noita kirjotusvirheitä, eikä aina tuu oikoluettuu.

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Taitavat junnut olla kusisesti velkaa Oulun Pizzaklaaneille.

juha.
juha.
8 years ago

Hyvä. Vihdoinkin saatiin ”kuvamateriaalia”, josta selvästi ilmenee ryöstäjien olevan suomalaisia! Niin se vain on, että hyvää kannattaa odottaa!
Amerikassa nuo oli ammuttu jo ovensuuhun. Eikö olekin aivan kauhea maa!!!

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.